Wolne myslenie

לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ

Czym jest wolne myślenie?

Może to brzmieć banalnie i niewiarygodnie, ale po 40 latach doświadczenia mogę powiedzieć, że na pewno istnieje przepis na wolną myśl. I mam zamiar skrócić Ci drogę do niego. Później wymienię sześć narzędzi, które pozwalają „swobodnie myśleć”.

Do wolnego myślenia doszedłem, kiedy próbowałem „przejść na wyższy poziom” od myślenia o wyścigu po sukces do zrozumienia, jak myślę i co sprawia, że idę do przodu. Wolna myśl jest w rzeczywistości metodą myślenia, która produkuje lepsze myśli, myśli na kilku poziomach. Zawsze staramy się „budować myśl” na czymś, co najprawdopodobniej jest realne i nie boimy się obalać mitów czy „opinii ludzi” w porównaniu z rzeczami, które nie są opinią, np. „ziemia jest okrągła”.

Kiedy zastosujesz „wolną myśl” do „wolnej myśli”, zauważysz, że powinieneś widzieć zysk z tej myśli, a nie tylko z opinii myśliciela, co oznacza zysk finansowy, zdrowotny, społeczny i zysk w ogóle.

Jeśli tak, oto przepis na swobodne myślenie, ale jak ze wszystkim nowym – trzeba to praktykować. Chociaż osiągnięcie poziomu specjalistycznej wiedzy zajmuje lata, początkowa poprawa jest natychmiastowa.

Wolna myśl wytycza ścieżkę do podejmowania decyzji poprzez odniesienie do informacji z różnych dziedzin wiedzy, takich jak matematyka, statystyka, nauki ścisłe, ewolucja, antropologia, logika i neutralizacja niezweryfikowanych założeń. W wolnym myśleniu zazwyczaj podejmujesz najlepszą decyzję z największym prawdopodobieństwem.

Skrzyżowanie kilku źródeł informacji z logiką jest podstawą swobodnego myślenia. Kiedy pytasz o coś, na co odpowiedź brzmi „tak właśnie jest” lub „tak wszyscy robią”, zwykle wolna myśl pokaże, że jest to błąd.

Gdzie są wszyscy?

Najczęściej zadawane mi pytanie brzmi: „Jeśli to, co mówisz o żywieniu, edukacji, zdrowiu, rządzie, biznesie, środowisku itp., jest prawdą, to gdzie są wszyscy inni?”

Dlaczego profesorowie zajmujący się żywieniem nie mówią, że warzywa zawierają toksyny?

Dlaczego rząd nie rozdziela władz?

Dlaczego nie hodujemy kurczaków na wolnym wybiegu, żeby jaja nie były dla nas trujące?

Jak Ministerstwo Edukacji nie namawia wszystkich do osiągania doskonałych wyników w matematyce, skoro jest to w zasięgu każdego?

Jest na to logiczne wytłumaczenie, zostańcie ze mną na chwilę.

Dlaczego mnie słuchasz?

Nie sądzę, że słuszne jest słuchanie mnie bez próby samodzielnego wyciągnięcia takich wniosków i sprawdzenia, czy wszystko naprawdę działa, a wszystko to oczywiście bez podejmowania ryzyka. Warto jednak zwrócić uwagę na moją wyjątkową ścieżkę życiową, która ukształtowała mój sposób myślenia: dorastałem z matką pracownicą socjalną i ojcem inżynierem elektrykiem. Ich rodzice byli jedynymi ocalałymi z Holokaustu w ich rodzinie. Holokaust był cały czas obecny w tym domu i niósł ze sobą potrzebę myślenia wielkiego i innego.

Kiedy miałem 10 lat, przeprowadziliśmy się na dwa lata do Doliny Krzemowej. Przez te lata zetknąłem się z kulturą amerykańską – potrzebą uczynienia wszystkiego idealnym i zbudowania metody na wszystko. Ponadto nabyłem umiejętność posługiwania się drugim językiem, która wiąże się z myśleniem w dwóch językach, na dwóch różnych ścieżkach. W szkole średniej parałem się giełdą i czytałem gazety ekonomiczne. Następnie studiowałem elektrotechnikę w Technion i ukończyłem studia z wyróżnieniem po siedmiu semestrach. Podczas studiów założyłem swoją pierwszą firmę – internetową platformę do blackjacka; Następnie założyłem kasyno online; Następnie płatna strona backgammon. Wreszcie założyliśmy Plus500, który w ostatniej dekadzie zarobił ponad 2 miliardy dolarów.

Po sukcesie Plus500 zacząłem bawić się wolnym myśleniem niezwiązanym z zarabianiem pieniędzy i dzięki podejmowaniu decyzji tą metodą udało mi się samodzielnie rozwiązać wszelkie nurtujące mnie problemy zdrowotne.

Moja droga życiowa doprowadziła mnie do próby zrozumienia, na czym polega moja metoda, uporządkowania jej i zastanowienia się, w jaki sposób można ją przekazać dalej, skrócić drogę innym.

Należy jednak pamiętać, że jestem tylko inżynierem elektrykiem z firmy Technion. Nie jestem lekarzem, generałem armii, psychologiem, politykiem, socjologiem, antropologiem, pisarzem, matematykiem czy filozofem. Ale nie boję się zgłębiać tych wszystkich tematów i dotykać ich wolną myślą. zero strachu

Nie jestem trenerem

Większość trenerów wymyśliła metodę i na niej zarabiała. Zarobiłem pieniądze i przynoszę ci metodę.

Sam fakt, że odniosłem sukces w biznesie, nie wystarczy, aby zagwarantować, że mam rację. Główną ideą jest umożliwienie Ci nauczenia się metody – swobodnego myślenia, samodzielnego wyciągania wniosków, generowania zysku, życia, o jakim zawsze marzyłeś. Lektura książki lub wysłuchanie wykładu – pomoże Ci samodzielnie rozwinąć wolną myśl.

Jest niewielka szansa, że „wolny” głos dotrze do Ciebie

Osoby, które spotykają się z odpowiedziami i rozwiązaniami wynikającymi z wolnej myśli, zadają sobie pytanie: „Jeśli całe społeczeństwo jest wprowadzone w błąd, to dlaczego profesorowie nic nie mówią?”

Jedna z odpowiedzi pochodzi ze świata „nauki” – aby ten głos został usłyszany – ktoś musi dotrzeć do prawdy, sprawić, by jego głos został usłyszany, aby ten głos do Ciebie dotarł i abyś Ty zgodził się go wysłuchać . To mnożenie czterech prawdopodobieństw. mała szansa. Ponadto praktyczne włączenie wyników nowych badań do życia codziennego wymaga czasu, ponieważ proces przekładania badań na praktykę, zwany „tłumaczeniem wiedzy”, może trwać wiele lat.

Na prostym rozwiązaniu nie ma zysku

Inna odpowiedź na to pytanie pochodzi ze „świata ekonomii”. Jeśli chirurg plastyczny czerpiący zyski z zabiegów liposukcji powie swoim pacjentom, aby po prostu zmienili dietę – ograniczyli produkty pszenne, olej i cukier – nie będzie miał środków do życia. Więc teoretycznie mogłoby to być proste i łatwe, ale w praktyce pacjenci pewnie by go nie posłuchali, a może nawet sami lekarze nie wierzą w takie rozwiązanie. Dlatego sprzedają liposukcję za 20 000 NIS, a nie darmowe odżywianie za 80 NIS, jak w książce.

Duże rozwiązania są często wprowadzane przez firmy biznesowe. Z drugiej strony rozwiązania wolnej myśli zwykle nie wymagają zakupu leków ani dużej inwestycji finansowej, dlatego w przypadku braku modelu ekonomicznego i zainteresowania biznesowego nie usłyszymy ich od profesjonalistów ani z różnych branż. Przykładowo – trudno będzie zbudować model biznesowy na podstawie zmiany sposobu żywienia diabetyków.

Ludzie chcą szybkiego i łatwego rozwiązania

Większość ludzi chce włożyć jak najmniej wysiłku, aby uzyskać jak największy zysk. To znaczy, chcą dobrego jedzenia, pięknych małżonków, pieniędzy, schludnego domu, ogromnego ogrodu, luksusowych perfum, statusu – ale – nie chcą inwestować dużo energii, ani nie chcą ciężko pracować dla wszystkich tego.

Wolna myśl stara się osiągnąć jak największy zysk przy najmniejszym wysiłku. Ale większość ludzi jeszcze tego nie rozumie.

Jest dla mnie jasne, że nauka dobrego zawodu jest bardziej odpowiednia dla leniwych ludzi niż bycie posłańcem Walta. Bo w dobrym zawodzie można być leniwym. Zawsze byłem leniwy, więc nauczyłem się zawodu, w którym komputer pracuje dla mnie. Na przykład menadżer inwestycyjny, który studiował ekonomię, po czterech latach ciężkich studiów pracuje mniej ciężko niż kurier Walta, który cały dzień musi być w ruchu. Mylące jest to, że na początku trzeba dużo wysiłku, choć potem z biegiem lat w dobry zawód wkłada się już mniejszy wysiłek. Średni ogólny wysiłek jest niższy. Problemem, którego ludzie unikają początkowego wysiłku, jest błąd arytmetyczny w obliczeniach średniej.

Kolejny przykład małego wysiłku, a dużego zysku – gdy ktoś skarży się lekarzowi na zgagę, lekarz od razu przepisze mu tabletkę zobojętniającą kwas żołądkowy. Prawdopodobnie nie wyjaśni mu, że zgaga była spowodowana dietą – toksynami zawartymi w ryżu lub zjedzonym olejem. Jest dla mnie jasne, że łatwiej jest zmienić dietę i rozwiązać problem na dobre, niż regularnie brać pigułki i w ogóle męczyć się z ich skutkami ubocznymi.

Nie ma wielu wolnomyślicieli

Wolnomyślicieli jest dziś niewielu, głównie dlatego, że bardzo trudno jest oderwać się od opinii, z którymi się wychowaliśmy i zmienić zdanie. Bycie wolnomyślicielem nie jest związane z inteligencją czy IQ, wiąże się jedynie ze znajomością innego sposobu myślenia, takiego jak ten, który pojawia się w przepisach dotyczących wolnego myślenia .

W ostatnich latach technologia informacyjna znacznie się poprawiła i dziś można przeczytać każdą opublikowaną książkę, otrzymać streszczenia badań, a także zadać skomplikowane pytania ChatGPT, które w przeszłości trzeba było krążyć po uniwersytetach miesiącami. To znaczy, bycie wolnomyślicielem nie było zbyt pomocne 50 lat temu, kiedy informacja, wiedza i nauka tak bardzo różniły się od dzisiejszych.

Gdzie więc jest Twój zysk? Twoim zyskiem jest swobodne myślenie w swój niepowtarzalny sposób, nie polegaj na mnie, często się mylę, chociaż zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że jestem wprowadzany w błąd.

Każdy jest piękny na swój sposób, wykorzystaj to piękno, aby swobodnie myśleć na swój własny sposób.

Uzależniony od wynalazków technologicznych i naukowych

Świat jest uzależniony od wynalazków technologicznych i naukowych, gazety są w nich zakochane, a ludzkość wiąże z nimi swoją przyszłość. Ale tak naprawdę technologia i nauka nie poprawią naszego życia, wręcz przeciwnie. Raczej zapomina się o odkryciach nietechnologicznych i nie mówi się o nich, mimo że ich wpływ na życie jest znacznie większy niż jakikolwiek wynalazek technologiczny. Wolna myśl często prowadzi do odkryć pozanaukowych lub technologicznych. Kiedy ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych napisali Deklarację Niepodległości i strukturę amerykańskiego rządu, prasa nie ogłosiła, że „wynaleziono system rządów, który uczyni Stany Zjednoczone imperium”. nie naukowe, są ludźmi. Kopiuje się wynalazki technologiczne, porzuca się wynalazki kulturalne i interpersonalne. Kiedy kilka lat temu dowiedzieli się, że pszenica jest trująca dla ludzi ze względu na znajdujące się w niej toksyny, które zapobiegają niszczeniu rośliny przez szkodniki, nikt nie mówił o niej jako o wynalazku stulecia, do dziś została ona całkowicie zapomniana , ale nadal zatruwa setki milionów ludzi. Niewielu to rozumie. Teraz jesteś jednym z nielicznych.

odporność na zmiany

Jak w każdej dziedzinie, także w medycynie i nauce zawsze istnieje opór wobec zmian. Być może z powodu głęboko zakorzenionych przekonań, interesów finansowych lub po prostu ludzkiej tendencji do trzymania się tego, co znane i znane. Nasza myśl jest leniwa. Pomóż jej się obudzić. Myśl swobodnie.

Najbardziej niebezpieczne są założenia, na których się wychowaliśmy

Niezrealizowany zysk

Najbardziej szalony niepieniężny zysk z wolnej myśli jest sprzeczny z założeniami, z którymi dorastaliśmy. Te założenia, których nikt nie sprawdza, czy są prawdziwe, czy nie, tkwią w Twoim życiu jak obcy agenci w Tobie… Na przykład: „Jedz warzywa, to zdrowe” – do 46. roku życia tego nie sprawdzałem założenie w ogóle. A gdy sprawdziłam – zdziwiłam się, można o tym przeczytać w darmowym żywieniu.

Wręcz odwrotnie

Ciężka praca, uciekanie z giełdy, gdy wszyscy odchodzą, kupowanie drogich ubrań, robienie wszystkiego, co w naszej mocy, nie uogólnianie grup według stereotypów i bez założeń – to rzeczy, które nie służą naszemu zyskowi, nie tylko finansowemu jeden. Prawda jest często zupełnie odwrotna. Nie będziemy tu wszystkiego wyjaśniać, ale „ciężka praca” to naprawdę niebezpieczna wartość. Najbardziej niebezpieczni ludzie w biznesie to porywczy i nieinteligentni, ponieważ energicznie szerzą bzdury w społeczeństwie.

Nie ciężka praca, ale praca przy minimalnym wysiłku i maksymalnym zysku przynosi z czasem największą rentowność. Dokonywanie stereotypowych uogólnień jest cechą ewolucyjną ochrony, czasami w ułamku sekundy musimy zdecydować, czy osoba przed nami jest niebezpieczna dla nas, czy dla niego, oczywiście stereotyp nam w tym momencie pomaga.

Nudna definicja wolnej myśli

Wolność mentalna jest tak samo ważna jak wolność fizyczna. Wolna myśl to nowy sposób myślenia. Pomaga osiągnąć wolność psychiczną, a w pewnym stopniu także fizyczną (zarabianie pieniędzy i tym podobne). W połączeniu obu istnieje prawdziwa wolność – wolność. Nauka i logika nie idą w parze, więc gdy oba na coś wskazują, jest to interesujące. Kiedy pojawia się konflikt między nimi, musisz wykazać się swobodą myślenia.

Kiedyś ludzie dorastali ze zrozumieniem, że niewolnictwo jest logiczne, więc to, na czym dorastaliśmy, nie ma większego znaczenia, jeśli sami nie spróbujemy tego wszystkiego rozgryźć.

Większość najtrudniejszych pytań świata można rozwiązać za pomocą informacji, nauki, logiki, ewolucji, historii, antropologii i wolnej myśli – czyli organizacji wszystkich tych narzędzi.

Wolna myśl szuka we wszystkim minimalnej inwestycji energii dla ogromnego zysku, w każdej dziedzinie życia, dlatego założyłem Plus500. Firma poczyniła 10 000-krotną inwestycję.

To, co słyszysz, jest opinią i niekoniecznie prawdą. To, co widzisz, jest punktem widzenia, a nie koniecznie rzeczywistością. Nie daj się ograniczać opiniom i ograniczonej wyobraźni innych. Na przykład chcemy zrozumieć, czy potrzebujesz butów do biegania: ewolucja pokazuje, że przez większość czasu poruszały się boso. Logika mówi, że buty zmieniają formę biegu poprzez zmianę kąta uderzenia w podłoże. Istnieje nauka, która pokazuje, że podczas biegania boso wstrząsy są mniejsze. Istnieje skrzyżowanie logiki, ewolucji i nauki. Teraz, aby obejrzeć, musimy wypróbować to na sobie. W wolnej myśli jest pęknięcie.

Toniemy w informacjach, ale pragniemy wglądu w nie. Tutaj pojawia się swobodna myśl, aby spróbować odizolować sygnał od szumu. Wolna myśl to gra pomiędzy logiką a informacją (informacje można uzyskać poprzez naukę, matematykę, eksperyment, obserwację lub cokolwiek, co podnosi fakt z wysokim poziomem prawdopodobieństwa). Informacje prowadzą nas we właściwym kierunku, ale ostatecznie decyzję podejmujemy kierując się naszą logiką i jak najmniej emocji. Emocje przesłaniają rzeczywistość. Informacje zależą od logiki, dlatego musisz ćwiczyć, wiedząc, kiedy informacja jest prawdziwa z dużym prawdopodobieństwem.

Wolna myśl to niezależne myślenie na dowolny temat na świecie, oparte na założeniach, których prawdziwość została udowodniona z dużym prawdopodobieństwem. Jest to „metoda” myślenia, podobnie jak „metoda” kopania piłki czy jakakolwiek inna metoda. Do tej prawdy (z dużym prawdopodobieństwem) można dojrzeć za pomocą czasu, logiki, rozumu i obserwacji empirycznej, a wszystko to w sposób swobodny. metoda myślowa. W wolnej myśli nie ma nic „duchowego” ani „mistycznego”, wręcz przeciwnie, opiera się ona na metodzie stosowania logiki do informacji i poświęcania jej czasu, czego inni by nie zrobili. Aby móc swobodnie myśleć, musimy zrozumieć nasze uprzedzenia w myśleniu .

Wolna myśl powinna doprowadzić Cię do źródła sprawy, często inni tego nie widzą, bo nie wierzą, że jest inaczej. Przykład: Czy to możliwe, że większość problemów stomatologicznych u dzieci wynika z oddychania przez usta, a nie przez nos?

Mówi się, że nasze środowisko i nasze geny decydują o tym, jak będzie wyglądało nasze życie, ale nasze podejmowanie decyzji jest trzecim najważniejszym czynnikiem i jest znacznie skuteczniejsze, gdy panuje swoboda myślenia.

„Wielką szczeliną” jest to, że zazwyczaj wolnomyśliciele nie wywodzą się z dziedzin analitycznych, takich jak inżynieria, ale z dziedzin humanitarnych. Ta kombinacja to swobodna myśl wolnej myśli – inżynieryjne myślenie o wszystkich dziedzinach świata, a zwłaszcza w dziedzinach takich jak administracja czy zdrowie, którymi większość inżynierów nie zajmuje się na poziomie myśli. Przykład – australijska koala zjada konkretny liść eukaliptusa i prawie tylko ten. Wszystkie inne zwierzęta będą cierpieć aż do śmierci z powodu zjedzenia trujących liści eukaliptusa. Kierując się swobodną myślą, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że każde zwierzę nadaje się do stosunkowo określonego pożywienia. Można stąd posunąć się dalej i założyć, że człowiek nie miał jeść wszystkiego, a jedynie stosunkowo określone pokarmy, na które był narażony przez tysiące lat.

Na przykład – koszykarzem, dobrze jest być wysokim, ale czy wzrostu można uczyć? I tu zaczyna się wolna myśl –

 • Czy wzrost jest jedyną miarą sukcesu w koszykówce?
 • Jakie są najmocniejsze cechy świetnych koszykarzy?
 • Czego możesz nauczyć początkującego gracza?
 • Czy w ogóle warto próbować być profesjonalistą w koszykówce? jaka jest szansa

Możliwe jest przekazanie narzędzi, na przykład za pomocą wielu treningów, w celu poprawy. Kiedy odnoszący sukcesy sportowcy są testowani, zdają sobie sprawę, że ich udział w innych sportach dał im przewagę, otrzymali „narzędzia wojenne”, których inni nie mają. Posiadać. I stąd można przejść do bardziej ogólnego punktu – w każdej dziedzinie pracy, gdy ma się doświadczenie także w innych zawodach, ma to ogromną zaletę. Na przykład inwestor, który był jednocześnie dyrektorem generalnym, będzie lepiej znał biznes od podszewki. Zawsze mamy w głowie jakąś historię o wszystkim, jakieś podstawowe założenie, co jest podstawowym założeniem, które nam towarzyszy, a co nie. pozwalają nam zobaczyć inne podstawowe założenia? „Jeśli zrobię to, co ona, odniosę sukces”. „Cukier owocowy jest zdrowy”. Abyś zrozumiał, czym jest wolna myśl, musisz wymazać swoje podstawowe założenia i je odbudować. zapytać „skąd wiesz?”, aby w końcu dojść do pytania, czy wszystko opiera się na błędzie, czy na rzeczywistości. Wiedza matematyczna i statystyka są pomocne, ponieważ pomagają rozwijać myślenie oparte na danych, a nie „uczucie”.

Projekt Wolna Myśli ma punkt widzenia często sprzeczny z powszechnym przekonaniem, być może dlatego, że wolna myśl opiera się na logice, faktach, zmianie zdania i możliwościach. Z reguły trudno nam zaakceptować fakty, które są sprzeczne z naszym światopoglądem na jakikolwiek temat, nawet ten najbardziej oczywisty. Jesteśmy leniwi psychicznie w swoim DNA, więc prawdopodobnie wolimy pozostać w naszej strefie komfortu, bez zagłębiania się w badania.

Osoba myśląca swobodnie to taka, która kształtuje swoje poglądy i opinie w oparciu o fakty, które są „oczywiste”, czyli sprawdzają się. Myśl jest jak chodzenie – ci, którzy idą w danym kierunku, widzą więcej nowych miejsc, niezależnie od inteligencji i mądrości, to po prostu kwestia czasu – chodź fizycznie i chodź mentalnie, a zobaczysz nowe miejsca Projekt Wolna Myśl ma to wszystko informacje, które zgromadziłem w ostatnich latach wraz z sugestiami dotyczącymi poprawy poziomu życia każdego, kto teraz czyta ten tekst. Moja wiedza opiera się na badaniach i przeczytanych książkach w połączeniu z osobistym doświadczeniem i oczywiście wolną myślą. Celem projektu jest udostępnienie informacji każdemu i rozwinięcie w Was swobodnego myślenia – bo tylko w ten sposób, a nie za pomocą technologii, możemy czynić dobro.

W projekcie Wolna Myśl zachęcam do otwartego, krytycznego i badawczego myślenia, choć przy odpowiedniej dozie skromności jest to nadal pogląd i patrzenie na rzeczy moimi oczami i osobistym doświadczeniem. Jest dla mnie jasne, że jako istoty ludzkie różnimy się od siebie pod wieloma względami i nie ma jednolitości ani stuprocentowej zgodności we wszystkich przedstawionych tutaj pomysłach. Ale spróbuj podczas czytania rzucić sobie wyzwanie i sprawdzić uczciwie i pomimo oporu, jaki mogą budzić w Tobie niektóre wersety, zagłębić się, zadawać pytania i wątpić, aż dotrzesz do swojej prawdy.

Ważny punkt dla zrozumienia wolnej myśli: „To, że wszyscy coś robią, nie znaczy, że jest to słuszne”.

Należy wykazywać się niezależnym myśleniem w odniesieniu do każdego tematu na świecie. I jak naukowiec lub badacz, który kwestionuje wszystko, co wmawia się mu, że jest nieprawdą, a następnie próbuje przekonać się, że może faktycznie się mylę i to jest prawda.

Brak swobodnego myślenia nie wynika z braku mądrości, a jedynie z braku praktyki i może zaprzeczać wszelkim przyjętym założeniom. Dobrze znamy niektóre z tych założeń: „Kiedy na zewnątrz jest zimno, można się przeziębić, „trzeba nauczyć się grać, bo zabawa rozwija i wzbogaca nasze możliwości.” Pytanie brzmi – jak to zrobić? Jak rozwijać wolne myślenie?

Jak rozwijać swobodne myślenie

Aby rozwinąć wolne myślenie, należy przede wszystkim zaakceptować pogląd, że założenia postrzegane jako prawda absolutna również mogą zostać podważone i zmienione. Kiedyś myśleliśmy, że cukier jest zdrowy, że świat jest płaski, a kobiety to czarownice, które terroryzują świat. Dziś śmieszy nas już sama myśl o tym, ale kiedyś to były prawdy, których w ogóle nie kwestionowano, a wychodząc łódką w morze, trzeba było bardzo uważać, żeby na końcu świata nie wpaść na głowa biednego Atlasa. Dlatego często konieczne jest zrozumienie, dlaczego dana rzecz jest prawdziwa lub fałszywa, skąd wzięła się informacja, kto ją przekazał i jak doszedł do tego wniosku. Zwykle istnieje powód lub prawo (jedno lub drugie prawo fizyki), które pomaga wiedzieć, czy to, co jest testowane, jest prawidłowe, czy nie.

Przykład: Czy możliwa jest natychmiastowa transmisja audycji? Odpowiedź: Nie, ponieważ nie da się przekroczyć prędkości światła. Pomaga nam w tym prawo ograniczenia prędkości światła.

Innym sposobem rozwijania i trenowania swobodnego myślenia jest czytanie książek teoretycznych , w których można znaleźć mnóstwo ciekawych teorii i najróżniejszych założeń. Kluczową kwestią, aby przełamać granice niezależnych myśli, do których jesteśmy przyzwyczajeni, jest osiągnięcie podstawowych rozumień, które są prawidłowe i prawdziwe oraz oparte na faktach.

Rzecz w tym, że nasze opinie na wiele tematów opierają się na innych podstawowych założeniach, które nagromadziliśmy jako dzieci i nastolatki oraz na działaniach, które podejmowaliśmy we wczesnych latach naszego życia.

Kiedy na przykład prosimy architekta o zaprojektowanie dla nas dużego domu, opieramy się na założeniu, że duży dom to dobra rzecz i może zapewnić nam lepszą jakość życia. Są to rzeczy, które wielu z nas słyszało w dzieciństwie, w domu rodziców lub w innych miejscach. Na czym właściwie opiera się to założenie? I jak to się stało, że dla wielu ludzi stało się to faktem? Czy pogłoski mogą zapewnić nam bezpieczną podstawę do wyrażenia znaczących opinii, które będziemy posiadać jako dorośli? Twierdzę, że nie. Na przykład duży dom wymaga częstszego czyszczenia i konserwacji oraz wywiera większy „ślad środowiskowy”. „Przyroda czyni mnie szczęśliwym” to zdecydowanie bezpieczne założenie. „Moja prywatność jest dla mnie ważna” – to bezpieczne założenie. Dzięki wolnej myśli rozumiem, że tak naprawdę ważne jest dla mnie to, aby w domu być blisko natury, czuć napływający wiatr i mieć prywatność. Po przeanalizowaniu faktów za pomocą swobodnego myślenia dochodzę do wniosku, że te rzeczy oczywiście też mogę mieć w małym domu. Mieszkanie w dużym domu nie jest mi potrzebne. Oto mój zbiór założeń na temat tego, jaki dom jest dla mnie odpowiedni. Dla kogoś innego będą to inne warunki. Ważne jest, aby trzymać się swojej prawdy, a ta prawda opiera się na wielu małych prawdach, które po drodze potwierdziłeś i są one dla ciebie prawdziwe.

A jednak – dzięki wolnej myśli możesz zaprzeczyć wszystkiemu.

Herzl miał coś do powiedzenia na temat wolnej myśli

Moim zdaniem Herzl należał do największych wolnomyślicieli. Śnił i opisał swój sen. Ale bardziej niż marzył, pisał i występował. W swojej książce „Altneuland” sformułował nieco agresywnie i nie do końca politycznie poprawne jak na nasze czasy błędne przekonania, w jakich dorastaliśmy: „Tłum ludzki żywi się uprzedzeniami od kołyski aż po grób i dlatego, skoro nie możemy pozbyć się uprzedzeń, musimy je pokonać sami.”

Jak wszyscy inni, nie miał 100% racji, ponieważ tak naprawdę wszyscy dorastaliśmy z błędnymi przekonaniami, nie tylko tłum. O wolnej myśli Herzl pisał dalej: „Ale uważajcie – wszystko, co zasialiście w tym miejscu, będzie bezwartościowe i uschnie, jeśli nie rozkwitnie w nim wolność myśli i wypowiedzi, hojność i miłość do ludzkości. Musicie to wszystko kultywować i pozwolić im wzrastać i prosperować wśród was”, a później – „To jest wolność, dzięki której stajemy się prawdziwymi ludźmi”.

Wiedza to potęga

Francis Bacon (1561-1626) był angielskim filozofem, mężem stanu i naukowcem, który w swoim największym dziele „Meditationes Sacrae” ukuł powiedzenie „Wiedza to potęga”.

Powiedzenie „wiedza to potęga” podkreśla znaczenie zdobywania wiedzy i tego, jak może ona wzmocnić pozycję jednostek i firm. Zdobywanie wiedzy pozwala lepiej rozumieć świat, podejmować świadome decyzje i znajdować rozwiązania problemów. Sformułowanie to podkreśla także potencjał wiedzy do wykorzystania jako narzędzia kontroli, zarówno w zakresie samokontroli, jak i w kontekście wywierania wpływu na innych.

W czasach Bacona stwierdzenie to było rewolucyjne, ponieważ kwestionowało tradycyjne poleganie na autorytecie i zachęcało ludzi do poszukiwania wiedzy poprzez obserwację, eksperymentowanie i krytyczne myślenie. Nacisk na metodę naukową i wartość dowodów empirycznych wywarł ogromny wpływ na rozwój współczesnej nauki i zdobywanie wiedzy w różnych dyscyplinach.

Wolna myśl jest raczej mentalną niż naukową metodą osiągania wglądu.

Podróż Sokratesa

Yeshayahu Leibovitz (1903-1994) był izraelskim intelektualistą, naukowcem i filozofem, znanym ze swoich kontrowersyjnych i prowokujących do myślenia poglądów na różne tematy, w tym religię, politykę i etykę. Był zdeklarowanym krytykiem polityki Izraela i zagorzałym zwolennikiem rozdziału religii i państwa.

Leibovitz nie odwoływał się wprost do pojęcia „wolnego myślenia”, jak inni filozofowie, jednak niektóre jego poglądy można z tym pojęciem powiązać. Generalnie kładzie nacisk na krytyczne myślenie, niezależność intelektualną i osobistą odpowiedzialność. Twierdził, że ludzie powinni myśleć samodzielnie, a nie ślepo podążać za autorytetami i tradycją.

Leibovitz krytykował dogmatyzm religijny i przestrzegał przed przekształcaniem religii w ideologię. Uważał, że praktyki religijne powinny skupiać się na kulcie Boga, a nie być wykorzystywane jako środek do osiągnięcia celów politycznych, narodowych czy osobistych. Argumentował również, że rolą jednostki jest kwestionowanie autorytetów religijnych i rzucanie im wyzwania, gdy jest to konieczne, podkreślając znaczenie autonomii intelektualnej i sceptycyzmu.

Sokrates (około 399-470 p.n.e.) był starożytnym greckim filozofem. Sokrates znany jest ze swojej metody sokratejskiej, która polega na zadawaniu pytań stymulujących krytyczne myślenie i ujawniających sprzeczności w jego przekonaniach. Podkreślił znaczenie poszukiwania prawdy i mądrości poprzez pytania i dialog.

Sokrates był znany ze swojej dialektycznej metody dociekania, podczas której przesłuchiwał ludzi, aby pomóc im dojść do własnego zrozumienia złożonych idei. Takie podejście często prowadziło do zabawnych sytuacji.

Mówi się, że pewnego dnia Sokrates przechadzając się po ateńskim rynku, natknął się na grupę młodych ludzi dyskutujących o koncepcji wolnego myślenia. Zaintrygowany Sokrates postanowił włączyć się do rozmowy.

Młodzi ludzie debatowali, czy lepiej kierować się normami społecznymi, czy myśleć samodzielnie. Jeden z nich, imieniem Toptus, twierdził, że wolne myślenie jest niezbędne dla postępu społeczeństwa. Inny, imieniem Kriton, upierał się, że przestrzeganie norm społecznych jest niezbędne do utrzymania porządku i stabilności.

Sokrates swoim dowcipem i ciekawością zadał młodym mężczyznom pytanie: „Czy możecie mi powiedzieć, jaka jest różnica między wolnomyślicielem a kimś, kto jest po prostu zdezorientowany?”

Młodzi mężczyźni, chcący wykazać się swoją wiedzą, rozpoczęli ożywioną debatę. Tufts argumentował, że wolnomyśliciel to ktoś, kto kwestionuje status quo i nie boi się zgłębiać nowych pomysłów. Kriton odparł, że zdezorientowana osoba również będzie kwestionować ustalone przekonania, ale zrobi to bez jasnego kierunku i celu.

Sokrates słuchał uważnie. Kiedy młodzi mężczyźni wyczerpali swoje argumenty, przemówił. „Obydwoje wypowiadacie się słusznie” – powiedział. „Chciałbym jednak zasugerować, że prawdziwy wolnomyśliciel to taki, który nie tylko kwestionuje status quo, ale stara się znaleźć jak najbliżej prawdy i czerpać z niej korzyści, której prawdy nie można poznać z całą pewnością. Bez zysku nie ma wolnej myśli. Natomiast zdezorientowana osoba pyta bez prawdziwego zrozumienia lub analizy pojęć, które kwestionuje.

Młodzi mężczyźni byli zaskoczeni mądrością słów Sokratesa. Rozumieli, że sztuka wolnego myślenia wymaga czegoś więcej niż tylko zadawania pytań; Wymaga zysku i zakładu. Wymaga także głębszego zrozumienia oraz umiejętności analizowania i syntezy informacji. Wymaga stawiania na prawdę. Większość tego, co „faktyczne”, można również obalić lub postawić na coś najbliższego prawdzie. Kiedyś faktem było, że świat jest płaski i warzywa są zdrowe. Pomysł obstawiania prawdy na podstawie wszystkich posiadanych danych jest wolną myślą, zysk jest konieczny, bo w przeciwnym razie jesteś tylko myślicielem. Zysk tworzy połączenie z rzeczywistością.

Oczywiście wymyśliłem tę historię tylko po to, żeby zwrócić uwagę. czy lubiłeś

Rzeczy, które można zrozumieć za pomocą wolnej myśli

 • W pogoni za pięknem można argumentować, że ostatecznym celem ludzkości jest osiągnięcie estetycznej doskonałości.
 • W Izraelu źródłem problemu jest system wyborczy i rząd, a nie sami ludzie. Solidną inwestycją na przyszłość jest edukacja obejmująca różne formy, takie jak nauka od dzieciństwa i środowisko akademickie.
 • Stwierdzono, że oleje roślinne są czynnikiem przyczyniającym się do epidemii otyłości, co czyni je złym wyborem w przypadku zdrowego stylu życia.
 • Ważne jest, aby kwestionować informacje, które pochodzą z portali społecznościowych, tabloidów i od niektórych osób, ponieważ większość z nich opiera się na błędnych założeniach i należy je traktować jako opinię autora.
 • Konieczność amortyzacji wstrząsów przez buty do biegania nie jest tak ważna, jak wcześniej sądzono; Zamiast tego prawdziwym problemem może być sposób, w jaki działamy.
 • Czytanie rozwija inteligencję u dzieci, dlatego warto je promować.
 • Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, rośliny mają różne mechanizmy, które można zinterpretować jako próbujące nas „zabić” lub odstraszyć.
 • Inżynierowie należą do najlepiej opłacanych specjalistów na świecie i oczekuje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Nieustanna pogoń za technologią może nie doprowadzić nas do upragnionej przyszłości, gdyż przyczynia się do niszczenia środowiska. Zamiast tego bardziej zrównoważonym podejściem może być przyjęcie podejścia antytechnologicznego i skupienie się na procesach naturalnych.
 • Chociaż lekarze posiadają umiejętności leczenia krytycznych problemów i ratowania życia, ich szkolenie często nie koncentruje się na identyfikacji pierwotnych przyczyn problemów. Wiele złożonych problemów może mieć proste rozwiązania, jeśli przyjrzysz się im bliżej.
 • Łącząc siły natury i technologii, dobrobyt może zostać zapewniony każdemu. Wymaga to jednak zasadniczej zmiany sposobu myślenia w kierunku naturalnego myślenia, działania w harmonii z naturą, a nie przeciwko niej. Przyroda nie potrzebuje naszej interwencji, ale musimy ją przyjąć i uczyć się od jej mądrości w takich obszarach jak hodowla zwierząt, ochrona środowiska i naturalne odżywianie.

6 narzędzi umożliwiających swobodne myślenie

Poniższe narzędzia pomogą Ci swobodnie myśleć i zarabiać, gdy tylko nadarzy się okazja. Należy pamiętać, że w większości przypadków nie ma możliwości zysku. Zysk może być finansowy, fizyczny, duchowy, a nawet wtedy, gdy Twój syn strzelił gola. Musisz wiedzieć, że opanowanie swobodnego myślenia wymaga czasu. To jest jak gra na pianinie. Trzeba to ćwiczyć, nie można po prostu o tym czytać i oczekiwać, że magia się wydarzy.

Narzędzie 1 – logika

Masz własną logikę, która Cię definiuje. Dla każdego jest to coś innego i kreuje dla nich inną rzeczywistość. Aby myśleć swobodnie, musisz używać własnej logiki, w przeciwnym razie nie będziesz naprawdę wolny. Kiedy uruchomisz „wolną myśl”, na końcu logika łączy wszystkie zasady i ma dać odpowiedź. Przyzwyczaj się do zadawania sobie pytań, na które nie ma jasnej odpowiedzi – „Dlaczego są uśmiechnięci ludzie?” lub „Dlaczego ludzie zawsze zrzucają winę na innych, a nie biorą na siebie odpowiedzialności?”

Logicznie rzecz biorąc, połączymy odsyłacze, jeśli otrzymałeś potwierdzenie z kilku miejsc dla swojego roszczenia lub decyzji, znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo, że masz rację.

Narzędzie 2 – obserwacja

W latach trzydziestych XIX wieku Karol Darwin podróżował na HMS Beagle jako przyrodnik. Jego podróż zaprowadziła go do wielu różnorodnych środowisk, w tym do wyjątkowych Wysp Galapagos. Zaobserwował tam pokrewne, ale odrębne gatunki, takie jak żółwie i zięby, każdy przystosowany do konkretnej wyspy. Zaintrygowany różnicami, dowiedział się więcej o różnych gatunkach i ich środowisku w domu. Te obserwacje doprowadziły go do zaproponowania teorii doboru naturalnego, która zakłada, że gatunki ewoluują przez pokolenia poprzez adaptacje korzystne dla przetrwania. Zatem bystre umiejętności obserwacyjne Darwina odegrały kluczową rolę w kształtowaniu jego zrozumienia ewolucji.

Darwin był jednym z największych wolnomyślicieli wszechczasów. To najważniejsze prawo wolnego myślenia – Twoje zmysły powinny dostarczać wskazówek na kolejne polowanie. Zmysł wzroku jest najważniejszy, nie tylko ogromna część naszego mózgu jest zajęta rozszyfrowaniem tego, co widzimy. Piękno obserwacji polega na tym, że często jest ona wyjątkowa dla Ciebie, a to, co zobaczysz na własne oczy, będzie początkiem rozwiązania.

to Twoje osobiste doświadczenia związane z danym pytaniem lub problemem. Korzystaj z niego i wszystkich informacji wchłanianych przez pozostałe zmysły.

Narzędzie 3 – dane

W przeciwieństwie do dziedziny nauki, gdzie dokonujesz obliczeń i wyciągasz wnioski, w danych i informacjach opierasz się na obliczeniach i rozwiązaniach innych.

Podstawą swobodnego myślenia jest wiedza i spostrzeżenia z wielu dziedzin, które niekoniecznie są ze sobą powiązane. Jedynym sposobem na zdobycie informacji jest czytanie książek i gazet. Czasami rozwiązanie ważnego pytania można znaleźć w artykule w gazecie, który przeczytałeś 9 lat temu. Historia to informacja. Co było, często jest tym, co będzie. To, co sprawdzało się u ludzi na przestrzeni dziejów, często będzie również dobre dla nas. Należy jednak zwrócić uwagę na źródło informacji. Wiarygodność artykułu i voila! Różni się od badań naukowych ze Stanford.

Narzędzie 4 – dostawca

Zawsze zostawiaj miejsce na wątpliwości, nawet jeśli twój wewnętrzny głos popchnął cię już w określonym kierunku, na przykład: „To oczywiste, że to złodziej”.

Wątp w swoją intuicję lub pierwszą odpowiedź, jaką daje Twój mózg. Nasz mózg jest leniwy, więc i nasza myśl jest leniwa, nie zawsze sprawdza wszystko do końca, mózg nie ma siły, żeby cały czas o wszystkim myśleć, więc wyciąga odpowiedzi.

Wątp, aż dojdziesz do swojej prawdy, a nie prawdy innych!

To, że coś jest zapisane w jakiejś kasie chorych, albo że profesor coś powiedział, nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie zastosujesz do tego swobodnego myślenia.

Tak, nawet w tym, co mówię. Sprawdź, co Ci odpowiada, a co nie.

Tak, każdemu zdarza się popełnić błąd, pływanie pod prąd nie oznacza, że utoniesz w rzece. Czasami wszyscy się mylą i Ty masz rację.

Narzędzie 5 – myślenie o dziecku

Małe dzieci myślą, że wszystko jest możliwe i nie boją się tego sobie wyobrazić. Traktuj w ten sposób rzeczy, o których myślisz.

W wolnym myśleniu niezwykle ważne jest, aby pozwolić sobie na myślenie o wszystkim, a nie tylko o obszarze, w którym czujemy się komfortowo. Oznacza to, że jeśli do tej pory myśleliśmy o polach od 0 do 10, zwiększ nasze opcje do 100.

Załóżmy, że myślimy o korkach w Izraelu, wtedy jesteśmy ograniczeni w myśleniu o rozwiązaniu polegającym na dodaniu pasów ruchu. Spróbuj pomyśleć o innych metodach z innych krajów lub innych dziedzin. Może nawet ograniczyć wjazd samochodów do miast. To oczywiście tylko przykład, jak otworzyć umysł.

Narzędzie 6 – poziomy – od ogólnego do indywidualnego i odwrotnie

Jeśli to możliwe, przeskakuj od szczegółu do ogółu i z powrotem. I tak, zawsze staraj się znaleźć wyższe prawo.

Jeśli cierpię na bóle brzucha po jedzeniu glutenu i nie mam udowodnionej nadwrażliwości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jestem jedyną osobą na świecie, która jest wrażliwa na gluten i nie jest uznawana za celiakię, a tutaj będziesz powrót do zasady: każdy jest wrażliwy na gluten. Wymaga to jednak dalszych badań i właściwie w ramach tych badań jesteś prawdopodobnie pierwszą osobą, która próbuje zrozumieć: „Czy wszyscy są wrażliwi na gluten?”

Czasami prywatna sprawa pomaga nam w znalezieniu wyższej reguły. Na przykład, gdy widzimy osobę bez zębów palącą narkotyki, możemy założyć, że palenie narkotyków powoduje utratę zębów z powodu braku minerałów. Rzeczywiście niebezpieczne jest przeskakiwanie od szczegółu do ogółu, ale jest to również bardzo opłacalne, ponieważ gdy korzystamy z obserwacji, są rzeczy, które tylko my widzimy i wtedy zysk jest wyłącznie dla nas.

W tej części zawarto także prawo z innego miejsca, które ma zastosowanie w sprawie prywatnej. Przykładowo, zgodnie z prawem entropii, wszechświat zmierza w kierunku nieporządku i aby przywrócić porządek, trzeba zainwestować energię. Podobnie, bałagan w domu nie wymaga energii, ale sprzątanie go wymaga dużo energii. Te skoki poziomów polegające na pobieraniu „ramek” do prywatnych spraw są naprawdę przydatne.

W tej części należy nauczyć się oddzielać objaw od problemu. Kiedy skupisz się na objawie, dotrzesz do źródła problemu.

Czy bolą Cię plecy? Nie jest to spowodowane krzesłem, na którym siedzisz. Dostałeś ranę? Czy cierpisz na bezsenność? Nie szukaj bezpośredniego powodu. Przeprowadź szerokie badanie przyczyny.

Narzędzie 7 – Nauka

Narzędzie naukowe odnosi się do wykorzystania matematyki, fizyki, chemii, prawdopodobieństwa i biologii na poziomie, na którym możesz samodzielnie pomyśleć, czy pytanie ma sens. Dzięki swoim kalkulacjom i zrozumieniu podejmiesz decyzję, czy nauka jest prawdziwa z wystarczającym prawdopodobieństwem.

Jeśli to możliwe, należy zawsze wracać do nauki. Nauka często daje nam pewne odpowiedzi, a dzięki pewnym odpowiedziom możemy posunąć się do przodu w poszukiwaniu odpowiedzi. Przykładowo na pytanie, czy cukier jest dla nas zdrowy – nauka bardzo dobrze wyjaśnia, dlaczego czysty cukier nie jest dobry dla większości układów organizmu.

Prawdopodobieństwo i rachunek różniczkowy pomogą Ci swobodnie myśleć, aby uzyskać prawdopodobieństwo wyników. Wolnomyślenie wykorzystuje narzędzia probabilistyczne, aby osiągnąć maksymalny zysk przy minimalnym wysiłku. Bardzo trudno jest dojść do 100% prawdy absolutnej, ale czasem wystarczy 80%. Na przykład: Czy czerwone mięso jest odpowiednie dla ludzi? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ale jest odpowiedź, na którą warto postawić. Jeśli bezwzględna większość inżynierów, którzy ukończą Technion, będzie zarabiać 50 000 NIS miesięcznie w ciągu dwóch lat od ukończenia studiów, w porównaniu z absolwentami inżynierii na uniwersytetach, lepiej będzie studiować w Technionie, nie jest to pewne, ale jest blisko. Ważne jest, aby zrozumieć, że nawet jeśli wynik końcowy nie będzie dobry, decyzja była słuszna.

Znajomość arytmetyki jest ważnym narzędziem swobodnego myślenia. Myślenie matematyczne nie miesza opinii, dlatego jest wspaniałym narzędziem, które pomaga wiosłować jak najbliżej prawdy. Zrozumienie matematyki jest jak druga inteligencja, gdy połączysz informacje i modele z matematyką, otrzymasz podstawową prawdę, która pomaga rozszyfrować rzeczywistość. Ostatecznie wszystkie te narzędzia mają pomóc nam zrozumieć rzeczywistość i przewidywać nieco do przodu, przynajmniej więcej niż inne. Twoja przewaga wynika z „biegania” częściej niż inni, a niekoniecznie z szybkości „biegania”. Podejmuj dobre decyzje, łącząc informacje, matematykę i logikę, a to jest dokładnie wolne myślenie. Założyłem Plus500 w oparciu o proste równanie, które zakłada, że handel krótkoterminowy jest losowy, a zatem oczekiwanie 0 w nieskończoności pozostaje równe 0. Czegoś podobnego nauczyliśmy się w Technion. Miałem niewielką przewagę nad innymi i wykorzystałem ją (i przy pomocy narzędzia nr 5) do założenia firmy ze wspaniałymi partnerami.

Z tego narzędzia wynikają odsetki składane. To uniwersalne prawo, które dotyczy nie tylko inwestycji, jest jednym z cudów świata, a w edukacji jest jednym z najważniejszych narzędzi. Kiedy inwestujesz w życie to, czego się nauczyłeś, czyli „zainteresowania”, wzrost umiejętności jest ogromny. Przykład z ekonomii – inwestycja 10 000 NIS na 25 lat przy oprocentowaniu 10% rocznie przyniesie 110 000 NIS. To 11 razy więcej pieniędzy. Przykład z kariery: gdy każdego dnia uczysz się czegoś nowego na temat wiedzy, samodzielnego czytania, kursu, studiów akademickich (lub w jakikolwiek inny sposób), otwierają się niezliczone możliwości zastosowania w oparciu o nową wiedzę, którą zdobyliśmy. Ci, którzy nie studiują, zawsze pozostają tam, gdzie się zatrzymali… tak naprawdę jest to brak zainteresowania studiowaniem, który może wygenerować ogromny zysk. Zainwestuj ponownie to, czego się nauczyłeś, w poprawę umiejętności – tak robią mądrzy i odnoszący sukcesy ludzie.

Gdy istnieją dwa źródła informacji, które dają możliwość swobodnego myślenia, zwiększa to prawdopodobieństwo.

Powiedzmy w pytaniu „Czy ludzie są dziś szczęśliwsi niż ludzie w plemionach?” Poszukamy czegoś wystarczająco blisko plemion, na przykład: „Czy ludzie na wsi są szczęśliwsi niż ludzie w mieście?” To przykład skrzyżowania informacji pomiędzy badaniami i tym, co widziałem na własne oczy. Jeśli odpowiedź jest negatywna, warto zadać szersze pytanie: „Dlaczego ludzie w plemionach byli szczęśliwsi niż dzisiaj?” Awansowanie przynosi bardzo interesujące odpowiedzi.

Narzędzie 8 – do ramki

„Kadrować” oznacza jak badanie informacji historycznych, ale o procesie, który pamiętasz. Kadruj rzeczywistość i przenoś klatki pomiędzy polami. Ramki to coś, co tworzysz na podstawie nauki lub informacji, które zgromadziłeś. Sztuka polega na tym, aby wiedzieć, co jest ważne, a co mniej.

W każdej dziedzinie w naszych mózgach istnieją modele, szablony gotowe do szybkiego poradzenia sobie z podobnymi sytuacjami, które definiują rzeczywistość. Istnieją tysiące takich modeli umożliwiających szybkie zrozumienie tego, co widzisz. Na przykład widzisz przed sobą uśmiechniętą osobę i od razu czujesz się mniej zagrożony – to model mentalny! Nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby specjalizować się we wszystkich dziedzinach oraz zdefiniować i zrozumieć wiele modeli – dlatego pomysł jest taki, aby pomyśleć o istniejących modelach z różnych dziedzin i przetestować je na nowych modelach, które chcemy promować. Przykład – Wiele kobiet lubi makijaż. Ale może są piękniejsze bez makijażu? Podobnie – może wypielęgnowane ogrody publiczne byłyby piękniejsze, gdyby były naturalne? Jest to prosty transfer modelu. Dobra książka na ten temat .

Przenoszenie modelu mentalnego > kraju > społeczeństwa > człowieka:

Tak jak firma biznesowa musi przystosować się do zmian czasu, aby przetrwać wiele lat (według książki Jima Collinsa – Building Companies to last – Jim Collins), tak i ten model można przenieść na rynek krajowy – kraje muszą badania i dostosowywanie swojego systemu zarządzania, aby prosperował przez wiele lat. A dla ludzi – aby prosperować, musimy zmienić i dostosować nasze opinie i nasze działania do rzeczywistości i nowych informacji.

Wolna myśl daje dużą część swoich rozwiązań poprzez transfer modeli, ram i ich adaptację.

Przykład takiego modelu można znaleźć w działalności plemion dalekich od modernizacji. W naturze człowiek był bez butów. Następnie oprawisz to w model „Nasze stopy zostały zbudowane do chodzenia boso i to ma znaczenie”, a następnie, patrząc na buty, umieszczasz wspomnianą ramkę i zdajesz sobie sprawę, że minimalistyczne buty imitujące chodzenie boso są tym, czego człowiek potrzebuje.

Zasada Pareto (reguła 80/20) to model mentalny, który sugeruje, że około 80% wyników pochodzi z 20% przyczyn. Zasadę tę można zastosować w różnych obszarach, takich jak zarządzanie czasem (koncentrując się na zadaniach mających największy wpływ), sprzedaż (koncentrując się na najbardziej dochodowych klientach) czy rozwój oprogramowania (naprawianie najbardziej krytycznych błędów).

Narzędzia

pytanie

Szliśmy z bliskim przyjacielem pod górę i nie wiadomo skąd zapytałem go: „Powiedz mi, kiedy idziesz pod górę, czy odpychasz się palcami?”. Chciałem wiedzieć, jak prawidłowo chodzić stopą.

Tak jak w poprzednim przykładzie: „Czy każdy jest wrażliwy na gluten?” – jeśli zadajesz pytanie, które zdarza się bardzo rzadko i prawdopodobnie jesteś jedyną osobą, która je zadała – jest duża szansa, że podążasz we właściwym kierunku. Często zdarza się, że zadaję sobie lub innym pytania, które – jak sądzę – nigdy nie zostały zadane.

naprzeciwko

Czasami brakujące informacje można rozwiązać poprzez inwersję.

Na pytanie – czy kiedykolwiek brakowało im chleba?

Odpowiedź leży w odwróceniu micwy, aby nie jeść zakwasu w Pesach. Jeżeli istniał zakaz spożywania chametzu, który jest na zakwasie, to można wnioskować, że przez resztę czasu jedli chleb na zakwasie. I tak otrzymaliśmy odpowiedź odwrotną.

Nawet w przypadku pytania „Dlaczego większość ludzi nie uprawia sportu?” odpowiedź na pytanie, na które łatwiej jest odpowiedzieć, brzmi: „Dlaczego ludzie uprawiają sport?” Wiele razy trzeba po prostu „odwrócić”, aby dotrzeć do prawdopodobnego poprawna odpowiedź. Pamiętaj o tym zazwyczaj – prawdopodobnie.

Zakłady

Czasem trzeba postawić na mentalność, bo nie ma pewności.

Kiedy Twój zakład ma duże szanse na powodzenie, postaw zakład, aby spróbować znaleźć odpowiedź. Czasami utknęliśmy i musimy trochę pograć. Ważne jest, aby obstawiać mądrze.

wnioski tymczasowe

Podobnie jak w przypadku rozwiązywania długich pytań matematycznych, istnieją obliczenia pośrednie. Dokładnie to samo z wnioskiem tymczasowym. Pomaga nam to w dotarciu do ostatecznej odpowiedzi.

Zastosowanie narzędzi na przykładach

We wszystkich przykładach zobaczysz, że swobodna myśl przepływa z miejsca na miejsce, aż dojdziesz do najbardziej poprawnej odpowiedzi, nie w 100 procentach, ale w wysokim procencie. Podobnie jak ChatGPT, który powtarza słowo po słowie, a nie całe zdanie – dokładnie tak myślimy, próbując wymyślić kolejne słowo lub następną myśl, w ten sam sposób wolna myśl nie przeskakuje, ale podróżuje od stacji do stacja. Każdy ma inną logikę i inną drogę, ale uważam, że większość wyników będzie zbliżona.

Jak poprawić poziom futbolu?

Kiedy patrzy się na kraje, w których udaje się wychować dobrych zawodników, niewielu obywateli rozumie, że tak naprawdę ważne jest zapewnienie dzieciom dobrych możliwości trenowania. Oznacza to, że jest to sformułowanie ogólnego poglądu, który włożyłem w piłkę nożną: „trening wytwarza umiejętności”. W piłce nożnej jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ do próbowania nowych rzeczy potrzebna jest także swoboda działania. Właściwie nie tylko podnosimy poziom piłki nożnej, ale także sprawiamy, że dzieci bawią się na boiskach w pobliżu domu i ćwiczą, co jest rodzajem gry w sąsiedztwie, która sprawia najwięcej frajdy. Zysk tutaj jest ogromny, dziecko też się tym cieszy i produkują dobrych zawodników.

Najważniejszą rzeczą, która w ostatnich latach zniknęła ze świata przez internet i odosobnienie, są sąsiedzkie igrzyska. Łatwo zauważyć, że w krajach i dzielnicach, w których dzieci bawią się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, dorastają dobrzy gracze. Dlatego należy stworzyć proaktywne możliwości takich zabaw, pozwalając dzieciom bawić się jak w sąsiedztwie, podczas treningów bez trenera, co będzie symulować swobodę panującą w sąsiedztwie.

Oczywiście kolejną rzeczą, która może pomóc, jest upewnienie się, że w pobliżu domów znajdują się boiska do piłki nożnej. Wygoda grania tam sprawi, że korty się zapełnią. Tak zrobiliśmy tam, gdzie mieszkam, zbudowaliśmy boisko i jest ono oczywiście pełne dzieci i dorosłych grających w piłkę nożną, koszykówkę i tenisa.

Jeśli chcesz zejść na kolejny poziom, rozumiesz, że im mniejsze dziecko, tym mniejszą liczbą dzieci musisz grać i wielu trenerów jest temu winnych, a w wieku 7 lat pozwalają na grę 7 na 7 istnieć. W wieku 7 lat wystarczy im gra np. 3 na 3, żeby wiedzieć do kogo podać i nie będzie przy piłce „stosu dzieci”.

Czy istnieje właściwa droga?

Zacznijmy od obserwacji

Każdy na ulicy chodzi inaczej niż pozostali i widać, że z biegiem lat sposób, w jaki ludzie chodzą, zmienia się. To bardzo ciekawe spostrzeżenie, którego nie spotkałem na studiach, po prostu widziałem na własne oczy. Nazywa się to obserwacją swobodnego myślenia.

Wyciąga pytanie

Teraz wyciągam narzędzie z pytaniem: „Czy ludzie muszą chodzić w ten sam sposób, czy też każdy ma swój własny sposób chodzenia?”

To dobre pytanie, ponieważ odpowiedź na nie z całą pewnością wyjaśni nam, czy większość ludzi podąża w złym kierunku, ponieważ jeśli istnieje jedna droga i wszyscy podążają inaczej, to jest pewne, że większość się myli.

Szukasz odpowiedzi

Odpowiedź na pytanie wynika z mojego rozumowania w oparciu o pewne ramy zaczerpnięte z narzędzi nauki, co oznacza, że próbuję uzyskać odpowiedź, korzystając z trzech narzędzi jednocześnie. Nasze stawy zostały zbudowane i przystosowane przez miliony lat ewolucji. Chodzenie jest prawie najczęstszą rzeczą, jaką robili ludzie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że poświęcono mu nacisk ewolucyjny. Mechanika stawów opiera się na fizycznych założeniach ruchu, najprawdopodobniej istnieje specyficzna forma chodzenia, do której jesteśmy przystosowani. Jeśli będziemy chodzić niewłaściwie, nie od razu doznamy kontuzji, ale prawdopodobne jest, że staw nie jest do tego zbudowany i w efekcie nabawimy się kontuzji, powodując uszkodzenie stawów.

Ale nie będziemy opierać się wyłącznie na nauce, sprawdzimy, co dzieje się z innymi zwierzętami podczas spaceru, który w rzeczywistości jest próbą podniesienia poziomu, sprawdzenia wszystkich zwierząt, a nie tylko ludzi, którzy są rodzajem zwierzęcia. I tu jest piękna szczelina, bo widać z całą pewnością, że wszystkie zwierzęta danego gatunku chodzą w ten sam sposób; Psy, zebry, szympansy i tym podobne chodzą tą samą drogą. Teraz ponownie skorzystamy z tej obserwacji i przyjrzymy się także plemionom z filmów przyrodniczych, są naprawdę podobni w swoim chodzie. Różnica jest, ale naprawdę niewielka.

Oznacza to, że różnica w chodzeniu występuje tylko u współczesnych ludzi, więc można założyć, że wszyscy powinniśmy chodzić w określony sposób, ale tego nie robimy.

Wyimaginowana kobieta na wysokich obcasach

Stosując logikę do różnych obserwacji, można zdać sobie sprawę, że zwierzęta nie mają butów, a ludzie plemienni mają bardzo płaskie buty, jeśli w ogóle.

Kiedy wyobrażam sobie kobietę chodzącą na wysokich obcasach od razu widzę jak zmienia się jej chód, to wyimaginowana obserwacja, okazuje się, że też istnieje takie narzędzie, teraz odkryłam, że też fajnie jest z niego korzystać.

Dlatego bardzo rozsądne jest przedstawienie tutaj pośredniego wniosku, że jest to ważne „narzędzie” wolnej myśli. Pośrednie wnioski są takie, że buty zmieniają nasz chód.

Rzeczywiście wiem, że rozmiary butów ciągle się zmieniają i z biegiem lat dodano do nich balony z powietrzem, są też wąskie buty i wszelkiego rodzaju inne rzeczy, które potwierdzają tę tezę.

Dlaczego dana osoba chodzi w określony sposób?

Człowiek chodzi w określony sposób ze względu na buty, ale nie tylko. Podczas obserwacji zaobserwowałam, że dzieci często chodzą do rodziców i można założyć i założyć, że podobnie jak na śmiech, na chodzenie wpływa także otoczenie (poprzez obserwację rodziców), a w mniejszym stopniu ogród. Można by to przetestować na identycznych bliźniakach wychowywanych w różnych domach, ale nie znalazłem żadnych takich badań, więc obstawiam, że jest to część wolnomyślicielskiego narzędzia. Pamiętam, jak zapytałem przyjaciela: „Jak możesz chodzić i stać tak prosto?” Odpowiedział: „Mój ojciec też chodzi prosto i stoi prosto”.

Doszliśmy do tymczasowego wniosku, że forma chodzenia zmienia się z pokolenia na pokolenie, ponieważ każde pokolenie widzi, że jego rodzice chodzą trochę inaczej niż powinni, a także dlatego, że buty zmieniają nasz chód.

Poczekaj na mnie, idę boso!

Zatem odpowiedź na pytanie jest taka, że istnieje jedna właściwa droga, ale większość nią nie podąża.

Teraz pozostaje tylko znaleźć właściwy sposób chodzenia i prawdopodobnie zapobiec milionom problemów związanych z nieprawidłowym chodzeniem. Tak, każdy popełnia błędy, ale przy odrobinie wysiłku osiągniemy duży zysk. Prawdopodobnie tysiące lekarzy rozwiązuje u ludzi objaw, a nie problem, jakim jest sposób chodzenia.

Obserwując i wykorzystując kadr „piękna”, rozumiemy, że modelki chodzą w sposób, który wydaje nam się piękny, ponieważ jest wyprostowany i promieniuje zdrowiem. Sformułowałem następujący pomysł: „tym, co często wyraża piękno, jest odpowiedni kształt” i zastosowałem go do chodzenia. Prosta jest piękna, wygięta jest brzydka. Wyprostowana jest zdrowa, pochylona nie jest zdrowa, tego się nie nauczy, dwulatek potrafi powiedzieć, co jest piękne, a co nie. Naszym instynktem jest zrozumienie, kto jest zdrowy, a kto chory. Białe i czarne zęby w tej samej ramce.

Kiedy spojrzysz także na chodzące plemiona, zauważysz, że często chodzą małymi, bardzo wyprostowanymi krokami z wyprostowanymi nogami i ciałem nie pochylonym do przodu, jak wielu ludzi chodzących, biegających i stojących, bezpośrednio przekazuje to coś niezbyt pięknego i dlatego prawdopodobnie też nie zdrowe. I rzeczywiście widać, że z biegiem lat ludzie mają tendencję do pochylania się, także ze względu na jedzenie, ale także ze względu na sposób, w jaki chodzą, siedzą i stoją.

A nasz zysk z tego, czyli naprawdę minimalny wysiłek dla maksymalnego zysku, polega na chodzeniu wyprostowanym i napiętym w minimalnych butach, a nawet bosych stopach. A dodatkowy zysk będzie, gdy zrozumiemy stąd o wiele więcej rzeczy i możemy również na nich zyskać…

Czy trzeba dodawać sól?

Sól w oczach

Zacznijmy od obserwacji, do wielu produktów spożywczych dodajemy sól ręcznie lub producent dodał sól. W obserwacji zauważyłam, że gdy jestem przyzwyczajona do jedzenia bez soli, to mi to nie przeszkadza. Ale kiedy jestem przyzwyczajony do dodawania soli, przeszkadza mi to, że nie ma dodatku soli. Dodatkowo zauważyłem, że kiedy jem potrawy zawierające sól, np. mięso, odczuwam pragnienie i wypijam co najmniej litr wody. Poza tym po bardzo słonych potrawach odczuwam dziwne uczucie, niezbyt przyjemne.

Zacznijmy od wątpliwości, bardzo wątpię, czy trzeba dodawać sól do jakiejkolwiek żywności, mimo że wszyscy to robią.

Z moich obserwacji wynika, że sól, podobnie jak wiele innych substancji, na przykład cukier, dobrze nam smakuje, ponieważ jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Jeśli przyzwyczaisz się do zdejmowania go, będziesz cieszyć się jedzeniem tak samo.

To znaczy, że wątpiłem w twierdzenie, na którym dorastaliśmy: „Bez soli jedzenie nie jest smaczne!”

Co starożytni robili bez soli

Będziemy kontynuować ciekawe dane.

Najwcześniejsze dowody przetwarzania soli pochodzą z około 6000 lat p.n.e., kiedy ludzie zamieszkujący tereny dzisiejszej Rumunii gotowali wodę źródlaną w celu ekstrakcji soli; Mniej więcej z tego samego okresu pochodzi fabryka soli w Chinach.

Homo sapiens, czyli nasz gatunek ludzki, istnieje od około 300 tysięcy lat.

Małpy istnieją od 7 milionów lat.

Z nauki dowiadujemy się, że sól, czyli chlorek sodu, składa się z 40% sodu i 60% chlorku.

Zignorujemy chlorek i skoncentrujemy się wyłącznie na sodzie.

Łyżeczka soli zawiera około 6 gramów soli, co odpowiada 2,4 gramom sodu.

Teraz używają narzędzi i pytają: „Ile sodu spożywasz bez dodatku soli?”

Daje to około 0,5 grama sodu dziennie.

100 gramów steku zawiera 0,06 grama sodu. 100 gramów mąki pszennej zawiera około 0,005 sodu.

Przykładowy test danych za pośrednictwem Google i ChatGPT pokazuje, że obecnie przeciętny człowiek spożywa około 3,4 grama sodu dziennie, czyli półtorej łyżeczki soli.

I oto pierwsza wolna myśl do tego momentu: człowiek przez większość lat ewolucji spożywał 0,5 grama sodu dziennie. Kilka tysięcy lat temu rozpoczął się trend wzrostowy i dziś wynosi on 3,4 grama.

To 7 razy.

Nieprzyjemnie jest wypić 14 litrów wody

Teraz użyjemy kadrowania obserwacyjnego. Piję około 2 litrów wody dziennie. Jeśli wypiję 7 razy więcej wody, czyli 14 litrów, jak będę się czuł? bardzo źle.

Teraz podbijam poziom za pomocą zakładu i ramki; Materiały, które spożywa człowiek, można zmienić o około 25%, a organizm będzie wiedział, jak sobie z nimi dobrze radzić. 7 razy jest całkowicie zakłócony. To wszystko, moja rama.

Większość nauki pokazuje, że istnieje związek pomiędzy wzrostem spożycia soli a występowaniem różnych chorób. Więc jestem w ogólnym kierunku. Można również zejść do problemu nerek: nerki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi różnych minerałów w organizmie, w tym wapnia. Kiedy spożycie sodu (soli) jest wysokie, nerki będą wydalać więcej sodu z moczem, aby utrzymać równowagę. Jednakże zwiększone wydalanie sodu może również prowadzić do zwiększonego wydalania wapnia.

Zarówno sód, jak i wapń wykorzystują te same mechanizmy transportu w nerkach. Kiedy do wydalenia jest dużo sodu, może on „konkurować” o ponowne wchłanianie wapnia, co oznacza, że więcej wapnia jest wydalane z moczem.

Z biegiem czasu zwiększone wydalanie wapnia może przyczynić się do rozwoju osteoporozy, ponieważ organizm może zacząć rozkładać kości, aby zastąpić utracony wapń. Warto również zauważyć, że wysoki poziom wapnia w moczu może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Zostaw biologię, wyjdź ponad nią

Wolna myśl nie polega na tym, aby próbować dokładnie zrozumieć, dlaczego sól nie jest dla nas dobra pod względem chemicznym i biologicznym, ale aby pozwolić, aby superprawa, to znaczy prawa z innych poziomów, nami kierowały.

Narzędziem, które da nam większy zysk jest zapytanie:

Dlaczego ludzie na przestrzeni lat zwiększali spożycie soli?

Dlaczego firmy spożywcze i restauracje dodają do wszystkiego sól?

Dlaczego ludzie otrzymują tę dodaną sól? Gdzie są wszyscy?

Morze śmierci lub morze soli

A teraz składam wszystko w całość zgodnie z moją logiką. Oczywiście każdy ma inną logikę. Moja logika podpowiada, że soli nie trzeba dodawać, bo powoduje to choroby, których w ogóle nie rozumiemy. Przez większość lat ewolucji radziliśmy sobie bez soli. Ze względu na nabyty smak dodawaliśmy sól do każdej żywności, aż do dzisiaj doszliśmy do sytuacji, w której nie ma żywności, do której nie dodano soli. Każdy produkt spożywczy ma swoją naturalną sól. Dodatek soli dezorientuje systemy smakowe organizmu.

Na koniec przypomniała mi się kolejna obserwacja – w Stanach Zjednoczonych są konserwy z łososiem i tuńczykiem, w ogóle bez dodatku soli, i nadają się na kilka lat. Spróbowałem i są naprawdę pyszne.

Czy dziewczęta są bardziej komunikatywne niż chłopcy?

Z moich obserwacji wynika, że dziewczęta mówią znacznie więcej niż chłopcy.

Pamiętam, że autyzm występuje rzadziej u dziewcząt niż u chłopców. Wyciągam z pamięci kadr, że autyzm jest przeciwieństwem komunikatywności, a potem założę się, że autyzm u dziewcząt występuje rzadziej, bo ich podłoże od początku jest bardziej komunikatywne. I to jest drugie pytanie: dlaczego autyzm jest rzadziej spotykany u dziewcząt? Odpowiedź tutaj jest w porządku.

Opieram się na nauce ewolucyjnej, że dziewczęta musiały komunikować się z rodziną i innymi rodzinami, kiedy mężczyźni udali się na polowanie, więc zakładam się, że w naturalny sposób okazały się bardziej komunikatywne, a to inna nauka.

Czerpię z obserwacji, że chłopcy, którzy byli realistami, byli mniej komunikatywni, a chłopców realistycznych było znacznie więcej niż dziewcząt, i założę się, że istnieje różnica między realizmem a komunikatywnością.

Na koniec na podstawie nauki dochodzę do wniosku, że dziewczęta rzeczywiście są średnio bardziej komunikatywne niż chłopcy.

Dobre pytanie, które należy zadać, brzmi: czy jest to spowodowane środowiskiem, czy genami? Jednoznacznie – ogrody.