בטחון

בְּאֵין תַּחְבֻּלוֹת, יִפָּל-עָם

ביטחון פנים הוא כמו חברה חדשה

ביטחון פנים הוא עניין שצריך להקדיש לו מאמץ כולל. לפתרון דרושה היערכות של כל המערכת הביטחונית, אבל גם מאמץ אזרחי, ולעיתים אפילו ויתור על הפרטיות לטובת הביטחון האישי. אם נעשה כך, המדינה ומנגנוני הביטחון ידעו יותר על כולנו, אך הם ידעו הרבה יותר גם על האויבים שלנו מבפנים. הצלת נפש אחת בישראל שווה ויתור על חלק מהפרטיות.

שאלת השאלות, בצדק, היא כמה ייהנו וכמה יסבלו מכינון חוקים או משימוש בטכנולוגיות חדשות. ובכן, בעולם דיגיטלי שבו קל לעקוב אחרי כולם (המדינה תדע איפה אתם ומה עשיתם), הסבל של האזרחים יהיה מינורי, אך אנשי הדמים יתקשו מאוד להסתיר את פעולותיהם. המדינה צריכה להשתמש בכלים שעובדים במדינות אחרות (בסינגפור אין סחר בסמים), ובכלים שהצד המזיק לא ידע איך להתמודד איתם: טכנולוגיה. ככה ניצחנו כמה מלחמות.

שלב א – מדידה מדויקת כדי שנדע מה מידת השיפור. בכל דבר הנעשה בביטחון פנים נחוץ משוב (feedback loop) לשיפור ולייעול ההמשך או לביטול מה שנעשה.

שלב ב – שימוש בכלי הנשק של המדינה למלחמה בבעיות בביטחון הפנים שהוזכרו מעלה: טכנולוגיה וכוח אדם איכותי. בהפעלת מחשבה חופשית מבינים שהטירוף סביב חדירה לפרטיות יכול להיות גם השורש לפתרון הבעיה.

טרור בתוך שטחי מדינת ישראל

כאן הבאתי דוגמה אחת לשימוש בטכנולוגיה וב״השאלת פרטיות״ מאנשים כדי לנצח את הטרור:

 • קביעת שטחים מסוימים שבהם חובה לעשות צ'ק-אין (הצ'ק-אאוט יהיה אוטומטי), כלומר המדינה תדע מי נמצא ואיפה הוא: ״אני מר x נמצא בנקודה y ורוצה להיכנס לאזור z״. הצ'ק-אין ייעשה לפי מקום או שעה וכדומה באמצעות אפליקציה לאומית (ללא אפליה של גזע, מין או דת).
 • אם אדם ייתפס באזור ללא ״צ'ק-אין״, הוא ייענש בחומרה. איך המדינה תדע שלא עשה צ'ק-אין: מעברים שייפתחו רק בצ'ק-אין, אות סלולרי ללא צ'ק-אין מתאים, בדיקות של שוטרים.
 • הטלפון הנייד יהיה תעודת הזהות היחידה, יהיה לו זיהוי מקום מתמיד וממנו יתאפשר לקבל קול וצילום ולאשר אותם באופן אוטומטי.
 • כל זמן שיש סכנה לציבור, המדינה תוכל להכריח ביצוע צ'ק-אין ותדע כאשר אדם שוהה במקום ללא צ'ק-אין. הקפדה על כך תקנה ביטחון רב יותר למי שמסתובב בשטח שבו כל האנשים מזוהים ואפשר לקבוע את מקומם.

דוגמאות לשימוש בצ'ק-אין:

 • הר הבית – קבלת אישורי כניסה באפליקציה. כל המתפללים מסומנים: עשו או לא עשו צ'ק-אין.
 • מחסומים – המחסום ייפתח בהצגת צ'ק-אין, כך חיילים לא יהיו חייבים להתקרב לאנשים.
 • בשטחים חקלאיים – חובת צ'ק-אין לכולם תקשה על גנבי סחורות חקלאיות.

פתרון נוסף שהוא פתרון לטווח ארוך הוא מערכת חינוך אחידה שמאפשרת היכרות עם המגזרים בישראל – יהודי, יהודי דתי, מוסלמי, נוצרי וכדומה. היכרות בין כל המגזרים תאפשר הבנה ולמידה טובות יותר של תרבותם ושפתם ושל צורכי כלל האזרחים בישראל, תפחית את החשש ותמעיט את התפיסות המוטעות שיש לכל צד על האחר.

אי משילות בנגב ובשאר ישראל

אי משילות בנגב היא בסה״כ סימפטום של אי יכולת למשול בישראל באופן כללי. לטיפול בשורש הבעיה נדרש שינוי במבנה הממשל:

 • חקיקת חוק שאינו מאפשר לגור במקום ללא אישורים מתאימים ולאכוף אותו בכל ישראל. צווי הריסה יינתנו בשבועות ולא בעשרות שנים.
 • מינוי מנהל ל״יישור קו״ בכל ישראל – מבנים ייבנו במדינה רק עפ״י חוק.
 • הוספת תקנים לאלפי פקחים שיאכפו את החוק.

פשע מאורגן

כולם יודעים מי הם העבריינים ומי הן משפחות הפשע, הבעיה היא: איך מרשיעים אותם?

 • שימוש בכסף דיגיטלי ובחשבוניות דיגיטליות מפוקחות יקשו מאוד על ניהול פשע מאורגן. כל העברה כספית או חשבונית מבוקרות ומשויכות.
 • סוג חדש של תיוג לפני הרשאה וביתר קלות. תיוג אנשים שלהם יש סיכוי סביר לעסוק בפעילות לא־חוקית. לאחר התיוג יעקבו אחר מקומם ויצותתו לשיחותיהם. אם העבריין יפר אחד מהכללים האלה, הוא ייענש מיד. בתי משפט יתייגו אנשים ויסירו מהם תיוג. דוגמה: בעקבות תלונה על שכן שמסוכן לילדים בשכונה, תוכל המשטרה להצמיד לחשוד צמיד אלקטרוני שיידע כל הזמן איפה הוא ומה הוא אומר. למה זה לא בוצע בעבר? לא היו ניידים וטכנולוגיה מתאימה. היום 90% מהאנשים עם ניידים.
 • עונשים כבדים לכל מי שעוסק בפשע מאורגן.
 • מלחמה על הכיס – קנסות ענק לכל מי שהורשע בהשתתפות בפשע מאורגן.
 • אישור למתן עדות בווידאו להקטנת הסכנה לעדים.

מניעת שימוש בחומרים אסורים

 • בדיקות תכופות של סמים ואלכוהול כדי להימנע מכלא וממוסדות למכורים לסמים ולאלכוהול.
 • סימון מכורים לסמים ולאלכוהול ומעקב מתמיד אחר מקום ההימצאות שלהם בעזרת אפליקציה לאומית וזיהוי פנים. זוהי פגיעה קשה בפרטיות שלהם, אך זוהי הבעיה הכי קטנה שלהם. זוהי הדרך הכי טובה לראות שהם נקיים ועוברים שיקום. זה בעצם נותן לרשויות פידבק על תהליך הלמידה שצריכים לבצע.
 • הסברה נרחבת על המשמעויות של שימוש בסמים ובאלכוהול ועל הענישה בגין מעשים אלה.
 • ענישה לא־פרופורציונלית על שימוש בסמים ועל מסחר בהם (כמו בסינגפור) וחשיבה על פתרון יצירתי למשתמשים מכורים בחומרים אסורים, וכך תימנע פגיעתם בילדיהם ובחברה.
 • טיפול מתמיד במכורים: בדרכים זולות ובשיטות חדשות ללא תרופות, כגון חשיבה חיובית ואופטימיות וכן במרכזים לטיפול בהתמכרויות.

נסיעה פרועה בכבישים

נסיעה מסוכנת בכבישים יכולה להיפתר בקלות בהצמדת ציון בטיחות לכל נהג ובגביית תשלום מתאים לנסיעה בכבישים.

ביטחון חוץ

מעצמה כבעלת ברית

ישראל חייבת שתמיד תהיה לה בעלת ברית קרובה. ישראל לא יכולה להתמודד לבד מול מדינות גדולות.

עליונות צבאית על כל אויבינו

עבור ישראל, עליונות צבאית חיונית בשל מיקומה הגיאו-פוליטי הייחודי, מוקפת במדינות שבעבר היו עוינות לקיומה. הבטחת צבא חזק ומתקדם מרתיעה תוקפים פוטנציאליים, שומרת על יציבות באזור ושומרת על ריבונות המדינה וביטחונה.

עליונות כלכלית

כלכלה איתנה חיונית עבור ישראל שכן היא מאפשרת למדינה לשמור על רמת חיים גבוהה לאזרחיה, להשקיע בתשתיות קריטיות ולתמוך במנגנון הצבאי והביטחוני שלה. החוסן הכלכלי גם מאפשר לישראל לעמוד בלחצים חיצוניים, סנקציות ואתגרים דיפלומטיים, תוך טיפוח קשרי סחר בין-לאומיים ובריתות חזקות.

עליונות טכנולוגית ומדעית

המחויבות של ישראל לחדשנות, לטכנולוגיה ולמחקר מדעי הקנתה לה את הכינוי ״אומת הסטארט-אפ״. עליונות זו לא רק מניעה צמיחה כלכלית, אלא גם תורמת להתקדמות בתעשיות הביטחון, החקלאות, הרפואה ובתעשיות אחרות. על ידי שמירה על יתרון טכנולוגי, ישראל יכולה להבטיח את חוסנה ואת כושר ההסתגלות שלה מול אתגרים והזדמנויות גלובליות.

עליונות באחדות ובצדקת הדרך

ישראל היא אומה מגוונת עם אזרחים מרקעים תרבותיים, דתיים ואתניים שונים. השגת עליונות באחדות חיונית לטיפוח לכידות חברתית, זהות לאומית חזקה ותחושת ערכים משותפים. אחדות זו מאפשרת לישראל להתמודד עם איומים ועם אתגרים חיצוניים בצורה יעילה יותר ומקדמת חברה הרמונית ומשגשגת יותר.

התרעה להיכן שאויבינו מסתכלים

התרעה בזמן ומודיעין איכותי חיוניים לביטחון ישראל מכמה סיבות כפי שיפורט להלן.

ישראל היא מדינה ללא עומק אסטרטגי, ולכן חשובה אזהרה מוקדמת מפני איומים פוטנציאליים: מודיעין מדויק ובזמן מאפשר לישראל לזהות ולצפות איומים מתעוררים מצד מדינות עוינות, ארגוני טרור וגורמים אחרים שאינם מדינתיים. מערכת התרעה מוקדמת זו מאפשרת למדינה לנקוט באמצעים יזומים כדי למנוע או לצמצם התקפות פוטנציאליות ובכך להגן על אזרחיה ועל תשתיות קריטיות.

קבלת החלטות מושכלת – למודיעין תפקיד חיוני בהסברה לתהליך קבלת ההחלטות של ההנהגה המדינית והצבאית של ישראל. על ידי מתן תובנות לגבי הכוונות, היכולות והתוכניות של יריבים פוטנציאליים, המודיעין המודיעין עוזר למנהיגים לעשות בחירות מושכלות בנוגע לדיפלומטיה, אסטרטגיית הגנה והקצאת משאבים, ובסופו של דבר משפר את הביטחון הכללי של ישראל.

סיכול טרור – ישראל מתמודדת עם איומים מתמשכים מצד קבוצות טרור, כמו חמאס וחיזבאללה. איסוף וניתוח מודיעין חיוניים למעקב אחר הפעילויות, המימון והרשתות של ארגונים אלה. באמצעות חשיפת מזימות ושיבוש חוליות טרור, סוכנויות ביון ישראליות יכולות למנוע או למזער את השפעת הפיגועים במדינה.

אבטחת סייבר – תחום הסייבר הפך לשדה קרב קריטי בסכסוכים מודרניים. סוכנויות הביון הישראליות חייבות להקדים את היריבים במרחב הקיברנטי כדי להגן על המידע הרגיש ועל התשתית הקריטית של המדינה מפני התקפות סייבר. פעילות מסוג זה כוללת ניטור, סיכול ומניעת ריגול סייבר ופעילויות זדוניות אחרות על ידי שחקנים עוינים.

פעולות חשאיות – המודיעין מאפשר לישראל לבצע פעולות חשאיות המשבשות או מנטרלות איומים בטרם יתממשו. פעולות אלו עשויות לכלול התנקשויות ממוקדות, חבלה או חדירת רשתות עוינות לאיסוף מידע בעל ערך. פעולות כאלה יכולות להחליש יריבים, להפחית את יכולותיהם ולהרתיע תוקפנות נוספת.

מינוף דיפלומטי – יכולות מודיעיניות חזקות יכולות לספק לישראל מינוף דיפלומטי רב ערך באינטראקציות שלה עם מדינות אחרות. על ידי שיתוף מודיעין רלוונטי עם בעלי ברית או שימוש בו כקלף מיקוח במשא ומתן, ישראל יכולה לבנות שותפויות בין-לאומיות חזקות יותר ולקדם את האינטרסים האסטרטגיים שלה.

 

יציבות אזורית – היכולות המודיעיניות של ישראל תורמות לשמירה על היציבות האזורית באמצעות ניטור וטיפול בגורמים המערערים את היציבות במזרח התיכון. שמירת מידע על שינויי כוח אפשריים, סכסוכים ודינמיקה אזורית, יסייעו לישראל להתאים את המדיניות והאסטרטגיות שלה בהתאם ולהבטיח את ביטחונה ויציבותה לטווח ארוך באזור הפכפך.

עומק אסטרטגי

בהתחשב בגודלה הקטן ובקרבתם של שכנים עוינים, על ישראל לתעדף עומק אסטרטגי כדי להבטיח את הישרדותה לאורך זמן.

לוחמה זעירה

טכנולוגיה ואיכות הלוחמים הישראלים הביאה את ישראל למקום הבטוח שאנו נמצאים בו. השילוב של חברות לא ממשלתיות וחברות ממשלתיות הביאה את ישראל להיות בקדמה העולמית עם תעשייה צבאית מפוארת.

נראה שה-AI ומכשור קטן כדוגמת רחפנים קטנים יהיו בחזית הטכנולוגיה המלחמתית. החוכמה תהיה להרכיב מאות אלפי רחפנים או כלים קטנים שיודעים לתקוף ללא אות לווייני או כל קשר עם גורם חיצוני משבש.

לצבא רגיל יהיה קשה מאוד להתגונן מפני אלפי כלים קטנים שתוקפים אותו. באותה מידה צריך הגנה מכלים זעירים כאלה.

הגישה ההגנתית

הניסיון מלמד שגישה הגנתית נגד פרובוקציות או התקפות אינה עובדת. היא הרבה פעמים גוררת אסקלציה. נגד האויבים שלנו חייבים קו התקפי.

הרתעה – תגובה לא פרופורציונלית ומשנה מאזן

תגובה לא פרופורציונלית כמו הריסת רובע הדאחייה בלבנון הביאה להרתעה הרצויה. הרתעה אמיתית גורמת ליריב להבין שלא ישיג את המטרה שלו בדרך הנוכחית שלו. מול האיום של עזה, לבנון וסוריה התגובה הכי הגיונית היא להגיב בצורה לא פרופורציונלית לפעולות שלהם כנגדנו. תגובה לא פרופורציונלית יכולה להיות כיבוש שטח על כל פעולת איבה נגדנו, זה יכול להיות כלי מעולה נגד עזה והשטחים.

הרתעה לרוב פותרת את העניין מול מדינות ערביות. בלבנון זה עובד יופי.

חיסול ההנהגה

חיסול ההנהגה של ארגוני טרור וכדומה הביאה תוצאות מרשימות לישראל. זו פעולה שהיא מאוד לא סימטרית, ומכאן יעילותה. ישראל יכולה לנקוט בצעדים כאלה. אך מנגד, הצד השני מוגבל בכך מאוד.

מאזן אימה

מאזן האימה הגרעיני תורם רבות ליציבות העולם. ישראל צריכה להמשיך ולפתח נשק גרעיני מתקדם כדי לשמר את מאזן האימה הזה. פצצת מימן יכולה לתרום רבות לשמירת מאזן האימה בעולם.

לדבר גם עם האויבים

אחד הדברים המפתיעים יהיה לשכנע אויבים – שלא להיות אויבים יותר על ידי הזנת האינטרסים שלהם. איראן משתמשת בישראל כסמל לסבל העם האיראני, אומנם הסיכוי קטן מאוד, אך ניתן להפוך את היוצרות כמו במהפכה בשנת 1979. צריך כל הזמן לנסות.

לכבוש שטח, לא אנשים

אחת מהטעויות שלנו היא כיבוש אוכלוסיות, וזאת למרות אזהרות מהעבר.

בלכבוש אני מתכוון כתגובה להתקפה נגדנו, כמו במלחמות ישראל.

אסור לשלוט על אנשים ועל אוכלוסיות, ואין לנו צורך בתושבים שאינם אזרחי מופת.

צריך לעשות כל מה שאפשר שהעונש על התקפה נגדנו תהיה כיבוש שטח עם אפס אנשים בתוכו.