חיים טובים

חַדֵּ֥שׁ יָמֵ֖ינוּ כְּקֶֽדֶם כי חיים טובים לוקחים לא מקבלים
תוכן העניינים

חיים טובים

כן, מאמץ קטן – בריאות גדולה

נשימה כמו פעם מהאף ומהבטן

במערכות יחסים יש את הרווח הגדול ביותר

להיות במשקל מתאים זו לא כמות האוכל

חשוב להפעיל מחשבה חופשית על טכנולוגיה

ילד עם משמעות

בית בלי פיתויים לרווח אדיר

הרווח הענקי מיציבה וממנח נכונים

יציבה נכונה כמו פעם

הזזת המפרקים כמו פעם

חבל שרופאים לא מרוויחים רק מהצלחות

למה מסוכן להקשיב לדיאטניות

צמחים וירקות מנסים להרוג אתכם!

מחלת חילוף החומרים

תפתחו פה גדול

שמש

הדרך האנושית לזהות משהו בריא על ידי יופי

לחם עם שוקולד מסוכן יותר מהגשם

תן לנו משהו מושלם

אפשר לנצח את הטבע?

כאבי ראש זה כאב ראש

אהלן, אהלן, גנים

שמישהו ייקח אחריות

רמז קטן לקשר בין פחמימות לסרטן

פופאי טעה, תרד לא מותאם אלינו

הסוד הוא שבסוף נהנים באותה המידה

חצ'קונים, צרבת, מעי רגיז ומה שביניהם

חשיפה לקור ומקלחת קרה

מים

ג׳אנק פוד מנטלי לנשמה?

חומרים שבני האדם לא היו חשופים אליהם

שינה טבעית

הפוך מלאגור – מינימליזם

אם ידוע איך להיות בריאים, למה לא עושים?

סוכרת היא מחלה של דיאטניות ורופאים

תתווכחו כמו רקדנים ולא כמו חמורים

להדחיק זה טוב

התקרחות

מי ירוויח ומי יפסיד מהבריאות שלנו?

7 תרופות טבעיות עובדות עליי

חיידקי מעיים

איך כל אדם עם אופי שונה ולמה?

לראות שש-שש

מהפכה במערכת הבריאות

למה רוב הרופאים לא משתפרים?

מבחן הקקי

תוספי תזונה מוסיפים לי?

שיפור תפקוד

כן, מאמץ קטן – בריאות גדולה

הכול מתחיל במפעל שייצר אותנו

במקומות שאין מחקרים חד משמעיים (בדרך כלל אין), לדעתי צריך להפעיל היגיון ולשקלל הכול לכדי ״הימור״ חכם במחשבה חופשית.

כאן אני מביא את מה שאני הסקתי עד היום.

כן, יש מפעל כזה, קוראים לו מר אבולוציה או אם תרצו, ברירה טבעית. ככה נוצרנו וכל יצור חי על כדור הארץ. הרווח הגדול הוא להבין מה היה בעבר מרמזים ומממצאים שונים ולהסיק איך הכי נכון להתנהל היום.

החיים על פני כדור הארץ החלו לפני כ-4 מיליארד שנים כאורגניזמים פשוטים וחד-תאיים בסביבה שונה בתכלית מזו של היום. האורגניזמים החד-תאיים הללו התפתחו אט אט לאורגניזמים רב-תאיים במשך מאות מיליוני שנים. החיים הופיעו לראשונה בים, ורק לפני כ-500 מיליון שנה החלו האורגניזמים הראשונים להתיישב ביבשה.

לפני כ-400 מיליון שנה, החולייתנים דמויי הדגים הראשונים התפתחו באוקיינוסים, ואז, לפני כ-230 מיליון שנה החל עידן הדינוזאורים, שהיו החולייתנים היבשתיים הדומיננטיים במשך למעלה מ-160 מיליון שנים עד שפגיעת אסטרואיד וגורמים אחרים הובילו להכחדתם לפני 65 מיליון שנה.

ההכחדה הזו פינתה את הדרך ליונקים להפוך למין הדומיננטי. היונקים המוקדמים היו קטנים, ליליים וחיו בצל הדינוזאורים, אך הם התגוונו במהירות לאחר שהדינוזאורים נעלמו.

לפני כ-7 מיליון שנים התפצלו השושלות של בני האדם והשימפנזים, וההומינידים הופיעו. המין הראשון בסוג הומו, Homo habilis, הופיע לפני כ-2 מיליון שנים, ואחריו הומו ארקטוס. הומו ספיינס, האדם המודרני, התפתח באפריקה לפני כ-300,000 שנה.

הומו ספיינס הקדום החל ליצור כלים מורכבים, לפתח שפה וליצור מבנים חברתיים, מה שמציב את הבמה לצמיחת הציוויליזציה האנושית. מאז, הומו ספיינס המשיך להתפתח והסתגל למגוון רחב של סביבות ברחבי העולם.

הטעות הגדולה מובילה לרווח הגדול

הטעות הגדולה של האנושות נובעת מחוסר ההתאמה mismatch בין איך שבני האדם התעצבו במיליוני שנות האבולוציה לבין צורת החיים המודרנית, שדוחפת לתגמול לטווח קצר. הקסם הגדול הוא בשילוב הדברים הטובים מהמודרניזציה לחיים הקדמונים. וכן, הדבר הכי חשוב, כמו פעם, זה השבט שלכם, מי שאתם יוצאים ״לצוד״ איתו.

אם אתם חושבים, כמו שאני חשבתי, שריצה יומית ואוכל שנחשב ״בריא״ יעשו אתכם בריאים, אתם טועים בענק ממש כמוני, ואנסה פה למנוע מכם את הטעות שלי.

רוב המחלות נגרמות מ״הרעלה״ שאנחנו גורמים לעצמנו מאוכל שאינו מתאים לנו. יש רווח עצום בלהבין מה לא מתאים לנו ההומו ספיינס.

הרווח הגדול במאמץ קטן מהאוכל שאנחנו אוכלים

הדבר שהכי משפיע על הבריאות, הוא האוכל שאנחנו אוכלים, כאן תקראו על תזונה חופשית. האמת שזה לא מדויק, מערכות יחסים יותר חשובות לבריאות שלנו, אבל נתעלם מזה כרגע. בניגוד לדברים אחרים אוכל נכנס לתוכנו בכמויות גדולות ולכן הוא הגורם הכי חשוב לבריאות, יותר מספורט, יותר מהגנים שלנו, יותר ממזל. כאן ריכזתי עקרונות של מה נכון לאכול ומה לא. אם אתם לא אוכלים נכון, כל בעיות הבריאות הן הסימפטום ולא הבעיה. זה ישנה לכם את החיים. אם הייתי צריך לומר מה יעשה לכם אפקט מיידי ובלתי צפוי זה להימנע לגמרי ממוצרי חיטה. יש בחיטה חומר שמשבש את חילוף החומרים.

בשורה התחתונה האוכל שלא מתאים לבני אדם גורם לרוב בעיות הבריאות בעולם ובאותה צורה בדיוק תנועה לא מתאימה (הליכה וריצה) ויציבה לא מתאימה (עמידה, ישיבה ושכיבה) גורמים לרוב הבעיות האחרות. הגוף שלנו נבנה לתנועה ולאוכל ספציפי במיליוני שנות האבולוציה שלנו, והמודרניזציה התעלמה מזה.

האופן שבו אתם מגיבים לאירוע, ולא האירוע, מייצר רווח אין-סופי

אחד הדברים שנעלמים מעינינו היא התגובה שלנו לאירועים טובים ורעים.

לא האירוע משפיע עלינו, אלאו התגובה שלנו אל האירוע. לא משנה מה קרה, מוות, חיים, התפוצצות או כוכב לכת חדש – תעצרו ותאטו קצב, תשקלו מה הדרך הנכונה להגיב, אם בכלל, ורק כשאתם רגועים לגמרי תגיבו. כך תמיד פעלתי. גם כשהודיעו לי שסוגרים לנו את חשבון הבנק לעסק. תמיד ניסיתי ללמוד ולהרוויח גם מהחדשות הרעות. היום אני מבין שהאירועים פחות חשובים מההחלטה שלנו עם עצמנו להגיב להם איך שאנחנו רוצים, ולא לתת לרגשות שלנו לשלוט עלינו או על התגובות שלנו. אני יודע שזה קשה, אבל אם מתאמנים בזה, זה יחסית קל.

התגובה המיידית ללא חשיבה מתאימה יותר לסוואנה כשאריה התנפל עלינו. אז בפעם הבאה שאתם רוצים להתפוצץ על מישהו כי אמר לכם שעשיתם משהו לא בסדר, תעצרו, תאטו, תחשבו על זה וכשתהיו רגועים, תענו לו ״תזכיר לי מה רצית מחיי?״

נשימה כמו פעם מהאף ומהבטן

רמז שנועדנו לנשום מהאף נמצא אצל האינדיאנים מארה״ב שבזמנים קדומים קראו לאדם הלבן ״האיש עם הפה הפתוח״. האינדיאנים הקפידו להיות עם פה סגור ביום, והאמהות הקפידו שילדיהן גם ישנו עם פה סגור בלילה. לא מספיק לנשום מהאף כל היום צריך גם ונשימות עמוקות, עד לריקון מוחלט של הריאות. אם אתם לא נושימים ככה זה יכול לגרום לכם: שיעול טורדני, בעיות בבטן מעיכול לא נכון מאי תזוזה של הבטן והפעלת לחץ מאי נשימה רגועה, בעיות שיניים מכל הסוגים, מחלות דחופות יותר ועוד אלף דברים שאני ואתם לא חשבנו עליהם. שימו לב שבישיבה "מערבית" קשה לנשום עמוק ומהאף. לי אף אחד לא אמר או כתב את זה, אז הייתי צריך לגלות את זה לבד, חלק מהגילוי היה לראות סרטים מ1800 של אבורג'נים ולראות את הבטן שלהם זזה בנשימות.

נשימות מהבטן ולא מהחזה

אני לא יודע אם מישהו אמר לכם את פעם אבל הנה זה מגיע, האדם בנוי לנשום מהבטן כלומר ע"י הפעלת שרירי הדיאפרגמה כבדרך קבע ולא מניפוח החזה.

נשימה צריכה להיות מתוך הבטן, לא מהחזה. ייתכן שלא שמעתם על זה קודם, אז הנה המידע: אנו עשויים לנשום דרך הבטן, כלומר, באמצעות שימוש בשרירי הדיאפרגמה, ולא על ידי התנפחות החזה. התנפחות החזה היא מתאימה במצבי חירום, כמו אם אריה רודף אחריכם, אך לא כתרגול קבוע. נשימת חזה ונשימת בטן שתיהן מביאות אוויר לריאות, אך השאלה היא אילו שרירים מעורבים בתהליך.

שרירי החזה אינם מסוגלים לרוקן את הריאות מאויר ולא מגיעים לאוויר בחלק התחתון של הריאות, שמכיל רמות גבוהות של CO2. נשימה מהחזה משאירה CO2 רב בגוף, מה שיכול להשפיע על מערכות שונות בגוף, כולל עיכול ושינה, ולהגביר חומציות. אנשים רבים סובלים מבעיות בשל צורת הנשימה שלהם, ולעיתים פותרים זאת בטיפולים תרופתיים במקום להתמקד בשורש הבעיה. הפתרון פשוט: לנשום אוויר החוצה עד כמעט ריקון הריאות, ואז הן מתמלאות באופן טבעי. המפתח הוא לשנות את דרך הנשימה באופן עצמאי עד שהגוף יתרגל לכך. ניתן גם להשתמש בטייפ לסגירת הפה במהלך הלילה כדי למנוע נשימה מהפה, מה שיכול לעודד נשימת חזה. זוהי נקודה חשובה וקלה לתיקון. איך יודעים אם אתם נושמים מהחזה? שימו יד על החזה כשאתם נושמים ותראו אם היא זזה.

לנשום מהאף תמיד

ראיתי את המודעה ״קורס נשימה מודעת״ באחד מבתי החולים הגדולים בישראל:

״נשימה מודעת היא טכניקה של נשימה המעודדת את הגוף והנפש לשחרר את החבוי והנסתר בתוכם. כלי המסייע לייצר חוזק פנימי, התמודדות במצבי לחץ והתחברות למשאבים פנימיים שכבר קיימים.״

זה נכתב עם ניחוח רוחני, כשאין בזה שום דבר רוחני. צריך לנשום מהאף. אחרת תשתעלו, האף יהיה סתום, השיניים יהיו בעייתיות ויהיו לכם עוד הרבה בעיות שלעולם לא תדעו שנובעות מנשימה מהפה. עכשיו אפשר להתחיל את הסעיף החשוב הזה.

בני אדם נועדו במצב ״שקט״ לנשום רק מהאף בקצב נמוך (12-6 נשימות בדקה כנראה) שקט ועמוק. נשימה נכונה משפיעה על היציבה שלנו, שינה ועוד – פודקאסט בנושא. מבחן נחמד הוא להיות שפופים ולנסות לנשום דרך האף – תראו שקל יותר דרך הפה – וזו כנראה אחת הסיבות שמבוגרים נוטים לנשום מהפה ולא מהאף.

ילדים שנושמים מהפה כבדרך קבע

אפשר לשנות את צורת הנשימה של ילדים על ידי הסבר וצפייה בהם.

ילד שנושם מהפה יסבול מבעיות שיניים, מאסתמה, מלסת לא מפותחת, מריח רע מהפה ועוד שלל בעיות. ראיתי את שני הבנים שלי נושמים מהפה ולא מהאף במקרים רבים. אנחנו כל הזמן מזכירים להם לנשום מהאף, והם בשלבי גמילה של נשימה מהפה.

רוב החיות נושמות מהאף

רוב החיות בטבע נושמות מהאף בזמנים רגילים. רק בזמני מרדף או חום תראו אותן נושמות מהפה. רוב סוגי הקופים נושמים מהאף. נחירות זה נשימות מהפה בשינה.

נוחרים? אתם כנראה נושמים מהפה בשינה – נסו לשים סלוטייפ על הפה בשינה כדי לנשום רק מהאף. תשתדלו לא להיחנק.

ספרו של ג׳ורג קטלין הראה שהאינדיאנים נשמו מהאף ודאגו שגם ילדיהם יעשו כך.

בני האדם בנויים לנשום מהאף, נשימה שמשחררת ניטריט אוקסייד, בלילה וביום. נשימה מהפה גורמת לשלל מחלות ובעיות, בעיות שיניים, לחץ נפשי, אסטמה ושיעול.

כשמפעילים מחשבה חופשית ובודקים איך חיות נושמות, מגלים כי רוב החיות נושמות מהאף, וכך גם בני האדם צריכים.

נשימה דרך הפה יוצרת בעיות רבות ומגוונות כי לא נועדנו לנשום דרך הפה למשך זמן רב. הציידים לקטים נשמו דרך האף כמו רוב החיות בטבע. השתדלו לנשום דרך האף ומהסרעפת, ולא מהחזה. נשימות שקטות, עמוקות ואיטיות.

כשלא נושמים מהאף – הוא נסתם

נשימה מהפה לאורך זמן סותמת את האף, כלומר שימוש בנשימה מהאף משאירה אותו פתוח. נשימה דרך הפה גורמת לבעיות רבות – הרצאה (כתבה בנושא נשימה מאף). 

וידאו איך לפתוח אף סתום.

הנשימה דרך האף חשובה במיוחד במצבי לחץ או כעס. נשימות מהפה רק מעצימות את הלחץ והכעס, ולכן תמיד בכל מצב כדאי לנשום מהאף.

הסוד הגדול של נשימה מהאף

הסוד הגדול הוא שצריך להחליט שככה אתם נושמים מעכשיו, וזהו זה נגמר, זה פתור. לא צריך מטפלים ורופאים או בדיקות. נושמים רק מהאף.

בעיות שקשורות לנשימה מהפה

שיעול, כחכוח תמידי, נזלת, אף סתום, ריח רע מהפה, שיניים חולות, סינוסיטיס, מחלות תכופות של דרכי הנשימה, פה פתוח, נחירות, אסטמה, דום נשימה, קוצר נשימה, לחץ וחוסר ריכוז.

במערכות יחסים יש את הרווח הגדול ביותר

מחקר אחד שמסביר הכול

יש דברים שנראים מאוד מובנים מאליהם כששומעים אותם ממישהו אחר, אבל קשה להגיע אליהם לבד. זה קרה לי והפתיע אותי לגמרי כשנתקלתי במחקר הזה של הרווארד, שהיה המחקר המקיף והארוך ביותר שנעשה על אנשים בכדור הארץ. במהלך המחקר עקבו אחרי אנשים במשך עשרות שנים והגיעו למסקנה שהדבר שהכי משפיע על הבריאות שלנו וגם על האושר, הוא מערכות היחסים שלנו. הגדולה במחקר הייתה ששאלו את האנשים בהווה שלהם ולא בעבר.

לא תמיד צריך להקשיב למחקרים, אבל למחקר הזה כדאי מאוד להקשיב מכיוון שהוא ממקום מאוד יוקרתי ואמין וגם מכיוון שתוצאותיו מתיישבות מעולה עם מה שראיתי אצל אחרים ועם המון היגיון אבולוציוני. האבולוציה בררה את האנשים שיודעים לשמור על קשרים אישיים ומתגמלת אותם בבריאות טובה יותר ובאושר.

בסרט טבע על שימפנזים, רואים את אחד השימפנזים יוצא מהסיור וחוזר לבדו אחורה. בדרך חזרה להקת שימפנזים יריבה הרגה אותו. זה מראה כיצד הטבע ברר באופן טבעי את תכונת החברותיות של האדם. חלק גדול מהלא חברותיים פשוט לא העבירו את הגנים הלאה.

לא נולדים עם השווי של מערכות יחסים

רווח כספי הוא אינסטינקט בסיסי, לא צריך ללמוד את זה, אבל כן צריכים ללמוד לחשוב על הרווח בכל החלטה, אך לא רק על הרווח הכספי. מה שנסתר מעיניי כל השנים, כשחשבתי שרווח כספי זו המטרה הנעלה ביותר, שלמעשה אלה הן מערכות יחסים. הייתי משנה כמה החלטות במהלך חיי, אם הייתי מבין את הנקודה הזו מוקדם יותר. ואני מתכוון לכל סוגי מערכות היחסים: משפחתיות, רומנטיות, חבריות ועסקיות.

ברגע שמבינים שיש פה רווח נסתר, אפשר בקלות להשקיע במערכות יחסים לטווח ארוך. זה צריך להיות שיקול בכל החלטה או פעילות.

איכות הקשר ולא הכמות

בטח גם לכם היה את החבר או החברה הכי קרובים בילדות, אולי שלושה כאלה, וכנראה גם בהמשך החיים. לא סתם זוכרים רק אותם, מסתבר שכדי להגיע לרווח אישי ובאיכות החיים, הרבה יותר משמעותי לתחזק מספר מצומצם של קשרים איכותיים מאשר לתפעל הרבה קשרים שטחיים. מזכיר קצת את הכלל האוניברסלי ״איכות״ ולא ״כמות״. וכמובן קפצה לי המסגרת, שלגבי כסף זה לא נכון, זה רק הכמות. המחקר של הרווארד מאשש את הטענה הזו.

אז לא משנה איזו פעילות אתם עושים היום עם חברים, תמשיכו לעשות זאת. פעם זה היה ״ציד״, אבל היום זה יכול להיות כל דבר.

אחד שאוהב

אני גדלתי עם שני הורים אוהבים, אבל לא כולם גדלים או גדלו ככה.

ההיגיון והאבולוציה מראים שמספיק שיש מטפל אחד שדואג לילד, כדי שהילד ידע להתגבר על רוב מה שעובר עליו ויפתח ביטחון עצמי וחיים טובים, אבל כן, הילד צריך לפחות אחד כזה. באנגלית קוראים לזה caregiver. במשך מאות אלפי שנות התפתחות ההומו ספיינס לא תמיד שני ההורים היו זמינים ולפעמים שניהם לא היו זמינים כלל, והשבט הוא זה שגידל את הילדים, אבל כן היה מישהו שטיפל בילד והיה שם בשבילו. המחקר של הרווארד אכן אישש שמערכת יחסים אחת כזו, מספיקה לכסות על משברים, מחסור במערכת יחסים כזו גורמת לבעיות רבות בהתפתחות הילדים. תחשבו על זה ככה, הילד ״מתאמן״ בלסמוך על מישהו ולומד מה זו ״מערכת יחסים״.

אז אם את אימא חד-הורית, אבא חד-הורי או רק מטפל הכי קרוב לילד, הכול בסדר, פשוט תהיו בשבילו או בשבילם, והכול יסתדר, מיליוני הומוספיינס גדלו כך להיות אחלה ציידים.

להיות במשקל מתאים זו לא כמות האוכל

לא ייאמן איך הגוף מאזן הכול

האיזון בגוף האדם, שנקרא גם ״הומאוסטזיס״, חיוני לשמירה על סביבה פנימית יציבה המאפשרת לתאים ולאיברים לתפקד בצורה מיטבית. אל תישברו פה, תמשיכו לקרוא עד סוף הסעיף כי יש פאנצ׳. היבטים מרכזיים של הומאוסטזיס כוללים, בין היתר סוכר בדם, מאזן מים, רמות חנקן, חמצן, פחמן דו-חמצני ולחץ דם, שאם הם יוצאים מאיזון, הגוף יתדרדר וימות, לעיתים זה ייקח שנים כמו במקרה של סוכר, ולעיתים דקות – כמו במקרה של מלחים.

סוכר בדם, או גלוקוז, הוא מקור האנרגיה העיקרי לתאים. הגוף מווסת את רמות הגלוקוז באמצעות ההורמונים אינסולין וגלוקגון. האינסולין מיוצר על ידי הלבלב, מסייע לתאים לקלוט גלוקוז מזרם הדם ולהוריד את רמות הסוכר בדם. הגלוקגון מיוצר גם הוא על ידי הלבלב, ממריץ את הכבד לשחרר גלוקוז מאוחסן ומעלה את רמות הסוכר בדם. איזון עדין זה מבטיח שהתאים יקבלו את האנרגיה הדרושה להם תוך מניעת רמות סוכר גבוהות או נמוכות בדם.

איזון המים

מאזן המים חיוני לשמירה על הידרציה ועל ריכוזי אלקטרוליטים נאותים. לכליות תפקיד מרכזי בוויסות מאזן המים על ידי סינון הדם והתאמת כמות המים שנספגים מחדש או מופרשים כשתן. הורמונים כמו הורמון אנטי-דיורטי (ADH) ואלדוסטרון גם עוזרים לווסת את מאזן המים על ידי השפעה על תפקוד הכליות. בנוסף, תחושת הצמא מעודדת אנשים לצרוך נוזלים ומסייעת עוד יותר בשמירה על הידרציה תקינה.

רמות החנקן בגוף קשורות למאזן החנקן המתייחס לשיווי המשקל בין צריכת חנקן והפרשתו. החנקן נצרך בעיקר בצורה של חלבון תזונתי ומופרש כאוריאה דרך הכליות. איזון חנקן תקין חיוני לשמירה על מסת שריר בריאה, תיקון רקמות ותפקוד חיסוני.

איזון החמצן וCO2

הומאוסטזיס של חמצן ופחמן דו-חמצני מערב את מערכת הנשימה ומערכת הדם. החמצן נדרש לנשימה תאית, תהליך שמייצר אנרגיה על ידי פירוק גלוקוז. פחמן דו-חמצני הוא תוצר פסולת של תהליך זה. החמצן מועבר דרך מחזור הדם על ידי ההמוגלובין, שהוא חלבון בתאי הדם האדומים. מערכת הנשימה שומרת על רמות החמצן על ידי התאמת קצב ועומק הנשימה בהתאם לצורכי הגוף. פחמן דו-חמצני מוסר מהגוף בתהליך הנשיפה.

איך מייצרים מערכת לא מאוזנת? נושמים נשימות קצרות כששרירי החזה מגדילים את הריאות ולא הדיאפרגמה. בפשטות הבן צריכה לרדת תחילה ואז לעלות לבד כמו קפיץ. ככה האויר מתחתית הריאות שיש בו יותר CO2 יותא החוצה. נשימה חלולה מהחזה מייצרת עודף CO2 בגוף ובעיות בעיכול ושאר מערכות הגוף.

איזון לחץ הדם

לחץ הדם מווסת כדי להבטיח שהדם מועבר לרקמות ולאיברים בצורה יעילה. הגוף מתאים את לחץ הדם באמצעות שילוב של גורמים, כולל התכווצות והרפיה של כלי הדם, קצב הלב ונפח הדם. להורמונים כגון אנגיוטנסין II, פפטידים נטרי-אורטיים, ווזופרסין, כמו גם למערכת העצבים, תפקיד מכריע בוויסות לחץ הדם.

גורמים נוספים התורמים להומאוסטזיס בגוף האדם כוללים טמפרטורת גוף, איזון pH וייצור הורמונים. איזון או הומאוסטזיס הוא משחק גומלין מורכב של מערכות ותהליכים שונים הפועלים יחד לשמירה על סביבה פנימית יציבה המאפשרת לגוף לפעול בצורה מיטבית.

שיווי משקל – מאמץ מחשבתי קטן לרווח לא נתפס

כן, כולם יכולים להרוויח פה, ולא משנה באיזו דרך תשתמשו במידע הזה, בין אם תפתחו חברה או שתיישמו על עצמכם. כי יש מנגנון נוסף שהמדע והאנושות שכחו ממנו, והוא מנגנון שיווי המשקל שלנו שקיים אצל כל אחד מאיתנו. זהו המנגנון שמונע מאיתנו להשמין ולרזות בלי בקרה כשאנחנו ילדים, ואז עם אכילת מזונות שלא מתאימים לנו, אנחנו בעצם פוגעים במנגנון שיווי המשקל של המשקל, בדיוק כמו שאנחנו פוגעים במנגנון ויסות הסוכר. לא מדובר בכמות האוכל, אלא רק בסוג האוכל. אם פספסתם, אני אומר שוב, זו לא כמות האוכל או מספר הקלוריות, אלא סוג האוכל הוא שפוגע ביכולת האיזון הטבעית שלנו.

ראיתם סנאי עם כרס?

רואים את המנגנון הזה פועל בצורה מושלמת אצל חיות בטבע שאינן משמינות למרות שלעיתים יש להן מקורות מזון בלתי נדלים. הברירה הטבעית יצרה את מנגנון ויסות המשקל כדי שחשיפה למזון מסוים לא תגרום לחיה להשמין ולהיטרף. וזו אולי הנקודה הכי חשובה שתקחו איתכם, אנשים חושבים שמה שחשוב זה כושר או דיאטה, אבל מה שחשוב זה לא לפגוע באיזון המשקל הטבעי של הגוף, ואנחנו יכולים לעזור לו בכך על ידי מעבר לתזונה שמתאימה לבני אדם. מנגנון זה קיים אצל כל אחד ואחת מאיתנו. אכילת מזונות שאינם מתאימים לבני האדם, כגון ממתקים ומוצרי חיטה שאינם מוחמצים, פוגעת במנגנון שיווי המשקל של המשקל. לא מדובר בכמות האוכל, אלא רק בסוג האוכל. הכי חשוב זה להיות במשקל תקין שהוא למעשה שונה אצל כל אחד, ולכן חשוב מה אוכלים ולא כמה אוכלים או איזו פעילות גופנית אנחנו עושים. בחיטה בעיקר יש חומרים שפוגעים במנגנון ויסות המשקל של הגוף, אבל הבשורה הטובה היא שתזונה חופשית תבריא את מנגנון ויסות המשקל, בדיוק כמו שרוב סוגי הסוכרת ייעלמו עם אכילה של מזון מותאם לבני אדם במשך כמה חודשים.

הכי נפוץ והכי פוגע במנגנון איזון המשקל

האוכל שהעולם מייצר בכמויות הגדולות ביותר הוא גם האוכל שהכי לא מתאים לבני האדם: מוצרי חיטה (לחם, פסטה וכדומה), ביצים תעשייתיות, חלב פרה, סויה, תירס, אורז, שמן, מלח וסוכר. כל אחד מהם והסיבה שלו, אך לרוב, זה קשור בהוזלת הייצור מצד אחד וחוסר ההתאמה של המוצר התעשייתי לבני האדם, מצד שני. מה שטוב לתעשייה לרוב לא טוב לבריאות שלנו. המדע תומך בזה וגם ההיגיון. וכן, כולם טועים, הם לא מטפלים בבעיה, אלא בסימפטום.

חשוב להפעיל מחשבה חופשית על טכנולוגיה

מי יצר אותנו?

מהות האדם היא טבעית. הטבע יצר אותנו, המודרניזציה רק מנסה לגעת במה שמניע אותנו, אך למעשה זהו זיוף של הדברים האמיתיים שמניעים אותנו שנוצרו ממיליוני שנות אבולוציה בטבע: מלחמות, חברים, ציד, צחוק, אהבה, שרידות, קור, חום, שירה, ריקוד, מוות וחיים במרחבי הטבע.

מה נתנה לנו הטכנולוגיה?

טכנולוגיה לחיים טובים קיימת כבר כמה אלפי שנים. בביטוי 'חיים טובים' הכוונה לשגשוג האזרחים, כלומר לאושר ולרמת הסיפוק מהחיים. ברבות השנים בני האדם הגיעו לטכנולוגיה המספקת להם חיים טובים יותר, כמו להשקות את השדות, להדליק אש, לגדל עיזים, ללבוש בגדים חמים, לבנות בתים, לדוג, לרקוד ולצוד.

הטכנולוגיה נתנה לבני האדם את האפשרות להתרבות בכדור הארץ לכמה מיליארדי בני אדם, אך האם זה באמת תרם לשגשוג שלנו?

עוזר או מפריע?

קחו כדוגמה את הטלפון הנייד. הוא לא שיפר את החיים של האנשים, הוא רק גרם להם להיות צמודים אליו ופחות לאנשים אחרים. מחקרים מראים שקיום מערכות יחסים הוא הדבר המשפיע ביותר על איכות חיינו, אם כך, הנייד פוגע בדבר הכי חשוב לבני אדם כי הוא מרחיק אותנו פיזית מאנשים אחרים.

אני יודע מה אתם חושבים, המכונית היא המצאה שממש שיפרה את חיינו. לדעתי, המכונית הרסה הרבה יותר מאשר שיפרה. לפני המכוניות והרכבות, החיים התנהלו בסביבת הכפר. אלה לא היו חיים רעים. לדעתי, התפיסה הרווחת היום שכל הזמן צריך לטייל ולהיות בכל העולם היא מוטעית וולא עוזרת לאושר שלנו כלל. בעבר, כשלא היו מכוניות, הכול היה צריך להיות קרוב, ואנשים לא ״בילו״ שעות בדרכים. המכונית פשוט מאפשרת להרבה אנשים להיות בהרבה מקומות במשך היממה.

וכן, יש לי מכונית, אין ברירה.

אני חושב שמה שבאמת קידם את האנושות היא ״טכנולוגיה תרבותית״ של בתי משפט, חופש הפרט, הגנה על הרכוש, הגנה על הגוף, משטר דמוקרטי, הגנה סוציאלית וכולי. לדוגמה חוקרים מצאו שבגינאה המשוונית מקרה רצח הוביל לעוד ועוד מקרי רצח כנקמת דם וייצר שרשרת בלתי נגמרת של מלחמות (כמו נקמת דם בחברה הערבית). היום יש לנו ״טכנולוגיה תרבותית״ של חוק, משטרה ובתי משפט שמטפלים במקרים כאלה.

טבעיות ואנטי טכנולוגיה

אנטי טכנולוגיה נמצאת כאן בסעיף בריאות כי באותו האופן שטכנולוגיה לא באמת תורמת לאנושות, אלא רק ״טכנולוגיה תרבותית״, כך גם לבריאות שלנו עדיף להסתמך על הטבע ועל ״טכנולוגיה תרבותית״ כדי להרגיש טוב ולהיות בריאים. כל מה שכתוב בבריאות כאן, אין בכלל טכנולוגיה, יש רק דרכים שמנסות לחקות את החיים בטבע.

כך, האוכל הטוב לנו ביותר הוא אוכל שלא ״נגעה בו״ טכנולוגיה ושהוא כמה שיותר טבעי.

אי אפשר לצאת בלי הנייד

היום הגענו למצב שקשה לצאת מהבית בלי הנייד, כי צריך לפתוח את האוטו, לשלם בסופר או לקבל וואטסאפ חשוב כלשהו.

לכן במחשבה חופשית אני משתמש בטכנולוגיה בשביל להרוויח כסף, לדלות מידע ולתקשר כי אין ברירה אחרת, אבל מנסה להתרחק מטכנולוגיה עד כמה שניתן. זה לא פשוט. אני גם אוהב נטפליקס, וואטסאפ וספוטיפיי. החברה המערבית מניעה לטכנולוגיה ותולה בה את תקוות האנושות, כמו אילון מאסק שרואה בטכנולוגיית החלל כאופציה להצלת האנושות. אני חושב במחשבה חופשית כמובן שזה בדיוק הפוך, התקוות צריכות להיות בטבע.

בסביבה חופשית אני גורס בדיוק ההפך מאילון מאסק. להצלת כדור הארץ מלהפוך למרק חם עלינו להשתמש בטכנולוגיה תרבותית ולשנות את הרגלי הצריכה שלנו ולא לברוח מכדור הארץ על הטיל הראשון שיוצא למאדים. יש לי הרגשה שנועדנו לחיות על כדור הארץ ולא בכוכב אחר…

ילד עם משמעות

להרוויח את הילד שבך

לא סתם יש עיסוק רב כל כך, גם של המשוררים והזמרים, בילדות שלנו, יש שם משהו שנשאר איתך כל השנים.

אבל במחשבה חופשית, אני, ומקווה שגם אתם, מחפשים את המאמץ הכי קטן לרווח הכי גדול, ויש פה משהו מעניין לרווח, הפעם זהו רווח שאינו כספי. הרווח שלכם יהיה אם תצליחו להישאר ילדים חלק גדול מהזמן. תהיו ילדים.

להסתכל פנימה ולא רק החוצה

יש לנו נטייה להתרכז רק בסביבה החיצונית שלנו כדי להשיג חיים טובים.

זו טעות קלסית. כשתשאלו אנשים מה הם היו רוצים, רובם היו אומרים ״כסף״.

כסף מסדר יפה את הסביבה החיצונית שלנו, אבל גם, רק עד גבול מסוים. אבל הוא לא עוזר לנו להבין שצריך וחשוב לא פחות להסתכל פנימה. איכות החיים שלנו, או במילים אחרות, כדי להשיג חיים טובים צריך להסתכל גם פנימה. אולי זה נשמע ברור, אבל לי זה לא היה כל כך ברור. ההסתכלות פנימה היא שונה אצל כל אחד, אז לא ארחיב על כך.

ילדים ושבטים

אנתרופולוגים חוקרים שבטים כי זה המקצוע שלהם. אני חוקר אנתרופולוגים ושבטים כדי להבין אילו פעולות ותכונות היו לנו באבולוציה ונעלמו בגלל המודרניזציה. החמצה של לחמים היא פעולה שדי נעלמה היום. גידול משותף של כל ילדי השבט זו עוד דוגמה מעניינת שיחסית נעלמה ושקיימת יותר במושבים ובקיבוצים. חלק גדול מההבנה של איך ללכת נכון, איך לעמוד זקוף, מה לשתות וכל מה שתקראו פה נובע מהמחשבה החופשית הזו שיש לה רווח בשבטים הקדמונים, איך חיו, במה חלו, למה חייכו וכל מה שמשתמע מכך. להסתכל על הילדים שלי מרגיש לפעמים כמו להסתכל על שבט קדום. הרבה תכונות שלהם בסיסיות וטבעיות, והמודרניזציה לא פגעה בהן. כמו לדוגמה לחשוב מה לקנות לילד ולוודא שכולם יקבלו אותו הדבר. כלומר ההשוואה למי שלידו, הקנאה ורוח הצדק.

החופש לבחור משמעות

ראיתם פעם ילד בונה משהו מלגו ומתרכז בזה כאילו זה הדבר הכי חשוב בעולם, מסתכל על היצירה כמבנה הכי יפה שאי פעם נוצר?

 כל רגע הוא משמעותי עבור ילדים, והם קובעים מה משמעותי בשבילם, אף אחד אחר לא מחליט בשבילם. אבל בתצפית ניתן הרבה פעמים לראות שמה שנתפס כמשמעותי עבור ההורים, נתפס כך גם על ידי הילדים. זהו תהליך הישרדותי שבו הילדים לומדים מההורים. אם ראית שאבא שלך בורח מנחש, זה אירוע שכדאי שתראה כמשמעותי, כי הוא כנראה התפתח מחיות קדומות הרבה יותר מהאדם. בדיוק כמו שילד מוצא משמעות בהמון דברים, ככה אנחנו צריכים להתעסק במה שיש לו משמעות עבורנו, לא עבור אחרים. וזו הנקודה הקריטית, אף אחד לא יכול להחליט מה משמעותי בשבילכם. רווח כספי ומשחק היו הדברים המשמעותיים מבחינתי עד גיל מאוחר, אבל הם כנראה לא משמעותיים בשביל אחרים. מחקרים וההיגיון מראים שלא החיפוש של האושר יגרום לנו אושר, אלא מציאת משמעות, להיות אדם עם משמעות. החיפוש אחר האושר עצמו גורם לחוסר אושר, זה ודאי.

משחק אחד גדול

יש רווח גדול מאוד בלראות את הכול כמשחק ולא לקחת את החיים ברצינות גדולה. כשהכול משחק, לא מפחדים מכלום.

יש הפסד גדול בלחשוב שילדים צריכים מוצרים וחוויות יקרות כדי להיות מאושרים. זה לגמרי נובע מהטיית הקנאה. מצפייה בילדים שלי ובעצמי ביחד עם קריאת מחקרים, ברור לי לגמרי שילדים בסוף הכי נהנים להיות עם חברים ולשחק. זהו. זה ממש פשוט כשמסתכלים על זה בבהירות בעזרת מחשבה חופשית.

תמיד ראיתי הכול כמשחק, את הצבא, את הלימודים, Beejack, פליי65, Plus500 כי הם באמת כולם משחקים. תנו לי לעלות לאיזשהו מגרש, כדורגל, כדורסל, טניס, סקווש או מגרש פוקר ופשוט לשחק עם החברה. זה כזה פשוט.

בצבא הייתי חודש בקורס חובלים. אני זוכר שהמפקד בקורס שאל אותי למה אני צוחק כל הזמן במסדר. צחקתי כי זה היה משחק בשבילי והיה לי מוזר לראות את כולם עומדים ככה.

רק את מחשבה חופשית אני לא רואה כמשחק אלא כמשהו שיכול לעשות טוב.

איזון זה חשוב

כמובן, שמה שכתבתי כאן הוא לא גורף ושתמיד צריך להפעיל איזון. לא הכול בחיים הוא משחק אך גם לא הכול משמעותי ורציני כמו שנדמה לנו וגם אי אפשר להתנהג כמו ילד כל הזמן. זהו חוק חשוב במחשבה חופשית להפעיל שיקול דעת ואיזון.

בית בלי פיתויים לרווח אדיר

אחד המקומות שאפשר להרוויח מהם הוא להבין שאין ״שריר״ פיתויים שאפשר לאמן אותו. העיניים שלנו אחראיות לגרום למוח לרצות משהו.

כמובן שלילדים הרבה יותר קשה לעמוד בפיתויים כמו לראות יוטיוב ולא להכין שיעורי בית.

לכן אם אתם רוצים לאכול אוכל ספציפי או לא לאכול עוגיות או סתם להתעסק פחות בנייד תדאגו שהם יהיו רחוקים מכם.

זה עונה לשאלה הנצחית ״האם לשים מגירת ממתקים בבית?״ חד משמעית לא, זה סתם פיתוי מיותר לילדים.

ואם אתם רוצים לעשות ספורט תגרמו ל״פיתוי״ להיראות טוב, כלומר שימו את בגדי הספורט במקום נראה.

רוצים סביבת לימוד נוחה, שלא יהיה שם נייד או כל דבר אחר שאתם מעדיפים לעשות, זה נכון גם לסביבה טובה לילד ללמוד. מומלץ לקרוא על הרגל מנצח.

הרווח הענקי מיציבה וממנח נכונים

אחד העקרונות החשובים שלא יספרו לכם היא שיציבה והדרך שבה אתם נעים ועומדים ניתנת לשינוי בצורה קלה. זה רק להבין איך לעמוד ולנוע זהו. לא צריך כלום מעבר. זה רווח אינסופי להבין את זה. זה מונע בעיות ברכיים, גב, צוואר, רגל שטוחה, בעיות ירכיים ופריצות דיסק. זה לא הכל רק בגלל זה, אבל רוב הסיכויים שכל הבעיות הללו הן בגלל תנועה ויציבה לא נכונה, שלא מסתדרת עם איך שהגוף שלנו אמור לזוז ולהיות.

ב״פעם״ אני מתכוון לפני אלפי שנה, כשלא היו נעליים ומכוניות ואנשים הלכו רוב היום ממקום למקום. לדרך חשיבה מפורטת על איך הלכו פעם, בחוקים של מחשבה חופשית.

רוב הזמן הלכנו יחפים

נתחיל בבדיחה: הליכה או ריצה יחפים פוגעות ברגליים, לכן מומלץ לקנות נעלי ריצה עם בולמי זעזועים.

זוהי יותר עצת אחיתופל מבדיחה. התאריך הכי מוקדם שמצאו נעליים הוא לפני 40,000 שנה והרוב מלפני 5,000 שנה בערך. למעשה יש שבטים שעד לאחרונה עדיין הלכו יחפים. וכל זה לעומת מיליוני שנות קיום הקוף-אדם שרץ יחף בלי בולמי זעזועים. בדיוק כמו שסוס לא צריך פרסה כדי לרוץ, כך בני האדם לא צריכים באמת נעליים לפעולות הטבעיות שלהם.

מה זה נעל?

הגוף שלנו נבנה לריצה ולהליכה ב״ידיעה״ שאין לנו נעליים, לכן נעליים בהכרח משנות את הצורה שבה אנחנו הולכים, רצים או עומדים. בהפעלת היגיון על המידע הזה מגיעים במחשבה חופשית למסקנה שהנעליים שמתאימות לנו הן נעליים שמדמות הליכה יחפה עם סוליה רחבה שלא תמחץ את כל האצבעות ביחד ושלא תגביה אף חלק בכף הרגל.

וכן, כל מה שמוכרים לנו על נעליים עם בולמי זעזועים ודומיהן כאילו אנחנו צריכים בולמי זעזועים, זה בגדול בלוף ענקי. תרגישו חופשי ללכת יחפים.

לכו נכון וזקוף, נעלו נעליים שטוחות שמדמות רגל יחפה. נעליים שאינן שטוחות מעודדות תנועות לא־טבעיות ומונעות תנועות טבעיות של המפרקים.

נולדנו יחפים

נולדנו יחפים, מותאמים לנוע ולהיות בתנוחות מסוימות. כמו ״חומרה עם מערכת הפעלה שאיתה נולדים״ – הפעלה לא־נכונה גורמת בעיות אין־סופיות של שחיקת סחוס וכאבי גב וצוואר. בחלוף השנים, אנחנו מאבדים את הדרך הנכונה שבה נועדנו לנוע. מדור לדור אנחנו נעשים לא־פעילים, יושבים כמו ההורים שלנו ונועלים נעליים שונות ומשונות שפוגעות ביציבה שלנו – נעלי עקב, מוקסינים וכדומה. התפתחנו ללכת יחפים, ולכן צורת ההליכה נפגעת משימוש בנעליים שאינן טובות ושגורמות לשלל בעיות במפרקים, בגב ובמצב הרגשי שלנו. למעשה כל דור נעשה כפוף יותר מקודמו. מדהים לראות את השבטים שלא התמזגו בתרבות המערב – כמה הם זקופים וכמה שרירי הגב והישבן שלהם חזקים כל כך יחסית אלינו. למזלנו, אפשר לתקן זאת בשיפור היציבה, ההליכה, העמידה, הישיבה.

רגל קפיץ

לא מספיק ללכת כאילו אנחנו יחפים, צריך גם ללכת בצורה נכונה, ההליכה הנכונה שלנו נהרסה במהלך השנים בגלל נעליים עם הגבהות, הסתכלות על הורינו שהליכתם גם השתנתה, דחיסת האצבעות ע״י נעליים והפיכת כל כף הרגל לגוש אחד למרות שהיא גמישה ובנויה מהרבה שרירים ועצמות.

אבל באיזו צורה האבולוציה התאימה את ההליכה? כמובן הליכה בהפעלת מינימום אנרגיה שהגדילה את ההסתברות לשרוד טוב יותר מאחרים. בנוסחה של מחשבה חופשית זה מסגור הדרך שהאבולוציה עובדת. וירידת רמה מהכלל של הטבע לרמה נמוכה יותר, שהיא ההליכה. ולכן צורת ההליכה האופטימלית היא כשאנחנו מותחים את הרגל והיא כביכול חוזרת לבד למצב הטבעי שלה. תחשבו על הרגל כמו קפיץ, אנחנו מותחים אותו והוא מתכווץ לבד. כך בדיוק גם בריצה. הרבה אנשים טועים כשהם מפעילים כוח בכל הצעד, ואז זו אנרגיה כפולה. זה אומר שצריך ללכת ולרוץ בצעדים קטנים יחסית כשכל הגוף נמתח וזקוף, ואז הרגליים מתכווצות לבד. בהליכה הרגל אמורה להתיישר ובסוף הצעד האצבעות לוחצות את האדמה, אם אתם לא עושים את שני אלה יש לכם "הליכה קדימה", הליכה הגורמת לבעיות בירך, ברך וקרסוליים. אם יש לכם רגל שטוחה קרי פלאטפוס כנראה זה נוסע בגלל צורת הליכה לא נכונה שלכם כפי שתיארתי. המסקנה החשובה פה היא ששחיקת סחוס ובעיות שונות במפרקי הרגליים לרוב נוצרות מהליכה או ריצה לא נכונים. זה קצת נשמע הזוי אבל בחופש לחשוב מותר לנו להגיע אל אמת גם אם לא כולם אוהבים אותה.

הספורט הכי עתיק וטוב בעולם

הספורט העתיק בעולם הוא הליכה בטבע והוא כנראה גם הכי טוב לנו. כל כך פשוט – ללכת. אנחנו עלולים לטעות ולחשוב שהליכה מיותרת כי כמעט לא מזיעים ולא מרגישים סחוטים, אבל זו טעות, הליכה היא הספורט הכי טוב לנו.

כשמדובר בפעילות שהיא עתיקה, יש סיכוי רב יותר שאנחנו ממילא מותאמים אליה. בעבר היינו פעילים ולא היינו צריכים לעשות ספורט כדי להיות בריאים. היום חשוב שנעשה ספורט כדי לדמות איך חיו בעבר. כי הם באמת חיו. תעשו את הספורט הכי עתיק בעולם ווזה שהכי מתאים לנו – ״הליכה!״ לפחות שעה ביום. בנוסף, חשוב ללכת בצורה נכונה ואם אפשר אז – עדיף בטבע. הסבר טוב על הליכה נכונה, לקראת סוף הסרטון – הליכה. ההליכה הכי טבעית היא כשאנחנו יחפים, כמו שהלכו מיליוני שנה. אך יש גם נעליים המדמות את ההליכה היחפה עם סוליה מאוד דקה.

קופץ בראש

בשלב זה לרוב נשאלת שאלה הגיונית למדי א – הרבה אנשים הולכים עם נעליים עם בולמי זעזועים ואין להם שום בעיה. יש גם מי שמעשן בגיל 100 או מי שאוכל לחם חיטה ובריא עד גיל מאוחר. יש גנים שעוזרים להתמודד עם רעלים, אבל לא הייתי ממליץ לכם להמר שיש לכם אותם. לחלק מהאנשים יש מבנה רגל שכנראה סביל יותר לנעליים עם הגבהות וכדומה ויש כאלה שפחות. מה שכן כולנו נועדנו ללכת יחפים או עם נעליים שטוחות עד כמה שניתן.

פלטפוס, רגל שטוחה ומדרסים, הא?

כמובן שכשמפעילים את ״כלי הספק״ על מדרסים, מבינים שהם לא נחוצים ומיותרים. מדרסים מזיזים את הבעיה למפרק אחר. במחשבה חופשית נביא מידע מאפריקה ונגלה ששיעור האנשים עם רגל שטוחה או בשמה הגרמני 'פלטפוס', הוא באחוזים מינוריים לעומת שיעורם בחברה המערבית שבה 30-20% מהאוכלוסייה עם רגליים שטוחות. כלומר משהו שאנחנו עושים בחברה המערבית גורם לזה! שוב רואים שלא מדובר בגנים דפוקים. כמובן שכשמפעילים מחשבה חופשית מבינים שהגורם הוא כנראה הנעליים שלנו, צורת ההליכה או המשקל שלנו. כל שלוש הפעולות האלה משפיעות על הכוחות במפרק.

הינה ציטוט מהמחקר הזה: ״ילדים עם כפות הרגליים הבריאות והגמישות ביותר הם אלה שבדרך כלל הולכים יחפים, על פי סטהלי ומספר הולך וגדל של אורתופדים אחרים המתמחים בילדים. מחקריו במדינות מתפתחות מראים שלאנשים שאינם נועלים נעליים יש גמישות וניידות טובה יותר, כפות רגליים חזקות יותר, פחות עיוותים ופחות תלונות מאלו הנועלים נעליים באופן קבוע.״

וכאן התחבר לנו המידע, המדע וההיגיון, שווה להמר על הנעליים כגורם המשמעותי לרגליים שטוחות אשר גורמות לבעיות אחרות, כגון בעיות גב תחתון או בעיות ברכיים, שהן סימפטום ולא הבעיה. המסקנה ממחשבה חופשית היא שמדרסים מיותרים לרוב האנשים שאין להם בעיות מבניות ברגליים.

לאן נעלם אורתופד כף הרגל?

את המסקנה שפלטפוס נוצר מנעליים שאינן מתאימות, מצורת הליכה לא נכונה ומעודף משקל לא תשמעו כמעט מאף אורתופד כף רגל בעולם. צורת הליכה לא נכונה נגרמת גם ממבנה הנעליים וגם מעצם ההליכה עם נעליים ולא בהליכה יחפה. האורתופדים אינם חושבים חופשי, הם חכמים אך הם לא מנסים להבין את מקור הבעיה, הם דוהרים לטיפול בסימפטומים: כאבי ברכיים, ירכיים, כף רגל ועוד. צריך להבין ולהטיל ספק כדי לחתור לפתרון, זה לא פתרון של 100%, אבל הוא עבד עבורי, ואני די בטוח שיעבוד גם עבורכם. אני נועל נעליים עם סוליה ממש שטוחה, סנדלים שטוחים, נעלי 5 אצבעות או פשוט יחף. כמובן ששיניתי גם את צורת ההליכה שלי.

הולכים נכון

הליכה נכונה היא כאשר הרגל מתיישרת, וכל השרירים עד הירך מופעלים כדי ליישר את הרגל. השרירים לא אמורים להיות מופעלים כאשר הרגל מתקפלת.

כדי לתרגל את זה, תצטרכו ללכת יחפים, רק ככה יגיעו התנועות הטבעיות הנכונות שאנחנו בנויים לבצע. ייתכן מאוד שהתמזל מזלכם ואתם הולכים נכון. הצעד מתחיל בעקב ועובר לאצבעות שגם דוחפות בסוף הצעד. דוגמניות הולכות הכי קרוב לצורה האמיתית שבה אנחנו אמורים ללכת. הראש אמור להסתכל למרחב, לא לכיוון הרגליים, זה הרגל נוראי שאנשים הולכים עם הראש למטה, זה קורה כי אנחנו מסתכלים על הניידים וזה מרגיל את מנח הראש להתבוננות למטה.

בטבע, חיות מוכנעות מורידות ראש, הורדת הראש מסמלת משהו לא יפה וחלש, ובצדק.

כדי לבדוק הליכה נכונה, בדקו אם אתם דוחפים עם האצבעות בסוף הצעד, ככה אמורים לעשות. רוב הנעליים מכווצות את כל האצבעות כי ככה הנעל יותר יפה, אך זה נוגד את מבנה האצבעות, הן צריכות להתפרס ולא להתכווץ.

כשמפעילים מחשבה חופשית על הליכה נכונה, מסיקים שהיא הגורם לבעיות ברכיים, ירכיים, גב תחתון ועוד. רוב היום אנחנו הולכים, לכן עדיף לשפר את מה שאנחנו עושים רוב היום. כן, זה קשה לחווט את המוח מחדש להליכה ולתזוזה בצורה חדשה, אבל לאחר כמה חודשים תשכחו איך הלכתם לפני. הקושי הוא לשנות את התזוזות במשחקים שונים שהתמחיתם בהם, כנראה שעשיתם אותם שפופים, ועכשיו תיאלצו להיות זקופים.

רצים נכון

כדי לתרגל ריצה נכונה צריך לרוץ יחפים. מהר מאוד תראו שהנחיתה היא על הכרית הקדמית של כף הרגל, צעדים קטנים עם גב זקוף ורגליים מתיישרות.

רק אחרי שאתם רצים יחפים, תנסו לרוץ כך עם נעליים. עדיף נעליים מינימליסטיות, תראו שעם נעלי ריצה רגילות אי אפשר לדמות ריצה יחפה.

האופן שבו אנחנו בנויים לרוץ – הסבר טכני על ריצה.

כמו בהליכה, גם פה, קשה לחווט את המוח מחדש לריצה ולתנועות מהירות חדשות אבל אחרי כמה חודשים תשכחו איך רצתם לפני. ברור שלתינוק שרואה את הוריו רצים נכון, המוח מתחווט יותר בקלות ונשאר כך לכל החיים, אבל לפי מה שאני רואה, רוב האנשים לא רצים נכון ולכן אתם צריכים לשנות אץ אופן הריצה שלכם בלי שראיתם את הוריכם רצים נכון.

מנח צוואר נכון

מה שהרוב לא מבינים ואם אתם תבינו תרוויחו רווח ענקי, הוא שכאב צוואר לרוב נובע ממנח צוואר לא נכון שרחוק מאיך שאנחנו אמורים להיות עם הצוואר. לצוואר אמורה להיות קשת, הוא לא אמור להיות ישר. בדרך כלל הסתכלות למטה ועל מסכים גורמת לצוואר להתיישר. כאן תראו תמונה של איך הצוואר אמור להיות. הקשת הכרחית לשמירה על לחצים נכונים על הצוואר. בדיוק כמו בבנייה כאשר קשת מאזנת את הלחצים לאורך הקשת, בדיוק כך קשת צווארית מאזנת את הכוחות הפועלים על החוליות ועל הדיסק. כאשר הצוואר מתיישר יש לחץ על נקודות ספציפיות בצוואר, דבר הגורם לפריצת דיסק.

תסתכלו במראה מהצד על הצוואר שלכם, המנח היפה הוא גם הנכון. אם הצוואר שלכם התיישר, זה לא אומר שאי אפשר להחזיר לו את הקשת. אתם יכולים לעשות זאת בעזרת חשיבה ויישום הפעולות שיחזירו את הצורה היפה שראיתם במראה.

איך נשארים עם הליכה וריצה נכונות?

פשוט מאוד, בהתחלה מכריחים את עצמנו ללכת ולרוץ נכון ואחרי כמה שבועות ההרגל נקלט, בדיוק כמו שהיינו קטנים וחיקינו את הורינו או את הקבוצה שהיינו בה.

מחקרים מראים שלוקח 21 יום לפתח הרגל חדש. אתם יכולים ליישר מחדש את כל הגוף שלכם רק על ידי הליכה וריצה נכונות. 21 ימים של מיקוד יביאו רווח גדול במאמץ קטן.

בעיות שקשורות להליכה לא נכונה

רגלי O, כאבי קרסול, רגליים שטוחות, כאבי ברכיים, כאבי ירכיים ובעיות גב תחתון. תנסו לשנות הליכה להליכה של פעם וריצה לריצה של פעם, ואני מאמין שתראו את ההבדל. ב״פעם״ הכוונה לאלפי שנים, כשכולם הלכו נכון.

חומרי עזר

לרוץ נכון בנעליים מינימליסטיות (האופן שבו אנחנו בנויים לרוץ – הסבר טכני על ריצה).

להאריך ולהגמיש את השרירים בגוף כל יום לפני ואחרי פעילות גופנית (ככל שהגיל עולה צריך להשקיע יותר), הנטייה שלהם היא להתקצר. וידאו פגז – השיטה של טום בריידי.

בהתבוננות, שהיא בעצם ״כלי הצפייה״ במחשבה חופשית, ניתן להבין איך פעם עמדו, הלכו וישבו ואיך צריכים לעשות פעולות אלה: סרט מ-1950 על אבוריג׳נים.

הנקודה שנסתרת מכולם, אך לא מכם

כולם יודעים שאם יש בעיה בברך, הולכים לרופא או נחים.

אבל פעמים רבות הבעיה היא פשוט בצורת ההליכה, ואפשר לתקן אותה בשינוי צורת ההליכה לצורה היחידה שאנחנו אמורים ללכת בה. לא רק שתרוויחו זמן, אלא תטפלו בבעיה עצמה ולא בסימפטום. וכן, זה פשוט בדיוק כמו שזה נשמע וזה מהפכני כמו שזה נשמע – פשוט משנים את צורת ההליכה או הריצה. זה גם הגיוני, העומס צריך להיות על השרירים ולא על המפרקים ולהתחלק בין המפרקים.

יציבה נכונה כמו פעם

הרווח הגדול של יציבה נכונה במאמץ קטן

הרווח של יציבה נכונה הוא שניראה יפים וזקופים, לא יהיו לנו כאבים שנפוצים לאנשי כיסאות למיניהם ונחסוך ביקורים מיותרים אצל רופאים, צילומים, ניתוחים מיותרים, כסף וכאבי ראש מכל אלה.

הסוד הגדול של יציבה שפותרים במחשבה חופשית

הסוד הגדול הוא שצריך להחליט שככה אתם עומדים ויושבים מעכשיו, וזהו זה נגמר, זה פתור. לא צריך מטפלים, רופאים או בדיקות.

עמידה נכונה

הפסקנו לזוז כמו שהגוף שלנו אמור לזוז, והיציבה שלנו לא תואמת לצורה הנכונה שבה הוא נבנה במיליוני שנות אבולוציה. שינוי יציבה בתנועה וגם בישיבה יביא לשינוי דרמטי תוך כמה ימים. תנועה נכונה זו הדרך היחידה שמטפלת במקור הבעיה, כל עוד המצב לא ממש חמור. מנתח עמוד שדרה מדבר על הדרך לטפל בבעיה ולא בסימפטום.

כדי לדעת מה הדרך הנכונה לתנועה וליציבה נכונות ישנה דרך יחידה והיא – לראות איך אנשים שלא הגיעה אליהם המודרניזציה עומדים, רצים, יושבים והולכים.

יציבה ועמידה נכונה – כתבה על יציבה וגם הסברים מעולים מהעבר להווה.

ישיבה קדמונית נכונה

הקידמה מכופפת אותנו יותר ויותר וגורמת לנו לחרוג מהדרך שנועדנו להתנועע. התבוננות בשבטים ששרדו וחיים כציידים לקטים מאפשרת להבין איך נועדנו לשבת וכולי. תסתכלו על תינוקות ותראו שהיציבה שלהם לרוב לא השתנתה מהיציבה הקדמונית.

ישיבה נכונה – חלק גדול מהאנשים יושבים חלק גדול מהיום. ישיבה על כיסא היא ישיבה שאינה טבעית לנו מפני שהיא לא מפעילה את שרירי הליבה. עדיף לשבת כמו שישבו בעבר כאשר הגוף אינו רפוי. צורות ישיבה מהעבר שלנו שמתאימות יותר לבני אדם.

הזזת המפרקים כמו פעם

אחת מהבעיות של המודרניזציה שחלק גדול מהמפרקים לא זזים. חוק חשוב בגוף האדם הוא – כשלא מזיזים או מפעילים איבר מסוים הוא מתנוון ונהרס, לא עלינו.

הדרך היחידה לשמור על המפרקים שלנו, שהגב והצוואר הם חלק מהם, הוא להזיז אותם.

להאריך ולהגמיש את השרירים בגוף כל יום לפני פעילות גופנית ואחרי (ככל שהגיל עולה צריך להשקיע יותר), מכיוון שהנטייה שלהם היא להתקצר. וידאו פגז – השיטה של טום בריידי.

חבל שרופאים לא מרוויחים רק מהצלחות

הרווח מתחבא במדף התרופות

רופא מרוויח מלתת מרשם, להסביר למה הוא טוב, להיפרד מהמטופל יפה אחרי הזמנת בדיקה כלשהי ולקרוא לבא בתור. גם המטופל מצפה למרשם. אז זה עובד לשני הצדדים. רופאים לא מקבלים כסף כדי לשבת עם מטופל ולהסביר לו במשך שעה למה הוא צריך לשנות תזונה או להפסיק להיות שפוף. אין להם את הזמן או הידיעה שצריך לשבת על אנשים חודשים עד שישנו משהו.

כוונות טובות

רופאים באמת רוצים לעזור למטופלים. 99.9% מהרופאים רוצים שהמטופל ייצא מהם במצב טוב משנכנס. אין מודל רווח מרפואה מונעת ומשינוי תזונה, ולכן הממסד הרפואי אינו מיישם את הפתרונות הברורים וה טבעיים. כמו כן רופאים לא מבינים בתזונה ולא למדו אותה (במוסדות הלימוד הדבר שנכון שאוכל מעובד לא טוב לבני אדם, השאר לא נכון בדרך כלל). תזונה אחראית על 90% מהבריאות שלנו כך שיוצא שלרופאים אין השפעה מהותית על הבריאות שלנו. רפואת טראומה או פציעות קשות עובדת מעולה כי הגורם לרוב מקרי.

למה מסוכן להקשיב לדיאטניות

שיעור מסוכן בפקולטה לתזונה

דיאטניות למדו את התזונה שהאקדמיה מקדמת, כלומר ירקות, פירות ומזון ללא הרבה שומן. זה כמובן לא הדיאטה שבני האדם נבררו טבעית לאכול. אין לי שום דבר אישי כלפי דיאטניות, אך רובן אינו ממליץ על התזונה הנכונה כי הן מדקלמות את מה שלמדו בלי הפעלת מחשבה חופשית. אך מה שלמדו אינו מתיישב עם המדע ועם ההיגיון של הברירה הטבעית. וכן, כל הדיאטניות טועות. הן אינן מבינות שצמחים ״רוצים להרוג אותנו״ על ידי רעלנים טבעיים שקיימים בהם. בנוסף, שומן מן החי מאוד מתאים לבני אדם ותורם רבות לכולסטורול, שלרוב טוב לנו ומשמש לתהליכים כימיים קריטיים.

למה להמציא אוכל חדש?

בני אדם בנויים לאכול את האוכל שאכלו במאות אלפי שנה האחרונים: פירות (שהבשילו טבעית), חיות (שאכלו עשב ולא דגנים) ודגים (טבעיים ולא דגי בריכות). זו לוגיקה בלי מדע, אבל כשמסתכלים על המדע והתוצאות האמפיריות של ניסויים ההיגיון הזה נכון. תחשבו במושגים של 'אוכל המתאים לבני אדם' ולא על 'אוכל בריא'. אין דבר כזה סופר פוד. גם לחיות אין סופר פוד, יש להן אוכל שמתאים להן. ההטעיה הגדולה בתזונה (דיאטות לא במובן של להרזות, אלא צורת תזונה) כגון קטוגנית, פליאו, טבעונות, צמחונות, קרניבורית מראות שיפור לרוב האנשים ולכן גורמות לבלבול, כי הן מבטלות אוכל מעובד ישר משפר את הבריאות, אך יש בהן מרכיבים בעייתיים (רעלני צמחים ובפרט בדגנים מלאים, חלב פרה ועוד).

חיות בטבע לא שמנות למרות שיש מקומות עם אין-סוף מזון עבורן. בהמשך נדון בזה כמודל מחשבתי שצריך לקחת גם לבני אדם.

דיאטה במובן של תזונה תמידית ולא של הרזיה

כמובן שלא טוב לנו לעשות דיאטה במובן של זמן מוקצב כדי לרדת במשקל כשאנחנו רוצים להכיר בני זוג או בדיוק התגרשנו, זה רק יבלבל את מערכות הגוף ואתכם. הדרך הנכונה והטבעית היא לשנות את אורך החיים לתמיד.

צמחים וירקות מנסים להרוג אתכם!

לקטינים הם חלק מהרעלים באוכל טבעי, למשל בירקות, קטניות, שורשים, גרעינים, פקעות, דגנים ופירות (לא בשלים).

לקטינים זכו לסעיף משל עצמם בגלל שהם מאוד חמקמקים. מי שגרם לי להסתכל עליהם הוא ד"ר גנדרי, מנתח לב מארה"ב שכתב כמה ספרים בנושא והעיקרי שבהם הוא The Plant Paradox. הוא לא צודק בהכול, אבל הוא בהחלט צודק על לקטינים. הם נמצאים בעיקר בירקות ובדגנים מלאים, אבל לא בכולם. הסכנה בהם היא שהם משפיעים על כל בן אדם בצורה אחרת. יש לקטינים שלא טובים לאף אחד (גלוטן) והשאר משתנים לפי האנשים. מחקר על הקשר של לקטינים לבעיות מפרקים ושחיקת סחוס (בעיה שלא קיימת אצל שבטים).

הרעלים קיימים שם כדי שחרקים ומזיקים שונים לא יאכלו אותם. גלוטן הוא לקטין. בפירות בשלים הם נעלמים כדי שכן יאכלו את הפירות ויפיצו את העצים בעזרת הזרעים בפרי. המדע מראה שרוב הרעלנים נמצאים בקליפה, בגרעינים ובזרעים (גם ההיגיון מראה שכדאי להגן על הזרעים והגרעינים, שהם הכי חשובים להתרבות הצמח, ועל הקליפה כדי להגן על הפרי לפני שהבשיל), כך לעיסת זרעי פירות וירקות גורמת לרעלנים להשתחרר (הפרי רוצה שתאכלו אותו, אבל שלא תרסקו את הזרעים). לדעתי הרעלים הללו (הלקטינים בתוכם) הם גורם מרכזי לחלק גדול מהמחלות האוטואימוניות והשמנת האוכלוסייה, בעיקר מהחיטה. כאן יש אילו חומרים הרעלים הללו מונעים ספיגה שלהם וכאן הרצאה מעולה על לקטינים. הדרך הטובה היא להשרות, להנביט, להחמיץ ולבשל כדי לבטל את השפעת רוב הרעלים.

מחלת חילוף החומרים

מחלה נסתרת שמתחילה בגילאים שונים

רק לעיתים נדירות נמצא שהחיות בטבע לא במשקל הנכון שלהן, איך זה יכול להיות? הן בטוח מדי פעם נתקלות במקור אוכל בלתי נדלה, איך הן לא משמינות? רק בני האדם היא החיה שמשמינה כשאוכלת הרבה? כדי ליישב את הנקודה הזו הגיונית, מבינים שיש לכל החיות מנגנון שימור משקל, האבולוציה גרמה למנגנון להתפתח כי חיות שמשמינות כשיש מקור אוכל בלתי נדלה, פשוט נטרפו ולא איתנו. החיות שמשמינות הן אלה שבני האדם מאכילים, כגון בהמות, כלבים וחתולים. ומכאן מגיעה המחשבה החופשית שמחברת בין ההיגיון למדע, בני האדם לא שונים. יש לנו מנגנון שימור משקל אשר נפגע עם תזונה שלא מתאימה לנו ולחיות. ואכן בהמות משמינות כשנותנים להן שעורה, תירס, סויה ודגנים משונים – אוכל שלא מתאים להן. כך גם בני האדם משמינים מאוכל שלא מתאים לנו, אך הפגיעה אינה ישירה מהאוכל, אלא כי הוא פוגע במנגנון שימור המשקל שלנו. לפגיעה במנגנון שימור המשקל קוראים מחלת חילוף החומרים.

רעלנים שמבלבלים את מערכת איזון המשקל

מחלת חילוף החומרים שרוב האוכלוסייה סובלת ממנה נובעת כנראה מחלוקה לא נכונה בין פחמימות לשומנים וחלבונים בדיאטה ובנוסף מהרעלנים בצמחים ובאוכל מעובד. כשיש משהו שרוב האנשים סובלים ממנו, זה אומר שמאוד כדאי לכל אחד לבדוק את עצמו כי זה לא 1:1,000 אלא 1:3. אין צורך לחקור מה אוכל מעובד עושה מכיוון שאין סיכוי בעולם שיתאים למיליוני התהליכים הכימיים בגוף שלנו. הדרך הכי בטוחה להירפא ממחלת חילוף החומרים היא דרך תזונה חופשית. רוב האנשים סובלים ממחלת חילוף החומרים הניתנת לריפוי (metabolic syndrom) ולא מבעיית השמנה סתם. דרושה שנה להבראה בעזרת התזונה שנועדה לנו. מחקר מעולה על מחלת חילוף חומרים והנזק שלה לכלי הדם. מה שחשוב זו לא כמויות האוכל, אלא סוג האוכל, ולאכול ארוחות מרוכזות עד 10 שעות ביום ובשאר הזמן לתת למערכת העיכול לנוח. לכל אחד יש משקל טבעי, זהו בדרך כלל המשקל שבו היה בגיל 20-18 ושאליו יגיע לאחר תקופה של אכילת אוכל טבעי.

תפתחו פה גדול

איך לאינדיאנים היו שיניים לבנות בלי קולגייט?

ג'ורג' קטלין היה צייר, סופר ונוסע אמריקאי, הידוע בעיקר בזכות דיוקנאותיו של שבטים אינדיאנים ותיעודו של תרבויותיהם בתחילת המאה ה-19 עד אמצע המאה ה-19. במסעותיו ובאינטראקציות שלו עם שבטים אינדיאנים שונים, קטלין גם צפה ותיעד את בריאות השיניים שלהם.

ג׳ורג׳ חי עם האינדיאנים ופשוט הסתכל

בספרו, ״מכתבים והערות על נימוסים, מנהגים ומצבם של האינדיאנים בצפון אמריקה״, ערך קטלין מספר הערות על שיניהם של אינדיאנים. הוא ציין שבדרך כלל יש להם שיניים חזקות ובריאות ללא עששת וייחס זאת לתזונה ולאורח החיים שלהם. בנוסף בספרו The Breadth Of Life משנת 1864 מציין קטלין שהאינדיאנים קראו בשם גנאי לאדם הלבן Black Mouth שפירושו ״פה שחור״. ג׳ורג׳ חי שנים עם האינדיאנים, הוא לא שיקר. הוא כתב בספריו שהאינדיאנים הקפידו על פה סגור ביום ובלילה וראה כיצד אמהות אינדיאניות היו מרדימות את ילדיהן על הגב ומוודאות שהפה שלהם סגור בשינה. וכן אני מספיק מטורף לקרוא את הספרים שלו, הם היו מדהימים כי נתנו תמונה של שבט שחי בטבע משנת 1864. אתם גם יכולים להזמין אותם מאמזון.

מהתצפיות של קטלין אנו למדים על בריאות שיניים יוצאת דופן. קטלין הבחין שלילידים האמריקאים יש בריאות שיניים מצוינת, עם מעט מאוד מקרים של עששת. הוא ייחס זאת לתזונה שלהם שהייתה עשירה במזון טבעי, לא מעובד ודלה בסוכרים.

בנוסף, קטלין ציין שכמה שבטים תרגלו חידוד שיניים, שם הם היו משיקים את שיניהם לנקודות חדות. הדבר נעשה מסיבות אסתטיות וכסימן לשיוך שבטי. הוא התרשם מהמיומנות שבה זה נעשה, כמו גם מהיעדר עששת אפילו בקרב אלה שעברו חידוד שיניים.

שיטות היגיינת הפה שקטלין הבחין הראו כי האינדיאנים תרגלו היגיינת הפה באמצעות מקלות לעיסה ושיטות טבעיות אחרות. הוא האמין שהתרגולים הללו, יחד עם התזונה שלהם, נשימה מהאף ובפה סגור כל היום, תרמו לבריאות השיניים הטובה הכללית שלהם.

איפה רופאי השיניים?

אתם יכולים לחייך, רופאי השיניים פשוט לא יודעים את זה, זה לא שהם אנשים רעים. שיניים לא טובות וריח רע מהפה זה סימפטום ולא הבעיה. שלושה דברים ישמרו לכם על השיניים לבנות וישרות אם לא מאוחר מדי: תזונה, נשימה מהאף וניקיון השיניים ללא חומרים כימיים.

זהו, אין קסמים, לאינדיאנים באמריקה היו שיניים מעולות בלי כל הקסמים שלנו, אפשר להעתיק אותם וזה בדיוק מה שעשיתי במחשבה חופשית.

שיניים נהרסות קודם כל בגלל תזונה לקויה וחסרה במינרלים ובוויטמינים. לרוב זו תזונה עם מעט בשר ודגים ועם הרבה צמחים ואוכל מעובד שמונעים ספיגת מינרלים חשובים.

סיבה נוספת היא נשימה מהפה בלילה וביום. כשנושמים מהפה, זה כמו לשים תפוח בחוץ, הוא יירקב. כשאנחנו סוגרים את הפה, זה בדיוק כמו לעטוף תפוח. ככה הפה גם לא מתייבש. כשנושמים מהאף, הלשון לוחצת את הלסת ומייצרת שיניים ישרות. תנסו לנשום מהאף עם פה סגור ותראו שהלשון לוחצת על הלסת העליונה בדיוק כמו שגשר עושה.

חומרים כימיים או טבעיים?

סיבה שלישית וחשובה ששיניים לא נשמרות לבנות ובריאות היא ניקיון השיניים. הסוד הוא שאין צורך בחומרים כימיים ויקרים, הם רק פוגעים במרקם החיידקים והמעיים שלכם, חלק ממשחת השיניים והמי-פה מגיעים לדרכי העיכול שלכם, כי חלקם נבלע. זה ממש כמו לאכול רעל, תנסו לבלוע את משחת השיניים שלכם ותראו שזה ממש לא נעים, כמובן אל תנסו, זה היה בצחוק. תקראו שבמשחת שיניים תמיד כתוב ״לא לאכילה״, אבל חלק תמיד נבלע.

איך כן לשמור על השיניים?

חשוב לעשות חוט דנטלי אחרי ארוחות, לעבור עם קיסם בין השיניים ולצחצח שיניים במים חמים. מאוד חשוב לשטוף את השיניים במים חמימים. אין צורך בחומרים כימיים, זה בלוף. לשבטים וגם לאינדיאנים היו שיניים לבנות וישרות בלי משחת שיניים. מומלץ להשתמש במגבת מחוספסת לנקות את השיניים אחרי צחצוח. כשיש בעיה או דלקת שוטפים עם מי-מלח כמה פעמים.

משחת שיניים לא תורמת בכלום לבריאות השיניים, ואין בה צורך. כדי שהשיניים יהיו ישרות חשוב לאכול אוכל קשיח בילדות. לשטיפת הפה עם מים חמים יש את אותו האפקט כמו חומרים אחרים. קחו מפה משהו מעבר לשיניים, חומרים לא־טבעיים מעטים ככל האפשר עליכם, לידכם ובתוככם. דוגמה: במשחות שיניים כגון סנסודיין יש היום חומר רעיל: titanium dioxide. זו דוגמה קטנה מאלפי דוגמאות.

מחקר שבדק השפעת שימוש ב״מי פה״ על לחץ הדם.

הייתכן שרוב רופאי השיניים טועים? בהחלט כן, הם טועים.

שמש

חשיפה לשמש

חצי שעה ביום לפחות. היתרון הגדול הוא בקרינת UVA הגוף משחרר ניטריט אוקסייד (אותו החומר שמשוחרר בנשימות מהאף לריאות) ותוצר לוואי הוא ויטמין D, אך היתרון הגדול הוא שחרור ניטריט אוקסייד. עדיף להיות בשמש בשעות שהצל שלכם גבוה מכם כדי לא להישרף.

קרם נגד שיזוף טבעי

ויטמין D מיוצר בחשיפה לקרני uvb כדי למנוע את נזקי השמש וחשוב לבניית העצמות. הוא מתפקד כמו קרם נגד שיזוף, ולכן הגוף מייצר אותו. אסקימוסים לא חשופים לשמש ומקבלים את כל ויטמין ה-D שלהם מחיות. בשומן חיות יש ויטמין D, בעיקר חיות שגדלו במרעה ואכלו עשב. הגוף אוגר ויטמין D בשומן על ידי סוג כולסטרול על העור שלנו, ולכן אנשים שאינם אוכלים שומן חיות (סובלים מהרבה מחלות וסימפטומים שונים) בדרך כלל משייכים את הסימפטומים שלהם למחסור בוויטמין D, אך זוהי תוצאה ולא הסיבה.

״ידוע שצמחים נובלים בלי אור שמש, וזה נכון גם לגבי בני אדם.״

איך להוריד את ההגנה הטבעית מהשמש?

איך מורידים את ה״קרם נגד שיזוף״ הטבעי שהגוף שלנו מייצר? קל מאוד, פשוט מתקלחים עם סבון. בדיוק כמו ששמפו מוריד את השומן הטבעי מהשיער, סבון מוריד את השומן עם הוויטמין D שמגן עלינו מקרני השמש. לא מאמינים לי? תימנעו ממקלחת עם סבון ושמפו למשך שבוע וצאו לשמש ותראו שאתם נשרפים הרבה פחות.

כאן תראו הרצאה מעולה על השמש והגוף שלנו.

הדרך האנושית לזהות משהו בריא על ידי יופי

אינסטינקט בסיסי זה יפה

זה די מרתק כיצד ילדים קטנים יכולים להבין באופן טבעי בתקני יופי מסוימים בלי שאף אחד יסביר להם זאת. לדוגמה הם עשויים לזהות ששיניים לבנות הן יפות, בעוד ששיניים צהובות וחומות – לא. נראה שהיכולת הזו לזהות יופי טבועה בנו כבר מההתחלה.

ילדים יכולים גם להבחין בין מראה בריא למראה לא בריא. הם עשויים לשייך יציבה גבוהה וזקופה ליופי וליציבה רפויה או חולנית כפחות יפה. באופן דומה, הם עשויים לראות את היופי בגוף חטוב ובגוף שמנמן פחות. הם אפילו יכולים לזהות שעור חלק הוא יפה, בעוד שעור שנפגע מעישון סיגריות – לא.

העדפות מולדות ליפה

ההעדפות המולדות הללו ליופי ניתנות למקור, לשורשים האבולוציוניים שלנו. מחקרים מראים שמאפיינים יפים מאותתים לעיתים קרובות על פוריות ובריאות טובה שחשובים להישרדות ולהמשך הגנים שלנו. לדוגמה, מחקר של Perrett et al.1999 מצא שאנשים בדרך כלל מוצאים פנים סימטריות מושכות יותר, אולי כנראה בגלל שסימטרייה היא אינדיקטור לכושר גנטי.

ההערכה המולדת שלנו ליופי עוזרת לנו גם לקבל בחירות לגבי מי אנחנו רוצים להיות, מכיוון שהיא יכולה להצביע על בן זוג מתאים. כאשר אנו צופים במישהו הולך או עומד בחן, זה בדרך כלל מרמז על בריאות טובה ותפקוד תקין של הגוף. כך גם לגבי נשימה: נשימה דרך האף נראית לעיתים קרובות יפה יותר מנשימת פה, מכיוון שזו דרך בריאה יותר לנשום, דמיינו מישהו נושם עם פה פתוח, אתם מזהים שזה נראה לא טוב?

ראיתם דוגמנית הולכת, וזה נראה טוב? הזקיפות הזו היא גם ההליכה הנכונה.

אכילה עם פה סגור בלעיסה נראית טוב? היא גם יותר בריאה כי לא בולעים אוויר עם האוכל.

לפגוע ביכולת הטבעית לזהות יופי

בדיוק כמו שאנחנו יכולים לפגוע באיתות הטבעי שנולדנו איתו מתי לאכול או יותר נכון מתי אנחנו שבעים, לדוגמה כשאוכלים חיטה, או במנגנון מתי לשתות, כששותים קפה או אלכוהול, אז גם ניתן לפגוע ביכולת הטבעית שלנו לזהות יופי, לעיתים יופי זו תופעה חברתית כמו שבט מארוכי הצוואר בתאילנד, הם יחשבו שצוואר ארוך זה יפה, בגלל שזה מה שמקובל בחברה.

אז, בין אם אתם יושבים, עומדים, הולכים, רצים, נושמים או חושבים חופשי הטבע מעודד לעשות זאת בצורה יפה, תסתכלו על עצמכם ותעשו את זה יפה. משיכה זו ליופי משרתת מטרה, אך אפשר לרכוב עליה כדי לדעת איך לעשות דברים נכון, כי הרבה פעמים יפה זה גם נכון.

לחם עם שוקולד מסוכן יותר מהגשם

כשהייתי בכיתה ג ההורים שלי השאירו אותנו אצל חברים. אימא של החברים שקראו לה בת שבע, נתנה לי לחם עם שוקולד לבית הספר. מעולם לא קיבלתי לחם עם שוקולד לבית ספר. בדרך לבית הספר אכלתי את הלחם עם השוקולד והייתי רעב כל היום בבית הספר.

זה מראה נפוץ שאמהות מפחדות על הילד שלהם שיירטב בגשם ולכן רודפות אחריו עם מעיל או סוודר, לא עלינו, ושולחות את הילד עם לחם עם שוקולד לבית הספר.

יש בפחד של האימא מקור, אך לא מלחם עם שוקולד, מחשבה ממש מוזרה, למרות שאני נשמע קצת הזוי ואני יודע את זה, אבל זה שווה להראות כמה זה לא טוב לילד.

להירטב בגשם או להרגיש קצת קור זה מעולה לילד, וגם אם זה פחות ממעולה, זה מייצר ילד עצמאי. בפעם הבאה הוא לבד יזכור שהיה לו קר וייקח מעיל או מטרייה, והאמת, שהחשיפה לקור הזו אפילו בריאה לו. לחם עם שוקולד לעומת זאת לבית הספר לא רק שיגרום לילד לנפילת סוכר ויהיה לו הרבה יותר קשה להתרכז, אלא תורם לילד לאהבת מאכלים לא בריאים ומעלה את ההסתברות למחלות שהאימא לא מדמיינת בחלומות הכי גרועים שלה, כגון סרטן, סוכרת, מחלת חילוף חומרים ואף בעיות שיניים.

אבל כולם יודעים שהאימא הזו אוהבת את הילד הכי בעולם, בגלל זה זה מוזר לי, ואני כותב על זה פה.

ילדים ובני אדם לא אמורים לאכול לחם חיטה לא מוחמץ עם שוקולד, לא כשהם ילדים והאמת – לא אף פעם. הם כן אמורים לאכול תזונה חופשית – אוכל מותאם לבני אדם.

תורידו את הגבה שהרמתם ממה שכתבתי פה, ותמשיכו לקרוא, הלחם עם שוקולד זו דוגמה, אבל זה נכון לגבי כל מה שבני האדם לא אמורים לאכול.

אז בפעם הבאה שאתם רואים אימא נותנת לילד שלה לחם עם שוקולד, תצעקו לילד: ״אל תסיים את הלחם עם השוקולד בדרך לבית הספר!״ ולאימא תצעקו: ״תפחדי מהלחם ולא מהקור!״

תן לנו משהו מושלם

הרבה אנשים אומרים לי שגם הבשר שאוכלים היום הוא לא כמו הבשר שניצוד במיליוני שנה. זה נכון, יש בו הרבה יותר שומן והחיות המבויתות אוכלות אוכל שאינו מתאים להן, אבל זה הרבה יותר מתאים לנו נניח משיבולת שועל עם כל מיני מרכיבים.

יש פחד שבדגי-ים יש מתכות וכל מיני חומרים לא בריאים, אך גם במקרה הזה דגי-ים הם כמעט זהים לדגים שאכלו הקדמונים במיליוני שנה, זה בטל בשישים לעומת הרעלים הטבעיים שנמצאים בצמחים.

החוכמה היא לקבל רעיונות שנכונים ב-80% כי להשיג 100% זה מאוד קשה בבריאות. אבל כדי להשיג 100% בריאות צריך ללכת על החלטות שנכונות ב-80%. אין החלטות של 100% בבריאות. (חוץ מלדפוק את הראש בקיר שב-100% יגרום לכם לכאב ראש).

אנחנו טובעים במידע אבל משתוקקים לתובנות עליו, בריאות היא פוקר, לרוב אין 100% וגם לא 90%, צריך לקבל החלטות בתנאי אי-ודאות (לפעמים התוצאה הפוכה מהסיכויים, כמו מעשן שחי עד גיל 102) וזו בדיוק הבעיה, אף אחד לא נחרץ ואומר מה צריך לעשות – אלו דברים שנכונים בסבירות גבוהה, ולכן באה מחשבה חופשית לנסות לבודד את הסיגנל מהרעש. כמו כל דבר שאתם קוראים, תתייחסו בעירבון מוגבל גם למה שאתם קוראים פה.באמצעות מחשבה חופשית אפשר להגיע לחוק הקריטי והחשוב הבא: ״לנהוג כפי שבני האדם הקדמונים נהגו בטבע״ – לצורת חיים זו הגוף והדעת שלנו הסתגלו והותאמו! לנסות לנצח את הטבע עם טכנולוגיה, תרופות, קוסמים, משחות, עשבי פלא, ידעונים ומיצים לרוב נועד לכישלון.

אפשר לנצח את הטבע?

מי ״שתכנן״ את הטבע לא רצה לתת לבני האדם את האפשרות להתעלות עליו.

האבולוציה התאימה אותנו לפי איך שהיינו בטבע ולא יכולה להתאים אותנו לשינויים מהירים. אבולוציה עובדת על העבר הרחוק ולא על ההווה. ברגע שמבינים זאת, מבינים הכול. זה אינו מדע טילים אלא לוגיקה פשוטה. כמו החיות, אנחנו פועלים בעיקר להשגת אוכל, למציאת מחסה ולהתרבות וכן להשגת מידע על שלושת אלה.

האבולוציה עיצבה לנו מיליוני סוגים של תהליכים כימיים מרהיבים ומיליארדי מיליארדים של תהליכים כימיים (התלויים אחד בשני) בכל שנייה אשר מניעים אותנו ומגדירים אותנו. לא נכון לנו לחפש תהליכים כימיים חדשים שיסדרו אותנו (תרופות), אלא פשוט להמשיך ולא לפגוע במיליוני התהליכים הקיימים אשר נבעטנו איתם לעולם (פשוט להישאר טבעיים), זה נכון מבחינה הסתברותית והגיונית.

אלו הדברים שיחזקו אתכם פיזית: אוכל שבני אדם אכלו בעברם, נשימה מהאף, תנועה נכונה, למידה (להפעיל את המוח) וסביבה. כל רעיון הוא בעצם פתרון קל לביצוע ומבוסס על מחשבה חופשית פשוטה ״לנהוג כפי שבני האדם הקדמונים נהגו בטבע״.

יש קושי להבין בדיוק איך הקדמונים נהגו, אבל יש שבטים ששרדו ויש ספרים ישנים וסרטים וכך אפשר ללמוד על הדרך הנכונה.

ארנב צריך עשבים וירקות מסוימים, אחרת הוא יהיה חולה וימות. אלה הדברים שאכל בטבע. פרה צריכה עשב ירוק וכשנותנים לה אוכל שהיא לא בנויה אליו (כדי שהיא תשמין – האינטרס של המגדל הוא יותר בשר ולא יותר בריאות לכם) כמו דגני תירס, סויה ושעורה היא משמינה וצריכים להחזיק אותה בחיים בעזרת מתן אנטיביוטיקה מדי פעם. באותה צורה בדיוק, גם אנחנו בנויים לאוכל מסוים עם סביבת מחיה מסוימת. התעלמות מצורך זה מתבטא אצל חלק גדול מהאנשים בעולם בהשמנה, מחלות, הזדקקות לרופאים ולתרופות באופן קבוע.

כאבי ראש זה כאב ראש

סיפור שקרה לי – אשתי אמרה לי שיש לה סחרחורת כשהיא מסתכלת למטה ושאולי יש לה דימום מוחי או שבץ. אמרתי לה שחבל שאאבד אותה ככה, אבל ״היה נעים להכיר ואני אסתדר,״ והוספתי ״יש בתל אביב מבחר טוב״. נראה לי מוזר מאוד. נזכרתי ששמעתי אותה עושה אימון קפיצות בחבל. שאלתי אותה, ״תגידי לא קפצת על חבל איזה חצי שעה?״ היא אמרה שכן. במחשבה חופשית חיברתי את זה שקפיצות עושות סחרחורת, שאשתי ואני רגישים לתנועות חדות ואז הבנתי שהסיכוי שבאותו יום שעשתה אימון קפיצות על חבל, יש לה דימום מוחי והם לא קשורים אחד לשני, הוא אפסי. אמרתי לה ״נראה לי שזה לא דימום מוחי, אלא רק מהקפיצות״ ושהיא כנראה תשרוד, היא חייכה ואכן למוחרת נעלם ״הדימום״ ו״הסחרחורת״. חשוב שתפעילו בכל דבר היגיון חופשי.

כאב ראש זה כאב ראש. זה סימפטום ולא הבעיה, אתם עושים משהו לא נכון אם הם קיימים אצלכם, קטנים או גדולים.

אני אישית לא ממש סבלתי מכאבי ראש, אבל נתקלתי בהם אצל הרבה אנשים ולפעמים סבלתי מכאב ראש לפני שהתחלתי לאכול חופשי.

אצל בן אדם שאוכל נכון ובפעילות טובה ורואה שמש אין סיבה לכאב ראש בכלל.

אם יש לכם מדי פעם כאבי ראש או מיגרנות, זה אומר שאתם לא אוכלים חופשי.

מוצרי חלב פרה, שיבולת שועל, דיאט קולה וכדומה הם לא מזון שנופל תחת הגדרה של תזונה חופשית ויש סיכוי טוב שהם תורמים לכאבי ראש.

לגוף שלכם אין מרווחי ביטחון, ולכן כל דבר קטן גורם לכאב ראש. פשוט תאכלו חופשי ותראו שהכאבי ראש והמיגרנות נעלמים.

אחד הדברים ששמתי לב שאוזניות אלחוטיות עושות לי כאב ראש קטן אחרי. אז תיזהרו גם מדברים שמקרינים לכם ישירות לתוך הראש.

אז איך זה שאף אחד לא מדבר על המוצר הפופולרי הזה שהוא מסוכן? מקווה שעד עכשיו הבנתם שזה שכולם עושים משהו, לא אומר שהוא בטוח או נכון, לצערי הרבה פעמים זה הפוך.

כל דבר מקרין שאתם שמים עליכם, יש סיכוי טוב שהוא מסוכן. אוזניות אלחוטיות הן ממש בתוך הראש שלכם ומקרינות לפלאפון, אף אחד לא בדק מה זה באמת עושה לניורונים בראש.

קניתי אוזניות עם כבל אוויר בקצה שקרינה לא תעבור.

ונסיים ב-כן, כולם טועים, אפשר אחרת!

אהלן, אהלן, גנים

אחת הטעויות הענקיות שלי היו שחשבתי שגנים קובעים אם אנשים טובים בחשבון, אם יהיה להם התקף לב או שהם סתם מוצלחים. ככל שאני חושב על זה יותר בצורה חופשית קורא ונתקל במידע, אני מבין כמה נולדנו שווים. גנים אכן עוזרים למלחמה ברעלים, כמו חיטה או עישון, אבל אם אתה לא מרעיל את עצמך, אנחנו לא ממש צריכים את עזרת הגנים, וזאת ההבנה במחשבה חופשית לתעלומה הזו. גנים כן יעזרו לך להיות בעל אופי מסוים שיעזור לאהוב פעילות מסוימת, כגון שחקן, ספורטאי, נגר, פיזיקאי. אבל היכולת עצמה תלויה בכמה שעות הקדשת ליכולת המולדת שלך, התאמנת בה ומה עשית בחייך, כלומר הסביבה.

אנחנו מאשימים את הגנים, כי המוח שלנו כל הזמן שואף לסדר את המציאות ולתת הסבר שיתמוך במעשים שלנו, העיקר שאנחנו לא נהיה האשמים. לכן קל לנו להאשים את הגנים שלנו בזה שאנחנו שמנים, או חולים, או סתם מחוצ'קנים יתר על המידה, וככה, כשיש את הגנים להאשים – הבעיה נפתרה, זה הגנים! תילחמו בהטיה של המוח שלנו לסדר הכול ולהסביר הכול, זו מחשבה חופשית בשיא תפארתה. יש בהשמנה משהו לא טוב, זו לא דעה, זה מציאות שקל לראות אותה וכמובן הבעיה היא לא אסתטית אלא מלווה בהרבה בעיות אחרות, כגון סוכרת ובעיות בכלי הדם. כולם אמורים להיות ״רזים״, אם יאכלו ״תזונה חופשית״.

רוב האנשים נולדים עם גנים מעולים, לכן אם יש בעיות, תאשימו את הסביבה והתזונה שלכם לפני שאתם מאשימים את ההורים שלכם בגנים פח.

המגמה של הבריאות בעולם בכיוון ברור, וזה נראה ברחובות. הייתכן שיש לכל כך הרבה אנשים גנים דפוקים והם משמינים? נעשים כפופים? מפתחים מחלות כרוניות? או שאולי יש משהו אחר שגורם לחלק מהאנשים להיות חטובים, זקופים ובריאים גם בגיל מאוחר. אם אנחנו מניחים שנולדנו שווים, ואכן נולדנו שווים (פחות או יותר), אז בהפעלת מחשבה חופשית מבינים שיש פה משהו אחר מבעיה בגנים. יש פה משהו שקשור ונשאר בפעילות בסיסית מאוד – תזונה ופעילות גופנית! הוכחה נוספת לזה היא אותם אנשים שמשנים את התזונה שלהם ואת הפעילות הגופנית שלהם ונהיים בריאים וחטובים.

נראה שהבריאות הכללית בעולם כולו במגמת ירידה, לפי כתבה זו, לפי מגמת ההשמנה העולמית ולפי ארגון הבריאות העולמי. הרפואה כל כך מתקדמת, ולכן אפשר להניח שהסיבה העיקרית היא הידרדרות טיב המזון וסוג המזון שאנו אוכלים. כתבה על סוכרת ילדים שמראה עלייה עם השנים. אני מניח שהאוכל שאנחנו אוכלים חשוב הרבה יותר מהסביבה שלנו, הרי חומרים לא טובים בסביבה משפיעים פחות מחומרים לא טובים במזון שלנו שנכנס לגופנו. אנחנו אומנם חיים יותר שנים על כדור הארץ אבל בבריאות פחות טובה! עוד עדות לאי התאמה של החיים המודרניים לחיים שאנחנו בנויים אבולוציונית לחיות – מחקר על בני נוער אמריקאים מראה שהאושר במגמת ירידה ברורה עם השנים.לבריאות טובה צריכים להיות מוכנים לשינוי, להבין שיש דברים שחייבים לעשות ויש דברים שאסור לעשות! גנים ומזל אינם מזיקים, אבל הם אינם מספיקים לבדם בהבטחת בריאות טובה.

חוק ״הגנים הם כלום לעומת הסביבה״ אומר שאם השאלה היא: האם בעיה מסוימת היא גנטית או סביבתית? רוב הסיכויים שהתנהגות אחראית לבעיות, כגון האוויר, האוכל, התנועה שלנו. מכך ניתן להבין שרוב המחלות נובעות מאורח החיים שלנו (סביבה, אכילה, תנועה) ולא ממזל רע או מגנים לא טובים שנפלו עלינו. דרך הטיפול של מערכת הבריאות צריכה להשתנות מהיסוד ולהתחיל באורח חיים ולא בתרופות. במניעה ולא בטיפול פלסטרי.

אנחנו צריכים להיעזר בגמישות מחשבתית ולהבין שלפעמים יש לשנות את הדעות שלנו בנושא מסוים ועם השינוי הזה מתבקש גם שינוי בדרך החיים שלנו. הקושי הגדול ביותר הוא לשנות את עצמנו ולהבין שעד עכשיו פשוט טעינו, רואים את זה בתירוצים המתלווים לתזונה של אנשים, ״לא יכול להפסיק לאכול לחם או אוכל מטוגן״.

שמישהו ייקח אחריות

אני סתם אדם הגיוני שלוקח אחריות על התזונה הנכונה לבני האדם. המדינה צריכה לנהל את הבריאות של הציבור שמתקשה להבין את הגורמים הפועלים בשוק ולבצע שינויים. כנראה אין מנוס מלשלם לאנשים לשמור על חיים בריאים, כי בטווח הארוך זה יחסוך למדינה כסף – מחקר שמראה שתשלום עובד. מקור הקושי הוא עודף הפרסום והאינפורמציה המוטעית שהחברות המסחריות יוצרות לטובת האינטרסים הכלכליים שלהן, שהם רווחים ולא בריאות הציבור.

הרעיון שפעולה זהה מניבה תוצאות שונות אצל אנשים שונים מקשה על ההחלטה בשאלה מה הדבר הנכון לעשות ומה גורם למה. לדוגמה, שני אנשים: אדם אחד שלא עישן ומת בגיל 40, ואישה שעישנה אך מתה בגיל 87. הפתרון הוא לבדוק 100 אנשים מעשנים ו־100 לא־מעשנים ולהיזכר תמיד בחוק ״לנהוג כפי שבני האדם הקדמונים נהגו בטבע״. כתבה מעולה על ההיסטוריה של ציד ואכילת צמחים.

רמז קטן לקשר בין פחמימות לסרטן

היתרון הפוטנציאלי של קטונים בהקשר של סרטן וצמיחת גידול מבוסס על ההבדלים במטבוליזם האנרגיה בין תאים סרטניים לתאים בריאים.

תאי סרטן מסתמכים בעיקר על גלוקוז לאנרגיה באמצעות תהליך הנקרא גליקוליזה, גם כאשר החמצן זמין. תופעה זו ידועה בשם אפקט ורבורג. הביקוש הגבוה לגלוקוז על ידי תאים סרטניים מאפשר להם להתרבות במהירות. לעומת זאת, תאים בריאים יכולים להשתמש במקורות אנרגיה שונים, כמו גלוקוז, חומצות שומן וגופי קטון. שיחה עם פרופסור אונקולוג על הנושא.

תזונה חופשית, עתירת חלבונים ושומנים ודלה בפחמימות, גורמת לגוף להיכנס למצב של קטוזיס. בקטוזיס, הגוף מייצר גופי קטון כמקור אנרגיה חלופי כאשר הגלוקוז דל. ההיגיון מאחורי השימוש בקטונים כדי לסייע בפוטנציה לגידולים הזקוקים לגלוקוז מבוסס על הרעיון של ״להרעיב״ תאים סרטניים ממקור האנרגיה העיקרי שלהם, גלוקוז, תוך אספקת לתאים בריאים מקור דלק חלופי, גופי קטון.

כמה מחקרים הראו שלדיאטות עם מעט פחמימות עשויות להיות השפעות אנטי-גידוליות, אולי בגלל:

 • זמינות מופחתת של גלוקוז – על ידי הורדת רמות הגלוקוז, תזונה קטוגנית עשויה לסייע בהאטת צמיחת הגידול על ידי מניעת מקור האנרגיה המועדף עליהם מתאי סרטן.
 • שינויים בנתיבי איתות גדילה – הוכח כי דיאטות קטוגניות משפיעות על מסלולי איתות תאיים שונים הקשורים להתפתחות והתקדמות סרטן, כגון איתות של אינסולין וגורם גדילה דמוי אינסולין (IGF-1).
 • לחץ חמצוני מוגבר בתאים סרטניים – דיאטות קטוגניות עשויות להגביר את הייצור של מיני חמצן תגובתיים (ROS) בתאים סרטניים, מה שמוביל ללחץ חמצוני ופוטנציאלי למוות של תאים.

עם זאת, היעילות של קטונים ודיאטות קטוגניות כטיפול בסרטן נותרה נושא למחקר מתמשך, ולא כל סוגי התאים הסרטניים עשויים להגיב באופן דומה לגישה זו. חיוני להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות, כגון אונקולוגים, לפני ששוקלים שינויים תזונתיים או טיפולים לסרטן.

פופאי טעה, תרד לא מותאם אלינו

מה שאנחנו אוכלים לאו דווקא נספג בדם. מה שחשוב זה מה נספג.

לימדו אותנו לנו שתרד בריא כי יש בו הרבה ברזל, אבל שכחו לעדכן אותנו שהספיגה שלו אפסית בגלל סוג הברזל והרעלנים שמונעים את הספיגה שלו.

בכל הצמחים זו אותה בעיה בדיוק, הוויטמינים והמינרלים אינם נספגים בדם בכמות הרצויה. יוצאים מן הכלל מהצומח הם הפירות הבשלים והדגנים המוחמצים.

תראו כאן המלצה של משרד הבריאות על קייל ללא ביסוס מדעי וההיפך ממה שהמדע מראה. בשום שלב בהיסטוריה האנושית בני האדם לא אכלו קייל, שגם קשה לעכל אותו בגלל הסיבים.

הסוד הוא שבסוף נהנים באותה המידה

ה״סוד״ הגדול בתזונה הוא שבסוף אנחנו נהנים באותה מידה מרוב סוגי האוכל, צריך רק כמה ימים להתרגל. אוכל לא טבעי ומסוכר וממולח גורם לנו לא ליהנות מאוכל טבעי שדורש כמה ימים להתרגל אליו. שווה להשקיע כמה ימים ולהתרגל לאוכל טבעי כי בסוף נהנים באותה מידה. דבר נוסף הוא ״מגוון האוכל״ – אנחנו לא בנויים לאכול הרבה סוגי מזון באותו הזמן מסיבה פשוטה – בזמנים קדמוניים רק סוג אחד של אוכל היה זמין בזמן נתון – אם נתקלנו בעץ תאנה, לא היה שם דבש ולחם עם אבוקדו וגבינה, הייתה רק תאנה. בנוסף, חשוב לתת זמן למעיים לנוח (המעיים ״נפצעות״ באכילה) ולכן חכם לאכול בחלון של 12-8 שעות ביום.

בהימנעות משמן, סוכר ולחם לא מוחמץ חשים שינוי מיידי. ברגע שמצליחים לעשות את השינוי הראשוני, כגון הימנעות משמן, ורואים את השיפור הראשוני יותר קל להמשיך. אולי קשה להאמין אבל הדברים הפשוטים הם מקור הבעיה והפתרון.

חצ'קונים, צרבת, מעי רגיז ומה שביניהם

שלוש התופעות הללו הן סימפטום ולא הסיבה. לא בכל המקרים, אך ברובם. לאחר שאתם קוראים את מחשבה חופשית אתם כבר מבינים שמשתלם לחיות חיים סטטיסטיים ולהמר על משהו שהוא באחוזים גבוהים נכון, גם אם לא תמיד.

הסיבה לשלוש התופעות הללו היא כמובן תזונה לא מתאימה. מעי רגיז זה בעצם המעי שלכם "שמתרגז" כאשר מעבירים דרכו מזון שלא מותאם לו, כגון לחם (לא מוחמץ), פסטה, ירקות, שמנים מהצומח, אורז, שורשים, עלים, קרקרים, חלב פרה או כל מיני מזונות שהמציאו לאחרונה.

חצ׳קונים, גרדות, פריחות ופצעים בכל מיני מקומות בגוף, לרוב אין להם קשר להורמונים או לגיל ההתבגרות, אלא רק לתזונה. אני חייב לכתוב את זה שוב, אלה תופעות שקשורות רק למזון שאתם אוכלים, וכן, כולם טועים. אלה סימני הרעלה, והדרך למנוע אותה היא לפתור את הבעיה, ולא תרופות – שלפעמים משתיקות את הסימפטום. ההרעלה מפסיקה כשאוכלים תזונה חופשית כמו שמופיע פה.

צרבת נגרמת לרוב משמן מהצומח ומלקטינים שמגרים את חומצות הקיבה.

הלקטינים הם חלבונים שקושרים פחמימות המצויים במזונות צמחיים שונים, כגון קטניות, דגנים וכמה פירות וירקות. הם ממלאים תפקיד במנגנון ההגנה של צמחים מפני מזיקים וטורפים. כמה מחקרים וראיות אנקדוטיות הציעו קשר אפשרי בין לקטינים לצרבת או למחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלי.

צרבת היא סימפטום המתרחש כאשר חומצת הקיבה זורמת חזרה לוושט וגורמת לגירוי ולתחושת צריבה. ישנם כמה מנגנונים אפשריים שבאמצעותם רעלני צמחים (לקטינים) עשויים לתרום לצרבת:

 • תפקוד לקוי של מחסום המעי – הוכח שלקטינים מפריעים לתפקוד מחסום המעי, מה שעלול להוביל לעלייה בחדירות המעיים (המכונה גם ״מעי דליף״). זה עלול לגרום לתגובה דלקתית ולהחמיר תסמיני ריפלוקס, כולל צרבת.
 • דלקת – כמה מחקרים מצביעים על כך שלקטינים עשויים לקדם דלקת בגוף, מה שעלול להחמיר את תסמיני הצרבת. דלקת כרונית יכולה להיות מעורבת בצרבת.
 • פגיעה בעיכול – לקטינים עלולים להיקשר לאנזימי עיכול ולפגוע בתפקודם, מה שמוביל לעיכול לא שלם של המזון. זה יכול לגרום למזון לתסיסה בקיבה, ליצירת גזים ולהגברת הלחץ התוך בטני, מה שעלול לקדם את הריפלוקס של תוכן הקיבה לוושט ולגרום לצרבת.

אם תשאלו למה התופעות הללו מתפתחות רק עם השנים ולא רואים אותן בילדים שאוכלים הרבה רעלני צמחים זה מפני שלוקח ללקטינים שנים לפצוע את המעי ולהיכנס למחזור הדם. לכן מומלץ להימנע מאכילת לקטינים שהם רעלני צמחים.

חשיפה לקור ומקלחת קרה

חשוב מדי פעם להתקלח במים קרים ובכלל לשחות במים קרים ולהיות חשופים לקור. ההרגשה לאחר מכן מעולה, וכן, המדע תומך בזה. אלו שלושה דברים שמצטלבים: הרגשה, אבולוציה שהתאימה אותנו לחשיפה לקור ומדע. לכן אפשר לומר במחשבה חופשית שזה סביר מאוד שחשיפה מבוקרת לקור טובה לנו מאוד.

קיים סוג מסוים של שומן בגוף האדם הנקרא רקמת שומן חומה (BAT) המסייע לווסת את טמפרטורת הגוף בתגובה לסביבות קרות. בניגוד לרקמת השומן הלבנה, האוגרת אנרגיה, BAT מייצר חום באמצעות תהליך הנקרא תרמוגנזה.

כאשר מופעל על ידי טמפרטורות קרות או גירויים אחרים, BAT משחרר אנרגיה מאוחסנת בצורה של חום, המסייע להעלות את טמפרטורת הליבה של הגוף ולשמור על חום. זה יכול להיות מועיל במיוחד בסביבות קרות שבהן הגוף נמצא בסיכון להיפותרמיה.

 לכן, רקמת שומן חומה היא סוג השומן שעוזר לבני אדם להתמודד עם הקור.

מים

לפי האבולוציה עלינו לשתות מים. לא מיצי פירות, שייקים וכל מיני כאלה. לשתות כשצמאים, כל ההמלצות על כמות מסוימת נכונה רק למי שמבלבל את הגוף עם אלכוהול וקפאין, אחרת הגוף מאותת לנו מצוין כשהוא צמא. כל עוד אתם ללא תרופות או חומרים לא מתאימים לבני אדם שמבלבלים את הגוף צריך לשתות כשצמאים.

ג׳אנק פוד מנטלי לנשמה?

ג'אנק פוד נפשי מתייחס לתוכן או לפעילויות שגורמות לסיפוק מיידי אך ללא ערך או תועלת לטווח ארוך. בהקשר של פלטפורמות מדיה חברתית, כמו אינסטגרם, פייסבוק, טיק-טוק או טוויטר, ג'אנק פוד מנטלי יכול לכלול גלילה חסרת מחשבה דרך עדכונים אין-סופיים, צפייה בסרטונים או אינטראקציות רדודות שאינן תורמות לצמיחה אישית או לחיבורים משמעותיים.

המאפיינים של ג'אנק פוד נפשי בהקשר של רשתות חברתיות:

 • טווח קשב קצר – פלטפורמות אלו נועדו ללכוד ולהחזיק את תשומת הלב של המשתמשים זמן רב ככל האפשר. התוכן מוצג לעיתים קרובות בפורמטים קצרים וקלים לעיכול, כמו סרטונים קצרים, תמונות או פוסטים קצרים של טקסט. זה יכול להוביל לטווח קשב מופחת ולקושי להתמקד במשימות מעמיקות יותר או מורכבות יותר.
 • סיפוק מיידי – רשתות חברתיות בנויות סביב תכונות המספקות למשתמשים משוב ותגמול מיידי, כגון לייקים, הערות ושיתופים. הסיפוק המיידי יכול להיות ממכר ולעודד משתמשים לחפש יותר ממנו, מה שמוביל לדגש יתר על אימות ואישור חברתי.
 • FOMO – פחד מהחמצה, רשתות חברתיות יכולות ליצור תחושת דחיפות וצורך מתמיד להתעדכן בחדשות האחרונות, בטרנדים וברכילות. זה יכול להוביל לשימוש מופרז וחוסר יכולת להתנתק מהפלטפורמות.
 • השוואה וקנאה – ראיית גרסאות מקוצרות ומסוננות של חייהם של אחרים עלולה להוביל לתחושות של חוסר התאמה והערכה עצמית נמוכה. זה בעייתי במיוחד כשאנשים מתחילים להשוות את עצמם לאחרים ומרגישים לחץ לשמור על תמונה מקוונת מושלמת.
 • עומס מידע – עם כל כך הרבה תוכן זמין, קל להיות המום מכמות המידע העצומה. צריכת יותר מדי תוכן באיכות נמוכה עלולה להוביל לעייפות נפשית וליכולת מופחתת להתמקד במשימות או מידע חשובים יותר.

כדי לשמור על איזון, חיוני להגביל את צריכת הג'אנק פוד הנפשי ולעסוק בפעילויות המקדמות צמיחה אישית, כגון טיול בטבע, קריאת ספרים, לימוד מיומנויות חדשות, ניהול שיחות משמעותיות וטיפוח מערכות יחסים מהחיים האמיתיים. כמו כן, הצבת גבולות סביב השימוש במדיה חברתית, כמו מגבלות זמן מוגדרות או שעות ספציפיות ביום לבדיקת הפלטפורמות הללו, יכולה לעזור להפחית את ההשפעה השלילית על הרווחה הנפשית.

ואכן, עם העלייה בצריכת הג׳אנק פוד המנטלי, רואים ירידה באינטלקט בארה״ב ולדעתי גם בשאר העולם.

חומרים שבני האדם לא היו חשופים אליהם

יש הרבה חומרים חדשים שנכנסים לתוכנו

החומרים הלא טבעיים שאנחנו חשופים אליהם: חומרי טעם וריח, משחות שיניים, חומרי ניקיון, משחות לפנים, בשמים, מרככי כביסה, חומרים לשיער, איפור מכל הצורות, חומרי הדברה, חומרי דישון וכדומה. קשה לחזות איך החומרים האלה משפיעים על הבריאות שלנו, אך לפי ״חוק התהליכים״ רוב הסיכויים שהם מזיקים לנו בצורות שלא חשבנו עליהם. דוגמה קטנה: במשחות שיניים יש חומרים שיכולים לגרום לכאבי בטן קשים – ההשפעה תהיה שונה על כל בן אדם.

חומרי ניקוי ושאר החומרים המלאכותיים שבהם רובכם משתמשים (טבליות מדיח, אקונומיקה וחומרי ניקוי רצפה, חומרי הדברה וכו') מוצאים את דרכם לאוכל שאתם אוכלים. על צריכת חומרים אלו משלמים בבריאות.

שינה טבעית

השינה שלנו יכולה להשתפר פלאים. קשה להבין איך הקדמונים ישנו אך לפי ציורים קדמונים נראה שישנו בשכיבה על הגב והנשימה מהאף בלבד. בשכיבה על הגב הגוף והשרירים במצב מנוחה והכי קל לנשום מהאף. מומלץ לקרוא: George Catlin – The Breath of Life. הוא תיעד אינדיאנים וצייר אותם ב-1860, משם אפשר ללמוד איך נשמו בטבע ואיך ישנו בלי מודרניזציה. לשכב לישון מוקדם ולהתעורר מוקדם זה עניין של הרגל. הקדמונים ישנו לסירוגין בלי נוסחה קבועה, אז אל תתרגשו אם אתם קמים מספר פעמים בלילה, זה טבעי לחלוטין. הקדמונים ישנו בערך שבע שעות בלילה ולסירוגין, כלומר ייתכנו כמה שעות ערות ואז חזרה לשינה. אני ישן על מזרן קשיח ועל הגב, כמו הקדמונים, שמתי לב שככה אני ישן הכי טוב וקם הכי עם אנרגייה. נשימה מהאף בלבד, אחרת זה גורם להרבה בעיות ביניהן דום נשימה בשינה ובעיות שיניים. אם אתם לא מצליחים לנשום מהאף בשינה, שימו סלוטייפ על הפה בשינה. אחרי מספר שבועות כבר תנשמו רק מהאף.

מחקר שהראה שצריכת קפה מקצרת את השינה, המדע מראה שקפאין מעורר וגם ההיגיון, לכן אפשר להניח עם מחשבה חופשית שאם אתם רוצים לישון יותר טוב, תפסיקו לשתות קפה. קפאין הוא לקטין של עץ הקפה, סוג של רעלן למזיקים, אז הוא פוגע במערכת העצבים של חרקים ומזיקים קטנים.

הפוך מלאגור – מינימליזם

אגירת חפצים וחומרנות באופן כללי – זו מחלת המאה והיא תוצאה של קניית חפצים מיותרים – חדרי ילדים ״מפוצצים״ בצעצועים שבהם השתמשו פעם אחת, יש עודף בביגוד, בתכשירי קוסמטיקה, באוכל וכו'. מומלץ להיפטר מחפצים ולא לאגור דבר.

אם ידוע איך להיות בריאים, למה לא עושים?

אנחנו יצורים מעניינים שפשוט רוצים לעשות מה שעשינו אתמול. לרוב צריך לעשות בדיוק ההיפך ממה שהורגלנו אליו, לאכול מעט פחמימות והרבה חלבונים ושומן מהחי. לפעול הפוך ממה שחשבנו, ללכת זה יותר טוב מלרוץ, לחשוב חופשי ולא מקובע.

ההעדפה למזון מעובד היא לרוב תוצאה של הטעם הראשוני, שיכול להיות מושך יותר ממזון טבעי בשל תוספת סוכרים, מלח ושומן. אנשים עשויים להניח שהטעם הזה יישאר זהה, למרות שמחקרים מראים שבלוטות הטעם שלנו יכולות להסתגל לטעמים חדשים תוך מספר ימים.

בנוסף, אנשים רבים פשוט לא יודעים איך לחיות בריא כי הם גדלו עם מזון מעובד כנורמה. כל דור מתרחק מדרך האכילה הטבעית, מה שמקשה על המעבר חזרה לאורח חיים בריא יותר.

תעשיית הרפואה גם משחקת תפקיד בהרתעת אמצעי בריאות מונעים, שכן רוב הרופאים מוכשרים להתמקד בטיפול במחלות באמצעות תרופות וניתוחים במקום במניעתן מלכתחילה. זה יכול ליצור תרבות שבה אנשים מצפים לקבל תרופות או ניתוח לבעיות הבריאותיות שלהם, במקום לאמץ אורח חיים בריא יותר.

יתר על כן, מזונות מעובדים הם לרוב הרווחיים ביותר לחברות לייצור ולשיווק מכיוון שיש להם חיי מדף ארוכים יותר והם דורשים פחות השקעה בחקלאות. זה יכול להקשות על אנשים להרשות לעצמם מזון טבעי, לא מעובד.

לסיכום, מגוון גורמים תורמים לאתגר של ביצוע שינויים בריאים, לרבות העדפות טעם ראשוניות, חוסר ידע על אורח חיים בריא, נורמות תרבותיות וייצור מזון מונחה רווחים. עם זאת, בעזרת חינוך, התמדה ותמיכה, כל אחד יכול ללמוד להעריך את הטעם והיתרונות של מזון טבעי, לא מעובד ולאמץ אורח חיים בריא יותר.

סוכרת היא מחלה של דיאטניות ורופאים

מכרה סיפרה לי שהיא לוקחת כדורים להורדת הסוכר בדם. שאלתי אותה אם הרופאים הציעו לה לשנות תזונה. היא ענתה שהיא הופנתה לדיאטנית שאמרה לה שלא צריך לשנות כלום בתזונה. שאלתי את חברתי אם הרופאים שלה המליצו על שינוי תזונתי כלשהו. היא סיפרה לי שהיא הופנתה לדיאטנית שיעצה לה לא לשנות את התזונה שלה. זה הפתיע אותי מכיוון שסוכרת מסוג 2, בניגוד לסוכרת מסוג 1, קשורה לעיתים קרובות לתזונה לקויה וניתן לנהל אותה על ידי דיאטה שמפחיתה את צריכת החומרים המזיקים, כמו מוצרי חיטה.

השכיחות הגוברת של סוכרת מסוג 1 ברחבי העולם מצביעה על כך שהיא עשויה להיות מושפעת מגורמים כמו תזונה וחשיפה סביבתית, במקום להיות גנטית בלבד. למרות שלא ניתן לרפא אותה בגלל הרס של תאי הלבלב, כדאי לקחת בחשבון שגם תזונה לא תואמת עלולה לתרום להתפתחותה. מעניין לציין שסוכרת מסוג 1 היא מחלה אוטואימונית, וידוע שהתזונה המערבית מקדמת מחלות אוטואימוניות שונות על ידי חשיפת אנשים למזון לא בריא.

חזרה לסיפור, המכרה שלי צורכת מוצרי חיטה גם לארוחת בוקר וגם לארוחת ערב. נדהמתי לשמוע את זה. שני היבטים נראו לא הגיוניים: ראשית, הרופא הפנה אותה לדיאטנית כאשר הנחיות תזונתיות זמינות בקלות; שנית, הדיאטנית לא מספקת לה פתרון לניהול מצבה. רישום תרופות מתייחס רק לתסמינים, לא לבעיה הבסיסית. גם הרופא וגם הדיאטנית לא הצליחו לספק את ההדרכה הדרושה, דבר שעלול להיות בעל השלכות שליליות עבור חברתי.

המכרה שלי מסרבת להקשיב לעצתי ומסתמכת אך ורק על המלצות הרופאים שלה. בתזונה עשירה בשומנים וחלבונים מבעלי חיים וללא פחמימות, התסמינים של סוכרת סוג 2 יכולים להיעלם לחלוטין תוך מספר שבועות. חשוב לציין שלא נרפאים מסוכרת סוג 2 לעולם כי היא תוצר של הרעלה. הדרך היחידה היא להפסיק להרעיל את הגוף בתזונה לא מותאמת. בעוד שכולם עושים טעויות, זה מצער שחלק מאנשי המקצוע בתחום הבריאות דנים אנשים לחיים של סבל. לדוגמה, הבן של חברתי סובל מאותו מצב ועומד בפני גורל דומה עקב הדרכה לא מספקת.

וכן, כולם טועים, סוכרת וכנראה גם סוכרת נעורים, היא לא מחלה גנטית אלא מחלה שנובעת מתזונה לא מותאמת לבני אדם. החלק הגנטי הוא כמה סביל הבן אדם להרעלה המתמשכת של התזונה שלא מותאמת אליו. בדיוק כמו שמנגנון ויסות המשקל נפגע עם ההרעלה המתמשכת, ככה מנגנון ויסות הסוכר שלנו נפגע. שניהם הפיכים לאחר שכמה חודשים אוכלים אוכל שתואם לבני אדם.

אני לא רופא ולא דיאטן אבל אני חושב שיש להם חלק גדול בהתפשטות המחלה, ואני אומר לזכותם שאני מקווה שהם פשוט לא יודעים, אבל חוסר ידיעה אינה פוטרת מאחריות.

תתווכחו כמו רקדנים ולא כמו חמורים

ReThink – כישראלים אנחנו נוהגים להתווכח חלק נכבד מהזמן, תנו לעצמכם צ'אנס לשנות דעה בהכול. השתדלו לנהל ויכוח כמו ריקוד ולא כמו מלחמה. יש לגשת לוויכוח בענווה ולהראות לצד האחר שיש נושאים שבהם אתם מסכימים איתו. יש להתרכז במספר נושאים בודדים וכמובן לא לתת את ההרגשה שאנחנו רוצים לשלוט באחר או לשכנע אותו. היחיד שיצליח לשכנע את הצד האחר הוא עצמו. שאלו את הצד האחר איך הגיע למסקנה או לדרך החיים הזו. נסו להשתכנע מדי פעם – כי אם אתם אף פעם לאמשנים דעה – יש לכם בעיה. אל תהיו logic bully ונהלו ויכוח מדעי ולא רגשי.

להדחיק זה טוב

להתעלם ולשכוח הרבה יותר הגיוני מלחפור בפצעים. בזמנים קדמונים היו מדחיקים טראומות ומאורעות לא נעימים ולא חופרים בהם כמו בפסיכולוגיה החדשה. לא היו עושים דרמה מטורפת מכל דבר רע שקרה לאנשים. זה הרבה עניין של מה מקובל חברתית ולא באמת מה שכדאי לעשות. נראה הגיוני שעדיף להדחיק ולא לחפור בעבר, אלא רק ללמוד ממנו. יש לנו מנגנון טבעי לשכוח את העבר ולעבור הלאה. בלידות הוא עובד טוב.

התקרחות

למה שחקני כדורגל לא מתקרחים

כ-50% מהגברים מעל גיל 50 סובלים מהתקרחות, בעוד שכ-50% מהנשים מעל גיל 65 סובלות מהתקרחות נשית. בהמשך אציין דרכים להפחית את הסבירות לנשירת שיער. מעניין לציין שנראה ששחקני כדורסל וכדורגל מקצוענים ובכלל ספורטאים ממקצועות אתלטיים, כמו גם כמה שבטים כמו המסאי והשבטים הדרום אמריקאים, נוטים פחות לחוות קרחת מאשר האוכלוסייה הכללית בגילם בהשוואה של אותם גילאים כמובן. ולכן צריך להפעיל מחשבה חופשית ולנסות להבין את הסיבה לכך ולהחיל אותה על עצמנו. קרחת מעידה על בעיה בריאותית ונתפסת כמשהו לא יפה. זה חלק מהאבולוציה שלנו לרצות לבחור בן זוג בריא שנוכל להעביר את הגנים שלנו הלאה.

אחד ההסברים האפשריים לתופעת ההתקרחות היא שזקיקי השיער דורשים זרימת דם מספקת כדי לשמור על בריאותם. במהלך פעילות גופנית מאומצת, זרימת הדם לפנים גוברת, מה שעשוי לספק לזקיקי השיער את חומרי ההזנה והחמצן הדרושים. לכן, מומלץ לאלו שחווים נשירת שיער לעסוק בספורט נמרץ לפחות שעה ביום, ארבע פעמים בשבוע, עד שהפנים שלהם הופכות לאדומות, המשמעות היא שגם שהקרקפת מקבלת מנת דם מוגברת.

להזרים דם לראש

במחשבה חופשית מבינים שאפשר להזרים דם לשיער באמצעות מסג׳ יומי לראש, שיזרים דם לזקיקי השיער בדיוק כמו פעילות גופנית. יש גנטיקה בהתקרחות זה ברור, אך סביר להניח שכמו בגלוטן שיש גנטיקה שעוזרת להימנע מהרעלן, מי שלא אוכל גלוטן לא צריך את הגנטיקה הזו. בהתקרחות באותו אופן הגנטיקה עוזרת כשאין זרימת דם ותזונה נכונה, כשיש אותן – אין צורך בעזרת הגנטיקה. ולכן התשובה לשאלה ״אז איך זידאן קרח?״ היא שכנראה יש לו גנטיקה שלא מתמודדת טוב עם מחסור בתזונה ודם לשיער הראש.

במקרים מסוימים, הגורם לנשירת שיער עשוי להיות קשור לתזונה ולא לזרימת הדם. נשים, במיוחד, עלולות לחוות נשירת שיער עקב חסרים תזונתיים. לכן, חיוני להקפיד על תזונה הכוללת דגים, בשר ופירות, המספקים רכיבי תזונה חיוניים שעשויים להיות חסרים בתזונה צמחונית. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות מתוקים ובעיקר לחמים ואוכל מעובד המונעים ספיגת מינרלים העלולים לפגוע בשיער. לגוף מנגנון ניתוב מינרלים מהמקומות הפחות חשובים ליותר חשובים כמו המוח והשרירים, ולכן כשיש לנו מחסור במינרלים המקומות הראשונים ״לחטוף״ הן השיניים, השיער ועצמות – מקומות שלא קריטיים להישרדות בטווח הקצר.

ראיתי במחקרים וגם בקופות החולים כתוב שהורמונים גורמים להתקרחות. ייתכן, אבל זה כנראה הסימפטום, כי תזונה לקויה משפיעה על ההורמונים. וזוהי בדיוק מחשבה חופשית לעלות רמה, מרמת הסימפטום לרמת הבעיה.

דרך יפה להראות שסיכוי טוב שהזרמת דם ותזונה נכונה יכולות לעצור התקרחות, היא לראות שתרופות שגורמות לחוסרי מזון או להפחתת מחזור הדם גורמות לתופעת לוואי של התקרחות, ואכן זה המצב; חלק מהתרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה, כגון חוסמי בטא, עלולות להוביל לדילול שיער או לנשירת שיער כתופעת לוואי. הסיבות המדויקות לכך יכולות להשתנות בהתאם לתרופה הספציפית, אך כמה מנגנונים אפשריים:

 • מחסור ברכיבים תזונתיים – תרופות משתנות מסוימות עלולות לגרום לגוף לאבד מינרלים וויטמינים חיוניים, כגון אבץ, אשלגן וביוטין, החשובים לשמירה על שיער בריא. מחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום לנשירת שיער.
 • זרימת דם מופחתת לזקיקי שיער – תרופות מסוימות ללחץ דם, במיוחד חוסמי בטא, עלולות להפחית את זרימת הדם לאזורים מסוימים בגוף, כולל הקרקפת. זרימת דם מופחתת זו עלולה להחליש את זקיקי השיער, מה שהופך אותם רגישים יותר לנזק ולנשירת שיער.

ספורטאים פחות מתקרחים

בואו נשחזר את המחשבה החופשית. צפינו בעין שספורטאים פחות מתקרחים מבני גילם. הם מזרימים דם לראש יותר מאנשים רגילים, אז אנחנו מניחים שזה העניין. אנחנו יודעים שתרופות שחוסמות דם ותזונה יכולות לגרום לנשירת שיער, לכן זה מוסיף עוד הסתברות. אנחנו גם יודעים שבעיות של אנשים לרוב הן לא גנטיות ויותר תוצאת הפעילות של האדם והסביבה. כמו כן יש הרגשה שאנשים שאינם פעילים, נוטים יותר להתקרחות. ההסבר שחלק מתקרחים וחלק לא נעוצה גם בגנטיקה, אך ההסבר לכך שזו גנטיקה שעוזרת כשלא אוכלים נכון ואין הזרמת דם בפעילות גופנית ולא גנטיקה שעוזרת כשעושים הכול נכון.

ולכן שווה להמר ששלושת המרכיבים חשובים לשיער בריא: תזונה חופשית, ספורט שהפנים אדומות בסופו ומסג׳ יומי לקרקפת. שלושתם ביחד כנראה יפחיתו או ימנעו את ההתקרחות. זה כמובן נראה סביר כשהפעלתי מחשבה חופשית עם המידע והמדע למעלה. יש סיכוי נמוך שזה לא נכון, אך עליי זה עבד כל השנים ואני מקווה שיעבוד עליכם.

מי ירוויח ומי יפסיד מהבריאות שלנו?

ככל שחלק קטן מהעולם לצערי מתקדם יותר ויותר לקראת חיים מודעים וברי-קיימא, מתברר שמעבר קולקטיבי לבריאות מיטבית יכול להניב יתרונות למגזרים שונים בחברה, ולהיפך, לגרום לאובדן עבור אחרים. הבנת היתרונות וההפסדים הללו יכולה לצייר תמונה ברורה של האופן שבו רווחתנו משפיעה על היבטים מגוונים של החברה והכלכלה.

ראשית, המרוויחים הכי ברורים מבריאותנו הם אנחנו, הפרטים. אם לוקחים דוגמה של אזרח ישראלי, שמירה על בריאות מצוינת יכולה להביא לאורח חיים פעיל ומספק יותר, הוצאות רפואיות מופחתות ויכולת רבה יותר לתרום חיובי לחברה.

נהנה בולט נוסף הוא מגזר החקלאות האורגנית. ככל שיותר אנשים מאמצים אורח חיים בריא יותר, הביקוש לתוצרת אורגנית נטולת כימיקלים עולה. מגמה זו מספקת דחיפה כלכלית משמעותית לחקלאים אורגניים המוקדשים לייצור מזון בהרמוניה עם הטבע. זה גם מטפח מערכות אקולוגיות בריאות יותר ומשפר את המגוון הביולוגי של הפלנטה שלנו.

המגמה לחיים בריאים יותר משפיעה לטובה גם על מגדלי בעלי חיים הבוחרים בשיטות טבעיות ואורגניות. גישה זו פירושה שבעלי חיים יכולים לגדול בסביבה טבעית, ובכך לקדם רווחת בעלי חיים טובה יותר. באופן דומה, גם כדור הארץ מרוויח, שכן אורח חיים בריא יותר חופף לעיתים קרובות עם שיטות קיימא יותר שמטרתן לשמר את הפלנטה שלנו.

יתרה מכך, חברות המייצרות מוצרים או שירותים ממוקדי בריאות יכולות לפרוח, במיוחד אם יעודדו את הממשלה באמצעות תמריצים וסובסידיות. הם יכולים לחדש, לצמוח ולתרום לחברה בריאה יותר, ובכך ליצור לולאת משוב חיובית.

מצד שני, המעבר לעבר שיפור הבריאות יכול להשפיע לרעה על מגזרים שאינם מתיישבים עם פרדיגמה זו. לדוגמה חברות תרופות עשויות לחוות ירידה בביקוש לתרופות מסוימות אם אנשים יצליחו לשמור על בריאותם באמצעות אמצעי מניעה ושינויים באורח החיים.

כמו כן, חברות המייצרות מזון מעובד, כמו שטראוס, תנובה ואוסם, עלולות להתמודד עם אתגרים עקב צריכה מופחתת של מוצריהן. אנשים עשויים לבחור מזון טרי ואורגני במקום פריטים מעובדים, מה שישפיע על העסקים של חברות אלה.

תעשיות הנשענות על שיטות לא קונוונציונליות לגידול בעלי חיים, כמו רפתות, לולים, בריכות דגים ומפעלי בשר, עלולות לחוות גם כן ירידה. באופן דומה, רשתות מזון גדולות כמו שופרסל יכולות לראות ירידה במכירות מכיוון שלקוחות עשויים להעדיף תוצרת מקומית ואורגנית על פני פריטים בייצור המוני.

גם חקלאי ירקות, עלים, שורשים וזרעים יכולים להרגיש את ההשפעה אם אנשים יתחילו להפחית את צריכת המוצרים הללו לטובת תזונה עשירה יותר בחלבון. יתרה מכך, חברות המייצרות תחליפי בשר כמו Tivol ו-Beyond Meat עשויות להתמודד עם ביקוש מופחת אם אנשים יבחרו במקורות טבעיים של חלבון.

אנשי מקצוע בתחום הבריאות, חברות ביטוח וחברות ציוד רפואי עלולים להיות מושפעים אף הם, שכן אוכלוסיות בריאות יותר ידרשו באופן תיאורטי התערבות רפואית בתדירות נמוכה יותר. לבסוף, חברות תוספי תזונה עשויות לראות פחות ביקוש למוצרים שלהן מכיוון שאנשים משיגים חומרים מזינים נדרשים ישירות מהתזונה שלהם.

7 תרופות טבעיות עובדות עליי

זולות, זמינות ולא צריך מרשם

7 התרופות הטבעיות האלה משפרות את החיים בטירוף, אני מאמין שלא תתאכזבו. הן גם זולות, זמינות ולא צריך עבורן מרשם.

אני מודה שאלה התרופות היחידות שאני משתמש בהן. זהו זה, ללא חומרים כימיים אחרים עליי או בתוכי.

כשאתם מנסים משהו על עצמכם והוא עובד, אין צורך במחקרים וכדומה. מחקרים רק יחזקו את מה שראיתם לבד. כל מה שכתוב פה ניסיתי על עצמי וזה עובד מטורף, זה כמובן לא אומר שום דבר מעבר לזה, אז אל תראו את זה כעצה רפואית.

רפואה טבעית שונה ממזון, מכיוון שהיא נצרכת במיוחד כדי לטפל בבעיות בריאות ולא למזון כללי. עדויות מחקריות תומכות בהבחנה זו.

שום

איך להשתמש?

כשאני משתמש בחוק ״הנץ״ מהחוקים לרווח גדול, ראיתי ששום פותר עבורי בעיות בטן וכאבי גרון בצורה מדהימה. שיטת השימוש פשוטה מאוד, כותשים שן שום, הכתישה משחררת אליצין. מוסיפים את השן הכתושה לארוחה. זהו. עכשיו אתם אמורים לראות תוצאות, כל עוד אתם אוכלים אוכל המותאם לבני אדם. תבדקו על עצמכם.

 

מומלץ לחמם את השום שיהיה רך יותר קל לעיכול וככה גם לא תסריחו ממנו.

אני לא ממליץ לכם לנסות, אבל כשהיה לי כאב בתוספתן, אכלתי שום והכאב נעלם אחרי יומיים.

שום שימש כתרופה טבעית למחלות שונות, כולל כאבי בטן, הצטננות ושפעת בזמנים קדומים.

יש לשום את תכונות האנטי-בקטריאליות, האנטי-וירליות והאנטי-דלקתיות, שיכולות להועיל לטיפול במצבים אלה. תרופה פופולרית לדלקות גרון כוללת ערבוב של דבש, שום כתוש וצ׳ילי חריף, לאכול פעם בכמה שעות, זה יכול לספק הקלה בתסמינים ולהעיף מוגלה מהגרון תוך יום.

המדע ממש בקטנה, שלא תיבהלו

שום משפיע על חיידקי המעיים, בעיקר הרעים שביניהם, ולכן יכול לעשות שינוי עצום כשבא בשילוב עם תזונה טובה. שום הוא מעין תרופה. הרכב חיידקי המעיים הוא תוצאה ישירה של האוכל שאנחנו אוכלים, ויש להם השפעה עצומה על החיים שלנו.

שום, במיוחד התרכובת הפעילה שלו אליצין, הראתה תכונות אנטי-מיקרוביאליות נגד מגוון חיידקים במחקרי מעבדה. למה זה מעניין ב״חופש לחשוב״? כי הרבה מקומות בטבע מתנהגים אותו דבר, ולפעמים אפשר לקחת פתרונות ממקום אחד וליישם במקום אחר. גם פטריות פניציליום הנמצאות בדרך כלל באדמה ובחומר מתכלה והן מייצרות פניצילין כמנגנון הגנה מפני גידול חיידקים עליהן. כלומר בני האדם משתמשים בתכונות הגנה של צמחים לריפוי, וזו לא תיאוריה רוחנית, זה בדיוק מה שהאנטיביוטיקה שהצילה מאות מיליונים באה מפטרייה.

כמה חיידקים שנמצאו רגישים לשום כוללים:

 • Escherichia coli – E. coli;
 • Staphylococcus aureus;
 • סלמונלה;
 • Klebsiella pneumoniae;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • הליקובקטר פילורי.

לקטינים בשום עוזרים לנו

לרעלנים בשום המגינים עליו ממזיקים, כמו Allicin, ASA I, ASA II ו-Ajoene, יש מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים. הם מציגים תכונות אנטי-מיקרוביאליות, מה שאומר שהם יכולים לעזור במאבק בחיידקים, וירוסים ופטריות מזיקים. זה חלק מהסיבה ששום משמש לעיתים קרובות כתרופה ביתית למחלות קלות. בלקטינים של שום יש גם תכונות אימונומודולטוריות היכולות לשפר את היכולת של מערכת החיסון להדוף זיהומים ומחלות. כמה מחקרים גם מצביעים על כך שלקטיני השום הללו עשויים להיות בעלי תכונות אנטי-סרטניות. הם יכולים לעכב את הצמיחה של תאים סרטניים ולקדם אפופטוזיס, שהוא מוות תאי מתוכנת. עם זאת, ההשפעות הללו נצפו בעיקר במחקרי מעבדה ובעלי חיים, ויש צורך במחקר נוסף כדי להבין כיצד הן עשויות לחול על בני אדם. מה שיפה לראות שהאליצין משתחרר כשמוחצים את ה-Allin, כלומר כשחיה או בקטריה לועסות את השורש הרעל משתחרר, זה מראה יפה שהלקטינים הם אכן רעלנים שנועדו למנוע ממזיקים לפגוע בצמח. במקרה הזה כמובן הוא נבנה על חיות קטנות ולא על בני אדם, בשום זה עוזר לנו לפעמים אך בחיטה ה-wga, לקטין אכזרי של החיטה, הורג אותנו לאט לאורך שנים.

לקטינים בחיטה וצמחים מרעילים אותנו

מצד שני, בעוד שלקטינים או רעלני שום יכולים להועיל, לקטינים מצמחים אחרים יכולים לפעמים להזיק. חלק מהלקטינים הצמחיים יכולים לקיים אינטראקציה שלילית עם גוף האדם. לדוגמה, קטניות גולמיות ודגנים מלאים מכילים לקטינים שעלולים לגרום למצוקת עיכול אם לא מכינים אותם כראוי. הלקטין בשעועית אדומה, הנקרא phytohaemagglutinin, עלול לגרום לתסמיני הרעלת מזון אם השעועית אינה מבושלת כראוי. לקטינים אחרים שעלולים להזיק כוללים את אלה שנמצאים בצמחי לילה כמו עגבניות ותפוחי אדמה, שעלולים להחמיר מצבים דלקתיים אצל אנשים רגישים. חשוב לזכור ששיטת ההכנה יכולה להשפיע באופן משמעותי על תכולת הלקטין של מזונות אלה, ולעיתים קרובות בישול מפחית או מבטל את ההשפעות העלולות להזיק.

דבש

שמתי לב שדבש על פצעים מרפא אותם מהר יותר מיוד ושהוא גם מונע שיעול. אני לא צריך מחקר שיראה שלדבש יש תכונות ריפוי טבעיות. ובכל זאת, מחקר של Al-Waili et הוכיח כי דבש יעיל בטיפול בפצעים ובהפחתת תסמיני שיעול.

לימון

אומנם טעמו החמצמץ של הלימון יכול להוות אינדיקציה להשפעותיו החזקות, אך לא מומלץ לצרוך אותו באופן קבוע בכמויות גדולות. על פי מחקר של Penniston et al, צריכה מופרזת של מיץ לימון עלולה לתרום להתפתחות אבנים בכליות. שמתי לב שלימון מעולה בכל מיני הרעלות מזון וענייני בטן וגם כאבי גרון. אני שותה לימון רק כשיש לי בעיה בבטן.

מיץ לימון נמצא כיעיל לטיפול בבעיות במערכת העיכול. אותו מחקר הראה שהתרכובות הביו-אקטיביות במיץ הלימון יכולות לעזור לשפר את העיכול ולהקל על בעיות קיבה. עם זאת, יש לצרוך אותו במתינות כדי למנוע תופעות לוואי אפשריות.

מים קרים וחמים

מים קרים מעולים למקלחת. מקלחת במים קפואים מעוררת כמו 2 כוסות קפה עם רדבול.

מים קרים או קפואים מעולים לשרירים תפוסים וכאבים שונים בגוף. ספורטאים עושים אמבטיות קרח אחרי אימונים ומסיבה טובה מאוד.

אם יש לי סחרחורת, כי אני רגיש לסיבובים והסתכלות בנייד תוך כדי נסיעה, מקלחת מים קרים מעיפה אותה.

באבולוציה שלנו השימוש היה ב״מקלחות״ במים קרים ולא מים חמים כמו היום. אני אישית מרגיש פי אלף יותר טוב אחרי מקלחת קרה מאשר מקלחת חמה. שימו לב ״אחרי״ המקלחת.

מים חמים או רותחים הורגים חיידקים בדיוק כמו כל חומר כימי אחר רק שהם לא מסוכנים לנו כמו החומרים הכימיים. אני שוטף ומצחצח שיניים עם מים חמים וזה עובד בדיוק כמו משחת שיניים.

מלח

מלח מעולה לפצעים בפה וגרגור לכאב גרון. אני משתמש במלח רק כתרופה ומשתדל לא לצרוך אותו באופן שוטף. מלח יכול גם לשמש לשימור אוכל והחמצה.

שמן זית

שמן זית מעולה לטיפול ביובש בשפתיים או בכל מקום בגוף כולל בקרקפת, עובד הרבה יותר טוב מכל משחה מבושמת אחרת. לבן שלי היה יובש בקרקפת עם קשקשים וזה נפתר עם שעה של שמן זית על הראש.

מומלץ לצרוך שמן זית רק כתרופה ולא כתוספת לסלט. כשאתם שותים נניח 100 גרם שמן זית, זה כמו לאכול חצי ק״ג זיתים. זה לא הגיוני, בגדול עדיף להימנע מתרכיזים כאלה, הגוף שלנו לא היו חשוף לתרכיזים במאות אלפי שנות אבולוציה, רק בכמה אלפי שנה האחרונים.

חיידקי מעיים

השפעה גדולה על הבריאות

המחקרים מראים שיש לחיידקי המעיים השפעה גדולה על הבריאות הגופנית והנפשית שלנו. מחקרים רבים מראים שחיידקי המעיים פשוט מושפעים ממה שאנחנו אוכלים או לא אוכלים.

המחשבה החופשית לרווח עצום

חיידקי המעיים הם רק סימפטום, הם גורם מתווך, וכנראה אחד מהם לאוכל שאנחנו אוכלים. בדיוק כמו שסוכר גבוה בדם הוא סימפטום ולא הבעיה, הבעיה היא האוכל שלא מותאם לנו. ככה בדיוק חיידקי מעיים הם תוצר של האוכל הלא מותאם לבני אדם שאנחנו אוכלים. מחקרים רבים מראים שהשתלת צואה עוזרת להרבה אנשים, אך לאחר זמן מסוים אם אורח החיים לא משתנה, הבעיות הישנות חוזרות. זה מראה שחיידקי המעיים שלנו מושפעים ישירות מהאוכל שאנחנו אוכלים.

כלומר נראה לי, כשאני מפעיל היגיון, שזה לא חיידקי המעיים שגורמים מחלות, אלא המזון שאנחנו אוכלים, מתעדף חיידקי מעיים מסוימים שהם כנראה אחד הגורמים לבעיות.

אנטיביוטיקה

נטילת אנטיביוטיקה מזיקה לנו בטווח של שנים רבות וגורמת תופעות אשר מגיעות באיחור. הרפואה אינה מקשרת אותן אליה, ובעיקר לבעיות בחיידקי המעיים. התרחקו מתרופות שאינן מצילות חיים ומרופאים. לעומת זאת, רפואת טראומה (פציעות, החלמות וכדומה), קרדיולוגיה, אונקולוגיה וניתוחים כירורגיים מועילים ומשפרים את איכות החיים.

שום כמחליף אנטיביוטיקה לבעיות בטן?

שום מכיל מגוון של תרכובות אשר מאמינים כתורמים ליתרונות הבריאותיים שלו.

אפקט פרה-ביוטי לשום מכיל סוג של סיבים הידועים בשם אינולין, כמו גם פרוקטואליגוסכרידים. תרכובות אלו אינן מתעכלות במערכת העיכול העליונה, אך כשהן מגיעות למעי הגס הן מותססות על ידי חיידקי המעי. תהליך תסיסה זה מוביל לייצור חומצות שומן קצרות שרשרת המספקות הזנה לתאים המצפים את המעי הגס ועוזרות לשמור על מחסום מעיים בריא. בדרך זו, הפרה-ביוטיקה בשום יכולה לקדם את הצמיחה והפעילות של חיידקים מועילים במעיים.

פעילות אנטי-מיקרוביאלית – שום מכיל תרכובות גופרית כמו אליצין, אשר נוצר כאשר שום מקוצץ או נכתש. נמצא כי אליצין ותרכובות קשורות אחרות מפגינות תכונות אנטי-מיקרוביאליות כנגד מגוון מיקרואורגניזמים, כולל חיידקים, וירוסים, פטריות וטפילים. בעוד שתרכובות אלו יכולות לפעול נגד חיידקים מזיקים במעיים, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את ההשפעות הספציפיות על המיקרוביוטה של ​​המעי. כמו כן, יש לציין כי תרכובות אלו אינן יציבות יחסית ועלולות להיות מושבתות על ידי מצבים במעיים, כך שמידת הפעילות האנטי-מיקרוביאלית שלהן בתוך הגוף אינה ברורה לחלוטין.

תגובה חיסונית – כמה מחקרים מראים שתרכובות בשום יכולות להשפיע על המערכת החיסונית, אשר בתורה יכולה להשפיע על הרכב המיקרוביום של המעי. למיקרוביום המעי ולמערכת החיסון יש קשר מורכב דו-כיווני, כאשר כל אחד מהם משפיע על השני. תרכובות מסוימות בשום נמצאו בעלות השפעות אנטי דלקתיות ומווסתות את מערכת החיסון שעלולות להשפיע על המיקרוביום של המעי.

יתרה מכך, לתכונות האנטי-מיקרוביאליות של שום עשויה להיות השפעה על סוגים מסוימים של חיידקים במעיים.

איך כל אדם עם אופי שונה ולמה?

האקולייזר של טבע האדם

תחשבו על תכונות של אנשים כמו אקולייזר צליל. כל אחד נולד עם שילוב מיוחד של תכונות המרכיבות את מי שהוא. לכל תכונה יש ערך, והאיזון בין הערכים הללו יוצר את האישיות שלנו.

דמיינו שנולדים מ-1 עד 10 בכל דבר מאלה: אושר פנימי 7, התלהבות 9, סקרנות 3, שלווה פנימית 5, אוטיסטיות 3, חברתיות 4, איבוד שליטה במצבי קיצון 2. אלה סתם מספרים כדי להמחיש איך הטבע כנראה עובד. אוטיזם כנראה מתפרק לעוד עשרות מספרים כאלה שחלקם טובים וטובים פחות. בכל סביבה מספרים אחרים נותנים הישרדות. כשאשתי קראה את זה, היא אמרה שאין פאנצ׳ אבל יש פאנצ׳ וכמו כל דבר במחשבה חופשית אנחנו רוצים להרוויח מזה. הפאנצ׳ הוא לתייג מישהו כ-1 או 0 זה בעייתי, ואין ממש רק תכונות רעות כמו אוטיזם.

אוטיזם זה לא מספר מאפיין אחד

ניתן לראות באוטיזם גם תכונת אקולייזר המייצגת וריאציה באיזון של מאפיינים קוגניטיביים, חברתיים ורגשיים. חשוב לציין כי אוטיזם היא הפרעה בספקטרום, כלומר יש מגוון רחב של חומרה ותסמינים שחווים אנשים עם ASD. עם זאת, אנלוגיית האקולייזר מציעה שלכולם יש מידה מסוימת של תכונות הקשורות לאוטיזם, אם כי בעוצמות שונות.

באופן דומה, ניתן לראות תכונות אחרות כגון תוקפנות או מזג חם דרך העדשה של אנלוגיית האקולייזר. לכל אדם יש רמה מסוימת של תכונות אלו שיכולות להיות מועילות או מזיקות בהתאם לעוצמתן ולהקשר שלהן. לדוגמה רמות מתונות של תוקפנות עשויות להיות שימושיות בסביבות תחרותיות, אך עלולות להוביל לקונפליקטים בין אנשים עם בולטות יתר על המידה.

ככה הטבע מתאים את האדם לסביבה

כשמישהו נולד עם יצר תוקפני גדול מדי, הוא יכול להיות רוצח, אם מישהו נולד עם יצר מיני גדול מדי, הוא יכול להיות אנס.

הדרך של הטבע להתאים את האדם לסביבה המשתנה היא בדיוק על ידי רעיון האקולייזר הזה. אי אפשר לדעת איך בדיוק לכוון אותו שיתאים לסביבה, לכן כל אחד נולד עם מספרים אחרים.

ההשוואה לרגישות לגלוטן היא דרך נוספת להמחיש את המושג הזה. אנשים רבים יכולים לצרוך גלוטן ללא השפעות שליליות ניכרות, בעוד שאחרים חווים רמות רגישות שונות, ואחוז קטן סובלים מתסמינים חמורים עקב מצבים כמו צליאק.

לראות שש-שש

משקפיים זה גנטי או סביבה

בדיוק כמו שאר הדברים שראינו, הגנים עוזרים כשאנחנו פועלים נגד מה שהותאמנו אליו. אנחנו לא בנויים להסתכל על דברים כל הזמן מקרוב. צדנו, טיילנו, בנינו ונלחמנו ולכל הדברים האלה בני האדם ראו מרחוק. להיות מול מסך 8 שעות ביום זה משהו חדש לעין, ולכן להשקיע בחברות למשקפיים ועדשות זה חכם.

משקפיים זה מעצבן טילים

התחלתי להרכיב משקפיים לראייה לטווח ארוך בגיל 42. בגיל 43 עשיתי ניתוח לייזר להורדת משקפיים, שהיה הצלחה מדהימה. לא רק מבחינת המראה, אלא גם ההשפעה על שדה הראייה, אולי כי התחלתי להרכיב משקפיים בגיל 42. אבל הייתי צריך להפעיל מחשבה חופשית כדי לפתור ולהבין את זה.

לא רוצה משקפיים

כדאי לעשות כמה שניתן את מה שעשו פעם, הסתכלו הרבה על טבע מרוחק וירוק ופחות על מסכים. תזונה חופשית ממש חשובה לראייה בריאה, ולכן ישנן הרבה מחלות ראייה הנובעות ממחסור בוויטמינים ובמינרלים ועל דרך ההיפוך המחשה חופשית מסיקים שוויטמינים ומינרלים חשובים לראייה טובה לא פחות מראייה טבעית, שהיא הסתכלות על הטבע.

האם משקפי קריאה מונעות התדרדרות ראייה לקרוב?

הנה השאלה, שהיא אחת מכלי מחשבה חופשית, שעוזרת לנו לכוון לחשיבה חופשית.

כאשר אתה מרכיב משקפיים לקוצר ראייה, העדשות במשקפיים מכופפות את האור כדי להתמקד ברשתית, למרות שהעין אינה מתמקדת כראוי. המשמעות היא שהשרירים המתכנסים והציליאריים אינם צריכים להתכווץ כל כך כדי להתמקד בעצמים קרובים. זה יכול לעזור להפחית את המאמץ והעייפות בעיניים.

הרכבת משקפיים יכולה לעזור להאט את התקדמות קוצר הראייה אצל ילדים. מחקר שפורסם בכתב העת Ophthalmology מצא שילדים שהרכיבו משקפיים נטו פחות לחוות החמרה בקוצר הראייה שלהם במשך תקופה של שנתיים מאשר ילדים שלא הרכיבו משקפיים.

מחברי המחקר מאמינים שהרכבת משקפיים עשויה לעזור להאט את התקדמות קוצר הראייה על ידי הפחתת משך הזמן שילדים מבלים בהתמקדות בחפצים קרובים. כאשר ילדים מתמקדים בחפצים קרובים, העיניים שלהם צריכות לעבוד קשה יותר כדי לכופף את האור כך שיתמקד ברשתית. זה יכול להפעיל לחץ על העיניים ועלול לתרום להתקדמות של קוצר ראייה.

מהפכה במערכת הבריאות

מערכת הבריאות היום

המערכת הרפואית המודרנית מפגינה מצוינות ברפואת חירום והצלת חיים, כגון טיפול בטראומה, רפואת עיניים ואודיולוגיה. לדוגמה, התקדמות בניתוחי טראומה וצוותי תגובה מהירה שיפרו משמעותית את שיעורי ההישרדות של חולים במצבים קריטיים.

עם זאת, ישנם ליקויים מסוימים במערכת הבריאות הנוכחית. נושא אחד כזה הוא הניתוק בין מגזר הבריאות הפרטי והציבורי. חוסר תקשורת ושיתוף פעולה זה עלול להוביל לטיפול מפורק, כפי שניתן לראות כאשר מטופל עובר מרופא פרטי לבית חולים ציבורי לצורך טיפול והתיעוד הרפואי שלו אינו משותף בזמן.

במקרים מסוימים, ייתכן שהמערכת הרפואית לא תשתמש מספיק בנתונים הקשורים למטופלים, להחלמה ולהיבטים חיוניים אחרים. לדוגמה, ייתכן שלספקי שירותי בריאות לא תהיה גישה למסד נתונים מרכזי כדי לסקור את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, מה שעלול לגרום להחלטות לא מושכלות ולטיפול פחות יעיל.

המערכת הרפואית הנוכחית גם נוטה לתעדף טיפולים תרופתיים למצבים שונים. לדוגמה, חולים עם כאב כרוני עשויים לקבל מרשם לאופיואידים במקום לחקור טיפולים חלופיים, כגון פיזיותרפיה או שינויים באורח החיים, שיכולים לספק הקלה ארוכת טווח ושיפור איכות החיים.

יתרה מכך, מערכת הבריאות שמה דגש על אריכות ימים על פני איכות חיים. לדוגמה, טיפולים אגרסיביים כמו כימותרפיה עשויים להינתן לחולי סרטן סופניים, מאריכים את חייהם אך לא בהכרח משפרים את רווחתם או נוחותם במהלך הזמן שנותר להם.

לבסוף, המערכת הרפואית מפוזרת ומבוזרת, כאשר ספקים ומוסדות שונים פועלים באופן עצמאי. זה יכול להקשות על המטופלים לנווט בנוף שירותי הבריאות ולקבל טיפול מתואם. לדוגמה, מטופל עשוי להזדקק לבקר מספר מומחים עבור בעיה אחת, מה שמוביל לחוויה מפורקת וגוזלת זמן.

לטפל בבעיה ולא בסימפטום

עיקרון מנחה וחשוב הוא שמרבית הבעיות הרפואיות מקורן בהתנהלות לא טובה, ולא בגנים או בבעיה גופנית. כלומר את רובן הגוף יודע לסדר בלי התערבות רפואית אלא רק על ידי שינוי תזונה, פעילות וסביבה. כמובן יש בעיות שדורשות התערבות רפואית כי הנזק כבר בלתי הפיך.

מדד שאני יכול לשפר

בכלל לפני שמתחילים צריך מדד שאוכל לשפר ולדעת ששיפרתי, אחרת אוכל לבלף אתכם. מדד התחלתי טוב שהוא גם ממש קל לחישוב מדגמית הוא בדיקת BMI של התושבים על ידי התושבים עצמם ודיווח שלהם לאפליקציה של משרד הבריאות כמובן תמורת תמריץ כלשהו. ואז יש מדד לפי גובה, משקל וגיל מייצג את האוכלוסייה.

להעיף את השמן, קמח, סוכר כמה שרחוק

אחרי שיש מדד של בריאות התושבים, שבהתחלה הוא מאוד בסיסי, הייתי מתרכז במה שישפר הכי הרבה את בריאות התושבים וזו התזונה שלהם. הדבר הראשון הוא לצמצם צריכה של מוצרי שמן, קמח חיטה וסוכר – בקיצור ״שק"ס״. זו משימה לא פשוטה כאשר שק"ס מהווה את האוכל העיקרי של חלק גדול מהאוכלוסייה.

הייתי מתחיל בזיכוי מס למי שנמצא במדד bmi תקין ומסביר איך להגיע אליו.

במקביל הוספת תוויות אדומה אזהרה למוצרים לא מותאמים.

העלאת מס למוצרים לא מותאמים ותמרוץ לאפיית לחמי טף מוחמצים ומוצרי חלב של עיזים.

בשלב הראשון, כשאף אחד לא סומך עליי, זה יעשה אפקט טוב על ה-bmi של האוכלוסייה.

עלות הרפואה לאדם בישראל

כדי לדעת איפה עומדים הדברים במשרד הבריאות, הייתי רוצה לדעת כמה מוציא היום כל בן אדם בארץ על בריאות ציבורית, פרטית ומכשירי בריאות למיניהם.

המטרה שלי בעצם היא להפחית את עלות הבריאות לכל אדם ועם זאת, להעלות את רמת הבריאות שלו.

רופאים מבינים בתזונה

טיפול בבעיות ולא בסימפטומים, כל הרופאים צריכים להבין בתזונה ובתנועה נכונה ורק אז להציע טיפול פולשני ותרופות. זו רפואה מונעת, לשים דגש במניעת מחלות ולא בטיפול במחלות. מניעת מחלות אפשרית באמצעות תזונה נכונה ותנועה נכונה שנפגעה בגלל המודרניזציה. לדעתי, אין תרופות ולא יהיו תרופות שיכולות להחליף את הנ״ל.

הטבה במע"מ למסעדה שאין בה שמן, סוכר וקמח חיטה

לתת לחברות עסקיות תמריצים ואינטרס לעזור לאנשים להיות בריאים, לדוגמה הורדת מס הכנסה ב-1% במסעדות שבהן אין שמן, סוכר וקמח חיטה.

תווי תקן למזון

ליישם רגולציה ואכיפה על תקני מזון ולשאר הדברים על בריאותנו.

אסקלציה, לדבר עם יועץ רפואה לפני רופא

רופאים מאוד עסוקים ולרוב אפשר לסנן את המגע מולם, בדיוק כמו שעושים בשירות לקוחות, לוקח זמן להגיע למנהל. קודם ייעוץ כללי עם ״מומחה בריאות״ שאינו חייב להיות רופא, הוא מבין איך התהליך עובד ולעיתים זה פתיר בלי רופא. אפשר להגדיר בדיוק מה דורש רופא ומה דורש בדיקה או סתם מנוחה.

מעקב אחרי ביצועי הרופאים

מעקב רבעוני אחר ביצועי הרופאים על פי מדדי הבריאות של האנשים שטיפלו בהם. כל טיפול ידווח למשרד הבריאות כדי לקבל מדדים על ביצועי הטיפול בחולים. המטופלים כמובן ידווחו על השיפור או ההרעה בהרגשתם הרלוונטית.

להפעיל את השוק הפרטי לבדיקות

להשתמש ככל האפשר בשוק הפרטי לבדיקות , לצילומים, MRI וכדומה.

אפליקציה של משרד הבריאות

דיגיטליזציה מלאה של כלל מערך הבריאות. מערכת אחת שבה ישתמשו כלל בתי החולים בארץ.

בדיקות והמלצות לכלל האוכלוסייה אחת לשנה

לבדוק מחסור במינרלים ובוויטמינים ברמה מערכתית וקבועה לכל האוכלוסייה. כשכל האוכלוסייה תיבדק אחת לשנה נוכל לדעת מה עובד ומה נדרש לשפר.

רשימת מכולת סדורה לביטוחי הבריאות הפרטיים

נדרש לעשות סדר בביטוחי הבריאות ולהפעיל רגולציה שתקשה על החברות להכות במבוטחים.

למה רוב הרופאים לא משתפרים?

בלי פידבק אין שיפור, זה כלל ידוע באימון. כמובן שהבעיה העיקרית היא שרופאים לא מבינים בתזונה, ותזונה הכי משפיעה על הבריאות שלנו, כן, זה הזוי. אבל פרט לכך – במערכת הבריאות, בארץ ובעולם, אין מעקב אחר מצב המטופלים, וכך נמנע מהרופאים לקבל משוב. לרוב הרופאים, לאחר שלב מסוים, אין מורה שינחה אותם איך להתקדם. לכן רוב הרופאים מגיעים לאחר כמה שנים ליכולתם המקסימלית ונתקעים שם, ואז חלה הידרדרות הנגרמת משחיקה. ככה מראים מחקרים בנושא.

דייב דייוויס ידוע במחקריו על ההשפעה של חינוך מתמשך רפואי (CME). במחקר שכותרתו ״השפעת ההשכלה הרפואית המתמשכת הפורמלית: האם כנסים, סדנאות, סבבים ופעילויות אחרות של השכלה מתמשכת מסורתית משנים את התנהגות הרופא או את תוצאות הטיפול הרפואי?״ (JAMA, 1999), דייויס ועמיתיו ערכו סקירה שיטתית של האפקטיביות של פעילויות CME.

סדנאות אינטראקטיביות נמצאו יעילות לעומת הרצאות וכנסים מסורתיים שלא תרמו כלום לשיפור שירות הרופא. בנוסף, תוכניות CME שהתמקדו בתוצאות וכללו פעילויות מוכוונות תרגול היו בעלות סבירות גבוהה יותר להוביל לשיפור בטיפול בחולים.

והתוצאות האלה אינן מפתיעות. בהרצאה אין פידבק, ובאינטראקציה – יש. אי אפשר ללמוד לשחק גולף מלראות גולף ביוטיוב.

המחקר הגיע למסקנה כי אין השפעה על טיב הטיפול למטופלים מהרצאות ומסמינרים לרופאים. יש לשים דגש על עיצוב תוכניות אינטראקטיביות, מוכוונות פרקטיקה כדי למקסם את השפעתן על ביצועי הרופא ומצב המטופלים.

אני בטוח שרק 5%-10% מהרופאים כל הזמן משתפרים ומחפשים שיטות חדשות.

אל תסמכו על משרד הבריאות או על רופאים בלי שבדקתם גם במקורות אחרים ובחנתם במחשבה חופשית והבנתם לבד שמה שאומרים לכם הוא נכון. משרד הבריאות ורופאים לא אומרים שום דבר חדש במשך שנים, מה שמוכיח שמשרד הבריאות לא מתפקד או פוחד לתפקד או במקרה הגרוע ביותר לא יודע איך לתפקד.

מבחן הקקי

המבחן הטוב ביותר לדעת אם אתם אוכלים נכון הוא מצב הקקי שלכם. אומנם לא כל כך נעים לדבר על זה ולא תמצאו את זה בשום מקום, אבל זה המבחן המדויק בעולם, ולכן אני מתאמץ וכותב על זה למרות אי הנעימות. אתם צריכים לעשות קקי פעם ביום או ביומיים, הוא צריך להיות קשה יחסית, ארוך ואחיד ולא רך. ללא גזים כמעט במשך היום. הדרך הנכונה היא בכריעה כמו שהקדמונים עשו. האירוע צריך להסתיים תוך 30 שניות גג. כל צורה השונה מכריעה, היא לא טבעית לנו ויכולה לגרום לבעיות. סרטון הסבר על תנוחת הכריעה ומחקר בנושא.

אם זה לא המצב אצלכם, אתם כנראה לא אוכלים נכון. וזו כנראה לא בעיה גנטית או חיידקים. תקראו על תזונה חופשית, תיישמו ואז תעשו את מבחן הקקי. מהרגע שהאוכל נכנס עד שהוא יוצא עוברים בין 24 ל-48 שעות ולעיתים יותר.

תוספי תזונה מוסיפים לי?

אורגניזמים חיים שואפים להומאוסטזיס, כלומר שמירה על פרמטרים מסוימים בטווח צר. לדוגמה בעלי חיים בעלי דם חם חייבים לשמור על הטמפרטורות הפנימיות שלהם בטווח צר כדי לתפקד כהלכה. ניסיון לטפל בדיכאון על ידי הפרעה ליכולת של סינפסות עצביות לפנות סרוטונין, מתוך אמונה שהוא נגרם מרמות סרוטונין נמוכות, עלול להוביל להסתגלות עצבית והיווצרות תלות ארוכת טווח בתרופות כמו SSRIs. התאמות אלו עלולות להחמיר דיכאון במשך זמן רב לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.

גם אינטראקציות תזונתיות יכולות להיות מורכבות ביותר. הוספת עוד רכיב תזונתי שאתה מאמין שאתה צריך, בין אם באמצעות גלולות או צריכת מזון ממוקדת, עלולה לפעמים לגרום לבעיות נוספות. לדוגמה ניסיון לתקן לחץ חמצוני על ידי נטילת נוגדי חמצון כגון ויטמין E ובטא קרוטן עשוי להיראות כמו רעיון טוב, אך ניסויים קליניים הראו כי מתן אלה למעשנים הביא לתוצאות גרועות. נוגדי חמצון אלו לא הפחיתו סרטן ריאות או מקרי מוות ואולי אף העלו אותם מעט. זה יכול להיות בגלל שחמצון הוא תהליך הכרחי שהגוף משתמש בו כדי לכוון דברים רבים, כולל תיקון רקמות. במחקרים אחרים הוכח כי נטילת מינונים גבוהים של ויטמין C כדי להפריע לתהליך זה מונעת התאוששות וצמיחה של שרירים לאחר פעילות גופנית.

אפילו מקורות מזון של חומרים מזינים יכולים להיות בעייתיים. לפני כמה שנים פגשתי גבר שסבל מחוסר תחושה, קשיי הליכה, שכחה ורעידות, כל אלו היו תסמינים נוירולוגיים חמורים. הנוירולוגים שלו היו מבולבלים, והתסמינים שלו החמירו במהירות. הם כבר שקלו טיפולים פולשניים, אבל אז הוא גילה את הבעיה – הוא צרך אגוזי ברזיל מדי יום כמקור לסלניום, שלדעתו היה חסר בתזונה שלו. בשיחה מקרית, התברר כי רעילות סלניום היא הסיבה הסבירה. כשהוא הפסיק לאכול אותם, התסמינים שלו נעלמו, והוא התאושש לחלוטין.

ניסיון להרכיב באופן ידני סט מורכב של מרכיבים המקיימים אינטראקציה יכול לפעמים להיות הרה אסון. למרבה המזל, אין זה סביר שעלינו למקד את הצרכים התזונתיים שלנו עם דיוק לייזר. אם היינו צריכים להשתמש בקליפת המוח הקדם-מצחית שלנו כדי לגרום לגוף שלנו לעבוד, כנראה שלא היינו מגיעים עד כאן. לפעמים נדרשת תרופה, וכך גם תוספי תזונה! עם זאת, בהיעדר פציעה, זיהום או דלדול תזונתי חריג, סביר להניח שהגוף שלך יכול להתמודד עם תנודות מסוימות בסביבה. לעומת זאת, אם יש לך בעיה בריאותית שאינה נפתרת מעצמה, ייתכן שאתה סובל מפציעה כרונית, זיהום או מצב אחר שמדלדל את החומרים התזונתיים. בתרחיש זה, זיהוי הבעיה הבסיסית יהיה יעיל יותר מאשר הנחה שאתה מקולקל.

שיפור תפקוד

 • צוואר – הפעלת הצוואר לכל הכיוונים כל יום בעיקר למעלה כי זה הכיוון ההפוך לבהייה במחשב.
 • ברכיים – ישיבה יפנית והטיית הגוף לשני הצדדים.
 • קול – פיתוח קול זה עניין של אימון ולא של גנים. מומלץ לקרוא את הספר הזה. נדרש אימון כדי לדבר בצורה נכונה וברורה וכמובן לשיר נכון. החשיבות היא כמובן בדיבור. ריאיון על השימוש הנכון בקול.
 • ריצה.
 • סדרו ונקו סביבכם, בבית או היכן שאתם נמצאים. הניקיון והסדר משפיעים עליכם ועל החשיבה שלכם!
 • בעיות במפרקים נגרמות בדרך כלל מתזונה לא מותאמת וכן בהליכה, בעמידה או בריצה לא נכונות (מדרסים וכדומה אינם פותרים את הבעיה, רק מזיזים אותה למפרק אחר). הפעילו את כל המפרקים בגוף כל יום. בכל שיטה שהיא.
 • יש הרבה סוגי כולסטרול. המונחים ״כולסטרול גבוה״ או ״נמוך״ אינם אומרים הרבה ואינם חוזים התקף לב.
 • להתמודד בצורה נכונה עם הקורונה (חשוב להתמודדות הבאה).