Budynek bogactwa

אֶרֶץ אַרְבַּע מֵאֹת שֶׁקֶל-כֶּסֶף בֵּינִי וּבֵינְךָ מַה-הִוא

Tak, duży zysk przy niewielkim wysiłku

ćwiczyć zarabianie

Z niedawnego badania wynika, że 75% młodych ludzi najbardziej pragnie bycia bogatym. Trenując tenisa, można trenować, aby zostać tenisistą, ale nie można trenować, aby stać się bogatym. Możesz poćwiczyć zarabianie. I tu właśnie upada wiele osób. Pieniądze niekoniecznie są związane z mądrością czy inteligencją, są powiązane z tym, kto „przeszkolił się” w odpowiedniej dziedzinie. To szkolenie wymaga przede wszystkim dobrego zarządzania pieniędzmi, pieniądze napędzają wszystko w dzisiejszym świecie, a najlepszym treningiem jest zarządzanie swoimi pieniędzmi od najmłodszych lat. Mój tata pozwalał mi zarządzać własnymi pieniędzmi od 6 roku życia.

trening

Rozpocząłem naukę w wieku 12 lat, czytając w gazetach działy ekonomiczne. W sekcjach ekonomii sam dowiesz się, w jakich dziedzinach ludzie zarabiają dobre pieniądze za włożony wysiłek. Wtedy widziałem, że są to głównie finanse i nieruchomości, a w latach 90. uważałem, że jest to technologia.

Przed Plus500 założyłem 4 firmy w ciągu 10 lat i przez 20 lat ćwiczyłem zarabianie pieniędzy, zanim założyłem Plus500.

Po 20 latach treningu

Plus500 to firma, która w ciągu ostatniej dekady zarobiła ponad 2 miliardy dolarów i jest notowana w Londynie, i właściwie jest to metoda, którą zbudowaliśmy z myślą o dużym zysku przy niewielkim wysiłku. Metoda nadal działa, bez zbyt wielu zmian, przez prawie 15 lat od 2009 roku. Nie jesteśmy już w stanie manipulować tą metodą, ale my, twórcy metod, nie jesteśmy już potrzebni. Poszliśmy dalej, ale nadal cieszymy się owocami ta sama metoda.

To, co robią wszyscy inni, nic nie znaczy

Jedną z najważniejszych rzeczy jest zrozumienie, że jeśli wszyscy coś robią, nie oznacza to, że jest to słuszne. Wielu dobrych ludzi gubi się w samej idei małego wysiłku, ponieważ zostali wychowani w atmosferze dużego wysiłku. Nie mówię „nie” wielkiemu wysiłkowi, ale zobaczę, jaki najmniejszy wysiłek przyniesie największy zysk. Jest to nieuchwytne, bo ważne jest, aby zrozumieć, że szukamy zysku długoterminowego, ponieważ średnio długoterminowy mój zysk jest większy niż zwykle zysk bieżący.

Twitter zaczynał od 8 000 pracowników, Elon Musk go kupił i prowadzi z 1500 pracownikami, działa jeszcze lepiej. Co to znaczy? że bazujemy na tym, co jest dzisiaj i bardzo trudno nam wyobrazić sobie inną przyszłość i bez lęku do niej dążyć. Staraj się pracować nad sobą, aby zachować swobodę myślenia we wszystkim, co dotyczy inwestycji.

Pracujemy z tym co mamy i od końca do początku

Zdanie jest trochę trudne do zrozumienia, ale na przykładzie będzie zrozumiałe. Powiedzmy, że w biznesie potrzebujesz animacji ziemi.

Osoby, które nie zamykają zadań, zaczną dawać wszelkiego rodzaju niepraktyczne sugestie, które nie zostaną zamknięte, na przykład: „Znajdźmy w USA firmę specjalizującą się w animacji i poprośmy o animację”. początek „Mam animację Ziemi” – jak ją zdobyłem? Bloker będzie szukał animacji w sieci, którą chce i jednocześnie pozwoli freelancerowi ją skopiować. To jest pomysł myślenia od końca do początku i pracy z tym, co jest dostępne!

pracować z najlepszym przyjacielem

Z rozdziału o dobrym życiu doszliśmy do wniosku, że w związkach jest ogromny zysk, to znaczy, że najbardziej cieszy nas po prostu przebywanie z przyjaciółmi, w połączeniu z tym, że „większość dnia w dorosłym życiu spędzamy w pracy” oraz wtedy praca z przyjaciółmi lub najlepszym przyjacielem przynosi całkowicie szalony zysk. Jest to połączenie dwóch różnych idei, a w życiu i w praktyce swobodnego myślenia widać, że gdy istnieje połączenie kilku czynników, zwykle powoduje to dobrą eksplozję. Pomyśl jak działają te połączenia, choć nie polecam ich wszystkich, wódki Red Bull, papierosa i kawy, lodów na torcie czy koncertu w Cezarei. Jeśli wiesz, jak nawiązać dobre przyjaźnie w pracy, to jeszcze lepiej. W Black Jack Analyzer, mojej pierwszej firmie, zaczęliśmy nad tym pracować, ja, Uri Vichy, najlepsi przyjaciele z liceum, było naprawdę fajnie, dziś też rozumiem dlaczego, oboje zarabialiśmy pieniądze i pracowaliśmy z ludźmi, z którymi lubimy przebywać najbardziej. Nawiasem mówiąc, badania wykazały, że ludzie, którzy mają w pracy bliskiego przyjaciela, osiągają znacznie większą wydajność niż inni.

Bądź blisko miejsca, gdzie przepływają pieniądze

Żydzi

Żydów takich jak ja interesuje nie tylko zarządzanie pieniędzmi, hazard i ubezpieczenia. Tam płyną pieniądze i tak jak chce się pić i nikomu nie przeszkadzać, warto udać się nad rzekę, bo właśnie dlatego warto być blisko rzeki pieniędzy. Są też specyficzne obszary, w których płynie rzeka pieniędzy: zarządzanie pieniędzmi, hazard, płatności i ubezpieczenia. Dodaj do tego technologię, a otrzymasz to, czego zawsze szukamy – krzyżowanie w celu uzyskania dużego zysku przy niewielkim wysiłku.

Czytanie artykułów ekonomicznych jest częścią bycia blisko pieniędzy, przez lata była to moja jedyna edukacja finansowa.

Prawo „lokacyjne” w biznesie

Prawo „lokalizacji” występujące w prawach „małego wysiłku dla dużego zysku” doskonale sprawdza się w biznesie i zarabianiu pieniędzy. Chodzi o to, aby wybrać dziedzinę, która będzie łatwa do odtworzenia dla całego świata lub całego kraju, a także dziedzinę, w której będziesz miał jakąś przewagę.

Nikt nie będzie Ci bił brawo i nie powie: „Wow, wybrałeś naprawdę trudną dziedzinę i odniosłeś sukces”, lepiej wcześniej wybrać dziedzinę, w której łatwo Ci odnieść sukces i dużo na niej zarabiasz. Powiedzmy, że „zarządzanie pieniędzmi” dla osób, które chcą oszczędzać dla swoich dzieci, brzmi jak coś, co można powielić na całym świecie i warto sprawdzić, czy są w tym naprawdę odnoszące sukcesy firmy.

Uzyskaj odpowiedź, zamiast walczyć w błocie

Prawo „lokacyjne” zawiera bardzo ważną rzecz, a mianowicie uzyskanie odpowiedzi, czy biznes zmierza w dobrym kierunku, czy nie. Załóżmy, że sprzedaję jakąś usługę firmom, a samo sprawdzenie, czy biznes jest dobry, zajmie mi 5 lat, albo alternatywnie wymyśliłem grę karcianą, o której dowiem się w ciągu miesiąca, czy obrałem dobry kierunek. Oczywiście firma, która daje szybką odpowiedź, jest lepsza, jeśli zmierza we właściwym kierunku, a dzięki temu nie będziemy tracić lat. We wszystkich firmach, które wybrałem, zawsze szukałem dziedziny, w której można szybko odpowiedzieć, czy podążam we właściwym kierunku. Na stronie dla freelancerów o nazwie „Bizrif” w ciągu trzech miesięcy zauważyłem, że zmierza ona w całkowicie pokręconym kierunku i rzeczywiście ją zamknęliśmy, ale nie traciliśmy lat na walkę w błocie. Te same osoby, plus dwie, rok później budowaliśmy Plus500, gdzie w niecałe 24 godziny od uruchomienia dostałem odpowiedź, że to będzie doskonały biznes, więc powiedziałem też Shlomiemu, Omerowi, Galowi i Elad.

Osiadłem w Las Vegas

Wybrałem hazard, kiedy zobaczyłem Las Vegas. Próg wejścia był naprawdę niski.

Formuła, którą udoskonalałem przez lata, zaczęła się od zainteresowania dziedziną, w której ludzie wpłacają pieniądze do czarnej skrzynki z pola hazardowego. Chciałem, żeby było im wygodniej, bo wygoda to tak naprawdę biznes. Biznes sprawia, że pracujemy mniej ciężko i czujemy się komfortowo i bez tarć. Po trzecie, chciałem wprowadzić innowacje w oparciu o istniejący i odnoszący sukcesy produkt, który działa.

Oto krótka formuła: udany podobny produkt + pudełko, które jest w nim umieszczone + wygoda + nowość.

poszukaj replikacji w innych miejscach

W przedsiębiorstwie charakteryzującym się skalą firma może się rozwijać bez inwestowania energii lub zasobów dostosowanych do wzrostu. Internet dał właśnie takie możliwości. Przykładowym sklepem spożywczym jest biznes bez skali. I o to właśnie chodzi: mogę sprzedać tysiąc stołów do blackjacka bez pracy. Pudełko w tym stylu mi odpowiada, poszukaj „pudełka”, które będzie Ci odpowiadać.

Geniusz polega na znalezieniu dobrego modelu, który sprawdza się w określonym miejscu, powiedzmy, grze, która sprawdza się w Holandii, a następnie powieleniu go reszcie świata. Mniej więcej tak zrobiliśmy w Plus500 po zapoznaniu się z innymi firmami odnoszącymi sukcesy.

Skupić się na! Być skupionym na jednej idei, „głównej idei”, a przez pierwsze lata skupiać się jedynie na jej popchnięciu do przodu i udoskonaleniu o wymierny parametr. Główną ideą może być replikacja działalności do innych krajów.

rolka

Model spiralny oznacza sytuację, w której istnieje jeden mierzalny parametr, który można stosunkowo łatwo poprawić. W firmach, które założyłem, postęp zawsze odbywał się w modelu spiralnym – ciągłe zamykanie koła i doskonalenie, a następnie przechodzenie do coraz większego kręgu. Ma to kluczowe znaczenie w budowaniu świetnej firmy. Małe pęknięcie, a potem większe pęknięcie, dzięki czemu zawsze będziesz połączony z rzeczywistością. zacznij od małego kroku.

głównie do załatwienia, a nie do załatwienia i jeszcze jedna ważna rzecz

Mój zysk jest nasz

Inwestowanie wysiłku głównie, a nie w opiekę, to dokładnie minimalny wysiłek dla maksymalnego zysku. Brzmi to banalnie, ale niewiele osób zatrzymuje się i myśli przez cały czas: „Czy jestem teraz głównie zajęty, czy marnuję czas?”

Jest to cecha nabyta i nie rodzi się z nią, często nabywa się ją na podstawie osobistego doświadczenia i zrozumienia tego, co nie przyczynia się do mojego zysku, który niekoniecznie jest zyskiem finansowym.

Podobnie jak w książkach, gdzie liczba całkowita czasami zajmuje jedno zdanie, to jest najważniejsze.

Każdy ma swój zysk, może to być zdrowie, pieniądze, a nawet przyjemność z czynienia dobra innym, krótko mówiąc, to wszystko jest zyskiem. Aby być zajętym, musisz najpierw pomyśleć o swoim zysku, w przeciwnym razie po prostu grasz, i to zazwyczaj źle, i rozpraszasz się. Koncentrowanie się głównie, z doświadczenia, zwykle spotyka się u osób, które dorastały w obliczu braków finansowych lub emocjonalnych w swoim życiu i przez lata zdawały sobie sprawę, że zawsze można zrobić setki rzeczy, ale tylko kilka przyniesie maksymalny zysk. Kiedy miałem 24 lata, byłem w domu bogatego biznesmena zajmującego się hazardem, który przez dwie godziny opowiadał o swojej stronie internetowej. Ale od tego czasu jedno zdanie, które powiedział, utkwiło mi w pamięci: „Moim zadaniem jest mierzenie, ile wart jest klient i ile kosztuje mnie jego pozyskanie”. Kiedy to powiedział, dokładnie zrozumiałam, jakie to było ważne.

Głównym parametrem w biznesie jest średnia wartość klienta

Każda firma czy biznes zawsze może coś zmierzyć, poszukać czegoś mierzalnego. Najlepiej to co najważniejsze dla zysku firmy.

Załóżmy, że sprzedajesz wykłady, a następnie sprawdź, ile kosztuje Cię potencjalny klient zainteresowany wykładem, który kupuje od Ciebie.

Załóżmy, że na każde 10 zainteresowanych osób przypada wykład. A dla ciebie wykład jest wart 1000 NIS. Zainteresowany, dla ciebie wart 100 NIS.

Zatem w kampanii, którą przeprowadzisz, warto pozyskać zainteresowaną osobę za 100 NIS.

To najważniejsza część biznesu, pozwala wiedzieć, na czym stoisz.

Masz już przelicznik: wejdź na stronę > zainteresowany > wykład.

Warto wiedzieć, że każda kampania ma inny współczynnik konwersji na wykład.

Bardzo uprościłem przykład, ale kiedy zrozumiesz podróż swoich klientów i współczynnik konwersji na każdym etapie, łatwo będzie ci zrozumieć, czy coś poprawiłeś. Niesamowitą częścią wiedzy o tym, czy się poprawiłeś, jest wiedza, w którym kierunku powinieneś podążać. Nie ma ludzi, którzy znają „drogę” bez wskazówek, są ludzie, którzy odpowiednio mierzą i doskonalą. Stąd oczywiście wyłania się bardzo ważny punkt, a mianowicie wiedza, ile pieniędzy warto sprowadzić klienta.

Ważna część w tej sekcji

Interesujące jest nie tylko radzenie sobie z tym, ale także skupienie się na tym, przyjęcie tego, zaskoczenie, sprawienie, aby zastosować się do tego bez względu na wszystko, sprawienie, aby główna część się wydarzyła i zaopiekowanie się nią, i na tym polega innowacja. Nie tylko po to, aby zrozumieć, co jest najważniejsze, ale także aby być na tym laserem, skończyły mi się już obrazy. Na przykład już w młodym wieku zdałem sobie sprawę, że aby dostać się na Technion, wiodący uniwersytet w Izraelu, potrzebna jest matematyka i fizyka, ale nie potrzebny jest język francuski. Od chwili, gdy się tego dowiedziałem, nigdy nie postawiłem stopy na lekcjach francuskiego.

Nauczycielka zadzwoniła do mnie z dobrą nowiną o Hiobie, tak jej się wydawało: „Przykładam cię do immatrykulacji z wynikiem 50 z francuskiego” – odpowiedziałem jej po hebrajsku, bo po prostu nie znał francuskiego.

Dobry wieczór Żacqueline

„Nie potrzebuję tego do Technionu, dobry wieczór Jacqueline”. Wiedziałem, co jest ważne, matematyka i fizyka, i byłem w nich najlepszym uczniem na świecie, a najgorszym na świecie uczniem francuskiego. Najważniejsze jest laser i całkowite przejście na leczenie.

Na egzamin maturalny z francuskiego przyszedłem dla zabawy, przepisałem ze słownika, który mi pozwolono przynieść, i tak brzmiał mój esej na egzamin maturalny: „Ten słownik napisał Jean…” To jest jedyna rzecz, którą widziałem na końcu słownika, którą można skopiować. Nie wystarczy skupiać się głównie, ważne jest ignorowanie terapeuty.

Zostałem ranny przez wariata w Shekm

Czasami, a prawda jest taka, że przez większość czasu było to dla mnie przesadą, ciężko jest zawsze być na dobrej drodze. Przykładowo na kursie wojskowym robiliśmy ćwiczenie żołnierza na pustyni, kiedy jedna z dziewcząt z firmy powiedziała: „Ja tu zostaję, nie mogę dalej” – odpowiedziałam jej – „Pa! „, bo wiedziałem, że ćwiczenie ma charakter indywidualny, mimo że byłem dowódcą ćwiczenia. Trudno zachować równowagę w tej funkcji, ale po prostu cię oswoję, jeśli uważasz, że jestem idealny, bo tak zwykle robisz, opowiadając historie, dostajesz tylko to, co najważniejsze, co pokazuje, jak świetny jest pisarz, a nie traktowanie z punktu widzenia pisarza i najważniejsze z twojego punktu widzenia na temat niepowodzeń i problematycznych aspektów niektórych funkcji.

Jak to pomaga Plus500?

W Plus500 miałem już naprawdę doświadczenie głównie w handlu, a ponieważ przez pierwsze lata byłem dyrektorem generalnym, a potem nadawałem ton, nie każdy zajmował się głównie ze względu na swój charakter, więc my, jako założyciele, zadbaliśmy o rozrywkę. Niestety cecha rozproszenia jest widoczna u większości ludzi, ale tutaj możesz to zmienić, będzie to dla Ciebie niewielki wysiłek, a duży zysk.

Często powtarzaliśmy, gdy ktoś kichnął: „Jak to może pomóc Plusowi?” Na koniec rozmowy zawsze odpowiadałem: „Więc mamy zamknięte, tak?”. Druga strona zawsze pomyślała przez chwilę i powiedziała to, co zamknęliśmy lub nie zostały zamknięte, ale taki był cel promowania zamknięć. Kolejnym moim stałym stwierdzeniem było „a więc jesteśmy zsynchronizowani”, co oznaczało, że cała wiedza i poprawki zostały powiedziane. Ale wolę „jesteśmy zamknięci”.

To był nasz zysk, Plus500, i naprawdę miło jest, gdy wszyscy mają wspólny zysk.

Od zarania dziejów my, ludzie, jednoczymy się dla wspólnego zysku, niezależnie od tego, czy jest to polowanie, towarzystwo, pieniądze, wojna czy pokój.

Inwestowanie to mądre zagranie

Prawidłowe inwestowanie zgromadzonego kapitału, będące formą hazardu, jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Dlatego warto dowiedzieć się, jak to zrobić, niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem pasywnym, czy aktywnym.

Już w młodym wieku znalazłem swój kierunek w sprzedaży „hazardu” (w grach, inwestycjach i systemach tradingowych) – nie potrzeba żadnych zapasów, nie potrzeba kapitału początkowego, a gdy jest się po właściwej stronie – jest stały zysk. Zawsze pociągał mnie hazard, gdy istnieje statystyczny zysk (podobnie jak sprzedaż ubrań z zyskiem). Zacząłem bardzo skromnie (symulator blackjacka), a stamtąd trafiłem do największego kasyna na świecie, Bursa.

Warto zapoznać się z narzędziami w ramach swojej drogi do akumulacji kapitału. Nie bierz wszystkiego, co tu jest powiedziane, za prawdę, sprawdź wszystko w innych źródłach i zgodnie z logiką. Na dobrą inwestycję powinieneś patrzeć jak na zakład z prawdopodobną przewagą.

Moja żona Dana mówi dzieciom: „Spójrzcie na tatę, on ciężko pracował, studiował, założył firmy i tylko raz dokonałem dobrego wyboru”. I to jest najważniejsze w inwestycjach, aby inwestować indywidualnie, ale tego macie pewność i mogą coś zmienić, nawet jeśli jest to jedna inwestycja na 20 lat.

Przeczytaj dużo książek ze wszystkich dziedzin, znajdziesz w nich sposoby, przez które przeszli inni i będą w stanie skrócić Twoje procesy. Tutaj zebrałem rekomendacje dotyczące doskonałych książek inwestycyjnych .

Zero tarcia

Ta działalność zapewnia klientowi większą wygodę, a niski poziom tarcia przy zakupie i obsłudze produktu lub usługi jest ważną częścią, o której często zapomina się w tym procesie, ponieważ stale chcemy dodać kolejną funkcję.

Najważniejszą rzeczą, jaką robi każda firma lub firma, jest sprawienie, aby ludzie pracowali mniej i czuli się bardziej komfortowo. To właśnie napędza nas przez większą część dnia. Chcemy po prostu pracować łatwiej. Otrzymywać to, co kochamy, bez przygotowywania tego. Spotkać idealnego partnera, nie będąc kimś ani czymś, w skrócie odpocząć, gdy wszyscy dla nas pracują.

Widzieliśmy w Plus500, że jeśli domyślnie podajesz kwoty i nie pozwalasz użytkownikowi na wprowadzenie kwoty, zwiększa to wykorzystanie i wielkość depozytu, i pokazuje dokładnie prawo – pozwól użytkownikom łatwo pracować bez zbyt wielu wyborów. Myślę też, że na tym polega różnica między iPhonem a Androidem, iPhone jest znacznie prostszy.

W sprzedaży może to mieć ogromne znaczenie, jeśli poprosisz Miusera o przesłanie Ci czegoś lub podanie jego numeru telefonu. Nie mówię, żebyś tego nie robił, ale w każdym biznesie ważne jest płynne i bezproblemowe doświadczenie. Można pójść dalej i poszukać takich firm i w nie zainwestować. Widziałem tę prostotę w Tesli, zegarów prawie nie ma, a deska rozdzielcza kierowcy jest całkowicie czysta. Całkowicie odczuwalne jest zerowe tarcie.

Apple Pay zapewnia także zero tarć – nie musisz podawać adresu, naciskasz przycisk i bum.

Pieniądze dla młodych, bo starzy nie są głodni

Możesz zyskać, gdy zdasz sobie sprawę, że bogaci starzy ludzie nie są na bieżąco z nową technologią.

Starzy kapitaliści zazwyczaj kontrolują środki pieniężne w gospodarce. Ale co kilka lat pojawia się nowa technologia, że „starzy ludzie”, tak jak ja, nie wiedzą już, jak przełożyć to na pieniądze i wcale nie są też głodni.

W latach 80. był to komputer osobisty, pod koniec lat 90. był to Internet, od 2008 r. były to telefony komórkowe, a dziś, w 2023 r., to sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki komunikujemy się za pomocą telefonów komórkowych i komputera . Masz ogromną szansę na zarobienie pieniędzy, gdy taka technologia się pojawi, ponieważ starzy ludzie i stare firmy nie wiedzą, jak to zjeść i są naprawione.

Tu nie ma co za dużo myśleć, trzeba atakować jak myśliwi.

Aby zarabiać pieniądze, musisz podążać za trendami i ulepszać to, co jest.

Globalne ocieplenie i niszczenie środowiska stają się coraz bardziej niepokojące. Na przykład między 1880 a 2021 rokiem średnia temperatura Ziemi wzrosła o ponad 1 stopień Celsjusza, co doprowadziło do niszczycielskich klęsk żywiołowych, takich jak pożary i huragany.

W miarę ciągłego postępu medycyny, populacje na całym świecie starzeją się, a średnia długość życia rośnie. Na przykład globalna oczekiwana długość życia wzrosła z 66,5 lat w 2000 r. do 72,9 lat w 2021 r. Tendencja ta przyczynia się również do spadku liczby urodzeń, ponieważ współczynnik dzietności spadł z 2,65 dziecka na kobietę w 2000 r. do 2,4 w 2021 r.

Niedobór wody pogłębia się, a około 1,5 miliarda ludzi jest szczególnie podatnych na wodę. Jednocześnie nasilają się problemy zdrowotne, takie jak otyłość, które w 2021 r. dotkną ponad 650 milionów dorosłych na całym świecie.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w związku z powszechnym stosowaniem klimatyzacji, samochodów elektrycznych i innych technologii. Tym samym liczba pojazdów elektrycznych w użyciu na całym świecie wzrosła z 3,2 mln w 2017 r. do około 10 mln w 2021 r.

Klasa średnia powiększa się, zwłaszcza w Indiach i Chinach, gdzie według przewidywań łączna populacja klasy średniej do 2030 r. osiągnie 3,2 miliarda. Jednocześnie wzrasta koncentracja bogactwa – 10% najlepiej zarabiających kontroluje obecnie 76% światowego bogactwa.

Rośnie zależność od studiów akademickich w celu akumulacji kapitału, co skutkuje bardziej konkurencyjnym krajobrazem edukacyjnym. Tymczasem czas spędzany przed ekranem rośnie, szczególnie na urządzeniach mobilnych – w 2021 r. przeciętny dorosły spędza na urządzeniach mobilnych około 3 godzin i 43 minut dziennie.

Rośnie znaczenie pieniędzy w społeczeństwie, podobnie jak tendencja do indywidualizmu, gdy coraz więcej ludzi ceni „ja” ponad „my”. Na przykład odsetek samotnych dorosłych w Stanach Zjednoczonych wzrósł z 37% w 1976 r. do 50% w 2021 r.

W miarę postępu cyfryzacji różne systemy stają się coraz wydajniejsze i bardziej ze sobą powiązane. Ta transformacja jest widoczna w krajobrazie mediów, który przekształcił się z pojedynczych kanałów w tysiące źródeł, w tym sieci społecznościowe.

Siła inżynierów rośnie dzięki rozwojowi analityki i podejmowaniu decyzji w oparciu o dane. Rośnie także radykalizacja reżimów, a w różnych częściach świata szerzą się skrajne ideologie.

Jako sposób radzenia sobie z wyzwaniami fiskalnymi rządy wybierają inflację zamiast podnoszenia podatków. Ta preferencja doprowadziła do pojawienia się „megaj” i zwiększonej urbanizacji, przy czym oczekuje się, że do 2050 r. 68% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich.

Produkcja energii przesuwa się w kierunku fotowoltaiki lub energii jądrowej, a moc fotowoltaiczna wzrośnie z 227 gigawatów w 2015 r. do ponad 700 gigawatów do 2021 r. Nagromadzenie wiedzy ludzkiej stale rośnie wykładniczo, a Internet odgrywa kluczową rolę w rozpowszechnianiu wiedzy.

Aby lepiej zrozumieć te trendy, zaleca się zbadanie reprezentacji graficznych, takich jak te dostarczone przez Visual Capitalist Signals.

Zainwestuj w swoje zdrowie

Najlepszą inwestycją z największym zwrotem i pewnym zwrotem jest inwestycja w swoje zdrowie. Zadbaj o to, aby pieniądze nie trafiały do służby zdrowia – zadbaj o zdrowie swoje i osób za które odpowiadasz. Zapobiegniesz chorobom (to jest tanie) i tym samym nie wyleczysz chorób (to jest drogie). Swobodna myśl o tym, jak dobrze żyć. W ostatnich latach można zaobserwować tendencję do przekierowywania środków na opiekę zdrowotną z innych źródeł (takich jak wycieczki i wyżywienie).

Jak nie przegrać

Nadzieja nie jest strategią! Trzeba postępować mądrze.

Zrozum swoją listę uprzedzeń .

Minimalizuj (dosłownie maksymalizuj) wszystko, co jest dla Ciebie ważne, a nie tylko pieniądze: zysk finansowy, czas inwestycji, możliwe rozczarowania. Wierzę, że większość z Was dojdzie do wniosku, że preferowaną opcją są indeksy długoterminowe.

Bądź na dobrej (statystycznej) bazie – „prawo podstawy” w zasadzie oznacza, że zawsze będziesz „obstawiał” statystycznie dobre wartości procentowe przed swoimi „konkurencjami”, aby odnieść sukces. Przykładowo, jeśli zawody finansowe przynoszą średnio 20 000 NIS miesięcznie, a zawody projektowe 4000 NIS miesięcznie, to jeśli wybierzesz zawód finansowy – to już jesteś na dobrej bazie wyjściowej – 20 tys. NIS. Jeśli przeciętnie ktoś, kto zakłada firmę, zarabia milion szekli miesięcznie, jest to jeszcze lepsza podstawa. Podstawowe prawo ma zastosowanie do wszystkiego w życiu. Oto przykład pieniędzy. Można go zastosować do zdrowia, wyboru partnera lub sportu.

Popraw swoją pensję (celowo jest to napisane w języku kobiecym, ale dotyczy wszystkich płci) – sprawdź na rynku, ile zarabiasz w swoim zawodzie i co roku proś o podwyżkę. Jeśli uważasz, że nie zasługujesz na podwyżkę, działaj tak, aby ją otrzymać: uczęszczaj na kursy, kończ zadania, podkreślaj swoje sukcesy.

Nie bój się opuszczać miejsca pracy – jeśli Twoja sytuacja nie jest dobra i jesteś na niej zależny – oznacza to, że jesteś zależny od drugiej strony, czyli nie od siebie. Dlatego postępuj tak, aby nie być zależnym od miejsca pracy, ani żadnego innego czynnika, który je determinuje, wolność myślenia i działania jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu w każdym parametrze. Sprawdź możliwości, zdobądź nowy stopień, awansuj, po prostu nie polegaj na miejscu pracy. W ten sposób Twoja pensja również wzrośnie, ponieważ miejsce pracy, które czuje się zależne, wykorzystuje to.

I oszczędności zniknęły.

Jedną z rzeczy, które niedawno uświadomiłem sobie za pomocą wolnej myśli, jest to, że skromność jest wartością krytyczną nie tylko w sprawach pieniędzy, samochodu czy ducha, ale jest ważna w wielu obszarach. Zaletą bycia pokornym jest to, że nie jesteś zależny od zdobycia więcej. Nie będziesz dążył do osiągnięć tylko po to, by wywołać zewnętrzne wrażenie. Ile możemy zyskać, jeśli zrozumiemy korzyści płynące ze skromności.

Podczas przemówień i dyskusji: Skromność daje ci możliwość wzięcia pod uwagę, że się mylisz i zmiany zdania. Pozwala na margines błędu.

Dom: Skromność pozwala zrozumieć, co w domu jest naprawdę ważne. Dom, który jest za duży, wymaga wielu konserwacji i jest podatny na kolejne awarie i awarie, i nie daje spokoju.

Samochód i produkty: Skromność w zakupie samochodu i produktów rozbija poczucie konsumpcji i materializmu. Badania wykazały, że materializm nie zapewnia szczęścia.

Jedzenie: wybór prostych i skromnych składników sprawi, że nasze odżywianie będzie zdrowsze i bardziej zrównoważone.

Odzież: Skromność w wyborze odzieży ostatecznie zapewnia komfort w naszym codziennym życiu, a ponadto stanowi także oszczędność finansową i środowiskową.

Dzięki uprzejmości zwycięzców i przegranych: gdy wygrywasz skromnością, nie tworzysz agresywnych przeciwników. Kiedy przegrywasz skromnie, daje to znacznie większą motywację i siłę do poprawy.

Na rynku pracy: Skromność pomoże rozwinąć dobre i normalne relacje międzyludzkie, co może pomóc w zdobyciu awansu w miejscu pracy.

We wszystkim, co robisz i chcesz poznać stopień skromności, powinieneś zadać dwa pytania: jedno – czy sprawia ci to przyjemność bez względu na innych. Drugie – czy inni potrafią tego pozazdrościć i jeśli świadomie sprawisz, że inni będą Ci tego pozazdrościć. Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest negatywna, a odpowiedź na drugie pytanie jest pozytywna, sytuacja jest zła. Prawdopodobnie robisz coś, na co warto zwrócić uwagę.

Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi „tak”, a odpowiedź na drugie pytanie brzmi „tak”, wniosek jest taki, że musisz zachować dyskrecję, ponieważ twoja radość z działania może wzbudzić zazdrość u innych. Jest to rzeczywiście problematyczna sytuacja, ponieważ najtrudniej jest nie wykonać danej czynności.

Zatrudniony na sterydach

Jesteś zatrudniony i chcesz awansować w pracy? Traktuj firmę, dla której pracujesz, jakby była Twoją firmą. Zmień środowisko pracy, promuj swoje pomysły, które Twoim zdaniem zmienią oblicze społeczeństwa, i oczywiście po cichu upewnij się, że wszyscy wiedzą, że to Ty forsujesz.

W końcu w prywatnych firmach utalentowani ludzie awansują, a talent buduje się z czasem, a przy mądrej pracy zwraca się uwagę niekoniecznie na ciężką pracę, ale na mądrą pracę.

Kupuj tanio, sprzedawaj drogo

Myśl o wartości firm swobodnie (niezależnie), ponieważ (cena) konsensusu jest wyceniana na rynku. Podam przykład: wszedłeś do sklepu na pchlim targu i zobaczyłeś obraz. Myśląc o jego przyszłym potencjale, założyłeś, że jest wart 100 NIS, ale tak naprawdę cena wynosi 50 NIS – zatem z Twojego punktu widzenia wydaje się, że warto go kupić, ale zawsze dodasz miejsce na błąd w wycenie.

Wejdź w tryb myśliwego, który spokojnie czeka na zdobycz: nie bądź aktywny – jedną z naszych największych trudności jest cierpliwe czekanie, gdy nasze pieniądze nie działają. Dokonaj kilku indywidualnych inwestycji i cierpliwie czekaj na pozytywne rezultaty. Największą trudnością jest zaatakowanie ofiary bez poruszania się.

W dłuższej perspektywie akcje przynoszą najwyższy zwrot ze wszystkich aktywów i dlatego są najlepszym aktywem do długoterminowego trzymania, biorąc pod uwagę, że nie tracą zwrotu z opłat transakcyjnych. Inwestowanie w indeksy za pośrednictwem funduszy ETF jest lepsze dla 90% ludzi, głównie dlatego, że mniej osób wyjdzie z rynku i ponownie na niego wejdzie. Kluczem do sukcesu jest długotrwałe utrzymanie się na rynku i nie wychodzenie z niego. Często ludzie mylą się w niewłaściwym czasie. Trzeba się liczyć z tym, że będą lata, w których stracimy nawet 50% inwestycji. Ale na dłuższą metę pewnie będzie dobrze.

Bądź myśliwym, a nie ofiarą

W trybie myśliwego powinieneś cierpliwie czekać na okazje. Czasami mijają miesiące lub lata, zanim nadarzy się okazja (zaproponowano Ci dołączenie do nowej firmy, widziałeś dom w dobrej cenie lub teraz istnieje możliwość wejścia na nową, dochodową dziedzinę). Kiedy przybywa, zostaje zaatakowana. Wszystko, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces w tej dziedzinie, to kilka możliwości, to wszystko.

Pomyśl prosto – działania wymagające trzech kroków są bardziej niebezpieczne niż działania wymagające jednego kroku. Załóżmy, że ryzyko zaplątania się w kroku wynosi 20%; Szansa na bezpieczne przejście trzech kroków wynosi około 48%; Szansa na bezpieczne przejście jednego kroku wynosi 80%! Myśl prosto – trudne, ale wartościowe.

Przy każdej inwestycji pomyśl i zadaj sobie pytanie: „Jak możesz tutaj stracić?” Staraj się wchodzić w inwestycje, w których bardzo trudno jest stracić – ryzyko jest małe, a zysk (pozytywny) duży.

Gotówka (w banku, na rachunkach, w szafie lub w dowolnym miejscu, które nie nalicza odsetek powyżej inflacji) to doskonały sposób na utratę pieniędzy – co roku traci ona na wartości ze względu na inflację.

Czy Żydzi kochają pieniądze? i zainteresowanie?

Wolno mi napisać taki tytuł, bo jestem Żydem.

Procent składany – to prawo uniwersalne, jeden z cudów świata, a w inwestycjach – jedno z najważniejszych praw. Kiedy inwestujesz odsetki w postaci dywidend lub innego zysku z powrotem w fundusz, wzrost kapitału jest ogromny. Prosty przykład – inwestycja o wartości 10 000 NIS na 25 lat przy oprocentowaniu 10% rocznie przyniesie 110 000 NIS. To 11 razy więcej pieniędzy. Kiedy bierzesz pożyczkę, prawo jest przeciwko tobie, a pożyczkodawca wykorzystuje je na twoją szkodę. Prawo to dotyczy nie tylko pieniędzy, ale także wiedzy, umiejętności i kariery. Inwestuj z powrotem to, co zyskałeś lub czego się nauczyłeś, aby ulepszyć swoje umiejętności – tak robią mądrzy i odnoszący sukcesy ludzie.

Ezechiel Bomba proroka

Nie próbuj przewidywać rynku – jest to zdecydowanie zalecane, ale w krótkim okresie rynek jest losowy. Więc nie rób tego.

Ważna gra toczy się pomiędzy krótkoterminową a długoterminową perspektywą – w dłuższej perspektywie można dostrzec trendy i zyski, ale naszym instynktem jest patrzenie na krótką metę i reagowanie, a to ma destrukcyjny wpływ na zyski. Inwestuj długoterminowo.

Nie wdawaj się w skomplikowane sytuacje biznesowe. Zaoszczędzi to mnóstwo pieniędzy i bólów głowy.

Dowiesz się o prawdopodobieństwie i różnicy między „istnieje 10% szans, że dzisiaj będzie padać” a „dziś będzie padać”. Dobra książka na ten temat: Naked Statistics .

W każdej inwestycji lub decyzji będziesz szukać i rozumieć swoją statystyczną przewagę nad drugą stroną. Jeśli zaoferuję ci pół szekla, gdy uda ci się rzucić monetą, a gdy nie zgadniesz – stracisz szekla, przy każdym rzucie monetą stracisz średnio 25 szekli, czyli 25% zainwestowanych pieniędzy – zniknie. Możliwe, że po 10 strzałach odniesiesz zysk, ale to niczego nie dowodzi – zrozum ten punkt, a będziesz już miał dużą przewagę. Dużym plusem i małym minusem są dobre inwestycje lub przedsięwzięcia.

Jeśli kupisz ETF, pozostań przy nim do czasu, aż będziesz musiał zdobyć pieniądze. Ideałem jest to, że certyfikat wypłaca dywidendę i wtedy będziesz z niego korzystać, a nie z pieniędzy znajdujących się w koszyku certyfikatu.

Nie inwestuj w konkretne akcje czy obligacje, a jedynie w fundusze ETF z całego świata, na wszystkich indeksach.

W dowolnym kanale zawsze inwestuj długoterminowo, 5 lat lub dłużej. Szybki zysk to inwestycja długoterminowa.

Nigdy nie inwestuj w oparciu o gwarantowany zwrot z niewiarygodnego źródła. Na przykład: „10% zwrotu z mieszkań w Grecji”.

Gdzie kryje się zainteresowanie?

Całkowicie ignoruj zalecenia osób mających zainteresowania, takich jak doradcy inwestycyjni i tym podobne.

Ze względu na opłaty lepiej nie zadzierać z funduszami hedgingowymi i tym podobnymi. Przeczytaj tutaj, dlaczego fundusze ETF są lepsze.

Myśl długoterminowo i interpretuj trendy z lat, a nie wydarzenia dzisiejsze lub wczorajsze. O wiele łatwiej jest dostrzec tendencje całoroczne, takie jak zmniejszająca się populacja, przechodzenie na samochody elektryczne, wpływ sztucznej inteligencji na usługi, niż – wczoraj Tesla spadła o 15%.

Indeksy (przez ETFy) i apartamenty to najlepsza inwestycja dla niedoświadczonych inwestorów.

Nie bój się zakładać firmy lub firmy. Opłaci się, jeśli wytrwasz i sprzedasz dobry produkt lub usługę.

Nie „przechodź obok i ignoruj” w sytuacjach biznesowych – jeśli jest coś, czego nie rozumiesz, kopnij głębiej i zrozumiej, jeśli nie możesz zrozumieć – zrezygnuj z umowy.

Wyobraź sobie inwestycję za pięć lat do przodu. Co powiedziałoby Twoje „ja” z przyszłości na temat dokonanej przez Ciebie inwestycji: „Powinienem był zachować się bardziej agresywnie”, „Wiedziałem, że nie należy ufać kłamcom”.

Dobre inwestycje to zazwyczaj możliwości inwestycyjne, których inni nie widzą w swoim przyszłym potencjale, np. firma, którą można tanio sprzedać, a w przyszłości można odzyskać.

Mądry partner, niemądry partner – rozróżniaj partnerów. Powiedzmy, że założyciele firmy x – nie należy myśleć, że wszyscy założyciele są silni. Zwykle jeden jest najważniejszy, czasem wszystkie. Ale ważne jest, aby je rozróżnić.

Przestań zaprzątać sobie głowę

Największą trudnością jest wdrożenie, a nie pomysły. Dobrym sposobem na wdrożenie tego jest spisanie listy zadań do wykonania na początku każdego dnia i upewnienie się, że wszystkie zostały wykonane. wszyscy.

We wszystkim lecz problem, a nie objaw. Jeff Bezos, który zbudował firmę, która zmieniła sposób, w jaki ludzie robią zakupy, powiedział to mocne zdanie: „Nie naprawiasz objawu, rozwiązujesz problem, który spowodował objaw”. I to jest sekret sukcesu Amazona w ciągu ostatnich 20 lat lat” – 12:33 na YouTube ten .

Konsultanci z ograniczoną odpowiedzialnością – większość innowacyjnych pomysłów zostanie przyjęta (lub zgodnie z historią została przyjęta) z dużą podejrzliwością. Osobiście nie jestem wielkim fanem doradzania, czy dany pomysł jest dobry, czy nie. Jak powiedział Gandhi: „Na początku ignorują, potem się śmieją, potem walczą, aż w końcu wygrywasz”. Gdyby było jasne, że dany pomysł jest dobry – każdy by to zrobił.

Bardzo ważne jest, aby alokować pieniądze i mądrze je inwestować w biznes. także w kraju. Warren Buffett robi to w biznesach, w które inwestuje – jest to cecha, którą posiada niewielu liderów i menedżerów.

Ekonomia prezentów

Od zarania dziejów ludzie angażowali się w dawanie i branie. Dawanie i otrzymywanie prezentów jest ważną częścią biznesu, buduje zaufanie między ludźmi.

W biznesie w końcu istnieje więź między ludźmi. Przez te wszystkie lata starałem się dotrzymać słowa, chociaż czasami zgrzeszyłem i nie dotrzymałem słowa. Zawsze staraj się popierać to, co mówisz. Warto dawać prezent, nie oczekując zwrotu od drugiej strony, wpływa to na postrzeganie wartości firmy przez zespół firmy.

Informacje zwrotne

Zachęcanie do prawdziwego feedbacku w celu ciągłego doskonalenia różni się od prawa spiralnego, w spirali jest informacja zwrotna, w tym prawie zachęcamy ludzi do przekazywania sobie nawzajem prawdziwych informacji zwrotnych.

Aby się ulepszyć, potrzebujemy informacji zwrotnej . Ludzie boją się dawać negatywną opinię, zachęcaj ich do tego. Z negatywnej opinii można dowiedzieć się znacznie więcej niż z pozytywnej. Zwykle mówi się, że pozytywne opinie nie wstydzą się, negatywne są trudniejsze do zaakceptowania. Czasami cisza jest negatywną informacją zwrotną, ale zawsze staraj się utrzymywać relacje lub miejsce pracy, które charakteryzuje się całkowitą przejrzystością, na dobre i na złe. Jeśli dasz innym negatywną opinię, ty również otrzymasz negatywną opinię, a to naprawdę pomoże ci iść do przodu.

Nic nie przychodzi łatwo

Jedną z rzeczy, z którymi się zetknąłem na przestrzeni lat, jest to, że w biznesie nic nie jest proste, często pojawiają się komplikacje, o których się nie myśli.

Nic nikomu nie przychodzi łatwo. Nawet najlepsi tenisiści zaczynali z wielkim trudem. Nawet najprostsze rzeczy napotykają nieoczekiwane problemy. Znając to prawo, nie dziwisz się, gdy utkniesz w problemach, wręcz przeciwnie, uśmiechasz się i pamiętasz o prawie. Prawdziwą sztuką jest na początku ciężko pracować, a potem wszystko może przyjść łatwo.

Banan robi różnicę w biznesie

„Efekt banana” – w Twojej firmie ważne jest, abyś zawsze „podniósł banana”, czyli gdy ktoś z zespołu widzi problem lub coś, co należy naprawić, aby nie ignorował tego, ale starał się rozwiązania – nie tylko problemu, ale także tego, co go spowodowało. Głównie w firmach średnich i rządowych panuje tendencja do ignorowania „banana na podłodze”. Nie zależy to od ludzi, ale także od ducha społeczeństwa. W Plus500 i Play65 nie zostawiliśmy żadnych „bananów” na podłodze. Wiele razy, gdy pracuje się w uporządkowanym miejscu, z czystymi i uporządkowanymi ulicami, łatwo jest zrekrutować ludzi, którzy zbierają „banany”, bo tak widzą wszędzie i w drodze do pracy, wiadomo też, że zmniejsza to przestępczość.

Kultura każdego dnia pokonuje strategię

W Plus500 starałem się szerzyć kulturę skromności i perfekcyjnego wykonywania zadań, a także dbania o użytkowników i nigdy nie kłamać ani nie obiecywać, że zarobią pieniądze.

Kultura była taka, że robiliśmy coś dużego i budowaliśmy markę firmy przez wiele lat.

Zatrudnialiśmy tylko ludzi, którzy chcieli zrobić coś wielkiego, bez popisywania się, ludzi spokojnych, ale z super umiejętnościami. To stworzyło kulturę w towarzystwie robienia pięknych rzeczy, a także doprowadziło do strategii ukierunkowania i otwarcia rynków, aby robić to, co jest dobre dla społeczeństwa. Powtarzałem to zdanie bez końca: „Rób to, co jest dobre dla społeczeństwa”.

Strategia zmieniała się od czasu do czasu, ale kultura pozostała.

Słyszysz wiele modnych słów „strategia mobilna”, „strategia bla bla”, które nie są interesujące.

Kultura każdego dnia pokonuje strategię.

myśl ładnie i czysto

Ciągła refleksja jest kluczem, szczególnie dla długoterminowego sukcesu. Utalentowany menedżer może spędzić 15 godzin na myśleniu o celach swojej firmy, podczas gdy inni mogą spędzić tylko 5 godzin. Nie czyni cię to mądrzejszym, ale naraża cię na więcej pomysłów. Myślenie, podobnie jak chodzenie, pozwala odkrywać nowe miejsca.

Pamiętam czas, kiedy stanąłem przed poważnym wyzwaniem w mojej karierze. Spędziłem niezliczone godziny na ponownej ocenie i dostosowaniu zarówno celów krótkoterminowych, jak i długoterminowych, utrzymując główną ideę na pierwszym planie. Takie podejście doprowadziło do mojego ostatecznego sukcesu, który wymagał dziesięciu lat wytrwałości i poświęcenia.

Zmierzenie się z twardymi prawdami jest niezbędne, podobnie jak wyobrażenie sobie, że Twoja firma kwitnie na całym świecie. Kiedyś spotkałam się z trudną sytuacją, w której musiałam stawić czoła niewygodnej rzeczywistości. Rozpoznając to i wyobrażając sobie możliwości, udało mi się poprowadzić firmę we właściwym kierunku.

Słowa mają taką samą wagę jak czyny. Twoi współpracownicy będą stale analizować Twoje zachowanie, zwłaszcza jeśli zajmujesz stanowisko kierownicze. Ważne jest, aby być autentycznym w swoich osiągnięciach, ponieważ oszustwo w końcu zostanie wykryte. Byłem kiedyś świadkiem upadku kolegi, który fałszował swoje osiągnięcia, co ostatecznie doprowadziło do utraty zaufania i wiarygodności.

Obejmij się pięknem, bo ono często przynosi pozytywne rezultaty. Zawsze pociągały mnie estetyczne przestrzenie i doświadczenia, co pozwoliło mi stworzyć środowisko sprzyjające kreatywności i sukcesowi.

Konsekwentnie zastanawiając się, przewartościowując cele, stawiając czoła wyzwaniom i podkreślając autentyczność i piękno, możesz osiągnąć długotrwały sukces w życiu osobistym i zawodowym.

Wychodzą na scenę i zdradzają

Z mojego 25-letniego doświadczenia biznesowego wynika, że większość ludzi oszukuje dla pieniędzy. Przez lata zebrałem ze sobą ludzi, którzy nie zdradzą w imię pieniędzy i władzy, to oni założyli ze mną Plus500. Mój wniosek, który może pomóc również Tobie, jest taki, że jeśli oddasz komuś kontrolę nad firmą i nie będziesz mógł go zwolnić, kiedy tylko chcesz, jest bardzo prawdopodobne, że zdradzi Cię dla pieniędzy. Widziałem to we wszystkich firmach, które założyłem i w które byłem zaangażowany. Pomogłem wielu ludziom stać się bogatymi i u nich też to widziałem. Jeśli jesteś właścicielem firmy, zachowaj władzę przy sobie, chyba że chcesz zakończyć działalność.

Może i ja bym tak oszukał, nigdy nie byłem w takiej sytuacji, ale to dobrzy ludzie, którzy oszukiwali, człowiek prawdopodobnie zmienia się wraz z pieniędzmi, władzą i zazdrością. Jest to w pochyleniu sceny , w narzędziach wolności. Właściwie znasz osobę, która nie oszukuje, ale kiedy widzi pieniądze i władzę, zmienia się i staje się nową osobą.

Efekt sceny widać nawet u „przyjaciół”, którzy dziś są u władzy.

Wybierz partnerów i podaj im procenty

Później przeczytacie o moich partnerach w Plus500, każdy z nas wniósł inną zdolność, połączenie umiejętności doprowadziło nas do zbudowania jednej z najbardziej dochodowych izraelskich firm. W 2020 roku firma zarobiła 500 mln dolarów zysku netto.

Tutaj znajdziesz podsumowanie danych Plus500 .

Mieliśmy wspólną historię w poprzednich firmach i oni mnie przeżyli. Jedna z poprzednich firm, którą nazwaliśmy BizReef, firma dla freelancerów, była ogromną porażką. Z dokładnie tym samym zespołem i jeszcze jednym zbudowaliśmy Plus500.

Jedną z rzeczy, o którą zawsze dbałem przy wyborze partnerów, były uczelnie wiodące i te z dobrym potencjałem, niekoniecznie sprawdzonym. Szukałem punktów, które wskazywałyby na potencjał: studiowałem dwa stopnie naukowe jednocześnie na Uniwersytecie w Tel Awiwie, byłem oficerem armii, pracowałem w zespole programistów w start-upie, pracowałem w Google, pracowałem w Intelu itp. Najczęściej korzystałam ze wskazówek od kogoś, kto mnie do niego skierował.

Zawsze mieli procent w biznesie, co sprawiało, że dawali z siebie znacznie więcej niż zwykle.

Osobiście, gdy pracowałem w start-upie bez procentów, w ogóle mnie to nie interesowało, a byłem najgorszym pracownikiem na świecie.

Codziennie przychodziliśmy do „pracy”, ale dla nas była to walka, a nie praca, chcieliśmy wygrać. Każdego dnia podejmowaliśmy setki decyzji, wiele z nich było trudnych, ale ostatecznie w Plus500, Play65 i innych firmach trzeba było podjąć tysiące decyzji, zanim system został uruchomiony. A kiedy pytają mnie, na czym polega sekret, to jest część tajemnicy – podejmować tysiące dobrych decyzji, czasem setki dziennie.

Omar Elazari, dowódca dowódców

Najlepszy CTO w Izraelu

Założyciel Plus500 i Super Partner.

Poznałem Omara poprzez podziemne ogłoszenie moje i Elada w Internecie, kiedy wraz z Eladem szukaliśmy założyciela/CTO do jednego z przedsięwzięć, które założyliśmy po play65 i przed plus500. Reklama w Google Ads brzmiała mniej więcej tak: „Przestań być wariatem na statku z niewolnikami, zajmij się start-upem”. Po krótkiej rozmowie i kilku logicznych pytaniach zrozumiałem, że to człowiek wartości, zdeterminowany na sukces i pewny siebie jego zdolności, a także fakt, że ukończył z wyróżnieniem Technion i był oficerem w jednostce bojowej, sprawiły, że zaufałem swojej intuicji.

Omer sprawdził się i razem ze Shlomim szybko opracowali doskonały produkt i umożliwili nam jako firmie wypróbowanie szerokiej gamy strategii biznesowych, dzięki czemu szybko doszliśmy do wniosku, że rozwijane wówczas przedsięwzięcie było areną dla freelancerom świadczącym różne usługi, brakowało jednocześnie wykonalności biznesowej, a przynajmniej takiej, która zarabiałaby, że nie była na szczycie inwestorów, więc pospieszyliśmy się z jej zamknięciem.

zwycięska drużyna

Kiedy masz silny i szybki zespół programistów, dobrze rozumiejący stronę biznesową, jest to równoznaczne z prowadzeniem Ferrari, podczas gdy wszyscy inni czołgają się po traktorach i orają pola.

Praca między nami toczyła się na poziomie „co jest potrzebne”, zwykle prywatnie, a stamtąd sprawy robiono już samodzielnie, gdy zrozumienie jest na wysokim poziomie, nie trzeba wiele definiować, a to oszczędza wiele praca i niepotrzebne „przechwalanie się”, takie jak dokumenty, spotkania, podsumowania itp.

Było dla mnie jasne, że chcę, żeby kierował rozwojem w Plus500.

Plus500 był krokiem naprzód pod względem złożoności rozwoju – weszliśmy w świat czasu rzeczywistego – to znaczy, że wszystko musi być bardzo szybkie i reaktywne, finansowo – wszystko musi być bardzo dokładne i proste – biorąc pod uwagę świat finansów co do tego dnia było bardzo złożone, a przez to proste i intuicyjne dla użytkownika końcowego.

Omar i Shlomi opracowali stronę serwerową w bardzo krótkim czasie i obejmowała ona wiele, wiele systemów – finanse, handel, marketing, płatności, zarządzanie klientami, wiele API i nie tylko, a wszystko musiało działać cały czas, bezpiecznie i w bardzo dokładny i szybki sposób.

Siedem miesięcy urodzenia

Długa droga, jaką przebyliśmy zaledwie 7 miesięcy później, była pełna dobrych decyzji, które podjęliśmy, ale także mnóstwa szczęścia,

Jedną z dobrych rzeczy, które zrobiliśmy podczas opracowywania Plus500, było przetestowanie nowych, opracowanych przez nas funkcji lub innych parametrów, które chcieliśmy przetestować, przy użyciu grup testowych i porównanie ich z grupą kontrolną, dzięki czemu wiedzieliśmy, że stale idziemy do przodu i że wszystko, co jest dodawane do platformy, koniecznie poprawia lub przynajmniej nie szkodzi naszym celom biznesowym.

Strona technologiczna była w Plus500 bardzo istotna i dawała ogromną przewagę nad konkurencją, kod został napisany tak, aby procesy były automatyczne i proste. Interwencja człowieka była wymagana jedynie w miejscach podejmowania decyzji lub interwencji w wyjątkowych przypadkach – dlatego nie było potrzeby tworzenia pokojów handlowych ani wsparcia telefonicznego – co było wówczas bardzo nie do zaakceptowania w branży.

Nasze zaplecze technologiczne pozwoliło nam na szybkie dostosowania i zmiany, np. w czasie kryzysu z brytyjskim regulatorem, gdzie musieliśmy ponownie zatwierdzać wszystkich klientów, co w przypadku innej firmy mogło trwać wiele miesięcy, u nas trwało kilka tygodni, jednocześnie dając wyraźny priorytet ważnym klientom.

Przestań się bawić

Kwestia priorytetów jest kluczowa i we wszystkim, co się robi, trzeba rozumieć – co jest ważne, a co nie, co jest pierwsze, a co potem – niewiele osób wie, jak stawiać takie diagnozy. Omar wiedział jak to zrobić doskonale i nie dał się wciągnąć w technologiczne „przygody”. Zawsze podąża ścieżką tego, co wnosi wkład w społeczeństwo, wykorzystując technologię do osiągnięcia celów, co oznacza, że rozumie, że technologia jest środkiem, a nie celem.

Kiedy masz wokół siebie silny zespół, decyzje biznesowe są znacznie lepsze i trafniejsze, a tam, gdzie jest tylko jeden decydent, spada kreatywność i zdolność do wyróżniania się.

Podczas opracowywania Plus500 Omer zawsze pytał, co będzie dalej i dlaczego. Jest ogromna zaleta, gdy deweloper rozumie potrzeby biznesowe i nie pisze jak papuga.

Elad Ben Yitzhak, inżynier marketingu

nasz przyjaciel

Założyciel Plus500 i Super Partner.

W firmie nazywa się „nasz przyjaciel”, ponieważ w tym czasie zaczął rozmawiać z „moim przyjacielem”.

Duży skok w firmach, które założyłem, nastąpił, gdy zatrudniliśmy Elada jako menedżera ds. marketingu w Play65. W poprzednich firmach nie było osoby odpowiedzialnej za marketing. Elad nie miał żadnego wykształcenia w marketingu poza tym, że był inżynierem elektrykiem i oficerem armii z tytułem magistra z wyróżnieniem Technion. Gal przyniósł to do Play65. Piękno Elada polega na tym, że na pierwszy rzut oka nie zdajesz sobie sprawy, jak silny jest, ale z pewnością zaskoczył nie początkowymi umiejętnościami, ale postępem.

Po opuszczeniu Play65 i założeniu Plus500 nie było wątpliwości, że Gal i Elad będą kontynuować współpracę ze mną w kolejnej firmie. Jednym z najmilszych posunięć Elada w Play65 było wysyłanie prawdziwych plansz do backgammona graczom z logo Play65, wciąż widywanym na całym świecie. Kolejnym mocnym posunięciem były reklamy na meczach Maccabi Tel Aviv z odgłosem rzucania kostką, gdy spiker mówi „Play65”. Było to genialne posunięcie, ponieważ dźwięk kości od razu nam się skojarzył. Zawsze szukaj posunięć marketingowych z małą ilością energii, ale z dużym zyskiem.

Zagraj sześć-pięć

Wybraliśmy doskonałą nazwę dla strony backgammon, międzynarodową nazwę, którą łatwo było napisać, a wszystkie nazwy domen były dostępne, nazwaliśmy ją Play65.

W Play65 szukaliśmy bystrych i biznesowych ludzi do marketingu, ponieważ marketing opierał się na współpracy z małymi, średnimi, a nawet dużymi podmiotami. Próbowaliśmy zrekrutować zespół pilotów do marketingu, a nawet oddzieliliśmy marketing jako odrębną jednostkę od firmy, dosłownie jako oddzielne biuro, a dodatkowo każdego agenta mierzono jego pracą jako oddzielny podmiot, odrębną jednostkę biznesową, i na tej podstawie określono jego wynagrodzenie. Zadziałało całkiem nieźle, ale zespół pilotażowy nie sprawdził się tak dobrze, jak zespół inżynierów w Plus500. Celem nie było obniżenie jakości pracowników – cel ten został częściowo osiągnięty.

Plus500 pod marką Coca Cola

W Plus500 marketing opierał się na analityce i liczbach, dlatego rekrutowaliśmy inżynierów, ustalaliśmy wskaźniki i budowaliśmy narzędzia. Kiedy w marketingu jest inżynier, wszystkie decyzje są bardzo analityczne i to robi różnicę. Elad był oczywiście inżynierem, który ściągnął pod siebie inżynierów do Plus500, a nie do Play65, i oni dostrzegli różnicę w poziomie marketingu. Marketingiem zarządzano w sposób bardzo wyważony, opracowano unikalne narzędzia automatyzacji i obliczeń, które stworzyły ogromną przewagę nad konkurencją – powiedzmy inżynierami?

„Odwolnym” posunięciem było także zamknięcie sponsoringu Plus500 z „Atletico Madryt”, umowa została zamknięta w ciągu tygodnia, a tym samym ominęliśmy firmy, które były w długim procesie zamykania z nimi umowy – tutaj zastosowaliśmy zasadę, że było stosowane także w przeszłości w firmie – „Kiedy dostrzegasz szansę, wykorzystaj ją. Co prawda zamknięcie kontraktu w tydzień było wielkim trudem i wysiłkiem, ale później cieszyliśmy się latami łatwej pracy z szalonym brandingiem”. Mała inwestycja, duży zysk!

Shlomi Weizman, oficer i dżentelmen

Klucz numer jeden

Założyciel Plus500 i super partner.

Przyjechaliśmy do Shlomi w najlepszy sposób, aby pozyskać wysokiej jakości partnerów, poprzez genialnych przyjaciół. Kiedy ja i Elad zrekrutowaliśmy Omera do BizReef, naszej firmy, która poniosła porażkę, handlującej freelancerami, zapytaliśmy Omera, czy ma silnego przyjaciela inżyniera i tak poznaliśmy Shlomiego. Oczywiście Omer był zainteresowany sprowadzeniem kogoś potężnego do firmy, w której ma udziały, więc przyprowadził osobę, którą cenił najbardziej, wybitnego prezydenta, oficera armii i osobistą znajomość Omera z nim. Jest bingo.

Shlomi był wybitnym prezesem Technion, wyprzedził mnie, bo byłem wybitnym dziekanem Wydziału Elektrycznego. Zawsze staraj się rekrutować ludzi silniejszych od ciebie, jest to trudne, ale możliwe, a po drugie – zrekrutuj kogoś silnego i poproś go, aby przyprowadził przyjaciela lub kogoś innego silnego.

Shlomi pracuje starannie i dokładnie rozumie, co robi, niesamowite jest oglądanie jego sztuki. Kiedy pisałem kod w pierwszych firmach od razu zaatakowałem kod, Shlomi najpierw charakteryzuje i rozumie, zadaje pytania, planuje z wyprzedzeniem i dopiero potem zaczyna pisać, ale nie tylko to, czego potrzebuje, ale także narzędzia, które pomogą mu „debugować” wcześniej on to „uwalnia”. W zespole QA panował ogromny entuzjazm dla każdego, kto znalazł dla mnie błąd.

Wspaniale było widzieć jego postępy także w BizReef, a potem w firmie Plus500.

Widziałem, że nadchodzi, sądząc po jego chodzie, miała specjalny podpis głosowy.

Trzeba mu przyznać, że miał zaszczytny udział w sukcesie Plus500, był ważnym żebrem w wielu naszych hackach, między innymi w kryptowalutach, które jako pierwsi na świecie zaoferowaliśmy jako kontrakt na konia. Jako architekt oprogramowania zaprojektował i rozwinął serwer wspólnie z Omarem. Otrzymałem odpowiedzialność za rdzeń serwera w zarządzaniu wszystkimi operacjami handlowymi w czasie rzeczywistym. Ściśle z nim współpracowałem przy zarządzaniu narzędziami i ryzykiem handlu finansowego, co stanowi siłę napędową systemu. Mieliśmy dobrą chemię, wzajemne zapłodnienie i świetnie nam się współpracowało.

W dniu, w którym Lomko nie pisze już kodu, ale cieszy się życiem, Izrael stracił jednego ze swoich najlepszych programistów.

W firmie nazywa się Szlomko, ze słynnego przemówienia, które jego ojciec wygłosił na swoim weselu.

Shlomi, bez wątpienia najlepszy programista w Izraelu, pisze o tym, jak zostać programistą na wysokim poziomie:

 • Zwykle lepiej zacząć od najmłodszych lat, ale nigdy nie jest za późno. Jeśli lubisz zagadki matematyczne i logiczne, istnieje duża szansa, że programowanie jest dla Ciebie.
 • Niezbędne jest zbudowanie kompleksowego zrozumienia i opracowanie całego kompleksowego procesu, od pracy z bazami danych po interfejs użytkownika i aplikacje, aby wszystko było pod Twoją kontrolą.
 • Powinieneś eksperymentować z szeroką gamą różnych technologii i języków. Od orientacji obiektowej do programowania funkcjonalnego.
 • Nie skupiaj się tylko na określonej niszy, staraj się zrozumieć duże systemy na wysokim poziomie i być blisko strony biznesowej pod względem wymagań i zrozumienia.
 • Charakteryzując system, myśl tak ogólnie i przyszłościowo, jak to możliwe, starając się uzyskać elastyczny kod podlegający przyszłym zmianom i wymaganiom.
 • Pielęgnuj osobiste projekty poboczne i jest to doskonała okazja do rozwijania ich w językach i technologiach spoza Twojej strefy komfortu.
 • Nie bój się eksperymentować i psuć rzeczy. Zawsze łatwo jest wrócić (np. za pomocą gita).
 • Kontynuuj naukę i bądź na bieżąco w terenie za pośrednictwem sieci społecznościowych i witryn technologicznych (takich jak Hacker News).
 • Zagłęb się w kod znanych bibliotek i ucz się na kodzie innych. Pracuj z silnymi ludźmi, najlepiej z bardziej doświadczonym mentorem od ciebie.
 • Weź udział w projektach open source i bądź aktywnym członkiem społeczności, to znacząco przyczyni się do Twojego osobistego rozwoju. Dziel się swoją wiedzą na blogach lub w mediach społecznościowych, ponieważ zachęca to do głębszego zrozumienia i otwiera Cię na konstruktywną krytykę.
 • Buduj automatyzację powtarzalnych zadań syzyfowych, aby zaoszczędzić czas i wysiłek.
 • Przyjmij rewolucję AI, która zmienia dziedzinę i sposób, w jaki myślimy.
 • W przeważającej części programiści, którzy stale się uczą i ulepszają, będą wyróżniać się. Rozumieją złożone systemy, interakcję pomiędzy komponentami i łańcuchy zdarzeń. Przewidują przypadki brzegowe i przygotowują się na rozwój systemu, biorąc pod uwagę obciążenie systemu, kolejki, przepływ danych, złożone zapytania i obsługę błędów.

Fala barowa, 10 sekund jest wiele warta

Założyciel Plus500 i super partner.

Dla mnie jego imię to „Nis” po NIS, co oznacza nowy izraelski szekel. On i ja jesteśmy długodystansowcami i jesteśmy jednymi z najstarszych partnerów. Biegamy razem od ponad 20 lat, od czasów kasyn internetowych. Jeśli porównasz Gala do koszykarza, to jest on graczem wszechstronnym.

Gal jest specjalistą od produktu, który wie, jak uprościć produkt dla przeciętnego użytkownika. Przykładowo dla Play65 Gal przeprowadził dopasowanie poprzez łatwą dla użytkowników tabelę, a następnie podobną tabelę także w Plusie i podział ekranu na dwie części: narzędzia, które kupuje się w tabeli powyżej i wykresy poniżej.

Jedną z rzeczy, które promowaliśmy przez lata, było upraszczanie produktów. Zgodnie z powiedzeniem „nie ma czegoś za prostego, jest za skomplikowane”. Jest to prawo krytyczne dla powodzenia produktu.

Doświadczenie nauczyło nas, że jeśli Gal i ja zgadzamy się w jakiejś kwestii, to zazwyczaj się to sprawdza. Tak było w przypadku wielu dużych pytań dotyczących produktów, strategii i marketingu. Gal na przykład naciskał wraz z Eladem na sponsorowanie Atlético Madryt.

Gal była twarzą IPO Plus w Londynie wraz z Eladem Even Chenem, który kierował stroną biznesową, Gal pomógł przekonać bankierów, inwestorów, księgowych i prawników.

Gal był dobry w gaszeniu pożarów, gdy pojawiały się problemy regulacyjne i trzeba było dokonać rewolucji.

Gal i ja znamy się od liceum, jego brat był w mojej klasie.

Gal dzielnie stanęła przed dziennikarzami i telewizją. W wywiadzie dla CNBC, który oglądałem z boku w studiu i nie mogłem mówić z podekscytowania, byłem zdumiony, jak Gal mówił tak elokwentnie, gdy próbowali nas ukrzyżować. To był świetny kawałek.

W Plus500 Gal był programistą po stronie klienta i początkowo był również odpowiedzialny za operację, a przy okazji ustalił także system płatności, umowy z izbami rozliczeniowymi, system wsparcia… duża odpowiedzialność – i wszystko zostało zrobione w 7 miesięcy!

Zwycięska drużyna

Nieustanne rozwiązywanie problemów jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu firmy. Uznanie, że każde wyzwanie jest wykonalne i podjęcie natychmiastowych działań odróżnia przedsiębiorców odnoszących sukcesy od tych, którzy ponieśli porażkę. Dzieje się tak w kontaktach z klientami, dostawcami czy pracownikami – zrozumienie ich potrzeb jest kluczowe. Na przykład deweloper musiał kiedyś pomóc klientowi znaleźć nowy dom z lepszym widokiem, zanim zgodził się sprzedać swoją działkę. Chociaż proces ten był czasochłonny, wytrwałość się opłaciła.

Inteligentni i niezawodni ludzie często są lepszymi członkami zespołu niż ci, którzy przychodzą z samym doświadczeniem. Z biegiem czasu doświadczenie będzie się gromadzić, dlatego ważniejsza jest praca z ludźmi, którym ufasz i cenisz. Przy zatrudnianiu oceniaj kandydatów na podstawie ich potencjału, a nie aktualnych umiejętności.

Duże organizacje czerpią korzyści z małych, autonomicznych, ale kierowanych zespołów, jak pokazał Spotify. Pomocne może być sprawdzenie przydatności kandydata poprzez umożliwienie mu pracy nad projektem przez tydzień lub dwa. Istotne jest, aby zespół projektowy miał jednego dedykowanego menedżera, który jest odpowiedzialny za powodzenie projektu.

Niezbędne jest budowanie i utrzymywanie struktury organizacyjnej, która pozwala dobrym ludziom rozwijać się i czuć się częścią społeczności. Pracownicy poziomu A zazwyczaj zatrudniają innych pracowników poziomu A, podczas gdy osoby na poziomie B zatrudniają pracowników poziomu C. Utrzymanie wysokiego poziomu talentów jest wyzwaniem, ale daje satysfakcję.

Proste struktury wynagrodzeń i premie sprawdzają się najlepiej, ponieważ zbyt skomplikowane lub wysokie oczekiwania mogą być szkodliwe. Dostosowanie wynagrodzenia do tego, na co pracownicy mają wpływ, jest skuteczniejsze niż wiązanie go z czynnikami zewnętrznymi.

Niezbędne jest zrównoważenie wolności i dyscypliny poprzez kulturę organizacyjną i zatrudnianie zdyscyplinowanych ludzi. Podejmując decyzje, zaufaj swojej logice i dąż do szczęścia w biznesie, nie czując się w pełni usatysfakcjonowany.

Produktywne i kreatywne środowisko pracy wymaga dbałości o szczegóły, od przestrzeni fizycznej po atmosferę. Zachęcaj do proaktywnego i pozytywnego podejścia oraz dbaj o to, aby działania podejmowane w organizacji były zgodne z kulturą firmy – aby bezpośrednio stawić czoła problemom i zawsze dążyć do postępu.

Dobrymi ludźmi nie trzeba kierować, wystarczy ich prowadzić. W ten sposób można zarządzać metodą organizacji, a nie jej menadżerami.

Rynek jak Tinder

Model warstwowy

Na Tinderze nazywają to modelem warstwowym. Ludzie umieszczają zdjęcia, aby sprawiać wrażenie bogatych, pięknych, inteligentnych i kochających rodzinę. To działa, bo działa na nas na kilku poziomach.

Pizza

Nie chodzi tylko o to, że pizza jest uważana za najsmaczniejsze jedzenie na świecie w niektórych ankietach, które czytałem i logicznie rzecz biorąc. Zawiera węglowodany, białka i tłuszcze oraz chrupki. Wszystko to działa u nas na kilka mechanizmów. Nie znajdziesz naturalnego pożywienia, które zawierałoby to wszystko, więc jest to dla nas nowość i powoduje superreaktywność, której nie przygotowała dla nas ewolucja.

Produkt, który reklamujesz z jakiegokolwiek powodu

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że ludzie kupią to, co chcesz sprzedać, grajcie razem na kilku poziomach, stworzy to superreaktywność. Podobnie jak pizza i zdjęcia na Tinderze. Zobaczysz na przykład, że produkt: każdy go ma, sprawi, że będzie piękny, a w dodatku zabraknie mu półek. Uprzedzenia, których powinieneś używać. Przeczytaj tutaj o uprzedzeniach, na których możesz zyskać w wolnym myśleniu dla celów marketingowych, ale bądź trochę poza prawdą i nie kłam. Naprawdę duży zysk występuje wtedy, gdy produkt lub usługa jest zbliżona do marki, którą ją promujemy.

Ufaj tylko sobie

Kto się o ciebie troszczy?

Ostatecznie tym, któremu najbardziej na Tobie zależy, jesteś Ty, tak, Ty. Nie oznacza to nie ufania innym, ale oznacza podjęcie ostatniej decyzji i samodzielne zrozumienie, dlaczego ją podjąłeś, i oczywiście skorzystanie z wolnego myślenia. Nie ma eksperta, który wie lepiej od Ciebie, co jest dla Ciebie dobre w biznesie, Twoich pieniądzach i życiu prywatnym.

Biznes zbudowany z rozwoju, funkcjonowania, finansów, marketingu i zarządzania. Sugeruję, abyś kontrolował losy wszystkich tych wydziałów. Tak zawsze postępowałem w zakładanych przeze mnie firmach.

Mężczyzna z żelem we włosach w wysokim budynku

W zakładaniu firmy, a to bardzo delikatny i bardzo ważny krok, ważne jest, aby nie było na Twojej drodze ani jednego czynnika, na którym będziesz polegać, który mógłby Cię zawieść.

Jeśli Twoja firma jest zależna od określonego dostawcy danych, upewnij się, że jest ich dwóch.

Jeśli cały biznes zależy od określonej umowy, którą należy podpisać, aby biznes odniósł sukces, spróbuj ją ominąć.

We wszystkich firmach, które założyłem, nie chciałem ponieść porażki z powodu czynnika zewnętrznego, chciałem, żeby ludzie, którym oferuję produkt, mówili „nie”, a nie starszy menadżer z żelem do włosów w wysokim budynku w dużym mieście .

Dlatego wolę sprzedawać produkt lub usługę osobom prywatnym niż firmom czy konkretnej firmie. Dużo lepiej jest polegać na wielu osobach, bo łatwiej jest do nich dotrzeć. Spójrz na największe firmy na świecie, większość zaczynała od produktów dla osób fizycznych, a nie firm, B2C.

Najważniejsza postać w niemal każdym biznesie

Dla firmy najważniejsze jest wiedzieć, jaka jest średnia wartość długoterminowa klienta, ltv – wartość w czasie życia. W zależności od kraju może nastąpić więcej cięć. Oznacza to, że duński klient może być wart 5000 dolarów w porównaniu z klientem izraelskim, który jest wart 1000 dolarów, co oznacza, że jest to zysk, jaki firma spodziewa się uzyskać od tego klienta.

W marketingu „Daj mi X, a ja wypromuję Twój produkt” to w zasadzie wyrzucenie pieniędzy w błoto i nie da się tego zmierzyć.

Swobodną myślą jest mierzenie w marketingu, ile kosztuje pozyskanie klienta, ile jest on wart, a następnie wiedzieć, ile zainwestować w pozyskanie klienta i czy możliwe jest sfinalizowanie transakcji w ten sposób: „Zapłacę ty na stronie Yahoo 1000 NIS za płacącego klienta”. Jeśli wiesz, że płacący klient jest wart 2000 NIS. Taki marketing oznacza, że Twój los jest w Twoich rękach. Musisz tylko wiedzieć, ile klient jest dla ciebie wart, a system mierzy, ile zapłaciłeś za płacącego klienta w marketingu.

W ten sposób powinieneś budować wszystkie swoje systemy biznesowe. Wszystkie wymagają jedynie ludzi, którzy potrafią się uczyć i kochają to, co robią, i tyle.

Cały łańcuch dostaw jest pod Twoją kontrolą

Jeśli ufasz innym firmom w zakresie zarządzania Twoim marketingiem, rozwojem, finansami lub operacjami, biznes nie jest w twoich rękach, będziesz kontrolować los swojej firmy. Nie musi tak być od pierwszego dnia, ale lepiej, jeśli z czasem będziesz mieć kontrolę nad całym łańcuchem produktowym swojego biznesu.

Spójrz na przykład, jak Tesla przejęła cały łańcuch biznesowy: samochód, ładowarki, sieć ładowania, akumulatory, automatyczny sterownik, panele słoneczne i stronę internetową sprzedającą samochód. Nie ufa prawie żadnej firmie, która dałaby jej coś istotnego w jej biznesie.

Łańcuch dostaw jest ważny, ponieważ ostatecznie sprawisz, że będzie on najlepszy i najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

Plany niewiele znaczą

Dorastając, zawsze słyszałem powiedzenie: „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach”. Odbiło się to na mnie, gdy doświadczyłam znaczącej zmiany w swoim życiu. Myślałem o karierze w finansach, ale życie miało inne plany i ostatecznie pracowałem w branży hazardowej. Być może moje plany uległy zmianie, ale nauczyłem się, że ważne jest, aby zachować elastyczność i dostosowywać się do nowych okoliczności.

Pamiętam, jak po raz pierwszy musiałem przedstawić pomysł firmie deweloperskiej. Zamiast tworzyć długą prezentację, napisałem kilka prostych stron, które jasno wyjaśniły koncepcję, z prostymi liczbami i objaśnieniami. Wynik? Przyszli członkowie zespołu podchwycili pomysł znacznie szybciej, niż gdybym zrobił prezentację.

Kiedy zakładaliśmy Plus500, skupiłem się na udoskonalaniu mierzalnych parametrów, aby napędzać rozwój. Na przykład, kiedy uruchomiliśmy Plus500, skupiłem się na rozwijaniu unikalnych traderów na pieniądzach. Pomogło mi stworzyć zrównoważony i skalowalny model biznesowy.

Zawsze wierzyłem w robienie czegoś najlepszego na świecie, posiadanie jasnego silnika finansowego i pasję do biznesu. Ta zasada przyświecała mi w budowaniu firmy, którą kocham i do której dążę każdego dnia.

Dowiedziałem się również, jak ważne jest, aby nie kopiować ślepo konkurencji. Chociaż dobrze jest uczyć się od innych, ważne jest, aby unikać po prostu „płynięcia na fali” i zamiast tego skupiać się na innowacjach i udoskonaleniach.

Stawianie klientów na pierwszym miejscu było kluczowym czynnikiem mojego sukcesu. Uwzględniając ich potrzeby i preferencje, zbudowałem bazę lojalnych klientów, która pomogła w rozwoju mojej firmy.

W trakcie mojej kariery widziałem wartość kontrolowania krytycznych procesów w firmie. Outsourcing pozwolił mi na przykład stworzyć lepszy produkt końcowy, który łatwiej jest zmieniać i udoskonalać.

Podczas tworzenia oprogramowania nauczyłem się minimalizować komunikację między zespołami i wolałem używać API do synchronizacji. Takie podejście usprawniło proces rozwoju i zwiększyło ogólną wydajność.

Odkryłem także siłę pracy w małych zespołach. Kiedy brałem udział w projekcie oprogramowania, w zespole nie było więcej niż trzech osób, co pozwalało nam pracować wydajniej i efektywniej.

Jedna lekcja, która utkwiła mi w pamięci, to znaczenie prostoty. Komplikowanie spraw jest rzeczą naturalną, ale sukces często polega na doprowadzeniu procesów i problemów do ich istoty. Przyjmowanie prostoty było istotną częścią mojej podróży.

Przez całą moją karierę nauczyłem się koncentrować na myśleniu długoterminowym, stale dążyć do doskonałości i rozwiązywać trudne problemy tylko wtedy, gdy mają one znaczącą wartość. Lektura książek takich jak Working Backwards dostarczyła mi cennych spostrzeżeń na temat kierowania dużymi organizacjami i zakłócania rozwoju branż.

Radzenie sobie z klientami, współpraca z konkurencją, usprawnianie procesów i wiedza, kiedy się poddać, to lekcje, których nauczyłem się podczas mojej kariery. Ważne jest zdefiniowanie parametrów sukcesu lub porażki przed rozpoczęciem projektu, ponieważ pomaga to złagodzić uprzedzenia i podejmować bardziej obiektywne decyzje.

W końcu nauczyłam się nie martwić tym, co myślą inni. Tak naprawdę liczy się to, jak widzę świat i co chcę w nim osiągnąć. Takie nastawienie pomogło mi skoncentrować się na moich celach i odnieść sukces w życiu osobistym i zawodowym

Jeśli to możliwe, wolałbym zatrudnić na to stanowisko kobietę

Być może dlatego, że kobiety są ewolucyjnie stworzone do opiekowania się dziećmi, jest to również odczuwalne w miejscu pracy.

Twierdzenie, że kobiety mają „lepsze serce” niż mężczyźni, nie jest trafne, ale ja tak właśnie czuję. Stwierdzenie to bowiem nadmiernie upraszcza złożoność ludzkiej natury i utrwala stereotypy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają wyjątkowe mocne strony i cechy, które mogą pomóc w miejscu pracy. Zamiast tego powinniśmy skupić się na znaczeniu zatrudniania na podstawie talentu, umiejętności i odpowiedniego doświadczenia, a nie płci, ale pomimo tych wszystkich miłych słów, zawsze wolałem zatrudniać na to stanowisko kobietę. Mają mniej ego i wnoszą wkład w tkankę społeczną. Nigdy nie widziałem kobiety okradającej firmę, ale widziałem takich mężczyzn.

Badania wykazały jednak, że istnieją pewne cechy i cechy często spotykane u kobiet, które mogą być korzystne w środowisku zawodowym. Na przykład kobiety wyróżniają się inteligencją emocjonalną, empatią i komunikacją, co może pomóc w stworzeniu bardziej opartego na współpracy i wspierającego środowiska pracy. Ponadto badania wykazały, że kobiety częściej przyjmują transformacyjny styl przywództwa, który obejmuje inspirujące i motywujące członków zespołu, a także zachęcanie do rozwoju osobistego.

Docelowo celem powinno być pozyskanie jak najlepszego kandydata na dane stanowisko, niezależnie od płci. Akceptując różnorodność i promując równość szans w miejscu pracy, organizacje mogą korzystać z szerokiego zakresu perspektyw, umiejętności i doświadczeń, które przyczyniają się do lepszego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

Najtrudniej jest znaleźć dyrektora generalnego dla firmy

Główny problem polega na tym, że pożądany jest dyrektor generalny, który tworzy metody, a nie tylko manipuluje istniejącą metodą.

Wymaga to ode mnie wyszkolenia kogoś, kto wie, jak opracowywać nowe metody i przekazywać wizję.

Nigdy mi się to nie udało, choć próbowałam wiele razy.

Najlepiej jest wypromować kogoś z branży, ale rozsądniej wydaje się kupić firmę z dyrektorem generalnym, który wie, jak opracować metody, i umieścić go na stanowisku dyrektora generalnego w swojej firmie.

Żadnych długów, proszę

Zawsze zakładałem i zarządzałem firmami bez długów i pożyczek. Nawet na poziomie osobistym żyłem z tym, co miałem. Powodem, dla którego nie zaciągnąłem pożyczek i długów, jest to, że trzeba wtedy na co dzień zarządzać zadłużeniem, a nie myśleć i martwić się o przyszłość. Jest to możliwe, jeśli się o tym pomyśli z wyprzedzeniem, nawet w firmach z branży nieruchomości. Zawsze trzymałem się z daleka od nieruchomości, bo są dla mnie za wolne. Kiedy się rozglądasz, widzisz wielu ludzi, którzy wzbogacili się na nieruchomościach, więc wydaje mi się, że to dobre pole.

Przyglądałbym się trendowi pracy z domu i temu, jak będzie on prowadził na nowe nieruchomości, prawdopodobnie w okolicach Tevy i poza miastami pojawią się nieruchomości, których wartość będzie rosła.

Skopiuj odnoszącego sukcesy eksperta

Jeśli chcesz odnieść sukces jako pisarz, spiker lub cokolwiek innego, co od ciebie zależy, przyjrzyj się, kto odnosi sukcesy w tej dziedzinie i spróbuj zrozumieć, czym różni się od innych. Skopiuj go i ulepsz na swój własny, wyjątkowy sposób. Zwykle ten lub inny ekspert robi coś, co odróżnia go od innych. Na przykład, jeśli odnosi sukcesy na YouTuberze w USA i oferuje ludziom pieniądze za robienie śmiesznych rzeczy, warto wypróbować ten sam pomysł gdzie indziej na świecie, to oczywiście tylko przykład. Często bardzo opłaca się zrobić to samo w innym miejscu, ponieważ istnieje duża szansa, że to, co sprawdzi się u jednej osoby, sprawdzi się u innej.

Daj prawdę do środka

Mów prawdę w środku, a ludzie, którzy z Tobą współpracują, odwdzięczą Ci się. Nieskończona prawda unosi firmy na wyżyny. W Plus500 zawsze mówiłam każdemu, co naprawdę myślę, bez nadmiernego upiększania, ale tak ze zmiękczaniem i tak też traktowali mnie inni.

W biznesie dawanie i otrzymywanie szczerych informacji zwrotnych jest niezbędne do wspierania rozwoju, poprawy wydajności i utrzymania zdrowego środowiska pracy.

Dlaczego informacja zwrotna „tak” jest niezbędna?

 • Poprawa wydajności — informacje zwrotne pozwalają pracownikom zidentyfikować ich mocne i słabe strony oraz pozwalają im pracować nad poprawą ogólnej wydajności.
 • Zachęcanie do rozwoju zawodowego – gdy pracownicy otrzymają konstruktywną informację zwrotną, mogą skupić się na rozwijaniu umiejętności potrzebnych do rozwoju kariery.
 • Budowanie zaufania — Otwarta komunikacja i informacje zwrotne pomagają budować zaufanie między członkami zespołu, menedżerami i pracownikami, prowadząc do silniejszych relacji i bardziej spójnego środowiska pracy.
 • Poprawa współpracy — pozytywne opinie sprzyjają kulturze przejrzystości i pracy zespołowej, w której pracownicy czują się komfortowo dzieląc się pomysłami i współpracując nad projektami.
 • Zwiększanie produktywności – rozwiązywanie problemów i oferowanie sugestii ulepszeń, informacja zwrotna może prowadzić do zwiększenia produktywności i efektywności w organizacji.
 • Wprowadzanie innowacji — informacje zwrotne zachęcają pracowników do kreatywnego myślenia, kwestionowania status quo i oferowania innowacyjnych rozwiązań problemów.

Jak skutecznie przekazywać szczery feedback?

 • Bądź konkretny – jasno opisz problem lub zachowanie, do którego się odnosisz. Podaj konkretne przykłady, aby pomóc odbiorcy zrozumieć kontekst i wpływ jego działań.
 • Używaj stwierdzeń „ja” – formułuj swoją opinię w oparciu o swoją perspektywę i uczucia. Powiedz na przykład „Zauważyłem, że nie dotrzymano terminu” zamiast „Przegapiłeś termin”.
 • Skoncentruj się na zachowaniu, a nie na osobie. Upewnij się, że Twoja opinia jest skierowana na zachowanie lub problem, a nie krytykuje charakter danej osoby.
 • Bądź na czas – przekaż informację zwrotną tak szybko, jak to możliwe po incydencie lub obserwacji, gdy sytuacja jest jeszcze świeża w pamięci wszystkich.
 • Zrównoważ pozytywne i negatywne opinie – rozpoznaj mocne strony i osiągnięcia odbiorcy oraz obszary wymagające poprawy. Takie podejście sprawia, że informacja zwrotna jest bardziej konstruktywna i łatwiejsza do przyjęcia.
 • Zaproponuj rozwiązania – zaproponuj możliwe do wykonania kroki, które odbiorca może podjąć, aby rozwiązać problem i poprawić swoją wydajność.
 • Zachęcaj do dwustronnej komunikacji – poproś odbiorcę, aby podzielił się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami lub pytaniami dotyczącymi informacji zwrotnej. Takie podejście sprzyja otwartemu dialogowi i pomaga obu stronom uzyskać głębsze zrozumienie sytuacji.

Włączając te strategie, firmy mogą stworzyć kulturę otwartej komunikacji i ciągłego doskonalenia, która ostatecznie doprowadzi do wyższej wydajności, zwiększonej produktywności i większego zadowolenia pracowników.

Umowa finansowa dotycząca zatrzymania pieniędzy

Nie miałam jeszcze czasu na rozwód i nie mam zamiaru tego robić w najbliższym czasie.

W wyniku rozwodu wiele osób traci majątek i zdrowie. Twój zysk przy niewielkim wysiłku może być, jeśli z góry zgodzisz się na umowę finansową.

Zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym szukałem małego wysiłku, który dałby duży zysk. Dzięki umowie finansowej zapobiegamy bójkom, kładziemy wszystko na stół i ratujemy prawników. Nasz wielki zysk jest oczywisty, naszą stratą jest przejściowy dyskomfort. W umowie finansowej druga strona nie musi rezygnować z tego, co się jej należy, obie strony rezygnują z walki w przyszłości. Jeśli umowa finansowa powoduje zerwanie, to dobrze, to po prostu pokazuje, jak niepewny jest twój związek. Nawet jeśli spieramy się o umowę finansową przez kilka dni, warto zaoszczędzić po latach konfliktów.

Nawet w przypadku „rozwodu” partnerów biznesowych, pracowników czy założycieli lepiej wcześniej ustalić zasady separacji. Nie raz rozstawałam się z partnerem i wszystko było jasne, więc nie kłóciliśmy się. Współzałożyciel rzeczywiście groził mi: „Pozwę cię”, ale nie poruszyło mnie to, bo dzięki naszej znajomości wiedziałem, że jest bogatym człowiekiem, więc o ile zrozumiałem, że nic nie zrobiłem niesprawiedliwe wobec niego lub nie było to w regulaminie, wszystko było w porządku. Nawiasem mówiąc, po rozstaniu stracił tylko honor, a nie pieniądze.

Nie ma czegoś takiego jak opóźnienie, jest zły menadżer

Jeśli chcesz zrealizować jakiś projekt lub zadanie i widzisz, że się nie posuwa, interweniuj. Często jest to pośrednik, który pośredniczy pomiędzy Tobą a dostawcą. Kopnij pośrednika i popchnij dostawcę. Nawet dzisiaj już dawno nie jestem zaangażowany w Plus500, a chcę na przykład wypromować stronę „Free Thought”, a w tym procesie są opóźnienia, więc sam aktywuję klucz strony. I codziennie pytam go, co się dzieje i widzę postępy. Jest możliwość, że on również przeczyta ten tekst, ale to jest w porządku. Nigdy nie akceptuj opóźnień, naciskaj dalej, w przeciwnym razie nic się nie wydarzy. Nigdy nie pracowałem w firmie lub projekcie, w którym nie musiałem naciskać, rozwiązywać problemów i starać się zakończyć jak szalony.

Poznaj przyczynę opóźnienia i rozwiąż ją.

Inwestycje w spółki

 • Kupowanie spółek dobrze zarządzanych w kryzysie jest zazwyczaj opłacalne. Kiedy firmy z dobrym zarządzaniem znajdują się pod presją, poprawiają się i stają się bardziej wydajne (Facebook), firmy z przeciętnym i gorszym zarządzaniem pogarszają się, gdy są pod presją (Teva).
 • Zrozumienie naszych uprzedzeń jako ludzi i mechanizmów ich korygowania. Tutaj możesz przeczytać o niektórych z nich. Główne uprzedzenia, które należy okiełznać w inwestycjach: ignorowanie nowych informacji, otrzymywanie informacji zgodnych z naszym punktem widzenia, zakotwiczenie początkowe, ból spowodowany dużą stratą zamiast przyjemności z zysku, nastawienie do działania (lepiej nie patrzeć na migających ekranach w giełdach z tego powodu), bazując na informacjach, które wszyscy znają, jakbyś tylko ty coś wiedział, Stronniczość do myślenia, że jesteś lepszy, niż jesteś w rzeczywistości… i wiele więcej.
 • Poznaj swoje ograniczenia.
 • Procedura oznaczania i oceniania V zapobiega pochopnym decyzjom. Sprawdź, które inwestycje warto sprzedać, a nie tylko co kupić.

Pamiętaj: prawie wszystkie firmy wyparują same z następujących powodów ludzkich:

* Nie chcą zmieniać kierunku;

* Są zgodni z dyrektorem generalnym;

* Marnują do końca budżety na projekty i zakupy;

* Nienagannie i logicznie naśladują konkurencję i ostatecznie nie wnoszą wartości dodanej.

 • Szukaj firm, które są w Twojej strefie komfortu. Wszystko inne włóż do koszyka „za trudne dla mnie”.
 • Czasami najlepszym sposobem na znalezienie dobrego rozwiązania jest myślenie wstecz. Odwróć problem: załóżmy, że chcesz pomóc Indiom. Teraz pomyślcie, jak to zniszczyć > jeszcze bardziej zwiększyć liczbę urodzeń > przestać uczyć w szkołach. I w ten sposób często dochodzimy do rozwiązania (Odwróć).
 • Przeczytaj, co piszą w raportach prezesi i szukaj tam uczciwości i wysokiej etyki, np. „Nie rozwinęliśmy się w tym roku, bo popełniliśmy błędy…”
 • Ewolucja spowodowała postęp od niczego do człowieka. Pomyśl o swojej firmie dokładnie w ten sam sposób, zabij nieudane pomysły i idź dalej z tymi, które odniosły sukces. Proces ten wymaga wielokrotnego podawania danych.
 • Naturalną tendencją jest „uderzanie” (dokonywanie inwestycji) i tego też oczekują osoby wokół ciebie – ale jesteś nagradzany za to, że masz rację, a nie za trafienie. Dlatego też uderzaj kilka razy w roku, jeśli w ogóle, i to nie małymi i pilnymi zakładami, ale dużymi i nielicznymi inwestycjami. Czas, w którym myślisz i czekasz na trafienie, jest jak darmowe pieniądze, które dostajesz.
 • Cierpliwość, samokontrola i jeszcze raz cierpliwość – nie podążanie za rynkiem i akcjami na co dzień, to wpływa na nasze decyzje. Zrozum wady człowieka w ogóle, w odpowiednich przypadkach miej opinię sprzeczną z tym, co jest przyjęte na rynku, rozwijaj prawidłowe oczekiwania, zrozum prawdopodobieństwa i zastawiaj pułapki we właściwym czasie.
 • Przygotuj listę kontrolną, której firma powinna przestrzegać, aby sprawdzić opłacalność tej inwestycji dla Ciebie.
 • Zarząd. Zarząd. Zarząd. Firma dobrze zarządzana i charakteryzująca się wewnętrzną uczciwością będzie odnosić sukcesy przez lata. Jedną z cech dobrego zarządzania jest perspektywa długoterminowa, która sprawia, że produkty lub usługi stają się coraz lepsze na przestrzeni lat.
 • Reakcja na działania kierownictwa – po działaniach kierownictwa można stwierdzić, czy jest to dobre, czy złe. Reaguj i nie ignoruj błędów zarządu (przy sprzedaży akcji firmy) ani jego mądrych sukcesów (przy kupnie akcji firmy).
 • cena! cena! cena! Prawie nie ma nieruchomości, której nie warto kupić za odpowiednią cenę.
 • Słowa i czyny – ten punkt jest nieco trudny do sprawdzenia, ale jest bardzo ważny: sprawdź, czy kierownictwo popiera swoje słowa czynami, co oznacza, że nie tylko rzuca wyroki w powietrze i ich nie realizuje.
 • Szukaj firm, których dyrektorzy generalni są rzetelni, utalentowani, humanitarni i dążą do celów.
 • cały czas ulepszany. Dobry biznes objawia się zmianami, jakie w nim zachodzą i doskonaleniem organizacji. Na przykład Google zatrudnia osoby, które poprawią produktywność na spotkaniach.
 • Zainwestuj w biznes, który naprawdę rozumiesz. Zrozum działalność firmy, w przeciwnym razie nie możesz oczekiwać zysku w dłuższej perspektywie.
 • Nie opowiadaj o swoich inwestycjach, nie bądź z nich dumny i nie publikuj ich – będzie to miało wpływ na Twoje decyzje.
 • Nie otrzymuj porad dotyczących inwestycji.
 • Firma powinna cały czas inwestować w swoją strukturę organizacyjną – to oznaka dobrego zarządzania i dobrej wewnętrznej kultury organizacyjnej.
 • Formuły! Formuły! Zrozum formuły i używaj ich tylko wtedy, gdy są proste. Wykorzystuj je do wystawiania ocen i sprawdzania wykonalności inwestycji.
 • Zrozum, że naturalną drogą firmy jest blaknięcie i znikanie! Dobry model biznesowy i walczący o niego zarząd sprawią, że firma będzie odnosić sukcesy przez wiele lat i nie zniknie.
 • Zwrot z zainwestowanego kapitału ma kluczowe znaczenie, podobnie jak przepływ środków pieniężnych w stosunku do zysku.
 • Firma może zachować porządek i funkcjonalność, jeśli kierownictwo stale inwestuje w porządkowanie firmy i produktów („ dezorganizacja” w firmie zawsze wzrasta bez inwestycji).
 • Wzrost inwestycji kapitałowych.
 • Wypłata dywidendy i wykup akcji.
 • zysk netto do wartości rynkowej.
 • Handel akcjami – ile czasu zajmie sprzedaż i zakup akcji.
 • Różnica między swobodnym przepływem a zyskiem netto.
 • Zawsze zrozum wartość tego, w co inwestujesz, i inwestuj mniej, niż myślisz, że jest tego warte. Inwestuj według swojej wartości i oceny, a nie według prognoz.
 • Wartość wewnętrzna – margines bezpieczeństwa pomiędzy wartością wewnętrzną a wartością rynkową. Oceń wartość firmy i kup ją przynajmniej z 50% rabatem.
 • Marka – jedna z najbardziej dochodowych rzeczy. Firmy, które z sukcesem brandują siebie, to rzadkość, bo branding to także wiarygodność w oczach klientów.
 • Piękne produkty, w tym perfekcja i perfekcjonizm w obsłudze lub produkcie.
 • Trend długoterminowy – firma podąża za trendem długoterminowym.
 • Długoterminowo – kupując zawsze patrz na dłuższą metę – ponad 5 lat.
 • Ogrodzenie wokół firmy – czy trudno konkurować z daną firmą, czy istnieje „ogrodzenie” uniemożliwiające kopiowanie z firmy.
 • Inwestując w określone pole, zrozumiesz w przybliżeniu, w którym miejscu cyklu znajduje się pole (w naturalnym cyklu pola), a także jaki jest cykl pola nad nim. Najlepsze inwestycje dokonuje się we właściwym momencie cyklu pola, jak również w samą spółkę, gdy jest ona poniżej jej wartości. Przykład: inwestując w firmę zajmującą się oprogramowaniem do zarządzania nieruchomościami, zrozumiesz, na jakim etapie cyklu znajduje się sektor nieruchomości i gdzie znajduje się sektor zaawansowanych technologii.
 • Cykl zadłużenia to superobszar, który wpływa na wszystkie podobszary. W rowerze, podobnie jak w balonie, powietrze uchodzi szybciej, niż wchodzi do środka. Istnieją cykle roczne (na przykład w rolnictwie) i cykle 10-letnie lub dłuższe (długi przedsiębiorstw). W wartości, jaką nadajesz inwestycjom, staraj się zneutralizować zysk lub stratę z kolejnego cyklu.
 • Masz prawo zmienić zdanie, gdy pojawią się nowe informacje i walczyć z emocjonalnymi uprzedzeniami, aby zaakceptować informacje, które odpowiadają naszym poglądom.
 • Ogrodzenie wokół klientów – klientów zniewolonych. Jest to trudne dla klientów firmy i nie warto przestawiać się na konkurencję. Przykładowo: przejście z Apple na Androida – ciężko przyzwyczaić się do interfejsu użytkownika.
 • Kupuj, jeśli rozumiesz coś o firmie, czego inni ignorują lub nie rozumieją.
 • Codzienne korzystanie z produktu lub usług.
 • Wielkość rynku.
 • Założyciel lub założyciele zarządzają firmą – zazwyczaj jest to lepsze zarządzanie.
 • Biznes, w który zdecydujesz się zainwestować, jest prosty do zrozumienia i nieskomplikowany.
 • Kupując: branżę lub firmę z problemami – rynek ma tendencję do ich wyolbrzymiania, więc sprawdź dokładnie. Często pojawia się tu szansa.
 • Firmy, która dodaje wartość – czyli bez niej byłoby trudno. Na przykład: Google.
 • Firma, która kontroluje swoją przyszłość – nie jest zależna od innych firm ani niebezpiecznego kraju.
 • Wielu inwestorów koncentruje się na potencjalnym zysku, ale tak naprawdę Ty powinieneś skoncentrować się na stracie: sprawdź, w jaki sposób możesz stracić pieniądze i ograniczyć je do minimum lub anulować transakcję.
 • Upewnij się, że Twoje sprawozdania finansowe są jasne i proste.
 • Dodaj czas do swojej prognozy – jeśli Twoja przepowiednia nie spełni się, choć myślałeś, że się spełni, jest to błędne.
 • Nie ma inwestycji zbyt ryzykownej, jest tylko taka, której szansa nie rekompensuje ryzyka.
 • Nawet jeśli są „lisy”, inwestor musi w odpowiednim momencie wykonać właściwy ruch i trafić w byka, co jest bardzo trudne. Dlatego staraj się wykonać właściwy ruch możliwie najbliżej właściwego momentu.
 • Cena jest dobra, gdy jest wielu sprzedawców i sprzedają pod presją – w takich przypadkach, po dokładnym rozeznaniu, cena zwykle jest dobra.
 • Sumienie i zasięg i wartość – inwestuj tylko w firmy, które poleciłbyś swoim znajomym lub rodzinie do skorzystania z ich usług lub produktów (firmy tytoniowe itp. są dyskwalifikowane).
 • Idealna firma: firma ekscytuje klientów, ulepsza produkty i cały czas szuka sposobów na przeceny produktów.

Nowe pomysły biznesowe na wysokim poziomie

 • System zarządzania zadaniami obsługujący wyłącznie głos, taki jak Asana, nazywa się Dodo. Wydaj 20 stałych poleceń, aby aktywować aplikację głosową. Chodzi o wynalezienie nowego interfejsu głosowego. Użyj Google, aby zamienić polecenia głosowe w działania. „Wujek Mischa – kup chleb”.
 • Obstawiaj przy stole pokerowym na żywo. Nie po to, żeby brać udział w grze, ale żeby zobaczyć grę o duże pieniądze i jakie są karty graczy oraz obstawiać wynik gry i poczynania graczy (gracz będzie blefował, podbijał, wygrywał).
 • System do zarządzania rozmowami poprzez aktywację ChatGPT z tłumaczeniem Google i odczytem Google – możesz uzyskać działający system rozmów w dowolnym języku w ciągu kilku dni. Może być naprawdę dobry dla starszych kobiet i dzieci. Użytkownik wypowiada zdanie > Google tłumaczy na tekst > Google tłumaczy na angielski > Chatbot udziela odpowiedzi > Tłumaczy na wybrany język > Google czyta.
 • Prywatny szpital specjalizujący się wyłącznie w kręgosłupie i ortopedii oraz silna marka. one stop shop – również badania, konsultujący lekarz i operacje. Wszystkie statystyki są dostępne. Przychodzą rano i po krótkim czasie wychodzą z opinią.
 • Proste badania niekliniczne online. Zamawianie wersji próbnej online bez tarć. Aby zobaczyć wpływ jedzenia, zachowania na ludzi i uzyskać ich wagę, ciśnienie krwi, poziom cukru, tętno i oddechy z inteligentnego zegarka, który będą nosić. Na przykład „W jaki sposób spanie na plecach poprawiło twój sen?” „Różnica między jedzeniem owoców rano a wieczorem w zakresie poziomu cukru we krwi”. Aby uzyskać informacje zwrotne od wielu osób bez ogromnych opłat dla firm, które przeprowadzają te eksperymenty. Z jednej strony ludzie, którym płacą za sprawdzanie rzeczy, z drugiej strony firmy, które chcą sprawdzać swoje produkty lub to, co mówią. Przed przesłaniem eksperymentu konieczna jest komisja etyczna.
 • Firma zajmująca się podgrzewaniem piekarników do fast foodów tak jak Ninja są 10 razy lepsze od innych piekarników. Dla inżynierów spośród Was skopiowałbym je i ulepszyłbym do wszystkich rozmiarów i mocnego przełącznika. Aby móc obracać jedzenie nawet przy odrobinie sztucznej inteligencji, aby wiedzieć, kiedy jest gotowe. uczyń je małymi nawet w przypadku małych mieszkań.
 • Dla odważnych: mały telefon komórkowy, z którym można rozmawiać i słyszeć tylko bez ekranu. Dzięki temu faktycznie będzie można wyjść z domu bez ekranu. Zamień wszystkie główne aplikacje na głos: WhatsApp, e-mail, połączenia, otwieranie bram. Ułatwij rozwój jedynie zestawu poleceń głosowych, które są Ci znane – nie musisz rozumieć całego języka. Tak mogą wyglądać ustawienia w Internecie. Oczywiście sklep z aplikacjami głosowymi. Cała technologia jest stara.
 • Oprogramowanie VR symulujące osoby przebywające na scenie z dużą publicznością. Nie ma symulatora scenicznego do wykładów szkoleniowych.
 • Zdobądź franczyzę dla tej kliniki oddechowej , przetłumacz książkę i przywieź ją do Izraela. Działa na świecie i tak jak działa import samochodów, tak też powinno działać. Potrzebuje tylko hebrajskiego tłumaczenia materiału angielskiego.
 • NewSurf – aby zmienić sposób przeglądania stron internetowych za pomocą pytań i odpowiedzi w stylu ChatGPT – każda witryna będzie miała adres NewSurf/Website i zamiast czytać całą zawartość będzie można ją przeglądać zadając pytanie, np. „Jak ile kosztuje ekspres?” i odpowiedź otrzymasz oczywiście tylko z samej strony, lub ogólne pytanie typu „co oferuje strona”. Trudne do zbudowania, ale jeśli się powiedzie – będzie 9 zer.