להרוויח כסף

אֶרֶץ אַרְבַּע מֵאֹת שֶׁקֶל-כֶּסֶף בֵּינִי וּבֵינְךָ מַה-הִוא
תוכן העניינים

להרוויח כסף

כן, רווח גדול במאמץ קטן

להיות קרוב לאיפה שזורם כסף

להתעסק בעיקר ולא בטפל ועוד משהו חשוב

להשקיע זה להמר חכם

אפס בחיכוך

כסף לצעירים כי הזקנים לא רעבים

תשקיעו בבריאות שלכם

איך לא להפסיד

שכירים על סטרואידים

לקנות בזול, למכור יקר

תהיו ציידים לא טרף

יהודים אוהבים כסף? וריבית?

יחזקאל בומבה של נביא

איפה מתחבא האינטרס?

תפסיקו לזיין את השכל

כלכלת המתנות

המשוב

שום דבר לא בא בקלות

בננה עושה את ההבדל בעסק

תרבות מנצחת אסטרטגיה בכל יום

לחשוב יפה ונקי

עולים לבמה ובוגדים

לבחור שותפים ולתת להם אחוזים

עומר אלעזרי מפקד המפקדים

אלעד בן יצחק המהנדס המשווק

שלומי ויצמן, קצין וג׳נטלמן

גל הבר, 10 שניות שלו שוות הרבה

קבוצה מנצחת

תשווקו כמו טינדר

תסמכו רק על עצמכם

תוכניות לא אומרות הרבה

העדפתי להעסיק אישה לתפקיד אם אפשרי

לחפש מנכ"ל לחברה זה הכי קשה

בלי חובות בבקשה

להעתיק מומחה מוצלח

תנו את האמת בפנים

הסכם ממון לשמור על הממון

אין דבר כזה מתעכב, יש מנהל גרוע

השקעה בחברות

רעיונות לעסקים חדשים ב-High Level

כן, רווח גדול במאמץ קטן

להתאמן בלהרוויח

במחקר שעשו לאחרונה מצאו שמה ש-75% מהאנשים הצעירים הכי רוצים, זה להיות עשירים. אפשר להתאמן בלהיות טניסאי בעזרת אימוני טניס, אבל אי אפשר להתאמן בלהיות עשיר. אפשר להתאמן בלהרוויח. ובזה הרבה אנשים נופלים. כסף לא קשור בהכרח לחוכמה או לאינטליגנציה, הוא קשור למי ״התאמן״ בתחום המתאים. זה אימון שדורש קודם כל לנהל כסף בצורה טובה, כסף מניע הכול היום בעולם, והאימון הכי טוב זה לנהל לעצמך את הכסף מגיל צעיר. אבא שלי נתן לי לנהל את הכסף שלי בעצמי מגיל 6.

האימון

את האימון שלי התחלתי בגיל 12 כשקראתי מדורי כלכלה בעיתונים. במדורי כלכלה לומדים לבד באיזו תחומים אנשים מרוויחים כסף טוב למאמץ שמשקיעים. בזמנו ראיתי שאלה בעיקר אנשי כספים ונדל״ן ומשנות ה-90 הרגשתי שזה טכנולוגיה.

לפני Plus500 הקמתי 4 חברות במשך 10 שנים והתאמנתי בלהרוויח כסף 20 שנה לפני הקמת Plus500.

אחרי 20 שנה של אימון

Plus500 היא חברה שהרוויחה מעל 2 מיליארד דולר בעשור האחרון ושנסחרת בלונדון, וזו בעצם שיטה שבנינו לרווח גדול במאמץ קטן. השיטה עדיין עובדת, בלי יותר מדי שינויים כבר כמעט 15 שנה משנת 2009. אנחנו כבר מזמן לא שם לתפעל את השיטה אבל כבר לא צריכים אותנו, בוני השיטות, עברנו הלאה אבל עדיין נהנים מפירות אותה שיטה.

מה שכולם עושים לא אומר כלום

אחד הדברים הכי חשובים הוא להבין שאם כולם עושים משהו, זה לא אומר שזה הדבר הנכון. הרבה אנשים טובים הולכים לאיבוד בדיוק ברעיון של מאמץ קטן, כי הם חונכו על מאמץ גדול. אני לא אומר 'לא' למאמץ גדול, אבל לראות מהו המאמץ הקטן ביותר לרווח הגדול ביותר. זה חמקמק, כי חשוב להבין שאנחנו מחפשים רווח לטווח הארוך, כי בטווח הארוך הממוצע רווח שלי גדול מרווח כרגע בדרך כלל.

טוויטר הופעלה עם 8,000 עובדים, אילון מאסק קנה אותה ומפעיל אותה עם 1,500 עובדים, היא עובדת אפילו יותר טוב. מה זה אומר? שאנחנו מתבוססים במה שקיים היום וקשה לנו מאוד לדמיין עתיד אחר ולרדוף אחריו בלי לפחד. תנסו לעבוד על עצמכם להפעיל מחשבה חופשית בכל דבר שקשור בהשקעות.

עובדים עם מה שיש ומהסוף להתחלה

משפט קצת קשה להבנה אבל ע"י דוגמה זה יובן. נניח בעסק אתם צריכים אנימציה של כדור הארץ.

אנשים שלא סוגרים משימות יתחילו להציע כל מיני הצעות לא פרקטיות שלא יסגרו כמו "בואו נמצא חברה בארה"ב שמתמחה באנימציה ונבקש אנימציה". סגרן משימות ישר חושב מהסוף להתחלה "יש לי אנימציה של כדור הארץ" – איך השגתי אותה?. הסגרן יחפש אנימציה ברשת שהוא רוצה ויתן לפרילנסר להעתיק אותה באותו השעה. זה הרעיון חושבים מהסוף להתחלה ועובדים עם מה שיש!

לעבוד עם החבר הכי טוב

מהפרק על חיים טובים הסקנו שיש רווח עצום במערכות יחסים, כלומר אנחנו הכי נהנים פשוט להיות עם חברים, תחברו את זה עם ״רוב שעות היום בחיינו הבוגרים אנחנו נמצאים בעבודה,״ ואז יש רווח מטורף לגמרי בעבודה עם החברים או החבר הכי טוב. זה חיבור של שני רעיונות שונים, ובחיים וגם בהפעלת מחשבה חופשית רואים שכשיש חיבור של כמה גורמים ביחד, זה מייצר בדרך כלל פיצוץ טוב. תחשבו איך החיבורים האלה עובדים למרות שאני לא ממליץ על כולם, על רד-בול וודקה, סיגריה וקפה, גלידה על עוגה או הופעה בקיסריה. אם אתם יודעים לייצר חברים טובים בעבודה, אז עוד יותר טוב. בבלק ג׳ק אנלייזר, החברה הראשונה שלי, התחלנו לעבוד על זה אני, אורי וישי החברים הכי טובים מהתיכון, זה היה ממש כיף, היום אני מבין גם למה, גם הרווחנו כסף וגם עבדנו עם האנשים שהכי כיף לנו להיות איתם. אגב מחקרים הראו שאנשים שיש להם חבר קרוב בעבודה נותנים תפוקה הרבה יותר גבוהה מאחרים.

להיות קרוב לאיפה שזורם כסף

יהודים

יהודים כמוני לא סתם נמשכים לניהול כסף, הימורים וביטוח. הכסף זורם שם, ובדיוק כמו שאם אתה רוצה לשתות, ושלא יפריע לאף אחד, מומלץ ללכת לנהר, ככה בדיוק שווה להיות ליד נהר של כסף. ויש תחומים ספציפיים שזורם שם נהר של כסף ביניהם: ניהול כסף, הימורים, תשלומים וביטוח. תוסיפו על זה טכנולוגיה וקיבלתם מה שאנחנו תמיד מחפשים – הצלבה לרווח גדול במאמץ קטן.

לקרוא עיתוני כלכלה זה חלק מהעניין של להיות קרוב לכסף, שנים זו הייתה ההשכלה הפיננסית היחידה שלי.

חוק ״המיקום״ בעסקים

חוק ״המיקום״ שמופיע בחוקי ״מאמץ קטן לרווח גדול״ מושלם לעסקים ולעשיית כסף. הרעיון פה הוא לבחור תחום שקל לשכפל אותו לכל העולם, או לכל המדינה, וכן תחום שיש לכם יתרון כלשהו בו.

אף אחד לא ימחא לכם כפיים ויאמר ״ואוו בחרתם תחום ממש קשה והצלחתם בו,״ עדיף מראש לבחור תחום שקל לכם להצליח בו ומרוויחים בו הרבה. נניח ״ניהול כסף״ לאנשים שרוצים לחסוך לילדים שלהם, נשמע כמו משהו שאפשר לשכפל לכל העולם וצריך לבדוק אם יש חברות ממש מוצלחות בזה.

לקבל תשובה במקום להיאבק בבוץ

בחוק ״המיקום״ נכנס דבר חשוב ביותר והוא לקבל תשובה אם העסק בכיוון או לא. נניח שאני מוכר לעסקים שירות כלשהו שייקח לי 5 שנים רק לדעת אם העסק טוב או לא, או לחלופין המצאתי משחק קלפים שאדע תוך חודש אם יש לי כיוון טוב. ברור שעדיף עסק שנותן תשובה מהירה אם העסק בכיוון, וכך לא נבזבז שנים. בכל העסקים שבחרתי, תמיד חיפשתי תחום שיש לגביו תשובה מהירה אם אני בכיוון. באתר הפרילנסרים שהקמנו בשם 'ביזריף' תוך שלושה חודשים ראיתי שזה הולך לכיוון דפוק לגמרי, ואכן סגרנו אותו, אבל לא בזבזנו שנים בלהיאבק בבוץ. אותם אנשים, בתוספת שניים, כעבור שנה בנינו את Plus500, שם קיבלתי תשובה, תוך פחות מ-24 שעות מהעלייה לאוויר, שזה הולך להיות עסק מצוין, וכך גם אמרתי לשלומי, עומר, גל ואלעד.

התמקמתי בלאס וגאס

אני בחרתי בהימורים כשראיתי את לאס וגאס. סף הכניסה היה ממש נמוך.

הנוסחה ששיפרתי עם השנים החלה מהתעניינות בתחום שבו אנשים מפקידים כסף לקופסה שחורה מתחום ההימורים. רציתי שיהיה להם נוח יותר, כי נוחות זה עסק בעצם. עסק גורם לנו לעבוד פחות קשה ולהרגיש נוחות וחוסר חיכוך. דבר שלישי רציתי לחדש משהו ממוצר קיים ומוצלח שעובד.

זו הנוסחה הקצרה: מוצר דומה מוצלח + קופסה שמפקידים אליה + נוחות + חידוש.

לחפש שכפול למקומות אחרים

בעסק עם scale העסק יכול לצמוח בלי להשקיע אנרגייה או משאבים מותאמים לגדילה. האינטרנט סיפק אפשרויות כאלה בדיוק. מכולת לדוגמה זה עסק בלי scale. וזה בדיוק הקטע של הקופסה, אני יכול למכור אלף שולחנות בלק ג׳ק בלי עבודה. הקופסה בסגנון הזה מתאימה לי, תחפשו את ״הקופסה״ שמתאימה לכם.

הגאונות היא למצוא מודל טוב שעובד במקום מסוים, נניח משחק כלשהו שעובד בהולנד, ואז לשכפל אותו לשאר העולם. זה בגדול מה שעשינו ב-Plus500 אחרי שראיתי חברות מוצלחות אחרות.

פוקוס על! להיות מפוקסים ברעיון אחד, ״הרעיון המרכזי״, ובשנים הראשונות להתמקד רק בדחיפה שלו קדימה והשיפור שלו על ידי פרמטר מדיד. ייתכן שהרעיון המרכזי יהיה לשכפל את העסק לעוד מדינות.

להתגלגל

מודל הספירלה משמעו כשיש פרמטר אחד מדיד שאפשר לשפר יחסית בקלות. בחברות שהקמתי תמיד ההתקדמות הייתה במודל הספירלה – כל הזמן סוגרים מעגל ומשם משתפרים ואז הולכים למעגל יותר גדול ויותר גדול. זה קריטי לבניית חברה גדולה. פיצוח קטן ואז פיצוח יותר גדול ככה אתם תמיד מחוברים למציאות. להתחיל בצעד קטן.

להתעסק בעיקר ולא בטפל ועוד משהו חשוב

הרווח שלי הוא שלנו

להשקיע מאמץ בעיקר ולא בטפל זה בדיוק המאמץ המינימלי למקסימום רווח. זה נשמע נדוש אבל לא הרבה אנשים עוצרים וחושבים כל הזמן ״אני מתעסק בעיקר עכשיו או מבזבז את הזמן?״

זו תכונה נרכשת ולא נולדים איתה, היא נרכשת לרוב מניסיון אישי והבנה מה לא תורם לרווח שלי, שהוא לא בהכרח רווח כספי.

כמו בספרים שמספר שלם לפעמים לוקחים משפט אחד, זה העיקר.

לכל אחד יש את הרווח שלו, זה יכול להיות בריאות, כסף או אפילו הנאה לעשות טוב לאחרים, בקיצור כל אלה רווח. כדי להתעסק בעיקר צריכים קודם לחשוב על הרווח שלי, אחרת סתם מהמרים ולרוב מהמרים גרוע ומתפזרים. התמקדות בעיקר, מניסיון, בדרך כלל נמצאת אצל אנשים שגדלו במחסור כספי או רגשי בחייהם, והבינו עם השנים שתמיד אפשר לעשות מאות דברים אבל רק בודדים ייתנו את הרווח המקסימלי. כשהייתי בן 24, הייתי בבית של איש עסקים עשיר מתחום ההימורים, והוא דיבר שעתיים על האתר שלו. אבל משפט אחד שאמר נחרט אצלי מאז ״למדוד כמה שווה לקוח וכמה עולה לי להביא אותו זה כל העסק שלי״. כשהוא אמר את זה, הבנתי בדיוק כמה זה העיקר.

הפרמטר העיקרי בעסק הוא שווי ממוצע של לקוח

לכל חברה או עסק תמיד אפשר למדוד משהו, לחפש משהו מדיד. עדיף את הדבר הכי חשוב לרווח החברה.

נניח שאתם מוכרים הרצאות, אז תבדקו כמה עולה לכם מתעניין מוביל להרצאה שקונים מכם.

נניח שלכל 10 מתעניינים, אתם משיגים הרצאה. והרצאה שווה לכם 1,000 ש״ח. מתעניין שווה לכם 100 ש״ח.

אז בקמפיין שתעשו, שווה לכם להשיג מתעניין ב-100 ש״ח.

זה החלק הכי משמעותי בעסק, הוא מאפשר לכם לדעת איפה אתם עומדים.

עכשיו יש לכם יחס המרה: כניסה לאתר > מתעניין > הרצאה.

חשוב לדעת שלכל קמפיין יש יחס המרה שונה להרצאה.

פישטתי מאוד את הדוגמה, אבל כשאתם מבינים את המסלול של הלקוחות שלכם ואת יחס ההמרה בכל שלב, יהיה לכם קל להבין אם שיפרתם משהו. הקטע המדהים בלדעת אם שיפרתם, הוא לדעת לאיזה כיוון כדאי ללכת. אין אנשים שיודעים את ״הדרך״ בלי לקבל רמזים, יש אנשים שמודדים ומשפרים בהתאם. מפה כמובן יוצאת נקודה חשובה מאוד שהיא לדעת בכמה כסף שווה להביא לקוח.

הקטע החשוב בסעיף פה

הקטע המעניין הוא לא רק להתעסק בעיקר, אלא להתפקס עליו, לחבק אותו, להפתיע אותו, לגרום ליישום שלו, לא משנה מה, תגרמו לחלק העיקרי לקרות ולטפל בו, וזה החידוש. לא רק להבין מה העיקר, אלא להיות בלייזר עליו, כבר נגמרו לי הדימויים. לדוגמה הבנתי בגיל צעיר שכדי להיכנס לטכניון, אוניברסיטה מובילה בישראל, צריך מתמטיקה ופיסיקה, אבל לא צריך צרפתית. מהרגע שנודע לי הדבר, כף רגלי לא דרכה בשיעורי צרפתית.

המורה התקשרה אליי עם בשורות איוב מבחינתה, כך חשבה, ״אני מגישה אותך לבגרות עם ציון 50 במגן לצרפתית״, עניתי לה בעברית, כי צרפתית פשוט לא ידעתי.

גוד איבנינג ז׳קלין

״אני לא צריך את זה לטכניון, גוד איבנינג ז׳קלין״. ידעתי מה העיקר, מתמטיקה ופיסיקה, והייתי התלמיד הכי טוב בעולם בהם, והתלמיד הכי גרוע בעולם בצרפתית. עניין של לייזר על העיקר ופס מוחלט על הטפל.

בבחינת הבגרות בצרפתית, הגעתי בשביל הכיף, העתקתי מהמילון שהיה מותר להביא, וככה הלך החיבור שלי למבחן בגרות ״מילון זה נכתב על ידי ז׳אן…״ זה הדבר היחיד שראיתי בסוף המילון שניתן להעתקה. לא מספיק להתמקד בעיקר, חשוב להתעלם מהטפל.

נפצעתי מאגוזי בשק״ם

לפעמים, והאמת שלרוב זה היה אצלי מוגזם, קשה להיות תמיד בול על הקו הנכון. למשל בקורס בצבא, עשינו תרגיל של ג׳ובניקים במדבר, כשאחת הבנות מהפלוגה אמרה, ״אני נשארת פה, לא יכולה להמשיך,״ עניתי לה, ״ביי!״ כי ידעתי שהתרגיל הוא אינדיבידואלי למרות שהייתי מפקד התרגיל. קשה להיות מאוזנים בתכונה הזו, אבל אני סתם אבלף אתכם, אם תחשבו שאני מושלם, כי זה מה שעושים בדרך כלל כשמספרים סיפורים, אתם מקבלים רק את העיקר שמראה כמה הכותב גדול ולא את הטפל מבחינת הסופר והעיקר מבחינתכם על הכשלונות והבעייתיות בתכונות מסוימות.

איך זה עוזר ל-Plus500?

ב-Plus500 כבר הייתי ממש מנוסה בלהתעסק בעיקר, ובגלל שהייתי המנכ״ל בשנים הראשונות, ואחרי זה נותן הטון, גם לא כולם התעסקו בעיקר מבחינת הטבע שלהם, אז אנחנו כמייסדים טיפלנו בהתבדרויות. לצערי תכונת ההתבדרות ניכרת ברוב האנשים, אבל הינה אתם יכולים לשנות את זה, זה יהיה לכם מאמץ קטן רווח גדול.

המשפט הקבוע שלנו כשמישהו היה מתעטש, היה ״איך זה עוזר לפלוס?״ בסוף שיחה תמיד הייתי אומר ״אז אנחנו סגורים, כן?״ הצד השני תמיד חשב לרגע ואמר את הדברים שסגרנו או לא סגרנו, אבל זה היה חלק מהעניין של לקדם סגירות. עוד משפט קבוע שלי היה ״אז אנחנו מסונכרנים״ כלומר כל הידע וההתאמות נאמרו. אבל אני מעדיף את ״אנחנו סגורים.״

זה היה הרווח שלנו, Plus500, וזה ממש נחמד כשלכולם יש רווח משותף.

משחר ההיסטוריה אנחנו, בני האדם, מתכנסים לרווח המשותף שלנו אם זה ציד, חברה, כסף, מלחמה או שלום.

להשקיע זה להמר חכם

השקעה נכונה של ההון שצברתם, שהיא סוג של הימור, היא אחד הדברים החשובים ביותר בחיים. לכן כדאי ללמוד כיצד עושים זאת, בין אם אתם משקיעים פסיביים או אקטיביים.

בגיל צעיר מצאתי את הכיוון שלי בלמכור ״הימור״ (במשחקים, בהשקעות ובמערכות מסחר) – לא צריך מלאי, לא צריך הון התחלתי וכשאתה בצד הנכון – יש רווח תמידי. תמיד נמשכתי להימורים כשיש רווח סטטיסטי (בדיוק כמו שמוכרים בגדים ברווח). התחלתי ממש בקטנה (סימולטור לבלק ג׳ק) ומשם הלכתי לקזינו הגדול בעולם, בורסה.

חשוב לקרוא את הכלים כחלק מדרככם לצבור הון. אל תקחו את כל מה שנאמר פה כנכון, תבדקו כל דבר עם מקורות אחרים ועם ההיגיון. צריך להסתכל על השקעה טובה כהימור עם יתרון הסתברותי.

אשתי דנה אומרת לילדים ״תראו את אבא, הוא עבד כל כך קשה, למד, פתח חברות, ואני פשוט בחרתי פעם אחת נכון.״ וזה הדבר הכי חשוב בהשקעות, לעשות השקעות בודדות אבל שאתם בטוחים בהן, והן יכולות לעשות את ההבדל, גם אם זו השקעה אחת ב-20 שנה.

לקרוא הרבה ספרים בכל התחומים, תמצאו בהם דרכים שאחרים עברו ויוכלו לקצר לכם תהליכים. כאן ריכזתי המלצות על ספרי השקעות מעולים.

אפס בחיכוך

עסק זה מתן נוחות גדולה יותר ללקוח, וחיכוך נמוך בקנייה ובהפעלה של המוצר או השירות זה חלק חשוב שהרבה פעמים נשכח בתהליך כי כל הזמן רוצים להוסיף עוד פיצ׳ר.

הדבר המרכזי שעושים כל חברה או עסק הוא לגרום לאנשים לעבוד פחות ולהרגיש יותר נוחות. זה מה שמניע אותנו בחלק גדול מהיום, אנחנו רוצים פשוט לעבוד קל יותר. לקבל את שאנחנו אוהבים בלי להכין אותו. להכיר את בן הזוג המושלם בלי להיות מישהו או משהו, בקיצור לנוח כשכולם עובדים בשבילנו.

ראינו ב-Plus500 שכששמים סכומים כברירת מחדל ולא נותנים למשתמש לשים סכום, זה מעלה את השימוש ואת גודל ההפקדה, וזה מראה בדיוק את החוק – תנו למשתמשים לעבוד קל בלי יותר מדי בחירות. אני גם חושב שזה ההבדל בין האייפון לאנדרואיד, האייפון הרבה יותר פשוט.

במכירות יכול להיות הבדל עצום אם תבקשו מיוזר לשלוח לכם משהו או להכניס את מספר הטלפון שלו, אני לא אומר לא לעשות את זה, אבל חוויה חלקה ללא חיכוך חשובה בכל עסק. אפשר לקחת את זה הלאה ולחפש חברות כאלה ולהשקיע בהן. אני ראיתי את הפשטות הזו בטסלה, אין כמעט שעונים ולוח הנהג נקי לחלוטין. זה לגמרי מרגיש אפס חיכוך.

אפל פיי גם מייצגת אפס חיכוך – לא צריך לשים כתובת, לוחצים על כפתור ובום.

כסף לצעירים כי הזקנים לא רעבים

אפשר להרוויח כשמבינים שהזקנים העשירים לא מעודכנים בטכנולוגיה החדשה.

בעלי ההון המבוגרים בדרך כלל שולטים באמצעי הכסף בכלכלה. אבל מדי כמה שנים פורצת טכנולוגיה חדשה ש״הזקנים״, כמוני, כבר לא יודעים איך לתרגם אותה לכסף והם גם לא רעבים ממש.

בשנות ה-80 זה היה המחשב האישי, בסוף שנות ה-90 זה היה האינטרנט, לקראת 2008 זה היה הניידים, והיום בשנת 2023 זו ה-AI שתשנה את איך שאנחנו מתקשרים עם הניידים והמחשב. יש לכם הזדמנות אדירה להרוויח כסף כשטכנולוגיה כזו פורצת כי הזקנים והחברות הזקנות לא יודעים איך לאכול אותה והם מקובעים.

אין פה מה לחשוב יותר מדי, צריך להתנפל כמו ציידים.

כדי להרוויח כסף, צריך לרכב על מגמות ולשפר מה שיש.

ההתחממות הגלובלית וההרס הסביבתי הופכים מדאיגים יותר ויותר. לדוגמה, בין 1880 ל-2021 עלתה הטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ ביותר ממעלת צלזיוס אחת, מה שהוביל לאסונות טבע הרסניים כמו שריפות והוריקנים.

ככל שההתקדמות הרפואית נמשכת, אוכלוסיות ברחבי העולם מתבגרות ותוחלת החיים עולה. לדוגמה, תוחלת החיים העולמית עלתה מ-66.5 שנים בשנת 2000 ל-72.9 שנים בשנת 2021. מגמה זו תורמת גם לירידה בלידה, שכן שיעורי הפריון ירדו מ-2.65 ילדים לאישה בשנת 2000 ל-2.4 בשנת 2021.

המחסור במים הולך ומתעצם, וכ-1.5 מיליארד בני אדם חווים פגיעות גבוהה למים. במקביל, בעיות בריאות כמו השמנת יתר נמצאות במגמת עלייה והשפיעו על למעלה מ-650 מיליון מבוגרים ברחבי העולם בשנת 2021.

הביקוש לחשמל הולך וגדל עקב אימוץ נרחב של מיזוג אוויר, מכוניות חשמליות וטכנולוגיות אחרות. כך מספר כלי הרכב החשמליים בשימוש ברחבי העולם עלה מ-3.2 מיליון ב-2017 לכ-10 מיליון ב-2021.

מעמד הביניים מתרחב, במיוחד בהודו ובסין, שם צפויה אוכלוסיית מעמד הביניים המשולבת להגיע ל-3.2 מיליארד עד 2030. במקביל, ריכוז העושר הולך וגדל, כאשר 10% המרוויחים בעשירון העליון שולטים כעת ב-76% מהעושר העולמי.

ההסתמכות על לימודים אקדמיים לצורך צבירת הון הולכת וגוברת, וכתוצאה מכך נוצר נוף חינוכי תחרותי יותר. בינתיים, זמן המסך עולה, במיוחד במכשירים ניידים, כאשר בשנת 2021 המבוגר הממוצע מבלה כ-3 שעות ו-43 דקות ביום במכשירים ניידים.

חשיבות הכסף בחברה גוברת, וכך גם המגמה לאינדיבידואליזם, כאשר יותר אנשים מעריכים את ה״אני״ על פני ה״אנחנו״. לדוגמה, אחוז הרווקים המבוגרים בארצות הברית עלה מ-37% ב-1976 ל-50% ב-2021.

ככל שהדיגיטציה מתקדמת, מערכות שונות הופכות ליעילות יותר ומקושרות יותר זו לזו. המהפך הזה ניכר בנוף התקשורתי שהפך מערוצים בודדים לאלפי מקורות, כולל רשתות חברתיות.

כוחם של המהנדסים הולך וגדל הודות לעליית האנליטיקה וקבלת החלטות מונעות נתונים. הרדיקליזציה של המשטרים נמצאת גם היא במגמת עלייה, כאשר אידיאולוגיות קיצוניות תופסות אחיזה במקומות שונים בעולם.

ממשלות בוחרות באינפלציה על פני העלאת מיסים כאמצעי להתמודדות עם אתגרים פיסקליים. העדפה זו הובילה להופעתם של ״מגאיות״ ולהגברת העיור, כאשר 68% מאוכלוסיית העולם צפויה להתגורר באזורים עירוניים עד 2050.

ייצור האנרגיה עובר לכיוון ייצור חשמל פוטואלקטרי או גרעיני, כאשר קיבולת השמש גדלה מ-227 ג'יגה-וואט ב-2015 ליותר מ-700 ג'יגה-וואט עד 2021. הצטברות הידע האנושי ממשיכה לגדול באופן אקספוננציאלי, כאשר האינטרנט משחק תפקיד קריטי בהפצת הידע.

כדי להבין טוב יותר את המגמות הללו, מומלץ לחקור ייצוגים גרפיים, כמו אלו שמספקים Visual Capitalist's Signals.

תשקיעו בבריאות שלכם

ההשקעה הכי טובה עם החזר הכי גדול, והחזר ודאי, היא ההשקעה בבריאות שלכם. תוודאו שכסף לא יילך לשירותי בריאות – תשמרו על הבריאות שלכם ועל מי שאתם אחראים עליו. תמנעו מחלות (זה זול) וכך לא תטפלו במחלות (זה יקר). מחשבה חופשית על איך לחיות טוב. בשנים האחרונות יש מגמה של הסטת כספים לטיפול בבריאות ממקורות אחרים (כמו טיולים ואוכל), אל תהיו שם.

איך לא להפסיד

תקווה אינה אסטרטגיה! צריך לפעול בחוכמה.

הבינו את רשימת ההטיות שלכם.

תאפטמו (מלשון תמקסמו) את כל מה שחשוב לכם ולא, לא רק כסף: כסף-תשואה, הזמן שמשקיעים בהשקעות, אכזבות אפשריות. מאמין שרובכם תגיעו למסקנה שמדדים לטווח ארוך הם האופציה העדיפה.

תהיו בבסיס (סטטיסטי) טוב – ״חוק הבסיס״ אומר בעצם שתמיד ״תעמדו״ על אחוזים טובים סטטיסטית אל מול ה״מתחרים שלכם״ כדי להצליח. לדוגמה אם מקצועות הכספים מכניסים בממוצע 20,000 ש״ח בחודש, ומקצועות העיצוב מכניסים 4,000 ש״ח בחודש, אם תבחרו במקצוע כספים – אתם כבר בבסיס התחלתי טוב – 20 אלף ש״ח. אם בממוצע מי שמקים חברה עושה מיליון שקל בחודש, זה בסיס עוד יותר טוב. חוק הבסיס תופס לכל דבר בחיים. פה זה דוגמה לכסף. אפשר ליישם אותו בבריאות, בחירת בן זוג או בספורט.

תשפרו את השכר שלכן (בכוונה זה בלשון נקבה, אבל תקף לכל המינים) – לבדוק בשוק כמה מרוויחים בסוג מקצוע שלכן ולבקש העלאה כל שנה. אם אתן לא חושבות שמגיעה לכן העלאה, תפעלו כדי שתגיע לכן העלאה: קורסים, לסגור משימות, להבליט את ההצלחות שלכן.

לא לפחד לעזוב את מקום העבודה – אם מצבכם לא טוב ואתם תלויים בו – זה אומר שאתם תלויים בגורם אחר, שהוא לא עצמכם. לכן, תפעלו כדי לא להיות תלויים במקום העבודה או בכל גורם אחר שמקבע אותם, חופש מחשבתי ועשייתי קריטי להצלחה בכל פרמטר. בדקו אפשרויות, תלמדו תואר חדש, תתקדמו, רק אל תהיו תלויים במקום העבודה. ככה גם השכר שלכם יעלה כי מקום עבודה שמרגיש תלות, מנצל את זה.

והצנע לכת.

אחד הדברים שהבנתי לא מזמן בעזרת מחשבה חופשית הוא שהצניעות היא ערך קריטי לא רק בענייני כסף, רכב או רוח, אלא חשובה בשלל תחומים. היתרון בלהיות צנוע הוא שאינך תלוי בלהשיג עוד. אתה לא תרדוף אחר הישגים רק למטרת הרושם החיצוני שנוצר. כמה נוכל להרוויח אם נבין את יתרונותיה של הצניעות.

במהלך דיבור ודיון: צניעות נותנת לך את האפשרות לקחת בחשבון שאתה טועה ולשנות את דעתך. היא מאפשרת לך מרווח טעות.

בית: צניעות מאפשרת לך להבין מה באמת חשוב בבית. בית גדול מדי מייצר תחזוקה גדולה מאוד והוא נוטה ליותר תקלות וקלקולים, ולא מייצר לך שקט נפשי.

רכב ומוצרים: צניעות ברכישת רכב ומוצרים מנתקת את רגש הצריכה והחומרנות. מחקרים הראו שחומרנות לא מייצרת אושר.

אוכל: בחירה בחומרי גלם פשוטים וצנועים תגרום לכך שהאכילה שלנו תהיה בריאה ומאוזנת יותר.

לבוש: צניעות בבחירת הלבוש שלנו מייצרת בסופו של דבר נוחות בחיי היום יום, ובנוסף מהווה גם חיסכון כספי וסביבתי.

אדיבות של מנצחים ומפסידים: כשמנצחים בצניעות, לא מייצרים יריבים אגרסיביים. כשמפסידים בצניעות, זה נותן הרבה יותר מוטיבציה וכוח להשתפר.

בשוק העבודה: הצניעות תעזור לפתח יחסי אנוש טובים ותקינים, מה שיכול לסייע בקבלת קידום במקום העבודה.

בכל דבר שעושים ורוצים לברר את מידת הצניעות כדאי לשאול שתי שאלות: האחת – אם אתה נהנה מזה ללא קשר לאחרים. השנייה – אם אחרים יכולים לקנא בזה ואם אתה גורם לאחרים לקנא בזה במודע. אם התשובה לשאלה הראשונה שלילית והתשובה לשאלה השנייה חיובית, המצב גרוע. אתה כנראה עושה משהו כדי שיסתכלו עליך.

אם התשובה לשאלה הראשונה חיובית והתשובה לשאלה השנייה חיובית, המסקנה היא שעליך להפעיל שיקול דעת, מכיוון שההנאה שלך מהפעולה עלולה לגרום לאחרים לקנא. זהו אכן מצב בעייתי, שכן, הכי קשה לא לעשות את הפעולה.

שכירים על סטרואידים

אתם שכירים ורוצים להתקדם בעבודה? תתייחסו לחברה שאתם עובדים בה כאילו זה העסק שלכם. תשנו את סביבת העבודה, תדחפו רעיונות שלכם שלדעתכם ישנו את פני החברה, וכמובן תדאגו בשקט שכולם ידעו שזה אתם דוחפים.

בסוף, בחברות פרטיות האנשים המוכשרים מתקדמים, וכישרון בונים עם הזמן ועם עבודה חכמה, שימו לב לאו דווקא עבודה קשה, אלא עבודה חכמה.

לקנות בזול, למכור יקר

על שווי חברות חשבו חופשי (באופן עצמאי) כי (המחיר) הקונצנזוס מתומחר בשוק. אתן דוגמה: נכנסתם לחנות בשוק הפשפשים וראיתם ציור. מתוך מחשבה על הפוטנציאל העתידי שלו, הנחתם ששוויו 100 ש״ח, אבל למעשה המחיר הוא 50 ש״ח – לכן מבחינתכם נראה שהוא שווה קנייה, אבל תמיד תוסיפו מקום לטעות בהערכת השווי.

כנסו למוד של צייד שמחכה בשקט לטרף: אל תהיו פעילים – אחד הקשיים הגדולים שלנו הוא לחכות בסבלנות כשהכסף שלנו אינו עובד. בצעו מספר השקעות בודדות וחכו בסבלנות לתוצאות חיוביות. הקושי הגדול הוא לארוב לטרף בלי לזוז.

מניות הניבו בטווח הארוך תשואה הכי גבוהה מכלל הנכסים, ולכן הן הנכס הכי טוב לאחזקה לטווח ארוך בהינתן שלא מאבדים את התשואה לעמלות מסחר. השקעה במדדים על ידי תעודות סל עדיפה ל-90% מהאנשים בעיקר כי פחות יצאו מהשוק וייכנסו בחזרה. המפתח להצלחה הוא להישאר בשוק לטווח ארוך ולא לצאת. התזמון של אנשים הוא לרוב מוטעה. צריך לקחת בחשבון שיהיו שנים שתאבדו גם 50% מההשקעה. אבל בטווח הארוך כנראה יהיה טוב.

תהיו ציידים לא טרף

במוד של צייד כדאי לארוב להזדמנויות בסבלנות. לפעמים עוברים חודשים או שנים עד ההזדמנות (מציעים לכם להצטרף לחברה חדשה, ראיתם בית במחיר טוב או שיש עכשיו הזדמנות להיכנס לתחום חדש ורווחי). כשהיא מגיעה, התנפלו עליה. כל מה שאתם צריכים להצלחה בתחום הוא הזדמנויות בודדות, זה הכול.

חשבו פשוט – פעולות שנדרשים עבורן שלושה צעדים, מסוכנות יותר מפעולות של צעד אחד. נניח שהסיכוי להסתבך בצעד הוא 20%; הסיכוי לעבור בשלום שלושה צעדים הוא 48% בערך; הסיכוי לעבור בשלום צעד אחד הוא 80%! חשבו פשוט – קשה, אבל משתלם.

בכל השקעה חשבו ושאלו את עצמכם ״איך אפשר להפסיד פה?״ נסו להיכנס להשקעות שבהן קשה מאוד להפסיד – הסיכון קטן והרווח (אפסייד, Upside) גדול.

כסף מזומן (בבנק, בבלטות, בארון בגדים או בכל מקום שאינו צובר ריבית מעל האינפלציה) הוא דרך מעולה להפסיד כסף – כל שנה הוא מאבד מערכו בגלל אינפלציה.

יהודים אוהבים כסף? וריבית?

מותר לי לכתוב כותרת כזו כי אני יהודי.

ריבית דריבית – זהו חוק אוניברסלי, אחד מפלאי עולם ובהשקעות – מהחוקים הקריטיים ביותר. כשאתם משקיעים את הריבית שהיא דיווידנדים או כל רווח אחר חזרה בקרן, הגידול בהון הוא אדיר. דוגמה פשוטה – השקעה של 10,000 ש״ח ל-25 שנה בריבית 10% שנתית תניב 110,000 ש״ח. זה פי 11 על הכסף. כשלוקחים הלוואה, החוק נגדכם, והמלווה מנצל את החוק לרעתכם. החוק הזה תקף לא רק לכסף, אלא גם לידע, ליכולת ולקריירה. תשקיעו חזרה את מה שצברתם או את מה שלמדתם כדי לשפר יכולות, זה מה שאנשים חכמים ומצליחים עושים.

יחזקאל בומבה של נביא

אל תנסו לצפות את השוק – מתבקש מאוד, אבל בטווח הקצר השוק הוא רנדומלי. לכן אל תעשו את זה.

המשחק החשוב הוא בין הטווח הקצר לטווח הארוך – בטווח הארוך אפשר לראות מגמות ולהרוויח, אך האינסטינקט שלנו הוא להסתכל על הטווח הקצר ולהגיב, וזה הרסני לתשואות. תשקיעו לטווח ארוך.

לא להיכנס למצבים עסקיים סבוכים. זה יחסוך לכם הרבה כסף וכאבי ראש.

תלמדו על הסתברויות ועל ההבדל בין ״יש היום 10% סיכוי שירד גשם״ ל״ירד היום גשם״. ספר טוב בנושא: Naked Statistics.

בכל השקעה או החלטה תחפשו ותבינו את היתרון הסטטיסטי שלכם על הצד האחר. אם אני מציע לכם חצי שקל כשאתם מצליחים בהטלת מטבע, וכשאתם לא מצליחים לנחש – אתם מפסידים שקל, בכל הטלת מטבע תפסידו 25 אגורות בממוצע, כלומר 25% מהכסף שתשקיעו – ייעלם. ייתכן שאחרי 10 זריקות, אתם תהיו ברווח, אבל זה אינו מוכיח דבר – תבינו את הנקודה הזו וכבר יהיה לכם יתרון גדול. אפסייד גדול ודאון סייד קטן אלה ההשקעות או היזמויות הטובות.

אם אתם קונים תעודת סל, תישארו איתה עד שאתם חייבים לקבל את הכסף. האידיאל הוא שהתעודה מחלקת דיווידנד ואז תשתמשו בו ולא בכסף שבתעודת הסל.

לא להשקיע במניות או באגרות חוב (אג״ח) ספציפיות, אלא רק בתעודות סל מכל העולם, על כל המדדים.

בכל אפיק תמיד להשקיע לטווח ארוך, 5 שנים ויותר. רווח מהיר מגיע בהשקעה ארוכת טווח.

לעולם לא להשקיע על סמך תשואה מובטחת ממקור לא־אמין. למשל: ״10% תשואה בדירות ביוון״.

איפה מתחבא האינטרס?

להתעלם לגמרי מהמלצות של בעלי אינטרסים כמו יועצי השקעות וכדומה.

מסיבות של עמלות עדיף לא להתעסק עם קרנות גידור ודומיהן. תקראו פה למה עדיף תעודות סל.

חשבו לטווח הארוך ותפרשו מגמות של שנים ולא את אירועי היום או אתמול. הרבה יותר קל לראות מגמות של שנים, כגון ירידת גודל אוכלוסייה, מעבר למכוניות חשמליות, השפעת AI על שירותים, מאשר – אתמול טסלה ירדה ב-15%.

מדדים (על ידי תעודות סל) ודירות הם ההשקעה הטובה ביותר למשקיעים לא־מנוסים.

אל תפחדו מפתיחת עסק או חברה. זה ישתלם אם תתמידו ותמכרו מוצר או שירות טוב.

לא ״לעבור ליד ולהתעלם״ במצבים עסקיים – אם יש משהו שאינכם מבינים, התעמקו ותבינו.אם אינכם מצליחים להבין – ותרו על העסקה.

דמיינו את ההשקעה חמש שנים קדימה. מה ה״אני״ שלכם מהעתיד היה אומר על ההשקעה שעשיתם: ״הייתי צריך להיות יותר אגרסיבי,״ ״ידעתי שאסור לסמוך על שקרנים.״

השקעות טובות הן בדרך כלל ההזדמנויות להשקעות שאחרים לא רואים בהן את הפוטנציאל העתידי שלהן, כמו למשל חברה שנמכרת בזול ובעתיד יכולה להתאושש.

שותף חכם, שותף לא חכם – תבדילו בין השותפים. נניח המקימים של חברה x – לא כדאי לחשוב שכל הפאונדרים הם חזקים. לרוב אחד הוא החשוב ביותר, לעיתים זה כולם. אבל קריטי להבדיל ביניהם.

תפסיקו לזיין את השכל

הקושי הגדול הוא במימוש ולא ברעיונות. דרך נחמדה למימוש היא לכתוב בתחילת כל יום רשימת משימות לביצוע ולדאוג שכולן יבוצעו. כולן.

לטפל בבעיה ולא בסימפטום בכל דבר. ג׳ף בזוס שבנה את החברה ששינתה את הדרך שאנשים קונים, אמר את המשפט החזק הזה: ״אתה לא מתקן את הסימפטום, אתה מסדר את הבעיה שגרמה לסימפטום.״ וזה סוד ההצלחה של אמאזון ב-20 שנה האחרונות״ – 12:33 ביוטיוב הזה.

יועצים בערבון מוגבל – רוב הרעיונות החדשניים יתקבלו (או התקבלו לפי ההיסטוריה) בחשדנות רבה. אני אישית לא חסיד גדול של ייעוץ אם רעיון הוא טוב או לא. כמו שאמר גנדי ״בהתחלה הם מתעלמים, אז צוחקים, אז נלחמים, ובסוף אתה מנצח״. אם היה ברור שרעיון מסוים טוב – כולם היו עושים אותו.

חשוב מאוד להקצות כסף ולהשקיע אותו בחוכמה בעסק. גם במדינה. וורן באפט עושה את זה בעסקים שבהם הוא משקיע – זו תכונה שיש למעט מנהיגים ומנהלים.

כלכלת המתנות

מאז שחר ההיסטוריה בני האדם עסקו בתן וקח. לתת ולקבל מתנות זה חלק חשוב מהעסקים, זה מייצר אמון בין האנשים.

בעסקים בסוף יש קשר בין בני אדם, אני השתדלתי כל השנים לעמוד במילה שלי למרות שלפעמים חטאתי ולא עמדתי במילה. תשתדלו כל הזמן לעמוד מאחורי מה שאתם אומרים. שווה לתת מתנה בלי לצפות לקבל החזר מהצד השני, זה מוסיף לאיך שהצוות בחברה תופס את הערכים של החברה.

המשוב

לעודד משוב אמיתי כדי להשתפר תמידית, שונה מחוק הספירלה, בספירלה יש משוב, בחוק הזה אנחנו מעודדים את האנשים לתת משוב אמיתי אחד לשני.

כדי להשתפר אנחנו חייבים משוב. אנשים מפחדים לתת משוב שלילי, תעודדו אותם לזה. אפשר ללמוד ממשוב שלילי הרבה יותר ממשוב חיובי. משוב חיובי בדרך כלל נאמר כי אין בושה, משוב שלילי יותר קשה לקבל. לפעמים שתיקה היא משוב שלילי, אבל תנסו תמיד להיות במערכות יחסים או במקום עבודה שיש בהם שקיפות מלאה, לטוב ולרע. אם תתנו לאחרים משוב שלילי, גם תקבלו משוב שלילי, וזה ממש יעזור לכם להתקדם.

שום דבר לא בא בקלות

אחד הדברים שנתקלתי בהם לאורך השנים הוא שבעסקים שום דבר לא פשוט, לרוב יש סיבוכים שלא חושבים עליהם.

לאף אחד שום דבר לא בא בקלות. גם שחקני הטניס הטובים ביותר התחילו בקושי רב. אפילו הדברים הפשוטים ביותר נתקלים בהם בבעיות לא צפויות. כשמכירים את החוק הזה, אז לא מתפלאים כשנתקעים בבעיות, להיפך מחייכים ונזכרים בחוק. החוכמה האמיתית היא לעבוד קשה בהתחלה, ואז ייתכן שדברים כן יבואו בקלות.

בננה עושה את ההבדל בעסק

״אפקט הבננה״ – בחברה שלכם חשוב שתמיד ״ירימו את הבננה״, כלומר כשמישהו מהצוות רואה בעיה או משהו שצריך לסדר, שלא יתעלם, אלא יחתור לפתרון – לא רק של הבעיה, אלא גם של מה שגרם לה. יש נטייה בעיקר בחברות בינוניות וממשלתיות להתעלם מ״בננה על הרצפה״. זה לא תלוי באנשים, אלא גם ברוח בחברה. ב-Plus500 וב-Play65 לא השארנו ״בננות״ על הרצפה. הרבה פעמים כשעובדים במקום מסודר עם רחובות נקיים ומסודרים קל לגייס אנשים שמרימים ״בננות״ כי זה מה שהם רואים בכל מקום ובדרך לעבודה, גם ידוע שזה מוריד את הפשיעה.

תרבות מנצחת אסטרטגיה בכל יום

ב-Plus500 ניסיתי לדחוף לתרבות של צניעות והשלמת משימות בצורה מושלמת וכן אכפתיות מהמשתמשים ולעולם לא לשקר או להבטיח שירוויחו כסף.

התרבות הייתה שאנחנו עושים משהו גדול וממתגים את העסק לשנים רבות.

קיבלנו לעבודה רק אנשים שרצו לעשות משהו גדול בלי להשוויץ בזה, אנשים שקטים אבל עם יכולות על. זה יצר תרבות בחברה של עשייה יפיפייה וכן הוביל לאסטרטגיה של מיקוד ופתיחת שווקים, לעשות מה שטוב לחברה, גם חזרתי על המשפט הזה אין-סוף, ״תעשו מה שטוב לחברה״.

האסטרטגיה השתנתה מדי פעם, אבל התרבות נשארה.

שומעים הרבה מילות באז ״אסטרטגיית מובייל״ ״אסטרטגיית בלה בלה״, לא מעניין.

תרבות מנצחת אסטרטגיה בכל יום.

לחשוב יפה ונקי

הרהור מתמשך הוא המפתח, במיוחד להצלחה ארוכת טווח. מנהל מוכשר עשוי להקדיש 15 שעות להרהר ביעדי החברה שלו, בעוד שאחרים עשויים להקדיש רק 5 שעות. זה לא הופך אותך לחכם יותר, אלא חושף אותך לרעיונות נוספים. חשיבה, בדומה להליכה, מאפשרת לך לחקור מקומות חדשים.

אני נזכר בתקופה שבה עמדתי בפני אתגר משמעותי בקריירה שלי. הקדשתי אין-ספור שעות להערכה מחדש ולהתאמת יעדים קצרי טווח וארוכי טווח כאחד, תוך שמירה על הרעיון המרכזי בראש מחשבותיי. גישה זו הובילה להצלחה שלי בסופו של דבר, שדרשה עשר שנים של התמדה ומסירות.

התייחסות לאמיתות קשות היא חיונית, וכך גם לדמיין את העסק שלך פורח ברחבי העולם. פעם התמודדתי עם מצב קשה שבו נאלצתי להתמודד עם מציאות לא נוחה. על ידי הכרה בכך ולאחר שדמיינתי את האפשרויות, הצלחתי לנתב את העסק בכיוון הנכון.

למילים יש משקל זהה למעשים. הקולגות שלך יבדקו כל הזמן את התנהגותך, במיוחד אם אתה מחזיק בעמדת מנהיגות. זה חיוני להיות אמיתי בהישגים שלך, שכן הונאה בסופו של דבר תתגלה. פעם הייתי עד לנפילתו של עמית שזייף את הישגיו, מה שהוביל בסופו של דבר לאובדן אמון ואמינות.

חבקו את היופי, כי לעיתים קרובות הוא מניב תוצאות חיוביות. תמיד נמשכתי לחללים ולחוויות אסתטיות, מה שאפשר לי ליצור סביבה שמטפחת יצירתיות והצלחה.

על ידי שיקוף עקבי, הערכה מחדש של יעדים, התמודדות עם אתגרים חזיתית והדגשת אותנטיות ויופי, אתה יכול להשיג הצלחה ארוכת טווח בחייך האישיים והמקצועיים.

עולים לבמה ובוגדים

הניסיון העסקי שלי בן ה-25 שנה מראה שרוב האנשים יבגדו בשביל בצע כסף. במהלך השנים אספתי איתי את האנשים שלא יבגדו בשביל בצע כסף או כוח, הם הקימו איתי את Plus500. המסקנה שלי, שיכולה לעזור גם לכם, היא שאם אתם נותנים לאדם שליטה בעסק ואתם לא יכולים להעיף אותו מתי שאתם רוצים, סביר מאוד להניח שהוא יבגוד בכם בשביל כסף. ראיתי את זה בכל העסקים שהקמתי ושהייתי מעורב בהם. עזרתי להרבה אנשים להיות עשירים וראיתי את זה גם אצלם. אם אתם הבעלים של העסק, תשמרו את הכוח אצלכם, אלא אם כן אתם רוצים לצאת מהעסק.

אולי גם אני הייתי בוגד ככה, לא הייתי אף פעם במצב הזה, אבל אלה אנשים טובים שבגדו, האדם כנראה משתנה עם הכסף, הכוח והקנאה. יש את זה בהטיית הבמה, בכלים לחופש. אתה בעצם מכיר בן אדם שהוא לא בוגד, אבל כשהוא רואה כסף וכוח, הוא משתנה והופך לאדם חדש.

רואים את האפקט של הבמה גם אצל "חברים" שנמצאים בשלטון היום.

לבחור שותפים ולתת להם אחוזים

בהמשך תקראו על השותפים שלי ב-Plus500, כל אחד מאיתנו הביא יכולת אחרת, השילוב של היכולות הביא אותנו לבנות את אחת מהחברות הישראליות הריווחיות ביותר. בשנת 2020 החברה הרוויחה 500 מיליון $ רווח נקי.

כאן תמצאו סיכום נתונים של Plus500.

הייתה לנו היסטוריה משותפת בחברות קודמות, והם שרדו אותי. לאחת החברות הקודמות קראנו BizReef, חברה לפרילנסרים, היא הייתה כישלון ענק. עם אותו צוות בדיוק, בתוספת עוד אחד, בנינו את Plus500.

אחד הדברים שתמיד הקפדתי בבחירת השותפים הן אוניברסיטאות מובילות ושיהיו בעלי פוטנציאל טוב, לאו דווקא מוכח. אני חיפשתי נקודות שהצביעו על פוטנציאל: למד שני תארים במקביל באוניברסיטת תלאביב, קצין בצבא, היה מרכזי בצוות הפיתוח בחברת סטארט-אפ, עבד בגוגל, עבד באינטל וכדומה. לרוב השתמשתי בטיפ ממישהו שהפנה אותי אליו או אליה.

תמיד היו להם אחוזים בעסק, דבר שגרם להם לתת מעצמם הרבה יותר מהרגיל.

אני אישית כשעבדתי בסטארט-אפ ללא אחוזים, לא עניין אותי בכלל, והייתי העובד הגרוע בעולם.

כל יום היינו באים ל״עבודה״, אבל מבחינתנו זה היה קרב, לא עבודה, רצינו לנצח. כל יום קיבלנו מאות החלטות, רבות מהן קשות, אבל בסופו של דבר ב-Plus500, ב-Play65 וכן בשאר החברות היה צריך לקבל אלפי החלטות עד שהמערכת קמה. וכששואלים אותי מה הסוד, זה חלק מהסוד – לקבל אלפי החלטות טובות, לפעמים מאות ביום.

עומר אלעזרי מפקד המפקדים

ה-CTO הטוב בישראל

מייסד Plus500 ושותף על.

את עומר הכרתי באמצעות מודעה מחתרתית שלי ושל אלעד באינטרנט כשחיפשנו עם אלעד מייסד/CTO לאחד המיזמים שהקמנו אחרי play65 ולפני plus500. המודעה בגוגל אדס אמרה משהו כמו ״תפסיק להיות בורג בספינת עבדים, בוא לסטארט אפ.״ לאחר ריאיון קצר וכמה שאלות לוגיות הבנתי שמדובר באדם ערכי, נחוש להצליח ובעל ביטחון עצמי ביכולות שלו, והעובדה שסיים בהצטיינות את הטכניון והיה קצין בצבא ביחידה לוחמת, גרמה לי לסמוך על האינטואיציות שלי.

עומר הוכיח את עצמו, וביחד עם שלומי, הם פיתחו במהירות מוצר מעולה ואפשרו לנו כחברה לנסות מגוון רב של אסטרטגיות עסקיות, וכך הגענו למסקנה מהירה שהמיזם שפיתחנו בזמנו, זירת פרילנסרים במגוון שירותים, חסר היתכנות עסקית באותו הזמן, לפחות לא כזו שעושה כסף שהוא לא על גבי משקיעים, ולכן מיהרנו לסגור אותו.

צוות מנצח

כשיש לך צוות פיתוח חזק ומהיר, בעל הבנה חזקה של הצד העסקי, זה שווה ערך לנסיעה בפרארי בזמן שכולם מזדחלים על טרקטורים וחורשים שדות.

העבודה בינינו התנהלה ממש ברמת ה״מה״ צריך, בדרך כלל בע״פ, ומשם הדברים נעשו בצורה עצמאית, כשההבנה ברמה גבוהה, אין צורך להגדיר הרבה וזה חוסך הרבה עבודה ו״התברברות״ מיותרת, כגון מסמכים, ישיבות, סיכומים וכו'.

היה לי ברור שאני רוצה שהוא זה שיוביל את הפיתוח ב-Plus500.

Plus500 הייתה קפיצת מדרגה מבחינת המורכבות של הפיתוח – נכנסנו לעולם שהוא realtime – כלומר הכול צריך להיות מאוד מהיר ותגובתי, כספית – הכול צריך להיות מאוד מדויק, ופשוט – לקחת עולם פיננסי שהיה עד אותו יום מאוד מורכב, ולהפוך אותו לפשוט ואינטואיטיבי למשתמש הקצה.

עומר ושלומי פיתחו את צד השרת בזמן מאוד קצר, והוא כלל הרבה מאוד מערכות – כספים, מסחר, שיווק, תשלומים, ניהול לקוחות, הרבה API-ים ועוד, והכול היה צריך לעבוד כל הזמן, באופן מאובטח, ובצורה מאוד מדויקת ומהירה.

שבעה חודשי לידה

הדרך הארוכה מאז שעלינו לאוויר, כעבור 7 חודשים בלבד, הייתה רצופה החלטות טובות שלקחנו וגם הרבה מזל,

אחד הדברים הטובים שעשינו בפיתוח של Plus500 זה לבחון את הפיצ'רים החדשים שפיתחנו או כל פרמטר אחר שרצינו לבדוק באמצעות קבוצות ניסוי והשווינו אותן לקבוצת ביקורת, כך ידענו שאנחנו כל הזמן הולכים קדימה ושכל מה שנוסף לפלטפורמה בהכרח משפר, או לפחות לא פוגע, במטרות העסקיות שלנו.

הצד הטכנולוגי היה מאוד משמעותי ב-Plus500 ונתן יתרון עצום על מתחרים, הקוד נכתב כדי שתהליכים יהיו אוטומטיים ופשוטים. התערבות אנושית נדרשה רק במקומות של קבלת החלטה או התערבות במקרים חריגים – בגלל זה לא היה צורך בחדרי מסחר או בתמיכה טלפונית – משהו שהיה מאוד לא מקובל בתעשייה באותו הזמן.

הבסיס הטכנולוגי שלנו אפשר לנו לעשות התאמות ושינויים מהירים, למשל במשבר שהיה עם הרגולטור הבריטי, שהיינו צריכים לאשר מחדש את כל הלקוחות, תהליך שיכול לקחת חודשים ארוכים לחברה אחרת, לקח אצלנו שבועות בודדים, תוך כדי מתן עדיפות ברור ללקוחות החשובים.

תפסיקו להתבדר

עניין סדרי העדיפויות הוא קריטי ובכל דבר שעושים נדרש להבין – מה חשוב ומה לא, מה קודם ומה אחרי – מעט האנשים שיודעים לעשות את האבחנות האלו. עומר ידע לעשות את זה מצוין ולא נגרר אחרי ״הרפתקאות״ טכנולוגיות. הוא תמיד נשאר על המסלול של מה שתורם לחברה, להשתמש בטכנולוגיה להשגת המטרות, כלומר ההבנה היא שהטכנולוגיה היא אמצעי ולא המטרה.

כשיש סביבך צוות חזק, ההחלטות העסקיות הן הרבה יותר טובות ומדויקות, במקומות שיש רק גורם מחליט אחד היצירתיות והיכולת להצטיין יורדת.

בפיתוח Plus500 השאלה מעומר תמיד הייתה מה הדבר הבא ולמה, יש יתרון ענק כשהפיתוח מבין מה הצרכים העסקיים ולא כותב כמו תוכי.

אלעד בן יצחק המהנדס המשווק

ידידנו

מייסד Plus500 ושותף על.

שמו בחברה הוא ״ידידנו״ מכיוון שהתחיל בזמנו שיחות עם ״ידידי״.

הקפיצה הגדולה בחברות שהקמתי הייתה כשלקחנו את אלעד כאחראי שיווק ב-Play65. בחברות הקודמות לא היה מישהו שהוגדר ממש אחראי על השיווק. לאלעד לא היה שום רקע שיווקי למעט העובדה שהיה מהנדס חשמל וקצין בצבא עם תואר שני בהצטיינות מהטכניון. גל הביא אותו ל-Play65. היופי באלעד הוא שבמבט ראשון לא קולטים כמה הוא חזק, אבל הוא בהחלט הפתיע, לא ביכולות הראשוניות, אלא בהתקדמות.

אחרי שעזבנו את Play65 והקמנו את Plus500, לא היה צל של ספק שגל ואלעד ממשיכים איתי לחברה הבאה. אחד המהלכים היפים של אלעד ב-Play65 היה שליחת לוחות שש-בש אמיתיים לשחקנים עם הלוגו של Play65, עדיין רואים אותם מסתובבים בכל מיני מקומות בעולם. מהלך חזק נוסף היה פרסומות במשחקים של מכבי תל אביב עם רעש הקוביות הנזרקות כשהקריין אומר ״Play65,״ זה היה מהלך גאוני כיוון שרעש הקוביות ישר נקשר אלינו. תמיד תחפשו בשיווק מהלכים עם מעט אנרגייה אבל עם רווח גדול.

שחק שש-חמש

בחרנו שם מעולה לאתר השש-בש, שם בין-לאומי שנכתב בקלות, וכל שמות הדומיין היו פנויים, קראנו לו Play65.

ב-Play65 חיפשנו אנשים חדים ועסקיים לשיווק, כיוון שהשיווק היה מושתת על שיתופי פעולה עם גופים קטנים, בינוניים ואף גדולים. ניסינו לגייס צוות טייסים לשיווק, ואף הפרדנו את השיווק כיחידה נפרדת מהחברה, ממש כמשרד נפרד, ובנוסף כל סוכן נמדד בביצועיו כגורם נפרד, יחידה עסקית נפרדת, ובהתאם נקבע השכר שלו. זה עבד די טוב, אך צוות הטייסים לא הוכיח את עצמו כמו צוות מהנדסים ב-Plus500. המטרה הייתה לא להתפשר על איכות העובדים – מטרה שהושגה חלקית.

Plus500 במיתוג של קוקה קולה

ב-Plus500 השיווק היה מושתת על אנליטיות ומספרים, ולכן גייסנו מהנדסים, קבענו מדדים ובנינו כלים. כשיש מהנדס בשיווק, אז כל ההחלטות מאוד אנליטיות וזה עושה את ההבדל. אלעד, כמובן, היה מהנדס שהביא מתחתיו מהנדסים ב-Plus500, ב-Play65 לא, וראו את ההבדל ברמת השיווק. השיווק נוהל בצורה מאוד מדידה, ופותחו כלים ייחודיים של אוטומציה וחישובים שיצרו יתרון גדול על המתחרים – אמרנו כבר מהנדסים?

מהלך של ״מחשבה חופשית״ היה גם בסגירת חסות של Plus500 עם ״אתלטיקו מדריד״, החוזה נסגר בתוך שבוע, וכך עקפנו חברות שהיו בתהליך ארוך לסגירת חוזה מולם – פה הפעלנו עיקרון שהופעל גם בעבר בחברה – ״כשאתה מזהה הזדמנות, התנפל עליה!״ אומנם היה קושי ומאמץ גדול בסגירת החוזה בשבוע, אך אח״כ נהנינו משנים של עבודה קלה עם מיתוג מטורף. השקעה קטנה לרווח גדול!

שלומי ויצמן, קצין וג׳נטלמן

המפתח מספר אחת

מייסד Plus500 ושותף על.

אל שלומי הגענו בשיטה הכי טובה לגייס שותפים איכותיים, דרך חברים מבריקים. כשאני ואלעד גייסנו את עומר ל-BizReef, חברה שלנו שכשלה שעסקה בפרילנסרים, שאלנו את עומר אם יש לו חבר מהנדס חזק, ככה הכרנו את שלומי. לעומר כמובן היה אינטרס להביא לחברה שיש לו אחוזים בה מישהו חזק, אז הוא הביא את מי שהעריך הכי הרבה, מצטיין נשיא, קצין בצבא והיכרות אישית של עומר איתו. יש בינגו.

שלומי היה מצטיין נשיא מהטכניון, עבר אותי כי אני הייתי מצטיין דיקן בפקולטה להנדסת חשמל. תמיד תנסו לגייס אנשים יותר חזקים מכם, זה קשה אבל אפשרי, והנקודה השנייה – תגייסו מישהו חזק ותבקשו ממנו להביא חבר או עוד מישהו חזק.

שלומי עובד מסודר ומבין בדיוק מה הוא עושה, זה מדהים לראות את האומנות שלו. כשאני כתבתי קוד בחברות הראשונות, ישר התנפלתי על הקוד, שלומי קודם מאפיין ומבין, שואל את השאלות, מתכנן קדימה ורק אז מתחיל לכתוב, אבל לא רק מה שהוא צריך אלא גם כלים שיעזרו לו ״לדבג״ לפני שהוא ״מוציא״ את זה. בצוות ה-QA הייתה התלהבות גדולה למי שהצליח למצוא באג לשלומי.

זה היה מדהים לראות את ההתקדמות שלו גם ב-BizReef ואז בחברה אחריה Plus500.

הייתי מזהה שהוא בא, לפי ההליכה שלו, הייתה לה חתימת קול מיוחדת.

לשלומקו חלק מכובד בהצלחה של Plus500, הוא היה צלע חשובה בהרבה פיצוחים שלנו, ביניהם הקריפטו, שהיינו הראשונים בעולם להציע כחוזה הפרשים. כארכיטקט התוכנה, הוא תכנן ופיתח יחד עם עומר את השרת. קיבל אחריות על ה-core של השרת בניהול כל פעולות המסחר בזמן אמת. עבדתי איתו צמוד בניהול כלי המסחר הפיננסיים והסיכונים, שזה הדם של המערכת. הייתה לנו כימייה טובה, הפריה הדדית ועבדנו מעולה יחד.

היום שלומקו כבר לא כותב קוד, אלא נהנה מהחיים, ישראל הפסידה את אחד מטובי מפתחיה.

שמו בחברה הוא שלומקו, מנאום מפורסם שאבא שלו נתן בחתונה שלו.

שלומי, המפתח הטוב בארץ ללא כל ספק, כותב איך להיות מפתח תוכנה ברמה גבוהה:

 • בדרך כלל כדאי להתחיל מגיל מוקדם, אבל אף פעם לא מאוחר. אם אתה אוהב מתמטיקה וחידות היגיון סיכוי טוב שהתכנות בשבילך.
 • חיוני לבנות הבנה מקיפה ולפתח בכל התהליך end-to-end, מעבודה עם בסיסי נתונים וכל הדרך לממשק המשתמש והאפליקציות, שהכול יהיה בשליטתכם.
 • כדאי להתנסות במגוון רחב של טכנולוגיות ושפות שונות. החל ממונחה עצמים ועד לתכנות פונקציונלי.
 • אל תתמקד רק בנישה מסוימת, שאף להבין מערכות גדולות ב-high level ולהיות קרוב לצד העסקי מבחינת הדרישות וההבנה.
 • כשאתה מאפיין מערכת, תחשוב כמה שיותר כללי וקדימה, שאף לקוד גמיש נתון לשינויים ודרישות עתידיות.
 • טפח פרויקטי צד אישיים וזאת הזדמנות מעולה לפתח אותם בשפות וטכנולוגיות מחוץ לאזור הנוחות שלך.
 • אל תפחד להתנסות ולשבור דברים. תמיד קל לחזור אחורה (למשל על ידי git).
 • המשך ללמוד ולהישאר מעודכן בתחום באמצעות רשתות חברתיות ואתרי טכנולוגיה (כמו Hacker News).
 • העמק בקוד של ספריות ידועות ולמד מקוד של אחרים. עבוד לצד אנשים חזקים, עדיף עם מנטור מנוסה ממך.
 • תרום לפרויקטים של קוד פתוח והיה חבר קהילה פעיל, זה יתרום רבות לצמיחה האישית שלך. שתף את הידע שלך באמצעות בלוגים או פוסטים במדיה חברתית, מכיוון שזה מעודד הבנה עמוקה יותר ופותח אותך לביקורת בונה.
 • בנה אוטומציות של משימות סיזיפיות שחוזרות על עצמן כדי לחסוך זמן ומאמץ.
 • אמץ את מהפכת ה-AI שמשנה את התחום ואת הדרך שבה אנו חושבים.
 • לרוב, מפתחים שלומדים ומשתפרים ללא הרף יהיו מצטיינים. הם מבינים מערכות מורכבות, אינטראקציה בין רכיבים ושרשרות אירועים. הם צופים מקרי קצה ומתכוננים לצמיחת המערכת, תוך התחשבות בעומסי מערכת, תורים, זרימת נתונים, שאילתות מורכבות והתמודדות עם שגיאות.

גל הבר, 10 שניות שלו שוות הרבה

מייסד Plus500 ושותף על.

שמו בשבילי הוא ״ניס״ על שם NIS שזה New Israeli Shekel. הרץ למרחקים ארוכים, אני והוא מהשותפים הוותיקים ורצים ביחד יותר מ-20 שנה, עוד מימי הקזינו באינטרנט. אם להשוות את גל לשחקן כדורסל, אז הוא All Round Player.

גל הוא איש מוצר שיודע לפשט את המוצר עבור המשתמש הממוצע. למשל ל-Play65 גל הביא את ה-matching באמצעות טבלה שהייתה קלה להבנה למשתמשים ואח״כ טבלה דומה גם בפלוס ואת החלוקה של המסך לשניים: הכלים שקונים בטבלה למעלה וגרפים למטה.

אחד הדברים שקידמנו במהלך השנים היה פישוט של המוצרים. לפי המשפט ״אין דבר כזה פשוט מדי, יש מסובך מדי״. זה חוק קריטי להצלחת המוצר.

הניסיון לימד אותנו שאם אני וגל מסכימים על משהו, אז בדרך כלל הוא עובד טוב. כך היה בהרבה שאלות גדולות בנושאי מוצר, אסטרטגיה ושיווק. גל דחף לדוגמה עם אלעד את חסות אתלטיקו מדריד.

גל היה הפנים של ההנפקה של הפלוס בלונדון ביחד עם אלעד אבן חן שהוביל את הפן העסקי, גל עזר לשכנע בנקאים, משקיעים, רואי חשבון ועורכי דין.

גל היה טוב בכיבוי שרפות כשהיו בעיות רגולטוריות והיה צריך לעשות מהפכות.

אני וגל מכירים עוד מהתיכון, אח שלו למד איתי בכיתה.

גל עמד בגבורה מול עיתונאים וטלוויזיה. בריאיון שלו ל-CNBC שאני הסתכלתי מהצד באולפן ולא יכולתי לדבר מרוב התרגשות, התפלאתי איך גל מדבר כל כך רהוט כשניסו לצלוב אותנו. זה היה קטע אדיר.

ב-Plus500 גל היה מפתח צד קליינט (לקוח) ובהתחלה גם אחראי על התפעול, ותוך כדי כך גם הקים את מערך התשלומים, החוזים עם הסולקים, מערך התמיכה… הרבה אחריות – והכול עמד ב-7 חודשים!

קבוצה מנצחת

פותרי בעיות בלתי פוסקים חיוניים להצלחת החברה. ההכרה בכך שכל אתגר ניתן לביצוע ושנקיטת פעולה מיידית מבדילה יזמים מצליחים מאלה שנכשלים. זה נכון כאשר מתמודדים עם לקוחות, ספקים או עובדים – הבנת הצרכים שלהם היא המפתח. לדוגמה יזם נדל״ן נאלץ פעם לעזור ללקוח למצוא בית חדש עם נוף טוב יותר לפני שהסכים למכור את המגרש שלו. למרות שהתהליך לקח זמן, ההתמדה השתלמה.

אנשים אינטליגנטים ואמינים לרוב הופכים לחברי צוות טובים יותר מאלה שבאים עם ניסיון בלבד. עם הזמן ניסיון יצטבר, ולכן חשוב יותר לעבוד עם אנשים שאתה מאמין בהם ומעריך. בעת גיוס עובדים, העריכו את המועמדים על סמך הפוטנציאל שלהם ולא היכולות הנוכחיות שלהם.

ארגונים גדולים נהנים מצוותים קטנים אוטונומיים אך מודרכים, כפי שהדגימה Spotify. בדיקת התאמתו של מועמד על ידי מתן אפשרות לעבוד על פרויקט במשך שבוע או שבועיים יכולה להיות מועילה. חיוני שלצוות פרויקט יהיה מנהל מסור אחד שאחראי להצלחת הפרויקט.

בנייה ותחזוקה של מבנה ארגוני המאפשר לאנשים טובים לשגשג ולהרגיש כלולים היא חיונית. עובדים ברמה א נוטים להעסיק עובדים אחרים ברמה א, בעוד שאנשים ברמה ב יעסיקו עובדים ברמה ג. שמירה על רמה גבוהה של כישרון היא מאתגרת אך משתלמת.

מבני שכר פשוטים ובונוסים עובדים בצורה הטובה ביותר, שכן ציפיות מסובכות מדי או גבוהות עלולות להזיק. התאמת התגמול למה שהעובדים יכולים לשלוט בו יעילה יותר מאשר קישורו לגורמים חיצוניים.

איזון בין חופש ומשמעת באמצעות תרבות ארגונית והעסקת אנשים ממושמעים הוא חיוני. סמוך על ההיגיון שלך בעת קבלת החלטות ושאף לאושר בעסקים מבלי להרגיש מרוצה לחלוטין.

סביבת עבודה פרודוקטיבית ויצירתית דורשת תשומת לב לפרטים, מהמרחב הפיזי ועד לאווירה. עודדו גישה פרואקטיבית וחיובית והבטיחו שהפעולות שעושים בארגון יתאימו לתרבות החברה – להתמודד עם בעיות חזיתית ולחתור תמיד להתקדמות.

אנשים טובים לא צריכים להיות מנוהלים, אלא רק לקבל הכוונה. בדרך זו אפשר לנהל את שיטת הארגון ולא את המנהלים שלו.

תשווקו כמו טינדר

מודל השכבות

בטינדר קוראים לזה מודל השכבות. אנשים שמים תמונות כדי שייראו שהם עשירים, יפים, חכמים ואוהבי משפחה. זה עובד כי פועל עלינו בכמה מישורים.

פיצה

פיצה לא סתם נחשבת לאוכל הכי טעים בעולם באיזה סקר שקראתי וגם מההיגיון. יש בה פחמימות, חלבונים ושומנים וכן קרנצ׳יות. כל אלה פועלים על כמה מנגנונים אצלנו. לא מוצאים מאכל טבעי כזה שיש בו את כל אלה, ולכן זה חדש אצלנו, ומייצר סופר תגובתיות שהאבולוציה לא הכינה אותה אלינו.

המוצר שאתם משווקים מאיזו סיבה שתהיה

כדי לעלות את ההסתברות שאנשים יקנו את מה שאתם רוצים למכור, תשחקו בכמה מישורים ביחד, זה ייצר סופר תגובתיות. בדיוק כמו הפיצה והתמונות בטינדר. לדוגמה תראו שהמוצר: לכולם יש אותו, יעשה אותם יפים ובנוסף הולך להיגמר מהמדפים. ההטיות שכדאי להשתמש בהן. תקראו פה את ההטיות שאפשר להרוויח מהם במחשבה חופשית לשיווק, אבל תהיו קצת מעבר לאמת ולא לשקר. הרווח הגדול באמת הוא כשהמוצר או השירות קרובים למיתוג שאנחנו משווקים אותו.

תסמכו רק על עצמכם

למי אכפת מכם?

בסוף היום למי שהכי אכפת מכם, הוא אתם, כן כן אתם. זה לא אומר לא לסמוך על אחרים אבל זה אומר לקבל את ההחלטה האחרונה ולהבין לבד למה קיבלתם אותה, וכמובן להשתמש במחשבה חופשית. לא קיים מומחה שיודע יותר טוב מכם מה נכון עבורכם בעסקים, בכסף שלכם ובחיים הפרטיים שלכם.

עסק בנוי מפיתוח, תפעול, כספים, שיווק והנהלה. אני מציע שתשלטו בגורל של כל המחלקות האלה. ככה תמיד עשיתי בחברות שהקמתי.

איש עם ג׳ל בשיער בבניין גבוה

מה שחשוב בהקמת חברה, שזה שלב עדין מאוד וחשוב מאוד, הוא לוודא שאין בדרך שלכם גורם אחד שאתם תלויים בו שיכול להכשיל אתכם.

אם העסק שלכם תלוי בספק מידע מסוים, תוודאו שיש שניים כאלה.

אם כל העסק תלוי בחוזה מסוים שצריך לחתום בשביל שהעסק, יצליח תנסו לעקוף את זה.

בכל החברות שהקמתי לא רציתי להיכשל בגלל גורם חיצוני, רציתי שהאנשים שאני מציע להם את המוצר יאמרו לי לא, ולא מנהל בכיר עם ג׳ל בשיער בבניין גבוה בעיר גדולה.

בגלל זה אני מעדיף למכור לאנשים פרטיים מוצר או שירות ולא לחברות או לחברה ספציפית. הרבה יותר טוב להיות תלוי בהרבה אנשים, כי יותר קל להגיע אליהם. תראו את החברות הגדולות בעולם רובן התחילו עם מוצרים לאנשים פרטיים ולא חברות, B2C.

הנתון הכי חשוב כמעט בכל עסק

לחברה הכי חשוב לדעת מה הוא ערך חיי לקוח ממוצע, ltv – life time value. ייתכן שיש עוד חיתוכים לזה לפי מדינה. כלומר לקוח דני ייתכן ושווה 5,000$ לעומת לקוח ישראלי ששווה 1,000$, זה אומר שזה הרווח שהחברה מצפה להרוויח מהלקוח הזה.

בשיווק ״תנו לי X ואשווק את המוצר שלכם״ זה בגדול לזרוק כסף וזה לא מדיד.

מחשבה חופשית זה למדוד בשיווק כמה עלה להביא לקוח, כמה הלקוח שווה ואז לדעת כמה להשקיע בלהביא לקוח ואם אפשר לסגור דיל כזה: ״אשלם לכם באתר יאהו 1,000 ש"ח ללקוח משלם״. אם אתם יודעים שלקוח משלם שווה 2,000 ש"ח. שיווק כזה אומר שהגורל שלכם בידיים שלכם. אתם רק צריכים לדעת כמה שווה לקוח אצלכם, מערכת שמודדת כמה שילמתם בעבור לקוח משלם בשיווק.

ככה צריך לבנות את כל מערכות העסק שלכם, לכל אלה צריכים רק אנשים עם יכולת ללמוד ואהבה למה שעושים, זהו.

כל השרשרת אספקה בשליטתכם

אם תסמכו על חברות אחרות לנהל לכם שיווק, פיתוח, כספים או תפעול, העסק לא בידיים שלכם, תשלטו בגורל העסק שלכם. זה לא חייב להיות ככה מהיום הראשון, אבל כדאי שבמהלך הזמן תשלטו בכל שרשרת המוצר של העסק שלכם.

תראו לדוגמה איך טסלה לקחה לידיים שלה את כל השרשרת של העסק: המכונית, המטענים, רשת הטענה, בטריות, נהג אוטומטי, פנלים סולריים ואתר שמוכרים את המכונית. היא לא סומכת כמעט על שום חברה שתיתן לה משהו מהותי בעסק שלה.

השרשרת אספקה חשובה כי בסוף אתם תעשו אותה הכי טוב והכי מותאם לצרכים שלכם.

תוכניות לא אומרות הרבה

כשגדלתי, תמיד שמעתי את הפתגם, ״אם אתה רוצה להצחיק את אלוהים, ספר לו על התוכניות שלך״. זה הדהד אותי כאשר חוויתי שינוי משמעותי בחיי. חשבתי על קריירה בתחום הפיננסים, אבל לחיים היו תוכניות אחרות, ובסופו של דבר עבדתי בתעשיית ההימורים. התוכניות שלי אולי השתנו, אבל למדתי שחשוב להישאר גמישים ולהסתגל לנסיבות חדשות.

אני זוכר את הפעם הראשונה שהייתי צריך להציע רעיון לחברה למפתחים. במקום ליצור מצגת ארוכה, כתבתי כמה עמודים פשוטים שהסבירו בבירור את הרעיון, עם מספרים והסברים פשוטים. התוצאה? חברי הצוות העתידי קלטו את הרעיון הרבה יותר מהר מאשר אם הייתי מציג מצגת.

כשהקמנו את Plus500, התמקדתי בחידוד פרמטרים מדידים כדי להניע צמיחה. לדוגמה כאשר השקנו את Plus500, ההתמקדות שלי הייתה בהגדלת הסוחרים הייחודיים על כסף. זה עזר לי ליצור מודל עסקי בר קיימא וניתן להרחבה.

תמיד האמנתי בלעשות משהו הכי טוב בעולם, להיות בעל מנוע כלכלי ברור, ולהיות נלהב מהעסק. העיקרון הזה הנחה אותי בבניית חברה שאני אוהב, וזה משהו שאני שואף אליו כל יום.

למדתי גם את החשיבות של אי העתקה עיוורת של מתחרים. אומנם זה בסדר ללמוד מאחרים, אבל חיוני להימנע פשוט מ״לרכב על הגל״ ובמקום זאת להתמקד בחדשנות ושיפור.

הצבת הלקוחות במקום הראשון הייתה גורם מפתח בהצלחתי. על ידי התחשבות בצרכים ובהעדפות שלהם, בניתי בסיס לקוחות נאמן שעזר לעסק שלי לצמוח.

במהלך הקריירה שלי, ראיתי את הערך של שליטה בתהליכים קריטיים בחברה. לדוגמה מיקור חוץ אפשר לי ליצור מוצר סופי טוב יותר שקל יותר לשנות ולשפר.

בפיתוח תוכנה, למדתי למזער תקשורת בין צוותים והעדפתי להשתמש בממשקי API לצורך סינכרון. גישה זו ייעלה את תהליך הפיתוח והגדילה את היעילות הכוללת.

גיליתי גם את הכוח של עבודה בצוותים קטנים. כשהייתי מעורב בפרויקט תוכנה, לא היו לנו יותר משלושה אנשים בצוות, מה שאפשר לנו לעבוד בצורה יעילה ואפקטיבית יותר.

שיעור אחד שדבק בי הוא החשיבות של הפשטות. זה טבעי שאנשים יסבכו את העניינים, אבל הצלחה טמונה לרוב בזיקוק תהליכים ובעיות עד למהותם. אימוץ הפשטות היה חלק חיוני מהמסע שלי.

במהלך הקריירה שלי, למדתי להתמקד בחשיבה לטווח ארוך, לדחוף ללא הרף לגדולה ולהתמודד עם בעיות קשות רק כאשר יש להן ערך משמעותי. קריאת ספרים כמו Working Backwards סיפקה לי תובנות חשובות לגבי איך לנהל ארגונים גדולים ולשבש תעשיות.

עיסוק בלקוחות, שיתוף פעולה עם מתחרים, ייעול תהליכים והידיעה מתי לוותר הם כל הלקחים שלמדתי במהלך הקריירה שלי. חשוב להגדיר פרמטרים להצלחה או כישלון לפני תחילת פרויקט, מכיוון שזה עוזר למתן הטיות ולקבל החלטות אובייקטיביות יותר.

לבסוף, למדתי לא לדאוג לגבי מה אחרים חושבים. מה שחשוב באמת הוא איך אני רואה את העולם ומה אני רוצה להשיג בתוכו. הלך הרוח הזה עזר לי להישאר ממוקד במטרות שלי ולמצוא הצלחה בחיי האישיים והמקצועיים

העדפתי להעסיק אישה לתפקיד אם אפשרי

אולי כי נשים בנויות אבולוציונית לטפל בילדים זה מורגש גם במקום העבודה.

לא מדויק לטעון שלנשים יש ״לב טוב יותר״ מגברים, אבל ככה אני מרגיש. שכן אמירה זו מפשטת יתר על המידה את מורכבות הטבע האנושי ומנציחה סטריאוטיפים. גם לגברים וגם לנשים יש חוזקות ואיכויות ייחודיות שיכולות לתרום למקום העבודה. במקום זאת, עלינו להתמקד בחשיבות של גיוס עובדים על סמך כישרון, כישורים וניסיון רלוונטי, במקום מגדר, אבל למרות כל המילים היפות, תמיד העדפתי להעסיק אישה לתפקיד. הן פחות עם אגו ותורמות למרקם החברתי. מעולם לא ראיתי אישה שגונבת מעסק, אבל כן ראיתי גברים כאלה.

עם זאת, מחקר הראה שישנן תכונות ואיכויות מסוימות שנמצאות לעיתים קרובות בנשים שיכולות להועיל במסגרות מקצועיות. לדוגמה נשים נוטות להצטיין באינטליגנציה רגשית, אמפתיה ותקשורת, מה שיכול לסייע בטיפוח סביבת עבודה שיתופית ותומכת יותר. בנוסף, מחקרים העלו כי נשים נוטות יותר לאמץ סגנון מנהיגות טרנספורמטיבי, הכולל השראה והנעה של חברי צוות, כמו גם עידוד צמיחה והתפתחות אישית.

בסופו של דבר, המטרה צריכה להיות לגייס את המועמד הטוב ביותר לתפקיד, ללא קשר למגדר. על ידי אימוץ הגיוון וקידום שוויון הזדמנויות במקום העבודה, ארגונים יכולים להפיק תועלת ממגוון רחב של נקודות מבט, מיומנויות והתנסויות התורמות לקבלת החלטות טובות יותר ולפתרון בעיות.

לחפש מנכ"ל לחברה זה הכי קשה

הבעיה המרכזית היא שרצוי מנכ״ל שהוא בונה שיטות ולא רק מתפעל שיטה קיימת.

זה מצריך ממני לאלף מישהו שיודע לפתח שיטות חדשות ולתת חזון.

מעולם לא הצלחתי לעשות את זה טוב, למרות שניסיתי הרבה פעמים.

הכי טוב זה לקדם מישהו מהעסק, אבל נראה לי יותר חכם לקנות חברה עם מנכ״ל שיודע לפתח שיטות ולשים אותו מנכ״ל בחברה שלכם.

בלי חובות בבקשה

תמיד הקמתי וניהלתי חברות בלי חובות ובלי הלוואות. גם ברמה האישית חייתי עם מה שיש. הסיבה שלא לקחתי הלוואות וחובות כי אז צריך ביום-יום לנהל את החוב ולא לחשוב ולהתעסק בעתיד. זה אפשרי אם מראש זו החשיבה, גם בחברות נדל״ן. אני תמיד התרחקתי מנדל״ן כי זה איטי מדי עבורי. כשמסתכלים מסביב רואים הרבה אנשים שהתעשרו מנדל"ן אז זה מרגיש לי תחום טוב.

הייתי מסתכל על המגמה של לעבוד מהבית ואיך תוביל את הנדל"ן החדש, כנראה ליד טבע ומחוץ לערים יהיה נדל"ן שערכו יעלה.

להעתיק מומחה מוצלח

אם אתם רוצים להיות סופר מצליח, קריין או כל דבר אחר שהוא תלוי בכם, תראו מי בתחום מוצלח ותנסו להבין מה הוא עושה שונה מאחרים. תעתיקו אותו ותשפרו אותו בדרך המיוחדת שלכם. בדרך כלל מומחה כזה או אחר עושה משהו שמבדיל אותו מאחרים. לדוגמה אם הוא יוטיובר מוצלח בארה״ב ומציע כסף לאנשים לעשות דברים מצחיקים שווה לנסות את אותו הקונספט במקום אחר בעולם, זו כמובן רק דוגמה. הרבה פעמים זה מאוד ריווחי לעשות אותו הדבר במקום אחר כי סיכוי טוב שמה שעובד על עם מסוים, יעבוד על עם אחר.

תנו את האמת בפנים

תגידו את האמת בפנים, וככה גם האנשים שעובדים אתכם יחזירו לכם. אמת אין-סופית מעיפה עסקים למקומות גבוהים. ב-Plus500 תמיד אמרתי לכולם מה אני חושב באמת, בלי לייפות יותר מדי, אך כן עם ריכוך, וככה גם אחרים נהגו איתי.

בעסקים, מתן וקבלת משוב כנים חיוניים לטיפוח צמיחה, שיפור ביצועים ושמירה על סביבת עבודה בריאה.

למה משוב כן הוא חיוני?

 • שיפור ביצועים – משוב כן מאפשר לעובדים לזהות את נקודות החוזק והחולשה שלהם ומאפשר להם לעבוד על שיפור הביצועים הכוללים שלהם.
 • עידוד התפתחות מקצועית – כאשר עובדים מקבלים משוב בונה, הם יכולים להתמקד בפיתוח הכישורים הדרושים כדי להתקדם בקריירה שלהם.
 • בניית אמון – תקשורת פתוחה ומשוב כן עוזרים לבסס אמון בין חברי צוות, מנהלים ועובדים, מה שמוביל למערכות יחסים חזקות יותר וסביבת עבודה מגובשת יותר.
 • שיפור שיתוף הפעולה – משוב כן מטפח תרבות של שקיפות ועבודת צוות שבה העובדים מרגישים בנוח לשתף רעיונות ולשתף פעולה בפרויקטים.
 • הגברת הפרודוקטיביות – על ידי טיפול בבעיות והצעת הצעות לשיפור, משוב כן יכול להוביל להגברת הפרודוקטיביות והיעילות בתוך הארגון.
 • הנעת חדשנות – משוב כן מעודד עובדים לחשוב בצורה יצירתית, לאתגר את המצב הקיים ולהציע פתרונות חדשניים לבעיות.

כיצד לתת משוב בכנות ביעילות?

 • היה ספציפי – תאר בבירור את הנושא או ההתנהגות שאתה מטפל בו. ספק דוגמאות ספציפיות כדי לעזור לנמען להבין את ההקשר וההשפעה של פעולותיו.
 • השתמש בהצהרות ״אני״ – מסגר את המשוב שלך במונחים של נקודת המבט והרגשות שלך. לדוגמה, אמור ״שמתי לב שהמועד האחרון הוחמץ״, במקום ״החמצת את המועד האחרון״.
 • התמקד בהתנהגות, לא באדם – ודא שהמשוב שלך מכוון להתנהגות או לנושא הנדון, במקום לבקר את אופיו של הפרט.
 • היה בזמן – הצע משוב בהקדם האפשרי לאחר תקרית או תצפית, כשהמצב עדיין טרי בתודעת כולם.
 • אזן משוב חיובי ושלילי – הכר את החוזקות וההישגים של הנמען לצד התחומים לשיפור. גישה זו הופכת את המשוב לבונה יותר וקל יותר לקבלו.
 • הצע פתרונות – הצע צעדים מעשיים שהנמען יכול לנקוט כדי לטפל בבעיה ולשפר את הביצועים שלו.
 • עודד תקשורת דו-כיוונית – הזמן את הנמען לשתף את מחשבותיו, חששותיו או שאלותיו לגבי המשוב. גישה זו מטפחת דיאלוג פתוח ומסייעת לשני הצדדים לקבל הבנה מעמיקה יותר של המצב.

על ידי שילוב אסטרטגיות אלה, עסקים יכולים ליצור תרבות של תקשורת פתוחה ושיפור מתמיד, שבסופו של דבר תוביל לביצועים גבוהים יותר, פרודוקטיביות מוגברת ושביעות רצון טובה יותר של העובדים.

הסכם ממון לשמור על הממון

לא הספקתי להתגרש עדיין, ואני לא מתכנן לעשות זאת בקרוב.

הרבה אנשים מאבדים את רכושם ובריאותם בעקבות גירושים. הרווח שלכם במאמץ קטן יכול להיות אם תסכמו מראש על הסכם ממון.

בעסקים וגם בחיים האישיים חיפשתי מאמץ קטן לרווח גדול. בהסכם ממון אנחנו מונעים מריבות, שמים הכול על השולחן וחוסכים עורכי דין. הרווח הגדול שלנו ברור, ההפסד שלנו הוא חוסר נעימות זמנית. בהסכם ממון הצד השני לא צריך לוותר על מה שמגיע, שני הצדדים מוותרים על לריב בעתיד. אם הסכם הממון גורם לכם להיפרד, זה טוב, זה רק מראה כמה רעועה מערכת היחסים שלכם. גם אם רבים על הסכם הממון כמה ימים, זה שווה את החיסכון בשנות מריבה.

גם ״כשמתגרשים״ משותפים עסקיים, עובדים או מייסדים עדיף לקבוע מראש את הכללים לפרידה. לא אחת נפרדתי משותף, והכול היה ברור, אז לא רבנו. השותף-מייסד אומנם איים עליי, ״אני אתבע אותך,״ אך לא התרגשתי מזה היות שידעתי שהוא אדם עשיר בזכות ההיכרות שלנו, ולכן כל עוד הבנתי שלא עשיתי לו משהו לא הוגן או שלא היה בכללים, הכול בסדר. אגב, מהפרידה הוא הפסיד רק כבוד ולא כסף.

אין דבר כזה מתעכב, יש מנהל גרוע

אם אתם רוצים לבצע פרויקט או משימה ואתם רואים שהוא לא זז, תתערבו. הרבה פעמים זה איש ביניים שמתווך ביניכם לבין הספק. תעיפו את המתווך ותדחפו את הספק. גם היום, שכבר מזמן אני לא מעורב ב-Plus500, ואני רוצה, למשל, לדחוף את האתר של 'מחשבה חופשית' ויש עיכובים בתהליך, אז אני מפעיל את המפתח של האתר בעצמי. וכל יום אני שואל אותו מה קורה ורואה את ההתקדמות. יש מצב שהוא יקרא גם את הטקסט הזה, אבל זה בסדר. לעולם אל תקבלו עיכובים, תדחפו כל הזמן, אחרת דברים לא קורים. מעולם לא הייתי בחברה או בפרויקט שלא הייתי צריך לדחוף, לפתור בעיות ולחתור לסיום בטירוף.

תבינו את סיבת העיכוב ופתרו אותה.

השקעה בחברות

 • לקנות חברות עם הנהלה טובה במשבר זה ריווחי בדרך כלל. כשחברות עם הנהלה טובה בלחץ, הן משתפרות ומתייעלות (פייסבוק), חברות עם הנהלה בינונית ומטה מתדרדרות כשהן בלחץ (טבע).
 • הבנת ההטיות שלנו כבני אדם והמנגנונים ליישר אותן. כאן אפשר לקרוא על חלקן. ההטיות המרכזיות שחשוב לאלף בהשקעות: התעלמות ממידע חדש, קבלת מידע שתואם את ההשקפה שלנו, עוגן ראשוני, כאב מהפסד גדול מהנאה מרווח, ההטיה לפעול (עדיף לא להסתכל במסכים מהבהבים במניות בגלל זה), התבססות על מידע שכולם יודעים כאילו רק אתם יודעים משהו, ההטיה לחשוב שאתם טובים ממה שאתם באמת… ועוד הרבה.
 • הכירו את המגבלות שלכם.
 • נוהל של סימון V וציונים מונע החלטות פזיזות. בדקו אילו השקעות צריך למכור ולא רק מה לקנות.

זכרו: כל החברות כמעט יתאיידו מעצמן בשל הסיבות האנושיות הבאות:

* הן לא רוצות לשנות כיוון;

* הן מתיישרות עם המנכ״ל;

* הן מבזבזות תקציבים על פרויקטים ורכישות עד תום;

* הן מחקות ללא דופי והיגיון את המתחרים ובסוף אינן מוסיפות ערך.

 • חפשו חברות שנמצאות במעגל הנוחות שלכם. שימו את כל השאר בסל ״קשות מדי בשבילי״.
 • לפעמים הדרך הטובה ביותר למציאת פתרון טוב היא לחשוב הפוך. הפכו את הבעיה: נניח שאתם רוצים לעזור להודו. עכשיו חשבו איך להרוס אותה > להגדיל עוד יותר את הילודה > להפסיק ללמד בבתי ספר. וכך מגיעים פעמים רבות לפתרון (Invert).
 • קראו מה כותבים המנכ״לים בדוחות ותחפשו שם כנות ואתיקה גבוהה, כגון ״לא צמחנו השנה כי עשינו טעויות…״
 • האבולוציה גרמה להתקדמות מכלום לאדם. באותו אופן בדיוק תחשבו על החברה שלכם, להרוג רעיונות לא מוצלחים ולהתקדם עם המוצלחים. לתהליך הזה צריך היזון חוזר של נתונים.
 • הנטייה הטבעית היא ״לחבוט״ (לבצע השקעה), וזו גם הציפייה של הסובבים אתכם – אבל אתם מתוגמלים על שאתם צודקים ולא כשאתם חובטים. לכן, חבטו פעמים בודדות בשנה, אם בכלל, ולא בהימורים קטנים ודחופים, אלא בהשקעות גדולות וספורות. זמן שבו אתם חושבים ומחכים לחבטה הוא כמו כסף חינם שמחלקים לכם.
 • סבלנות, שליטה עצמית ושוב סבלנות – לא לעקוב אחרי השוק והמניות מדי יום, זה מטה את ההחלטות שלכם. הבינו את המגרעות של בני האדם באופן כללי, תהיו בדעה מנוגדת למקובל בשוק במקרים הנכונים, פתחו ציפיות נכונות, הבינו הסתברויות וטמנו מלכודות בזמן הנכון.
 • הכינו צ'ק ליסט שבה חברה צריכה לעמוד לשם בדיקת כדאיות ההשקעה הזו לכם.
 • הנהלה. הנהלה. הנהלה. עסק עם הנהלה טובה שלה יש יושרה פנימית יצליח לאורך שנים. אחד המאפיינים של הנהלה טובה הוא ראייה לטווח ארוך שגורמת למוצרים או לשירותים להשתפר בחלוף השנים.
 • תגובה לפעולות של ההנהלה – לפי פעולות ההנהלה אפשר לדעת אם היא טובה או לא. הגיבו ואל תתעלמו מטעויות של ההנהלה (במכירת מניות החברה) או מהצלחות חכמות שלה (בקניית מניות החברה).
 • מחיר! מחיר! מחיר! אין כמעט נכס שלא שווה לקנות במחיר מתאים.
 • מילים ומעשים – נקודה זו קשה קצת לבדיקה, אבל היא חשובה מאוד: בדקו שההנהלה עומדת מאחורי המילים שלה במעשים, כלומר שהיא אינה זורקת סתם משפטים לאוויר ואינה מממשת אותם.
 • חפשו חברות עם מנכ״לים אמינים, כשרוניים, אנושיים ורודפי מטרות.
 • השתפרו כל הזמן. עסק טוב ניכר בשינויים שמתרחשים בו ובהשתפרות הארגון. למשל גוגל מעסיקה אנשים שיטייבו את התפוקה בישיבות.
 • השקיעו בעסק שבו אתם באמת מבינים. הבינו את עסקי החברה, אחרת אי אפשר לצפות לרווח בטווח הארוך.
 • אל תספרו על ההשקעות שלכם ואל תתגאו בהן או תפרסמו אותן – ההחלטות שלכם יושפעו מכך.
 • אל תקבלו טיפים על השקעות.
 • חברה צריכה להשקיע במבנה הארגוני שלה כל הזמן – זהו סממן להנהלה טובה ולתרבות פנים־ארגונית טובה.
 • נוסחאות! נוסחאות! הבינו את הנוסחאות והשתמשו בהן רק אם הן פשוטות. השתמשו בהן למתן ציונים ולבדיקת כדאיות של השקעות.
 • הבינו שהדרך הטבעית של חברה היא לדהות ולהיעלם! מודל עסקי טוב והנהלה שנלחמת בכך, יגרמו לחברה להצליח שנים רבות ולא לדהות.
 • החזר על ההון המושקע הוא קריטי וגם תזרים המזומן ביחס לרווח.
 • חברה עשויה להישאר מסודרת ומתפקדת אם ההנהלה משקיעה כל הזמן בסידור החברה והמוצרים (״אי הסדר״ בחברה מתגבר תמיד ללא השקעה).
 • צמיחה בהשקעת הון.
 • חלוקת דיווידנד וקנייה חוזרת של מניות.
 • רווח נקי לשווי שוק.
 • מסחר במניה – כמה זמן יידרש למכירה ולקנייה של מניה.
 • הבדל בין תזרים חופשי לרווח נקי.
 • תמיד תבינו מה הערך של מה שאתם משקיעים והשקיעו פחות ממה שאתם חושבים שכדאי. השקיעו לפי ערך והערכה שלכם ולא לפי תחזיות.
 • שווי פנימי – intrinsic value – מרווח ביטחון בין שווי פנימי לשווי שוק. העריכו את שווי החברה וקנו אותה ב-50% הנחה לפחות.
 • מותג – אחד הדברים הכי רווחיים שיש. חברות שממתגות את עצמן בהצלחה הן מצרך נדיר כי מיתוג גם אומר אמינות בעיני לקוחות.
 • מוצרים יפים ובכלל שלמות ופרפקציוניזם בשירות או במוצר.
 • מגמה ארוכת טווח – החברה רוכבת על מגמה ארוכת טווח.
 • טווח ארוך – בקנייה, להסתכל תמיד על הטווח הארוך – 5+ שנים.
 • גדר מסביב לעסק – האם קשה להתחרות בחברה המדוברת, האם יש ״גדר״ שמונעת העתקה מהחברה.
 • בהשקעה בתחום מסוים תבינו איפה בערך התחום נמצא בסייקל שלו (במחזוריות הטבעית של התחום) וכמו כן, מהו הסייקל של התחום מעליו. ההשקעות הטובות ביותר נעשות בזמן נכון בסייקל של התחום וכן בחברה עצמה כשהיא מתחת לערך שלה. דוגמה: בהשקעה בחברת תוכנה של ניהול נדל״ן תבינו מהו השלב במחזוריות שבו נמצא תחום הנדל״ן ואיפה במחזוריות נמצא תחום ההיי-טק.
 • מחזור (סייקל) החובות הוא תחום העל שמשפיע על כל תתי התחומים. בסייקל, כמו בבלון, האוויר יוצא מהר יותר מהאוויר שנכנס. יש סייקלים של שנה (חקלאות לדוגמה) ויש של 10 שנים ויותר (חובות של חברות). בשווי שאתם נותנים להשקעות, נסו לנטרל את הרווח או את ההפסד מהסייקל הקרוב.
 • מותר לשנות את דעתכם כשיש מידע חדש והילחמו בהטיה הרגשית שלנו לקבל מידע שתואם להשקפה שלנו.
 • גדר מסביב ללקוחות – לקוחות שבויים. ללקוחות העסק קשה ולא כדאי לעבור למתחרים. לדוגמה: מעבר מאפל לאנדרואיד – קשה להתרגל ל-ui.
 • קנו אם אתם מבינים משהו בחברה שממנו אחרים מתעלמים או אינם מבינים.
 • שימוש יום־יומי במוצר או בשירותים.
 • גודל שוק.
 • מייסד או מייסדים מנהלים את החברה – לרוב זהו ניהול טוב יותר.
 • העסק שאתם בוחרים להשקיע בו, פשוט להבנה ולא מסובך.
 • בקנייה: תעשייה או חברה עם בעיות – השוק נוטה להגזים באלה, לכן בדקו היטב. הרבה פעמים יש פה הזדמנות.
 • חברה שמוסיפה ערך – כלומר, שיהיה קשה בלעדיה. לדוגמה: גוגל.
 • חברה ששולטת בעתיד שלה – אינה תלויה בחברות אחרות או במדינה מסוכנת.
 • משקיעים רבים מתרכזים דווקא ברווח הפוטנציאלי אך בעצם צריך להתרכז בהפסד: לבחון מהן הדרכים שבהן ניתן להפסיד את הכסף ולצמצם אותן למינימום או לבטל את העסקה.
 • ודאו שהדוחות הכספיים שלכם ברורים ופשוטים.
 • חברו את הזמן לתחזית שלכם – אם התחזית שלכם אינה מתממשת בעוד אתם חשבתם שתתממש היא שגויה.
 • אין השקעה מסוכנת מדי, יש רק השקעה שהסיכוי שלה אינו מפצה על הסיכון.
 • גם אם יש ״פוּקסים״, משקיע צריך לעשות את המהלך הנכון בזמן הנכון ולפגוע בול, וזה קשה מאוד. לכן, כוונו את המהלך הנכון הכי קרוב שאפשר לזמן הנכון.
 • המחיר טוב כשיש הרבה מוכרים והם מוכרים בלחץ – במקרים כאלה, אחרי מחקר מעמיק, המחיר נוטה להיות טוב.
 • מצפון וטווח וערך – השקיעו רק בחברות שעליהן הייתם ממליצים לחברים או למשפחה שלכם להשתמש בשירותים או במוצרים שלה (חברות טבק וכד' נפסלות).
 • חברה אידיאלית: החברה מלהיבה לקוחות, משפרת את המוצרים ומחפשת דרכים להוזיל מוצרים כל הזמן.

רעיונות לעסקים חדשים ב-High Level

 • מערכת ניהול משימות כמו Asana רק קולית בלבד נקרא לה Dodo. לתת 20 פקודות קבועות להפעלת האפליקציה הקולית. זה להמציא UI קולי חדש. להשתמש בגוגל להפוך את הפקודות הקוליות לפעולות. ״דודו משימה – לחם לקנות״.
 • הימור על שולחן פוקר בלייב. לא להשתתף במשחק, אלא לראות משחק על כסף גדול ומה קלפי השחקנים ולהמר על תוצאת המשחק ופעולות השחקנים (השחקן יבלף, יעלה, ינצח).
 • מערכת לניהול שיחות ע״י הפעלת ChatGPT עם תרגום של גוגל והקראה של גוגל – אפשר לקבל בכמה ימים מערכת עובדת של שיחה בכל שפה. זה יכול להיות ממש טוב לנשים מבוגרים או לילדים. יוזר אומר משפט > גוגל מעבירה לטקסט > גוגל מתרגמת לאנגלית > צ׳ט בוט נותן תשובה > מתרגמים לשפה הרצויה > גוגל מקריאה.
 • בית חולים פרטי המתמחה רק בעמוד שדרה ואורתופדיה וממותג חזק. one stop shop – גם הבדיקות, הרופא המייעץ והניתוחים. כל הסטטיסטיקות זמינות. באים בבוקר ויוצאים עם חוות דעת אחרי זמן קצר.
 • ניסויים פשוטים לא קליניים און ליין. הזמנה של ניסוי און ליין ללא חיכוך. לראות אפקט של אוכל, התנהגות על אנשים ולקבל מהם משקל, לחץ דם, סוכר, דופק, נשימות משעון חכם שיענדו. לדוגמה ״איך שינה על הגב שיפרה את השינה שלך?״ ״ההבדל בין אכילת פירות בבוקר או בערב על הסוכר בדם.״ לקבל פידבק מהרבה אנשים בלי תשלומי ענק לחברות שמנהלות את הניסויים הללו. מצד אחד אנשים שמשלמים להם לבדוק דברים, מצד שני חברות שרוצות לבדוק את המוצרים שלהן או את מה שהן אומרות. צריך ועדת אתיקה לפני העלאת ניסוי.
 • חברה לתנורי חימום לאוכל מהיר בדיוק כמו נינג׳ה Ninja הם טובים פי 10 מתנורים אחרים. למהנדסים ביניכם הייתי מעתיק ומשפר אותם לכל הגדלים וממתג חזק. שיוכלו לסובב אוכל גם ועם קצת ai לדעת מתי הוא מוכן. לעשות אותם קטנים גם לדירות קטנות.
 • לאמיצים מביניכם: נייד קטן שאפשר רק לדבר אליו ולשמוע ללא מסך. שייתן את האופציה לצאת מהבית ללא מסך בעצם. את כל האפליקציות המרכזיות להפוך לקוליות: וואטסאפ, אימייל, שיחות, פתיחת שערים. להקל על הפיתוח רק סט של פקודות קוליות שמכיר – לא צריך להבין את כל השפה. כך ההגדרות יכולות להיות ב-WEB. חנות אפליקציות קוליות כמובן. כל הטכנולוגיה ישנה.
 • תוכנה ל-VR שמדמה לאנשים שהייה על במה עם קהל רב. מאין סימולטור במה לאימון של הרצאות.
 • לקבל זיכיון למרפאת נשימה הזו, לתרגם את הספר ולהביא אותה לארץ. היא עובדת בעולם ובדיוק כמו שייבוא מכוניות עובד, זה גם אמור לעבוד. רק צריך תרגום לעברית של החומר באנגלית.
 • NewSurf – לשנות את הדרך שאנשים גולשים באתרים על ידי שאלות ותשובות בסגנון ChatGPT – לכל אתר תהיה כתובת NewSurf/Website, ובמקום לקרוא את כל התוכן יהיה אפשר לגלוש בו על ידי שאלה, לדוגמה ״כמה עולה מכונת אספרסו?״ ותתקבל תשובה רק מהאתר עצמו כמובן, או שאלה כללית כמו ״מה האתר מציע״. מאתגר לבנייה, אבל אם מצליח – זה 9 אפסים.